Fotot e rralla me ngjyra të Shqipërisë

February 9, 2016 18:10

Fotot e rralla me ngjyra të Shqipërisë

Studiuesi i njohur Robert Elsie ka publikuar një album fotografish të Shqipërisë së viteve 1914-1918.

E veçanta është se ajo janë përpunuar duke u sjellë me ngjyra.

Ato janë bërë si kartolina në ato vite nga agjencia gjermane “Purger & Co”.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 20 21 22

February 9, 2016 18:10
Komento

1 Koment

 1. Mark Hajati February 9, 22:22

  Pamje mjaft interresante te hereshme.
  PSh.Ne fotografin e 12 qe shifet mbas Kalajet Ajasmja ne sfond nuk shifet askund ura e bahcallekut.Pale se kur asht ba kjo fotografi.
  Ndersa fotografia nji mbas kesja e 13-ta pothuej se ka qendrue me kete pamje deri ne vitin 1960-70.Asht kryqezim rrugesh mbi kryqezim urash qe vjen nga pazari dhe ndahen rruga per ne Dreqin(frigoriferi),Tepe dhe drejt ne Perash. Po mjat interresante asht dhe fotografia e 13 ne sfond Kisha e Fretenve marre nga rruga prane Kafes se e Madhe.Shifet nji rruge sa per te thane rruge,”rruga e madhe” pa tjeter qe te qon tek kafja e madhe. Kjo rruge ne monizem u asfaltue dhe behesh gjiroja e mbramjes.Pra shume e hereshme kjo foto.Ftografia 3 dhe ajo e rradhes 23 paraqesin Uren e Bunes ku ne krahun nga qyteti nuk duket rruga e ndertume sic asht sot.Rruge kjo e ndertume nga shoqeria Asutriake “Pionieri”.E sot quhet Pedonale.Fillon nga dy urat nga shtepia e mushkajes dhe ura tjeter nga Xhabijet e perfundon per bri lumit ngjeshur bri kalajet e del e lidhet me uren e Bahacallekut duke lane ne krah te majte Kishen e Zojes se Shkodres dhe perball kishes shmangun kah qyteti ish shtepia e Dom Ndoc Nikes autori i romanit te pare shqiptare.
  Edhe pse jemi te ri me kohen e fotografive kemi arrite edhe ti joshim disa nga keto fotografi sic shifen ne paraqitje.
  Kjo asht Shqiperia e kohes se Zogut para clirimit dhe deri nga vitet 60-70.
  U kenaqa me keto pamje te qytetit tim te lindjes Shkoder.
  Nji nga qytet ma te rradhe te globit qe pershkohet nga 3 lumej.Kiri e Drini ne nji krah dhe bashkohen posht shkembit te fabrikes se Cimentos ne Zus me lumin e vetem lundrues Buna.Njeni ma i bukur se tjetri,te paster e te bollshem me peshk..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*