Fotot e rralla të fëmijëve shqiptarë në ambasadën gjermane

July 2, 2016 09:55

Fotot e rralla të fëmijëve shqiptarë në ambasadën gjermane

Ish-drejtori i arkivit te Ministrisë së Brendshme, Kastriot Dervishi ka ndarë disa foto të rralla në Facebook, në kujtim të 2 korrikut të vitit 1990, kur me hapjen e ambasadave shumë shqiptarë lanë masivisht vendin.

“Në kujtim të 2 korrikut 1990, ditës së ambasadave. Këta fëmijë janë fotografuar në korrik 1990 brenda ambasadës gjermane në Tiranë. Fotot janë imazhe të jashtëzakonshme për ngjarjet e asaj kohe. Numri i fëmijëve të marrë me vete nga prindërit ka qenë i madh. Ndoshta ka qenë një lloj instinkti për të mos bërë gabimin që bënë ata që u larguan nga Shqipëria në vitin 1944, kur ikën të vetëm pa marrë familjet e tyre. Kam qenë krenar që këto foto të paidentifikuara, të destinuara për t’u zhdukur munda t’i ruaj”, shkruan Dervishi.

1-10 2-10 3-11 4-13 5-10 6-9 7-8 8-8 9-8 10-5

 

July 2, 2016 09:55
Komento

5 Komente

 1. Boll masterbuat me vetvrasjen kombetare July 2, 14:48

  NDOSHTA MUND TE JEM NGA SHQIPTARET E RALLE QE E QUAJ KETE NGJARJEN E AMBASADAVE SI FILLIMIN E NJE INVAZIONI TE MIREFILLTE DIPLLOMATIK ( DHE I SHERBIMEVE INTELIGJENTE) KUNDER SHQIPERISE.

  me c’na kane pare syte pas 1992 nuk ka shembull te tille ne historine boterore qe nje shtet,nje komb te jete shperfyteruar si shqiperia.

  ishte shume e lehte te abuzohej me ate popull atehere biles eshte kriminale qe dhe sot vazhdojne te ikin njerez me shume se ne kohe e ambasadave.

  keto qente dhe morrat ambasadore por dhe shtypi shqiptar pse nuk thone se me shume iken shqiptare ne 1997 apo 2015 se sa ne vite 90…

  PSE ZOTERINJ NDYRESIA NUK E THONI SOT POR KALONI NE ORGAZEM KOMBETARE ME KETO FOTOGRAFI
  ……………………

  NE LIBRIN E TIJ TE HEQUR NGA QARKULLIMI “SHQIPERIA MIDIS KRYQIT DHE GJYSEM HENES” AMBASDORI I ARE GJERMAN (1987-1990) E THOTE HAPUR HAPUR QE ISHTE NJE FARE SPIUNI……………..E PERSERIS NJE FARE SPIUNI PER TE RREZUAR SISTEMIN PRA PER KETO PRAPESIRA………………………………………………………………..OK
  e rrezuat nje sistem qe kishte ikur vdekur me kohe por cfare bene me vone shtetet “e dashura perendimore”.

  PSE NUK U BE ASNJE INVESTIM PER TE FUTUR NJEZIT NE PUNE POR U LARGUAN 1.5 MILJON SHQIPTARE..TRURI DHE MUSKUJT E KOMBIT.

  KUSH I KA NE DORE
  NAFTEN,
  KROMIN
  BAKRIN ,
  BANKAT ,
  TELEKOMIKACJONIN,
  MBROJTJEN
  DIPLLOMACINE..
  EKONOMINE

  ME NJE FJALE SHQIPTARET JANE KTHYER EMIGRANET NE TOKEN E TYRE

  KAQ MJAFTON TE THEMI:

  BOLL ME KETO MASTERBIME PER NGJARJEN E AMBASADAVE QE EDHE PSE “SHPETUAN” 3000 VETA ME APS U SHEMB NJE SHTET DHE NJE KOMB I TERE QE AKOAM ESHTE NE VDEKJE KLINIKE

  Reply to this comment
  • Darius July 4, 14:18

   KATOVICA..!!!!
   Iken sklleverit…e kujt i plasi?
   O ti Cun,ne jemi POPULL LEGEN,BQ,qe te hame koken a macokut…..
   Sa jane nga ata BQ te quajtur te PERSEKUTUAR….?KU jane legenat qe vuajten nga Sistemi…..u fshehen Vrimave!???
   Nexhmijen,Ramizin dhe femijet e tyre a i kane patur rrugeve te Shqiperise…..dhe cfare i bene,i RRUAJTEN LESHTE!!!!
   Populli Shqiptar eshte populli me TRAP ne EU,shiko ne Maqedoni 200.000 mije Maqedonas shkerdhejne si Lopet 1.000.000.000 Shqiptare.
   Pipelli Albanzes=testa di kaco!!!!

   Reply to this comment
 2. Disperatamente Dita July 3, 01:10

  ”’Kam qenë krenar që këto foto të paidentifikuara, të destinuara për t’u zhdukur munda t’i ruaj”, shkruan Dervishi..

  eshte me te vertete tragjike qe vete ingranazhet e “diktatures se xhaxhit” hiqen si UFO si puna e ketij ish drejtori.

  Fakti qe nuk ka asnje koment tregon se lexuesit & komentuesit virtuoze te Dites jane larguar

  E keni botuar si gje te rralle por nuk ju e eci

  Eshte hera e “disate” qe kam bere koment dhe os ei vononi ose nuk i botoni.

  Ne komentin e pare beja fjale per dy ambasdare te huaj (wd) qe ne vitet 1988-1992 me shume ishin kolonele sherbime sekretesh se sa dipllomate.

  keqardhje per Diten…

  Reply to this comment
 3. Otranto 1997 July 3, 04:52

  Nje mesazh modest per zotin Kastriot Dervishi:

  I nderuar ish drejtor I Sales dhe zabit i enverit dikur qe po ben rolin e urithave, e shikojme heroizmin qe paske bere ne ruajtjen e ketyre fotografive per te erresuar ish komandantit tuaj qe i lepive menderen per 20 vjet ashtu si po ja lepine Sales pas 92 dhe deri tani.Keto ngjarjet e ambasadave kishin vlere deri nga 1992-1993 sepse nga atehere dhe tani ne kohen e porno-demonkracise tuaj jane mbushur me mijra kufoma kanali otrantos dhe malet e greqise.

  Ndiqni ju lutem ketu poshte cfare masakra kombetare kane ndodhur deri sa ne vitin 2015 e kane lene Shqiperine mbi 70 mije veta qe jane paraqitur per azli por u nderprene nga vala me permasa kozmike e sirianeve

  Edhe sot qe po flasim o ish drejtor i Sali Qenit Shqiperia ka numrin me te larte ne europe per numer popullsie duke ja kaluar dhe sirise.

  Atehere pse gezoheni me plaget e atij populli ne 1990 si pervers ?? kur pas 1992 kane ndodhur tmerre te pabesueshme qe i keni ne ARKIVIN E POPULLIT:

  9 shkurt 1998 – mbytet një gomone e nisur nga Vlora. Të paktën pesë vetë të vdekur.

  25 tetor 1998 – në det të hapur para Vlorës, pranë ishullit të Sazanit, një gomone përlaset me një tjetër skaf që kthehej nga Italia dhe shpërthen, humbasin jetën 6 vetë.

  27 nëntor 1998 – një gomone mbytet në det të hapur përpara Brindizit pas përplasjes me një skaf kontrabandierësh. Shtatë të vdekur.

  27 maj 1999 – në det të hapur një gomone ndeshet me nje mjet detar të Guardias së Financave. Vdesin pesë shqiptarë, ndër të cilët edhe dy fëmijë.

  15-16 gusht 1999 – përballë brigjeve të Malit të Zi mbytet një ‘karakatinë deti’ plot me familje të tëra që përpiqeshin të arrinin në Itali. Mëse njëqind të vdekur.

  1 nëntor 1999 – një gomone copëtohet në ujërat e cekëta të Torre Cavallo-s (Brindizi), mbyten ngjashtë vetë.

  30-31 dhjetor 1999 – një gomone mbytet në Kanalin e Otrantos duke shkaktuar vdekjen e 59 vetëve. Hipoteza e mbytjes së gomones hidhet në fillim nga familjarët e viktimave si në Shqipëri edhe në Itali, u besohet pas dy javësh kur deti fillon të nxjerrë në breg trupa të pajetë.

  maj 2000 – katër kilometra larg brigjeve të Salentos, një gomone plot imigrantë godet me majën e bashit një varkë të policisë. Vdesin dy imigrantë dhe zhduken në det të paktën dhjetë të tjerë.

  10 qershor 2001 – Një gomone me shqiptarë mbytet në det të hapur përballë Tranit (Bari). Disa arrijnë me not bregun e të tjerë shpëtohen nga vullnetarët. Gjenden pesë kufoma por deti përpin shtatë të tjerë.

  1 mars 2002 – Një gomone mbytet në ujërat ndërkombëtare rreth 20 milje larg brigjeve të Otrantos: ndër 28 pasegjerët vdesin gjashtë.

  22 korrik 2002 – në ujërat shqiptare përpara Vlorës përplaset një anije e Guardias së Financave (që në bazë të marrëveshjeve Itali-Shqipëri shkurajon nisjen e klandestinëve qysh në brigjet shqiptare) me një gomone me rreth shqiptarë. Humbin jetën të paktën tre vetë.

  9 janar 2004 – Lundruesit e një gomoneje i kërkojnë ndihmë drejtpërdrejt televizionit “Top Channel”. Ndihma bërrin me vonesë. Do të gjenden të vdekur nga të ftohtit në gomone 21 vetë. Shtatë të tjerë të humbur.

  ME TRAGJIKJA….

  kur salibisha po sulmonte Vloren dhe deputetja italiane IRENE PIVETTI ulerinte ne parlamentin italian MBYTINI SHQIPTARET NE DET…nje jave me vone ndodhi menxyra

  Në tragjedinë e Otrantos, humbën jetën,28 mars 1997

  258….Zeqine Fejzaj, 61 vjeçe,
  259….Blerina Fejzaj, 8 vjeçe,
  260….Zonja Fjezaj, 36 vjeçe,
  261….Mihal Fejzaj, 60 vjeç,
  262….Fatos Fejzaj, 39 vjeç,
  263….Roland Fezaj, 14 vjeç,
  264…Oltion Fejzaj 13 vjeç,
  265…Mimoza Xhavara, 32 vjeçe,
  266…Kamela Xhavara, 9 vjeçe,
  267….Majlinda Xhavara, 4 vjeçe,
  268….Desantila Xhavara, 24 vjeçe,
  269….Firdesa Xhavara 1 vjeçe,
  270….Gerard Xhavara, 4 vjeç,
  271….Majlinda Roshi, 38 vjeçe,
  272….Qemal Roshi, 38 vjeç,
  273….Roland Roshi, 2 vjeç,
  274….Pushime Meminaj, 60 vjeçe,
  275….Donika Idrizi, 40 vjeçe,
  276….Elona Idrizi, 14 vjeçe,
  277….Semiranda Idrizi, 11 vjeçe,
  278….Romeo Andrea, 28 vjeç,
  279….Silvana Andrea, 18 vjeçe,
  280…Kristina Andrea, 2 vjeçe,
  281…Bardhyl Lame, 37 vjeç,
  282…Tushe Lame 38 vjeçe,
  283…Artuela Lame, 35 vjeçe,
  284…Kasiani Bestrova, 6 vjeçe,
  285…Viktore Bestrova, 9 vjeçe,
  286…Konstandin Bestrova, 2 vjeç,
  287…Anife Begotare, 41 vjeçe,
  288…Rezart Begotare, 12 vjeç,
  289…Erald Begotare, 13 vjeç,
  290…Zeman Avdia, 37 vjeç,
  291…Nertila Avdia, 11 vjeçe,
  280…Olsi Avdia, 6 vjeç,
  281…Irma Greko, 21 vjeçe,
  282…Kristi Greko, 3 muajsh,
  283…Bardhosh Deliaj, 46 vjeç,
  284…Burbuqe Deliaj, 45 vjeçe,
  285…Melpo Sejdiaj, 46 vjeçe,
  286…Hanëme Birçe, 41 vjeçe,
  287…Besmir Birçe, 9 vjeç,
  288…Lavdosh Kaja, 22 vjeç,
  289…Robert Bajrami, 19 vjeç,
  290…Miklovan Troqe, 17 vjeç,
  291…Anastas Mërkuri, 30 vjeç,
  292…Lindita Demiri, 12 vjeçe,
  293…Bektash Tahiri, 47 vjec,
  294…Andi Aliaj 17 vjec,
  295…Teferi Saliu 48 vjec,
  296…Lirim Bulla 17 vjec,
  297…Zini Muça 27 vjec,
  298…Ermal Xxhaka18 vjec,
  299…Fatmir Geraj 28 vjec,
  300…Kastriot Sharraj, 36 vjec,
  301…përparim Mamanaj, 13 vjec,
  302…Zylyma Sulejmani 22 vjece,
  303…Krenar Sulejmani 27 vjec,
  304…Alban Sulejmani 4 vjec,
  305…Mirand Kaçuku, 28 vjec,
  306…Kizeta Sulo 21 vjece,
  307…Klodian Sulo 2 vjec,
  308…Fiqiei Sulaj 30 vjec,
  309…Ervin Sula 15 vjec,
  310…Latif Berberi 53 vjec,
  311…..Maze Seferaj 31 vjec,
  312…..Brunilda Seferaj 25 vjece,
  313…..David Seferaj një muajsh,
  314…..Vjollca Kaçupi 22 vjece,
  315…..Albana Botrova 22 vjeçe,
  316…..Merita Ferko 32 vjece,
  317…..Ilir Kicja 34 vjec,
  318…..Maringlen Bardha 16 vjec,
  319…..Fatbardha Sejdia 21 vjeçe.
  320…..Bledar Ferko 10 vjec,
  321…..Fredi Ferko 8 vjec,
  322…..Viktori Kaçupaj 25 vjece,
  323…..Robert Llanaj 30 vjeç,
  324…..Kastriot Hasanbashaj 27 vjec
  325….., Klorida Hasanbashaj 24 vjeçe,
  326…..Xhuljana Hasanbashaj 3 vjeçe,
  VIJON

  …..Nga sa me siper na lind e drejta te pyesim dipllomacine euroatllantike :
  Perse kjo politike ekstremisht antishqiptare qe po ndjekin ne Shqiperi me Frankeshtein Monster Berishoviq?
  Ku e gjeten te drejten morale dhe ligjore nderkombetaret (gjasme miq leshi) qe te shpallin amnistine per kriminelin Berishe per 1997,1998,2008 dhe 2011 dhe jo vetem kaq por kane gatuar nje corbe pambarimisht te shemtuar qe me e vogla pasoje do jete nje lufte civile e pa shpallur zyrtarisht deri ne depression dhe cmenduri kombetare.
  Perbuzje dhe neveri per aleatet tane qe edhe pse i kemi respektuar ,nderuar dhe besuar pa kushte po sillen si Haleate me sherbimete e tyre –PROPOGANDE-DIPLLOMACI-SHERBIME SEKRETE dhe tragji-komedia me Doshin dhe Frrokun i ve atyre vulen e turpit se po e bejne qe te shpetoje Berisha nga prangat gjithe kete ndyresi me keto ndyresira..
  Kulmi i kulmit te kulmeve eshte se ndersa shqiptaret po vriteshin ne toke dhe mbyteshin ne det familja Djallit Berishe me qe dhe me mace .udhetone siper me avjon special dhe te gjithe te paisur me pashaporte dipllomatike ku Bice Dasara ishte dipllomate qe 2 muajshe kurse “shoqet e saja i hengren peshkaqenet ne Adriatik dhe nuk e kane asnje varr…

  Reply to this comment
 4. JU LUTEM MOS CENSURONI OTRANTON ?? July 3, 14:00

  NUK MBULONI DOT MASAKREN E OTRANTOS KU DHJTRA VOGELUSHE SHQIPTARE I HNGREN PESHQIT ..KURSE KETO FEMIJET E KASTRIOTIT HYNE SI POCA DHE DOLEN SI POCA.

  JU LUTEM PSE CENSURONI OSE VONONI MBI 24 ORE KOMENTET

  SHQIPTAREVE NUK JU BEJNE ME PERSHTYPJE KETO QYRRAVITJET E ISH DRJETOREVE TE SHALES

  Reply to this comment
 5. Bashkim November 22, 03:14

  Ne keto foto mungon fotografia e vajzes 4 muajshe Xhina Malaj

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim