FOTOT E RRALLA: Njihni Edi Ramën fëmijë

April 17, 2015 21:38

FOTOT E RRALLA: Njihni Edi Ramën fëmijë

Politikanët e Shqipërisë flasin rrallë ose kurrë për fëmijërinë e tyre.

Në Shqipëri ka shumë pak informacion të këtij lloji, ndryshe nga vende të tjerë ku vendim-marrësit shihen me lupë që nga kopshti e ushtria e derisa marrin poste dhe përgjegjësi të rëndësishme.

Në këto foto që botohen sot nga DITA shihet kryeministri i sotëm i vendit kur ka qenë fëmijë.

Ai ka dalë në foto bashkë me gjyshen e tij Vera, motra e piktorit Zef Kolombi, një person të cilin e ka përmendur më herët si një nga njerzit që ka ndikuar fëmijërinë e tij.

Personat e tjerë në fotografitë që po botojmë janë fqinjë të kohës së fëmijërisë.

Askohe familja Rama ka jetuar në një pallat të ndërtuar në vitin 1962 që ndodhet në atë segment të Unazës, që nga njëra anë ka urën e Lanës, e nga ana tjetër kryqëzimin që brenda lagjes të gjithë e njohin ende si: “21 Dhjetori” / DITA

ER2ER3ER1

 

 

April 17, 2015 21:38
Komento

46 Komente

 1. "Horri i Bulevardit" April 17, 21:57

  Keto foto, jane edhe kriza qe kalon saliu, se ai nuk ka cfare te tregoje.
  Sali berisha mundohet te harroje jeten e tij, se ajo ishte nje e shkuar, pa asnje ritem, e shkuar e panjohur.
  Per kete saliu eshte xheloz, se ne kohen kur gjyshi i Edi Rames, voziste makine dhe kishte nje biblioteke te pasur, gjyshi dhe i jati i saliut, se nj8hnin fjalen liber dhe mallkonin aparatin fotografik, si veper e shejtanit.
  Imagjinoni sot, gjyshja e Edit, moter e Zef Kolombit, nje figure e shquar dhe paraardhesit e saliut, qe kurkush nuk i njohu.
  Po e them kosovarce, e keni kall saliun me keto foto.

  Reply to this comment
 2. Elisabeta April 17, 22:07

  Me thote xhaxhai qe i njeh mire Ramet… Per kristaqin gezoja respekt te vecante, por dhe per neten gjithashtu (edhe pse ishte nga bregu dhe mbes e spiros). vlashi me veren ishin njerez shume te mire, pleq te lezetshem dhe fqinj te mire .Ndersa ky i gjati qe gjyshja e kish quajtur Edvin, ishte nje femije qe rrinte gjithmone aty i vetmuar, lskishte as shoke as afrimitet asgje, ishte gjithmone i grindur i dhunshem dhe shume shume i cuditshem, qysh foshnje kishte nje bote krejtesisht te veten, dhe nuk dukej aspak normal… Kurre nuk do kisha menduar atehere qe ai trap do behej kryeminister i ketij vendi… Mbaron rrefimi

  Reply to this comment
  • Ashtueshte April 17, 22:54

   Sipas Kastriot Myftarajt, kur e ka pa Vlashi(gjyshi) Kristaqin, ky i fundit pershesh po hante!!!!!!!

   Reply to this comment
  • kastriot April 18, 10:15

   Nuk kishte shume shoke sepse ndoshta i mjaftonte bashkeshoqerimi me te vellain Olsin qe ishin te nje moshe.Pastaj kur ben sport shoket e skuadres i ke me shume se shoke

   Reply to this comment
 3. Litari April 17, 22:24

  E pastaj!?…….

  Reply to this comment
 4. padrino April 17, 22:48

  Paska” vuajtur “shumë mavriu edvin .po ça po na intereson fëmijëria e piktorit.

  Reply to this comment
  • Dr. John April 17, 23:04

   Po e kemi udheheqes mo. Si ca na intereson. Te na rroje sa malet tona dhe marrte nga ditet e militanteve te vet qe ju befte mamaja ju befte.

   Reply to this comment
   • Lleshi April 17, 23:52

    Udheheqes leshi ! Keta nuk jane udheheqes o popull ! Si Salehu dhe gjithe keta te tjeret , Nano Ed Like e kompani , jane thjeshte drejtor ndermarrjeje te emeruar apo caktuar neper kafene !

    Udheheqesi …. aha …. eshte shqiponje ! Eshte ai qe heq udhen dhe iu tregon te tjereve qe nuk e njohin udhen , destinacionin e mberritjes ! Udheheqesi eshte trimi dhe mencuria e grupit ! Udheheqesi e fiton te drejten per te udhehequr , vetem me zotesine e tij , te cilen ia njohin gjithe te tjeret !

    Reply to this comment
  • Toni April 18, 15:36

   Po femjeria e Bariut te Lopeve te Vicidolit te Intereson ? Apo per inat te sat vjehrre do te fleshe me mullixhiun ( Saliun)?

   Reply to this comment
 5. sali April 17, 23:48

  A gjen dot ndonjeri foto te Berishes te vogel ?

  Reply to this comment
  • loku April 18, 16:36

   Ka sa t’dush. Dil né pyll, fotografo nonj derr a noj kafsh tjeter me ose pa nock dhe kaq mjafton.

   Reply to this comment
 6. Dhoge Pisha April 18, 00:03

  Mire mor mire por mos filloni me idilin e udheheqesit se i kena pas me shumice.

  Reply to this comment
 7. Kris 1 April 18, 05:59

  Ah moj Elisabete,
  ai rrinte i vetmuar se mendonte per punen.

  Reply to this comment
 8. Lul April 18, 07:48

  Eh dhe zogu i gamarit ne fillim duket si lepur pastaj duke u rritur behet tamam gamar.

  Reply to this comment
 9. Mark .uk April 18, 09:15

  Si zogu i gomarit,tu u rrite tu u corodit.

  Reply to this comment
 10. Tekila April 18, 10:08

  horri i bolevardit

  ky horri po nuk ja hengri xha Saliut , nuk ha menges.

  Reply to this comment
 11. info-analitike April 18, 12:00

  Pikerisht kush e njeh Edi Ramen qe te vogel nuk ka asnje besim tek ai sepse ia di huqet dhe se cfare njeriu eshte. Vetem kush nuk e njeh dhe voton si militant mund te kete besim tek nje kokeshkrete si ai.

  Reply to this comment
 12. Popull April 18, 12:58

  Komente cinike dhe idjotrske…….
  O njerez te mjere qe keni ngele si te dhj…. Te mangut ekonomikishte dhe menderishte…..
  Kuptoni ku ju ka cuar regjimi Nano-Berisha per keto 25 vjete. Mendoni ku po I lini femijet dhe niperit e mbeskat tuaja???????? Vlashi e Kristaqi I lane me mend ne koke dhe te zotet per te jetuar….. Po ju ku do ti lini? Skllever te Saliut? Zenit? Argites? Greqise? Serbise? Turqise?…..
  Mos e kaloni kohen duke intriguar veten tuaj….por mendoni ku po shkoni???????

  Reply to this comment
  • Lleshi April 18, 16:20

   E keqja do beje te sajen , ose do te na marre per fare , ose do te na haje mune , I thone lebrit !

   Po na hengri mune , te jesh I sgurte se nuk ndodh per shkak se Edi Rama ka drejtimin e organeve te shtetit shqiptar , por per shkak te ketij populli !

   Edi Rama , ndryshe nga Saleh Berishoviçi , maksimumi do te hyje tek kolaboracionistet e “moderuar” dhe mashtrues I talentuar ! Por dale ta shikojme deri ne fund performancen (I thote inglizi) e tij !

   Reply to this comment
 13. per horrin e bulavardit April 18, 14:03

  JANE TE GJITHA TE SAKTA SHOKU, ESHTE SHUME E DREJTE AJO QE SHKRUAN, RESPEKT PER BULEVARDIN, EDHE UNE KAM QENE NJE NGA ATO HORRAT E BULEVARDIT,,, PO BULEVARDIN NE E PRISHEN OPINGAT,,, RRESPEKT PLAKO,,,,

  Reply to this comment
 14. Zoro April 18, 14:25

  Te pyesi se ku jane keta qe kane dale fotografi me te dhe ti beje deputet, ministra e kryetar bashkie.

  Reply to this comment
 15. XUME PROTOPAPA April 18, 14:44

  EDVIN KRISTAQ VERA ZEF GJON KOLOMBI

  ne art Edi Rama, ne nderim te Vlashit, burrit te gjyshe Veres, dikur banore te padukshem te 21-shit (21 dhjetori).

  Nuk di ke te falenderoj per kete “zbulim” origjinal te kenges boshnjako-sllovene:
  .. Sarajevo dusha moja…!
  E kam ndier me kohe qe nuk ka asgje shqiptare ky psikopat me tendeca mazokisto-shoviniste. Na qenka me origjine boshnjake, si similet e tij Visho Ajazi e me i çperfytyruari Fazlliç (ju kujtohet emri i tij ?).

  Pak kohe me pare Kalifi i Surrelit nderpreu brutalisht marredhenjet diplomatike me Bosnje-Herxegovinen, sikur ta kishte prone te tij dhe Lindes, nje bashkepunim I domosdoshem per gjithe rajonin ballkanik.

  Tani, me keto foto te spurdhjakut qe u be Kalif i Tirones, me saraje ne Surrel, del edhe arsyeja e mllefit te tij ndaj boshnjakeve te Zef Kolombit, qe veç riparimit te kepuceve nuk i afruan asgje tjeter, deri sa na e shperbythen deri ne Shkoder te vdese me azme vetem 42 vjeçar.

  Ja dhe prejardhja e çunit te Tirones, sipas Wikipedias:

  “SHKODER – Zef Kolombi lindi më 3 mars 1907 në Sarajevë në një familje shkodrane. Babai i tij, Gjoni, ishte pronar i një hoteli në Sarajevë, ndërsa e ëma, Stefani, ishte sllovene. Në vitin 1910 i vdes babai dhe një vit më vonë dhe nëna. Zefi në moshën 4-vjeçare, bashkë me motrën e tij Verën kthehen në Shkodër tek gjyshja. Pas vdekjes së gjyshes për dy jetimët Kolombi kujdeset nuni i tyre, Sokrat Shkreli.

  Në Shkodër mbaron shkollën fillore-jetimore të hapur nga austriakët, dhe tre vjet mëson në gjimnazin e jezuitëve. Më pas i përkushtohet pikturës, pasionit të tij, por me shumë vështirësi. Ai shkon në Itali, dhe fillon të punoi për të mbijetuar, dhe ndërkohë viziton muzetë, galeritë e arteve dhe ekspozitat e pikturës. Nëpër këto institucione arti tërheq vëmendjen e rojeve dhe disa të rinjve të cilët e ndihmojnë për t’u regjistruar në një shkollë nate.
  Por, e largojnë nga Italia, dhe ai kthehet sërish në Sarajevë,ku punon si ndihmës këpucëtari. Pas kësaj ai tri vjet punon pranë një dekoratori dhe gjatë kësaj kohe ai krijon veprat e para si dhe kopje të klasikëve. Në moshën 18 vjeç Zef Kolombi kthehet në Shkodër, dhe i kushtohet artit të pikturës ku punon edhe si nëpunës në hotel “Grand”.

  Më 1929 Zef Kolombo sërish niset për Itali, ku fillon të studiojë në akademi. Me përfundimin e Akademisë së Arteve në Romë kthehet në Shqipëri dhe emërohet mësues vizatimi në shkollën normale të Elbasanit, ku qëndroi 10 vjet. Në vitin 1936 martohet dhe ka një djalë, Julianin, ndërsa nga martesa e dytë pati djalin tjetër Gjovalinin. Vazhdon të pikturojë dhe njëkohësisht kryente detyrën e mësuesi.

  Zef Kolombi ka pikturuar me materiale të tilla si beze, kanavacë, karton e kompensatë, ndërsa më së shumti vepra e tij është në vaj. Ka përdorur më shumë ngjyrën e kuqe, kafe, të gjelbrën e të bardhën. Vepra e Zef Kolombit ndodhet kryesisht në Galerinë Kombëtare të Arteve në Tiranë.
  Dy vitet e fundit të jetës sëmuret nga astma dhe tuberkulozi dhe vdes më 23 janar 1949.”

  Reply to this comment
 16. Toni April 18, 15:45

  Protopapa na thuaj cfare bene ata te krahut tjeter per Tiranen? Apo i harrove Shurrtoret dhe qebaptoret me kjoskat qe ku shurronin Demokratet pasi beheshin tape dhe Rama i prishi dhe rindertoi Tiranen.

  Reply to this comment
  • XUME PROTOPAPA April 18, 17:39

   RAMA RINDERTOI TIRONEN ?

   Mos e thuaj ne xhiro nje blasfemi te tille, se qeshen edhe plakat e pallatit me shigjeta, kur mblidhen mbremjeve per te treguar barcaleta me kaposhe, gomare pa dogane e papagalle te pellushte nga Surreli legjendar.

   Si mund te pranosh, edhe vetem si princip, qe drejtimin e shtetit dhe te ekonomise, aq me keq edhe te politikes nderkombetare, ta drejtojne JO-SQIPTARE, te paguar me taksimin tone !

   Mjafton ti hedhesh nje sy çdo ligji, dekreti apo investimi, te ndeshesh me hijet e te huajve te superpaguar, duke e çuar borxhin kombetar ne nivele te frikeshme, qe nuk mund ti shlyejne as sterniperit tane.

   Edhe per te pjerdhur ky surrogat boshnjako-slloveno-vllah, duke paguar natyrisht, merr pelqimin e te huajve. Nje degjenerimi te tille gjysme human i duhet dhene fund sa me pare. Nuk mungojne shqiptaret qe e duan vertet Shqiperine. Le ta fillojme ne Bojaxhiun sa per te ngelur ne teme…

   Reply to this comment
 17. fshatari. pafshat April 18, 15:53

  O shoku Xume Protopapa,
  Mbaje vrapin se te kapa.

  Po ta pat qejfi, kerko ne Google emrat: Kristaq Rama, Mihal Rama, ose Pavli Terka, dhe do te gjesh boll materiale, komente bazuara ne dokumenta te zbuluara dhe mbledhura nga studiuesi, publicisti durrsak Arben Bamalli dhe nga historiani Hajredin Isufi, qe tregojne per qytetarine dhe ndihmesen e paster nacionaliste shqiptare te paraardhesve te kryeministrit RAMA. Ky Arben Bamalli bashke me Hajredin Isufin jane mare me te shkuaren e Ramave te Durresit, qe thua Ti XUME, sikur ta qe kishin parandjere se Edi Rama do te behej nje dite kryeminister, dhe do te kishte nevoje per nje sfond biografik te dokumentuar te WHO’S WHO RAMA. Burra me mend ky A.Bamalli dhe H.Isufi?

  Reply to this comment
  • XUME PROTOPAPA April 18, 17:27

   Po ore fashatari pa fshat, une fola vetem per gjyshen e fotove, per Kristaqet me mjafton ajo firma qe vuri per te shpene ne boten tjeter me varje nje poet te Bjeshkeve te Namura.
   Si mund ti besohet keasj pjelle antishqiptaresh qe vetem dem i kane bere ketij vendi.

   Reply to this comment
   • Altini January 3, 14:44

    Xume eshte normale qe vjell vrer ti se je nipi i sali protopapes.
    Ta befte edi gjithe familjen oshalla…

    Reply to this comment
 18. Skifteri April 18, 17:36

  *****…kujtime te bukura te vegjelise dhe kohes se qete brilante te E.Rames ,dhe kujdesi i dashur i gjyshes per ti rritur me aspektin edukimit ne pikpamje kombetare ,duke kushtuar tane qenjen e saje detyren e nderuar dhe te shenjte per ta pregadit Edin e vogel qe me ja fale plotsisht kur te rritet Atdheut e kombit,me i sherbye me dashuri dhe besnikri si piktor si minister kulture, si ushtar ne sakrifica, njekohesisht dhe kryeter i Bashkise me reformatori i kryeqytetit Tiranes ,si opozitar ne lufte pa pajtueshme kunder korrupsionit si kryetar i P.S ,si burre shteti e trim ne Beograd ,si reformator i talentuar per bashkepunim e mbledhje te perbashkta me qeverine Kosovare dhe me ne funde si EDI RAMA- kryeminister me voten me te madhe te 1 miljon shqiptarve me moton SHQIPRIA RILINDJE.!../Prandaj gjyshja Vera ,motra e piktorit te madhe Zef Kolombi duhet kujtuar me respekt sakrificat e kesaj gruaje me karakter te fuqishem e vendosmeri ndikoi ne karakterin e Edit Vogel sot ajo eshte ne majen e piramides kombetare atdhetare te gjysheve per kujdesin dhe edukaten qe i dha nipit tije.************************************************#

  Reply to this comment
 19. Vëzhguesi F April 18, 18:11

  Te me falni ju stafi i kesaj gazete , por dua te them nja dy llafe ashtu vençe si i thone nga jugu.
  Po mire mor zoterinj te nderuar, megjithmend e keni se keta qe jane ne krye te institucioneve te ketij gjasmi shtet, duke perfshire dhe kryeministrin aktual, jane udheheqesa, apo ne gjuhen me te sakte Burra Shteti.
  Jo per gje, se nese behet nje fare biografie dhe jo thjesht CV-je, behet per ata qe me veprimntarine e tyre justifikojne pozicionin dhe etiketimin burra shteti apo udheheqsa shteti. Mos keni ndermend t’i krahasoni keta purteka ne shtat dhe lilipute ne mendim me burrat e shtetit si Bushet, Klintonin, Reganin, Miteranin, Sarkozy, Theçer, e plot te tjere, te cileve me te drejte kur vijne ne krye te shtetit u beht biografi e hollesishme ne breza jo vetem te femijerise se tyre?!!!
  Po pse ka ndonje interes dikush, perveç militanteve te tyre, qe te dijne se kush qenkan keta qe zune rradhen per te bere kryeministrin e nje vendi qe po vertitet rreth nje rrethi vicioz? Por ç’te thuash, keshtu jemi mesuar ne shqiptaret.
  Edhe tullumbacen e quajme disk fluturues.
  Tamam si Jovan Bregu.
  Nuk rrime dot ne pa i thurur hymne dhe lavde drejtorit te rradhes.
  Eshte semundja e Kultit te Individt dhe pastaj ankohemi pse keta fare udheheqesish sillen si bajraktare dhe diktatore.
  Keni publikuar ca poza te femijerise, mire keni bere.
  Neser publikoni ca poza te rinise se hershme ne plazhet e Frances.
  Mos harroni te nxirrni dhe poza kur ka veshur nje çorape te kuqe, nje jeshile dhe shallvare me stof terital te zi..
  Po nxoret ndonje video, per t’i bere qefin partizaneve te Sali Viçidolikurhyrilopa, jepni ate ne protestat e ’91-shit kur ulerinte ky “lider” i “majte”;
  Komunistet ne litar!- Veterenate ne hanxhar!

  Reply to this comment
 20. mirel January 3, 04:08

  Si rrote evgjiti ka qene, po hajt se po na mbush mendjen qe ka qene bukurosh

  Reply to this comment
 21. realisti January 3, 07:42

  Fotot e femijrise jane kujtime per personin qe ka dale ne to. Te shohesh nje femije ne foto dhe te thuash se ky do te behet i tille apo i ketille kesaj i thoe te shtiesh fall me filxhan. Nuk besoj se fotot e femijrise na japin idene se sa i mire apo i keq eshte nje kryeminister apo nje minister. Dhe kur gazeta thote se duhet mare shembull nga vedet e tjera ku transparenca karshi drejtuesve shkon deri ne femijri kjo me duket budallallek. Keto lloj lajmesh jane ushqim vetem per thashetheme

  Reply to this comment
 22. Niko January 3, 09:35

  Prap si Saliu nuk eshte Fytyra e Salkes e shemtoi shume vendin madie do te thoshja tani po mer pamje

  Reply to this comment
 23. ss January 3, 11:26

  C, far dreqi doni tjeter grenza dita te jepni komentin

  Reply to this comment
 24. aaa January 3, 15:48

  Zerat “e liga” thone se Edi e ka zbritur me shqelma edhe nenen e tij nga shkallet, apo ka perdorur hurin edhe kunder 4 grave te mepareshme.
  Ehu…………. se c’nuk thone gjuhet e liga.
  Thone se Edi paskej akuzuar ne gjyq Kritaqin ( babain e tij ore,……) se paskej bere nje femi me gruan e tij te pare.
  E kush i ha keto genjeshtra te “Saliut” ?
  Shefat e gazetave qe i perhapen keto thashetheme per Edin, jane miqte e tij me te ngushte e armiqte e betuar te “Saliut”

  Reply to this comment
 25. fteri January 6, 18:57

  Urrejtja shikohet edhe ne keto komente te sahan lepirsve te Salushit ,duke mallkuar me sharje vulgare ,fyerje te pa baza qe injektoi ky S.Berisha ky shpifes trillimesh ,nxitjesh provokimesh .

  Reply to this comment
 26. Ardjani April 30, 11:59

  Ki me shku per lesh o edi

  Reply to this comment
 27. Mark uk September 24, 17:29

  Taman si zogu i gomarit tuj u rrit tuj u corodite.Paska kene fmij i mire gamari…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim