FOTOT E RRALLA: Shkodra e përmbytur në dhjetor 1935

December 3, 2017 03:48

FOTOT E RRALLA: Shkodra e përmbytur në dhjetor 1935

Këto foto të rralla të botuara sot nga gazeta DITA i përkasin arkivës Marubi.

Ato japin një pamje të qytetit të Shkodrës të përmbytur nga lumi Kir.

Janë shkrepur nga Kol Marubi në 31 dhjetor 1935.

Veç kuriozitetit historik, fotot dëshmojnë se fenomeni është i hershëm.

Përmbytjet u ndalën për një periudhë gjatë sistemit komunist për tu rikthyer sërish pas ’90-s.

n.s. / dita

?

December 3, 2017 03:48
Komento

8 Komente

 1. Besniku December 3, 04:58

  Ua sa ÇUDI !!!! Ne kohen e te madherishmit Zog eshte permbytur Shkodra.
  Me siguri jane mashtrime komuniste!
  Eshte fotomontazh I sigurte!

  Reply to this comment
 2. XXXL December 3, 04:59

  I shkerdhete para mbrapa ai “xhaxhi” po te kishte te tilla permbytje si ne keto 27 vjet.

  Reply to this comment
 3. ISMAIL December 3, 06:44

  Personi pergjegjes per anonçimin e ketyre foto-fakteve, ndoshta do te ishte me profesional nese do te kujdesej per ate qe shkruan ne diçiture. Ju thoni:-“Përmbytjet u ndalën për një periudhë gjatë sistemit komunist për tu rikthyer sërish pas ’90-s”.Do te ishit me profesionale, n ese do te shkruanit:-Permbytjet u nderprene ne Shkoder, gjate periudhes kur ky vend pati shtet!

  Reply to this comment
 4. intelektuali December 3, 07:56

  SA E BUKUR KJO SHKODERLOCJA E 1935!

  Po Marubi nuk ka shkrepur asnje gomone lundruese, qe ta tregonte Shkodren si Venecia ne Venedikut te lashte, te gjitha fakiret ecin ne kembe, ndersa pasaniket me karroca me kuaj.

  Ne Kohen e Saliut dhe te Edvinit do te duhen jo vetem gomone me motor, por edhe nendetse per te hulumtuar shkaqet e permbytjeve qe Zoti ne Qiell u dergon shqyptareve si paralajmerim qe te mohojne ANTIKRISHTIN dhe si ateiste te pabese te futen me ne fund ne rrugen e Perendise

  Reply to this comment
 5. sali enver,jemi gati kurdoher December 3, 10:03

  Me sa duket ne venecian e jozefines(qe eshte zhdukur ne lundrim) edhe ne kohen e zogut pa krahe hapeshin digat e hidrocentraleve.
  Po korrim ate qe mbollem ne keto 27 vjet.
  do te duhen 100 vjet qe te riparohen demet qe i kemi shkaktuar vendit dhe vetes ne keto 27 vjet,ne rast se do zem mend se po vazhduam me shkatrrimet e shpellareve antishqiptar te saliut dhe te lulit,do zhdukemi nga harta e tokes…

  Reply to this comment
 6. info analitike December 3, 12:39

  enversitet e gjore kapen si i mbyturi pas cdo lajmi per te justifikuar kumandarin. Shkodranet e dine mire gjendjen mizerje te Shkodres gjate viteve te diktatures, permbytej edhe atehere qe c’ke me te por natyrisht nuk do ta shikoje ne edicionet qendrore te lajmeve ku vendin me te madh e zinin sukseset imagjinare si te Kim Jongut. Shkodra ne kohen e dulles vuante per dirita, kanalizime e furnizime me ushqime ndersa por shkodranet i mbante gjalle humori dhe shpirti i madh i sakrifices. Sa per dijeni ne kohen e Zogut por edhe ne kohe me te hershme, Shkodra ka qene nje qender e rendesishme tregtare. Me te ardhur krimineli Shkodra pesoi vec rrenim.

  Reply to this comment
 7. MH December 3, 16:40

  Para dhe mbas diktatures komuniste,jo kishte permbytje,po,nuk cante kush bithen per te garantue mbrojtje apo eleminimin e permbytjeve.
  Permbytjet qe shikojme ne fotot e vitit 1934 nga lumi Kir,kam bindjen se Kiri ka dal nga shtrati tek karburanti pa hyre ne fshatin Shtoi ose tek penda ngjitur siper vorreve katolike.Kiri ka dal nga shtrati ne fillimet e viteve te diktatures si trimosh i traditave per te permbytur vendin.Nuk e njihte diktaturen.Kujtonte se asht koha mbretnimi demoshkerdhat mbretnis Zog.Por shume shpejt e pau veten te “burgosun” dhe te mos guxonte nji sekond te bante adetin.Qe nga burgosja e Kirit.Permbytjet kane ndodhur vetem nga rreshjet e shiut origjinal si permbytjet ne kohe rreshjesh te furishme qe permbytnin Tiranen.
  Po permbytje kane ndodhur nga fryerja e liqenit te Shkodres ne mos gabofsh ne vitin 1963 ku gjindet dhe pllaka e shenura me date e vijezimin e nivelit te ujtit ne krye te Xhabies na krahe te majte tue shkue drejt Pazarit.

  Ore intelektual.
  Gomonet mesa dim u krijune ma vone.Si te thuiash,ne kete kohen “moderne”.Por ti si intelektual pa intelekt duhet te kerkosh te shikoje ndonji “Sule” apo lunder pe drunit.Te shperlaft mordja ma zi se te ka shperla intelektin e nuk e kupton vetveten e vashdon ta quajsh veten intelektual me shume te meta mendore.Pasaniket teper me namuze nuk pranonin te hypnin ne karroca do e si do.Por ne automobil ose kaloshin.

  Reply to this comment
 8. Merqez Katunari December 5, 01:37

  O ju dhjefsha trute o milet leshi, pse cfare ishte enveri, Zeusi qe te ndalonte boten shiun permbytjet. Kishte edhe atehere permbytje sic do kete edhe ne vazhdim. Bej sa te duash kanale kullimi dhe argjinatura po pati rreshje te medhaja jo rilindja po as dreqi ska cfare t’i bej

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim