Fotot e rralla: Kur hidheshin ‘themelet’ e Shqipërisë komuniste

June 28, 2020 16:20

Fotot e rralla: Kur hidheshin ‘themelet’ e Shqipërisë komuniste

Ky është një nga koleksionet e rralla të fotove nga fillimet e Shqipërisë komuniste.

Koleksioni është pjesë e punës së palodhur të të ndjerit Robert Elsie.

Albanologu na ka lënë pas një arkiv të mrekullueshëm. Fotot janë realizuar nga Hari Ham në vitin 1961.

“Gazetari gjermanoperëndimor Hari Ham (Harry Hamm, 1922-1979) ka lindur në Amsterdam. Shërbeu me forcat gjermane në Luftën e Dytë Botërore dhe u bë rob lufte në Bashkimin Sovjetik (1945-1949).

Pas kthimit të tij në Gjermani studioi për shkencat politike në Frankfurt dhe në Monpëlie (Montpellier) dhe punoi gazetar për gazetat e njohura Die Welt dhe Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Në gusht të vitit 1961 Hami mori një vizë të rrallë për të vizituar Shqipërinë, pikërisht në një kohë rrëmujeje të madhe politike. Aty përjetoi ndarjen politike të Shqipërisë me Bashkimin Sovjetik dhe fillimin e aleancës së re me Kinën revolucionare.

Fotografitë e këtij koleksioni janë marrë nga libri i tij Rebellen gegen Moskau: Albanien – Pekings Brückenkopf in Europa (Kryengritës kundër Moskës: Shqipëria – kryeura e Pekinit në Evropë), Këln 1961,” shkruante Elsie.

 

v.l/ Dita

June 28, 2020 16:20
Komento

45 Komente

 1. patriot me kembe ne toke January 5, 19:33

  Kur shoku enver u informua se foto e mahmetit ishte ne nje radhe me foton e tij tek Pista, mori vendimin per ta bere agjent te gjith-fishte, dhe ta flijonte kur ti vinte radha.

  Reply to this comment
  • Njè grusht nga ai dhe qè kam le June 29, 02:08

   Ti qènke patriot me kèmbè nè sumè, duhet tè dish se, themelet e Shqipèrisè komuniste u hodhèn nè Kongresin e Pèrmetit. Tè gjitha fotot e bèra nga ‘miku’ gjerman tregojnè muret dhe çatinè e mbretèrisè shqipètare. Kjo gazeetè e nderuar le tè tregojè me foto arritjete shqipèrisè Socialiste dhe krahasimin e bèjmè vetè.

   Reply to this comment
   • ....morrave te ...KUQ June 29, 19:49

    Sic e kemi thene edhe me pare, ti o grusht dheu, (dheu eshte njelloje gjithandej, mos na mallengje tashti), i vetmi ndryshim i fotografive, mbasi kishim ndertuar komunizmin, me keto eshte qe ato te komunizmes jane me ngjyra, per te tjerat nje moot eshte, surrate te shtrember, dyqane bosh, ushtare e police sakate etj.

    Reply to this comment
 2. patriot me kembe ne toke January 5, 19:35

  PAQI-A nuk u lypka …

  Reply to this comment
 3. besa January 5, 20:07

  S’kam per ta kuptuar kurre; perse jepen foto nga te huajt per kohen dhe pse jepen foto qe pasqyrojne erresirre, trishtim apo ne skuta te largeta? Kjo ishte jeta atehere? Televizioni dhe kinostudio ka plot materiale qe pasqyrojne jeten dhe kjo qe reklamohet nuk eshte e verteta. Megjithate, doni ta nxini, nxijeni si jeni vete. Aman duhet ditur se njerezit shpirtezinj kerkojne ta bejne dhe te bardhen te zeze. jemi ne boten color qe predominon e zeza ku i permbeledh te gjitha. Dielli u shua, drita humbi, erresira na ka mbuluar.

  Reply to this comment
  • lere pa bo January 6, 09:16

   skam per ta kuptuar kurre mendimet boshe qe shfaqin disa komentues te volitshem te sistemit zero.televizioni si dhe kinostudija ishin me te vertete mediat e “lira” qe pasqyron realitetin ne menyre “perfekte”.dua te besoj se ironia nuk mund te jete gjysma e se vertetes……….,irritimi vjen vetvetiu pa u sforcuar , dhe pyetja lind pa u lodhur;keta mallengjyes te perlotur nuk kishin familje ,njerz te aferm qe jetonin ne fshatin socialist

   Reply to this comment
   • PO , PO June 28, 18:22

    Vetem “pakez” mend duhen per me e kuptu se sa shpejt po ndryshonte Shqiperia . Kishin kalu vecse 15 vite nga koha kur Enveri e mori ne dorezim Shqiperine feudale mesjetare , ne nje gjendje te tmerreshme e varferi rrenqethese dhe po e transformonte cdo dite . Keto foto tregojne vetem nje pjese te realitetit , ate me te erreten , por realiteti ne teresine e vet , nuk ishte ky . Te gjithe e thone qe , deri ne vitet `60 kur kishte marredhenie te mira me BRSS dhe demokeacite e tjera , dalngadale gjendja po permiresohej e rritej niveli i mireqenies , per te dale nga gjendja shtazore e 1945 si pikenisje .
    Por mediat tona nuk kane per qellim kete , ato kerkojne te matet vendi me nivelin ekonomik te RFGJ te asaj kohe , per te cilen u shpenzuan me miliarda dollare me planin Marshall , pra te matej nata me diten . Dhe kjo behet per te keqinformuar brezat e rinj qe nuk e kane jetuar e njohur ate periudhe . Truri i shqiptareve po shpelahet dita dites me kontributin e pa kursyer te mediave tona pa nerv kombetar !

    Reply to this comment
   • Nje qefli filozofie June 29, 14:32

    ke shume te drejte or mik (lere pa bo), keta qe pjerdhin ketu per komunizmin e per loqendarin Enver Suma, as nuk e kane idene se sa e mrekullueshme ishte jeta ne fshatin socialist.

    Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 29, 09:29

   besa
   të kujtohet “l’america” filmi italian për eksodin e ’91shit??
   dikush në një intervistë tha një fjalë të bukur”megjithëse jam tirons dhe shkoja çdo të djelë në plazhin e durrësit!?nuk e dija se për të shkuar në plazh duhej të kaloja nga mirdita”!!
   dhe këto kështu janë!!
   këto janë foto që normalisht quhen artistike,këtu përdoren për propagandistike!në këto foto kapet momenti,kapet e veçanta që nuk shihet gjithandej!!
   ke shumë albume me foto të ameikës,prstitucioni,droga,qytetet e braktisura, ku po ti krahasosh me këto!?
   të duket sikur kemi jetuar në parajsë!!ato shiten më shumë se fotot e dritave të bukura!!
   ata që i bëjnë këto ftogravi tregojnë të veçantën,kurse gazekarucë,në rastin tonë të indoktrinuar si gjithnjë,i përdorin për propagandë!në këtë rast “antikomuniste”!
   vari hallatet aq e kanë nivelin!!

   Reply to this comment
   • ....morrave te ...KUQ June 29, 14:35

    Sa kopil je mer ti i censures, tironsi me verte qe nuk e dinte qe per te shku ne plazh duhet te kalonte nga Mirdita, po ata qe i mbushen ato anijet ( i ma men apo jo, kane qene prej verteti, jo propagande antikomuniste) nuk ishin vetem nga Tirana, keshtuqe nonjoni prej tyre, kushedi edhe duhet ti binte mga Mirdita per te shkuar ne Durres.

    Reply to this comment
 4. sofia January 5, 20:20

  besa, keta qe kerkojne skuta te erreta vuajne nga kompleksi i inferoritetit dhe deficite te integritetit; duan qe bota te jete si ata vete, te paemer, hiçer….

  Reply to this comment
  • Hosteni June 28, 19:45

   Hahaha…. Qenkan hedhur ne sulm minjte e Pallatit te Kongreseve. Me sa duket u ka ardhur rroga nga Fuga.
   Mire e keni ju. Ne duhet te mendojme pozitiv. Te shohim ERTV, projektet 3D, si dhe te bejme “like” kur gjigandi shkruan hartime per arritjet e Ripjelljes.

   Reply to this comment
 5. MH January 5, 20:28

  A ju vjen turp qe nxirrni diktatorin ne nji kohe kur shovinistet grek dhe ato jugosllav kan hyre thelle dhe trimnisht brenda teritorit tone dhe ju pjerdhin me Kacifas.Kur dhe sot ju lemerisin,pergadituni per nji Kacifas 2.
  Nuk ka vend per tu cuditur kur ne krye te Rilindjes kemi nji Kryeballist qe e rrejti popullin per ndeshkimin e kriminelve dhe korrupsionistet qe u bane kapice ish bashibozuket e mareshallit Berisha agjent balle hapur kundra Shqiperise.Dhe ju me falni i hani mun.

  Reply to this comment
 6. demo January 5, 20:32

  Vdiq Robert Elsie,,Keni 5 vjet qe rrotulloni keto foto.

  Reply to this comment
 7. SS January 5, 20:55

  Njerez me te pafytyre reklamonje fotografin kur ke dal nje moment keq Nuk japin pamje kerrmat sot qe po mbajne peng Shqiperin pa te ardhme dhe ne erresire te plote

  Reply to this comment
 8. intelektuali January 5, 21:21

  BO BO BO!

  Enveristet i ka pickuar zekthi dhe ka kercyer nga brimat e miut per te mbrojtur Kauzen e Partise se Punes qe albanologu i mirenjohur, Robert Elsie e ka dhjere me fotografite reale te kohes te gjermanit te Hitlerit qe e nxjerr dhe pasqyron vendin tone:

  SI NJE FIS KANIBALESH PREJ AFRIKE ZULU

  Mua me thene te drejten me pelqeu me shume fotografia e Enverit te Partise dhe e Mehmetit te Ushtrise te Bar- Pista e Hekurudhes me policin vigjilent me cizme dhe uniforme qe dukest sikur kerkon midis plazhistave bythjashte me breke prej doku:

  ARMIKUN E KLLASES

  por:

  Edhe fotografia e pare me Stalinin, Xhamine dhe Sahatin me yll komunist ne maje nuk le dyshime se:

  KOHA E QEPES E ENVERIT ESHTE AKOMA GJALLE ME PIRAMIDEN E TIJ NE MES TE TIRANES.

  Reply to this comment
 9. Jorgo January 5, 21:24

  Tè gjithè HAJDUTÈT dhe HORRAT qè kanè Qeverisur SHQIPËRINË këto 28 VJET , Nuk i vijnè as tek MAJA e KARIT ENVER HOXHËS. Fillojeni nga të gjitha , po deshët fillojeni edhe nga Pamja e Jashtme , BUKURIA , TRIMËRIA , ATDHEDASHURIA , PATRIOTIZMI ! ! ENVER HOXHA Nuk bèn më NÈNA ! Kemi 28 VJET qè na VJEDHIN dhe GRABISIN SPURDHJAKËT e Demokracisë !!

  Reply to this comment
 10. Toni January 5, 21:27

  Fjale me vend.

  Paqja nuk lypet por fitohet.

  Reply to this comment
 11. Çim Miri January 5, 21:32

  ENVER HOXHA Burrë SHTETI me TOPE të RÈNDA , Jo si kèto FEKALET dhe PLEHRAT e ShkèrLLatoKracisè , e mbushur me HAJDUTÈ dhe LANGARAQË ! ! ! ! ShkèrLLatoKracia na pruri PETRIT VASILIN , Ermal Mamaqi-rin , Tik Llallèn , Visho Likèn , Ridvan Boden , Genc Rulin , ARDJAN KUSAR FULLANIN , Arben Ahmetajn , Damian Gjiknurin , Haxhinasto , Naçot dhe Palaçot , e VJEDHJES , GRABITJES , PLAÇKITJES dhe KORRRRRRRUPSIONIT

  Reply to this comment
 12. Kola January 5, 22:54

  Sakte Sofia! Nje vit te mbare!

  Reply to this comment
 13. h January 6, 09:51

  Te kesh në pushtet të keqen absolute si maloku.berisha,
  sigurish që E.Hoxha behet gjigant.

  Reply to this comment
 14. realisti January 6, 11:31

  Ka nje fjalë të urte qe thote “Njeriu nuk vdes kur mbulohet me dhé por kur mbulohet me harresë” . Tashti me thoni ka vdekur apo jo Enver Hoxha? Ne fakt mbas afro 40 vjetesh qe eshte mbuluar me dhé akoma mban me bukë gazetat dhe gazetaret.

  Reply to this comment
  • Kolonjari June 29, 12:49

   Enver Hoxha nuk vdes sa te jete gjalle INTELEKTHALEJA e gazetes se nerume Dita qe nuk e harron dhe qe ne cdo koment per te tjeret,i shan duke permendur “Enverin e tij te dashur” qe nga Long Ajlendi i Amerikes

   Reply to this comment
 15. Ndue Sanaj January 6, 11:33

  Keto publikime nuk kane asnje vlere, per sot jo se jo, por as per te ardhmen, per ata breza qe nuk e kan jetuar ate kohe.
  Keto foto jane publikuar dhe ne galerine e arteve ne Shkoder dhe ka pasur kritika, se vetm anet negative jane marre ne fotot e publikohne sot.
  Pra, ky publikim nuk ka asnje vlere.

  Reply to this comment
 16. Dhimbie e madhe popull. January 6, 14:35

  Gazeta “DITA” me dashamiresi si lexues sa atdhetar;
  Jo me keto ekspozime qe na shtojne dhimbiet.

  Turp turp dhe marrezi ky afishim i dhimbjeve qe ajo kohe i zhduku..
  .Me falni ju te gazets sone “DITA”,po kjo nuk na duhet,nuk i sherben c’ka duam sot.
  Falemindweit komwntuwsve atdhetare qe dine te vkeresojne ceshte e mire dhe ceshte e keqe,si keto te keqia qe po na ekspozon keto vite qofte largu Pseudodemokraci per te mosthene.
  -Ky eshte Fashizmi i kohes qe jetojme.
  Se c’duhet bere per te zduk fazhimin,ekspozoni ati veprimtarite e para te lufte Antifashiste, ju pjese e kesaj medie e vertete atdhetare.Me shume te drejte ate kohe ato afishime jane denuar,e sot duhet te denohen.Pa tjeter me ligjet e sotme…
  Faleminderi komentuesve: Ndue Sanaj.Jorgo,sofia e tj atdhetare te vertete.

  VO>Do ju lutem mos ta censuroni nga Ju e dua ta pasqyroni ne keni mbetur vertet;Gazeta “DITA”.
  Me dashamiresi
  Dhimbia e madhe Popull.

  Reply to this comment
 17. antifashisti January 6, 15:37

  Shqiptare, pse cfare prisnit nga nje nazist gjerman – foto te bukura per Shqiperine antifashiste ? Te tilla foto i kerkon dhe i gjen edhe sot ne Shqiperine pa dinjitet dhe plot me prostituta me cmim nga 1 deri 500 EURO radha.

  Reply to this comment
 18. antifashisti January 6, 16:04

  Shqiptare, pse cfare prisnit nga nje nazist gjerman – foto te bukura per Shqiperine antifashiste ?
  Te tilla foto i kerkon dhe i gjen edhe sot ne Shqiperine pa dinjitet dhe plot me prostituta me cmim nga 1 deri 500 EURO radha.
  Por pak vemendje te tregon se Sheshi ka rregull e lule, kurse ne ndertim eshte hidrocentrali i Shkopetit 24 MW qe u ndertua i treti mbas Lanabregasit 5 MW (1951) dhe Ulzes 25 MW (1958).
  Kush te doje le te krahasoje cdo 5 apo 15 vite te Shqiperise dje (fillo 1945) dhe sot (fillo 1990), do te cuditet sado “modern” qofte.

  Reply to this comment
 19. Lexuesi i durueshem January 7, 20:44

  ”Derisa kolaboracionistet e djeshem (te gjalle) dhe pinjollet në rrugen e tyre (deri sot) nuk do te pendohen dhe nuk do t’u kerkojne falje fitimtareve te Koalicionit Antifashist Boteror per te kaluaren kriminale, konflikti mbetet i hapur”.

  Hiçër! Mbase e kuptoni fjalen ”nihilistë”!
  Ju, qe injoroni punen titanike te Enver Hoxhes per kujdesin ndaj popullit dhe mohoni arritjet kolosale te tij, jeni teresisht mjerane.
  Njerzit e vertete, qe u rriten, mesuan, punuan dhe jetuan ne ate sistem, tregojne keqardhje te thelle ndaj jush, per te vetmin fakt se nuk u bete kurre njerez, por mbetet hiçër, sharës, armiq te perparimit ne pergjithesi po e po, por edhe armiqte e vetvetes.
  Keto foto tregojne realitetin e nje mjerimi dhe prapambetjeje te thelle kombetare, jo per faj te popullit, por per fajin e pushtuesve shekullore dhe te fqinjeve tane agresive e shoviniste, qe kane lakmuar ne shekuj t’a gelltisin vendin tone.
  Miliona djem shqiptarë i mori turku ne luftera pushtuese ne Azi dhe Evrope per llogari te perandorise… Shqiperise i dha si shperblim xhamite, ferexhene, analfabetizmin dhe varferine shekullore. Vizitojeni Krujen dhe jo me larg se 1 km ne periferi te qytetit do te njiheni me ”Shkëmbin e Vajit” dhe historine tragjike te flijimit te vashave shqiptare, te cilat nuk pranuan të dorezohen te ushtaret pushtues, per t’u plotesuar atyre epshet mbas betejes…
  Pas turqve erdhen pushtues te tjere, e copetuan vendin, e vrane dhe shkaterruan pa meshire.
  Nga gjiri i popullit linden forca te reja, me ideal per kombin, me kauzë per çlirimin dhe marrjen e fatit ne doren e tyre. Ne te njejten kohe u shfaqen edhe forcat e errëta, te cilat u hodhen ne krahun e pushtuesve dhe kunder vellezerve te tyre.
  Enver Hoxha, udheheqesi dhe ideatori i projektit per çlirimin dhe progresin e vendit, i mposhti armiqte, e rreshtoi vendin ne Aleancen me Bllokun Antifashist (ShBA, BS dhe Angli) dhe mbas çlirimit beri reformat me te thella, qe ka njohur ndonjehere historia e Shqiperise.
  Vendi me i prapambetur ne Evrope: me analfabetizem galopant, me jetegjatesi me te shkurter (rreth 40 vjet), me semundje kronike dhe epidemike, me nje papunesi totale, me nje bujqesi te mesjetes (mjet pune ishte parmenda e drurit, nje ka apo gomar), pa ndriçim elektrik, pa shkolla, pa spitale, pa industri, pa fabrika e kombinate filloi te marre fryme dhe per 4 dhjetecjeçare u be nje vend industrial, me shkolla e spitale falas, me universitete, institute, shkolla profesionale, uzina, fabrika e kombinate, hidrocentrale e me nje bujqesi moderne, ku prodhimi i vendit ishte i pavarur nga importi dhe mosha mesatare e çdo shqiptari arriti ne 70 vjet. Zhvillim te papare mori arsimi dhe kultura, letersia dhe artet dhe intelektualet, ushtaraket, mjeket dilnin ne pension ne moshen 55 vjet.
  Ҫ’mund te bente me shume nje lider, kur gjate tere kesaj periudhe i eshte dashur te perballej me provokacionet ushtarake te Greqise (1949), me sulmet e bandave te te arratisurve (kolaboratore te nazifashisteve te L2B) pas luftes dhe bllokaden e gjithanshme te vendeve kapitaliste e te ish vendeve ”demokracive popullore”?!
  ”Nafta çan bllokaden” – kjo ishte parrulla, qe perballoi me sukses nje periudhe te veshtire te ekonomise se vendit. Ku eshte sot nafta jone? Ne jemi vendi me i pasur ne ballkan me resurset e naftes dhe gazit. Po kromi e hekur-nikeli? Ku jane minierat e famshme te Bulqizes, Mborje-Drenoves, Alarupi, Pishkashi? Ҫfare u be me pasurite kombetare (lista e te cilave eshte shume e gjate), qe iu dorezuan me inventar sistemit te ”liri-demokracise”? U vodhen, u shkateruan, u pervehtesuan nga klane, nepotike dhe horra. Klasa punetore u shkaterrua barbarisht dhe vendit iu rikthye pabarazia ekstreme, sistemi i drejtesise u shkaterrua, aresimi dhe reforma aresimore shkaterroi sistemin e dijeve dhe analfabetet po lulezojne sebashku me lulzimin, vjedhjet, droga, divorci, prostitucioni dhe pasiguria jane bere problemet e sotme, kur ne te kaluaren nuk ekzistonin.
  Faleminderit DITA, qe mundemi te themi shkurtazi nje te vertete per te shkuaren… me shprese per te ardhmen!

  Reply to this comment
 20. demo January 8, 13:38

  Enver Hoxhaa e mori Sali Berishen nga shpelle e Vucidolit dhe pasi e edukoi si nje JENICER enverist ua leshoi rreaksionit cifligaro-borgjez,imperialisto-revizionist.Pa i mbushur 23 vjec,shembi teqen e dervish Luzhes bashke me sivellain e tij Mehmet Elezi,.Per tu emeruar ne kliniken e bllokut,doli deshmitar ne gjyqin e Hysen Shoshorit,ku kerkoi denim me vdekje,varje ne litar,,Per tu bere sekretar partie i organizates spitalit denoi me internim kolegen Margarita bashke me te shoqin.
  Pas 91 c`varrosi enverin dhe gjithe veprat e pesevjecareve,dyvjecareve dhe kongreseve te partise te marra se bashku.Edhe Pronareve ua varrosi tokat me ligjin 7501 dhe me ligjin malok:Toke e Xanun.
  Enveri me enveristet a e edukuan si qen te terbuar?Qeni terbuar nuk di ku kafshon,,se majtas se djathtas.
  Te qahemi ne qe na rrembey tokat dhe trojet,kemi te drejte.Po enveri e uli ne oxhak te vet,?!

  Reply to this comment
 21. demo June 28, 18:03

  Vallahi nuk e di kur i kam shkruar keto qe paskam shkruar!
  Keto fotografi dalin cdo 5-6 muaj.
  Paskam qene dhe enverist?

  Reply to this comment
 22. Nje qefli filozofie June 28, 18:52

  Enver Hoxha eshte si puna e mutit te thate qe sa me shume kohe kalon, aq me shume duket si pale fiku e omel.

  Kot thoni qe ka fotografu anet negative. Ne ate kohe ngado qe ta kthente aparatin keto kishte per te kap. Duke qarte qe kishte filluar ndertimi i socializmit. Krahasoji keto fotografi me ato te 1990,kur socializmi ishte ndertuar plotesisht, i vetmi ndryshim eshte qe fotografite e 1990 jane me ngjyra. Dyqane buke bosh, katunare e turi te shtremet, ushtare me bythe perjashta etj.

  Reply to this comment
 23. xyz June 28, 20:24

  Kur hidheshin themelet e Komunizmit ne Shqiperine Londineze.

  Reply to this comment
 24. mirel June 28, 20:51

  Te mos ishte Enver Hoxha ky popull do ishte zhdukur, sic po zhduket tani.

  Reply to this comment
 25. Arben June 28, 21:26

  LITARI LITARI LITARI LITARI LITARI LITARI

  PER SIGURIMIN E SHTETIT SLLAVO-KOMUNIST

  Reply to this comment
 26. Halles veri koqe dhe behet xhaxha ! June 28, 21:58

  Para enverit Tirana ishte Paris Londer Viena e Shqyp nis !
  Por kur erdhi enveri ky vrau arkitektet , inxhiniret mesuesit, artistet kompozitore te famshem boteror te Shqipnis otomane ! Vrau intelektual, avokat gjyqtar te sistemit te Drejtsise shqiptare te nivelit botror Lek Dukagjini kanuni ishte trashgimia e kesaj trashgimie !
  Enveri enveri ishte ” monster ” vrau intelektualin, i qiu ne beeth !
  Ca nuk beri enveri ja shikoni shkatrimin komunist te shqiptareve ne foto,!

  __
  Sot analfabetizmi klasik mund te bej mushken me bar !
  Mund ti ver Halles koqe dhe ta quaj xhaj !

  _

  Reply to this comment
 27. Bati June 28, 22:11

  MOS HARRONI KRUESOREN SE KY QE KA BERE FOTOT KA QENE USHTAR I HITLERIT AI KA PASQYRUAR EDHE MJERIMIN QE LA PAS LUFTA E TYRE NE VENDIN TONE

  Reply to this comment
 28. http://documents1.worldbank.org/curated/en/952741468003297678/pdf/720350WP0ALBAN0C0Arsimi0Ne0Shqiperi.pdf June 28, 22:28

  Azem Hajdari se bashku me militantet e tjere neofashist, bandit te PD te Berishes konfigurohen me se mire si shkaku kryesor i shkatimit te ekonomise se Shqiperise dhe gjithe vendit nga keto dokumente te rendesishme te Bankes Boterore te dekasifikuara ne kete dokument
  :
  http://documents1.worldbank.org/curated/en/952741468003297678/pdf/720350WP0ALBAN0C0Arsimi0Ne0Shqiperi.pdf
  _
  …Vetem nen rregjimin e Enver Hoxhe~ filluan te ndertoheshin
  ndertesa publike si p.sh: shkolla dhe ndertesa te tjera qe i takooln gjithe kom~tetit apo edhe “vatra
  kulture”. Shkollat sherbeoln, nder te tjera, edhe si vend ku Partia e Punes or1.aolzonte mbledhje dhe
  ngrinte qendrat e votimit. Duke pasur parasysh lidhjen qe njerezit i beoln nd ‘rtesave te shkollave me
  rregjimin e Enver Hoxhes, shume nga informatoret e interpretooln shkate rimin, vandalizmat dhe
  vjedhjet e shkollave gjate vitit 1991 si nje maolfestim te urrejtjes se akumuluar te popullates kunder I
  diktatures. Shkollat mbeten serish te politizuara. Politikat e personelit shpesh percaktoheshin nga
  perkatesia politike. Si rezultat, shkollat u sulmuan perseri pas rrezimit te skem;’e piramidale, pjeserisht
  si forme hakmarrjeje nda; shtetit i cili nuk arriti te parandalonte mashtrimin asiv qe iu be popullates
  nga keto skema piramidale. Informatoret vune gjithashtu ne dukje se ne disa n zonat e varfra fshatare,
  vjedhjet dhe vandalizmat ishin te lidhura me vleresimin e ulet qe ato zona kane ~er arsimin ne pergjithesi.
  __
  Eshte nje konstatim i sakte i nje paragrafi i ketij dokumenti voluminoz per vitet 1990 Konstatime dhe vezhgime nga Banka Boterore per ngjarjet ne Shqiperi

  Dhe per Azemin “hero” eshte nje turp i madh per shqiptaret qe kane nje njohuri aq te ngushte per situata per aktoret dhe faktoret qe cuan shqiperine dhe shqiptaret ne shkatrim total si rezulltat i njorances kolektive dhe individuale te disa njerzeve qe u quajten Demokrat por qe dikur kishin qene te gjithe ne sherbim te komunizmit dhe PPSH !

  LEXONI :

  http://documents1.worldbank.org/curated/en/952741468003297678/pdf/720350WP0ALBAN0C0Arsimi0Ne0Shqiperi.pdf

  Reply to this comment
 29. Shqiptar June 28, 22:29

  Po krahasojeni me diten e sotme o njerez:Atehere,Fabrika ,Uzina:Demokracia,Terapia shok =0 Shqiperia = prostitucion,droge,korrupsion,U bene 30 vjet tranzicion per as tre milion Shqiptare e ku jemi?!!??!!?ta bejme krahasimin vete me keto foto,15 vjet pas lufte,pas vjedhjes se arit nga Ave Maria Naltmadhnia e te hame mender M,,qe shajme ate sistemte Hoxhes qe vertet ishim atje ku ishim ,po si e mori e si e la ,po ku jemi?!?!?!?!?!?Ndaj boll thritini RRADAKES te gjithe

  Reply to this comment
 30. edi June 29, 09:21

  Dhe sipas teje Shqiptar meqe kishte fabrika e uzina ishte me mire se sot a ?Atehre kur kishte fabrika e uzina kishte shume,por shume me teper varferi se sa sot.A tehere kur kishte fabrika e uzina ishim te gjithe te burgosur sa qe jo jashte Shqiperie qe as qe behej fjale te qarkulloje ( as ta shikoje ne tv nuk te linin ) por as mbrenda per mbrenda Shqiperise nuk mund te shetisje ku te doje.Atehere kur kishte fabrika e uzina ç’do gje ishte me tollon ,jo vetem ushqimet baze por dhe per nje kg kafe apo nje cope te zeze per fustane per grate ne rast vdekje duhet te kerkoje autorizim dhe te kishe miq.Kaq mire kemi qene ne atehere dhe megjithse kishim ndertuar hidrocentrale per te cilen mburren enveristet nepe dyqane shiteshin qeri me ton dhe jo per ti ndezur ne kishe por per te ndriçuar shtepine.

  Reply to this comment
 31. demo July 2, 16:33

  Shife fshatarin,provincialin llum,sherreq,shapakeq,spihuu,miii vrimash,,,edhe sot pas 100 vjetesh ka mbetur po ai.
  E quan reporterin gjerman:nazist.
  Ne 1945 gjermanet e hodhen prapa nazizmin,
  Dogmat fashiste,naziste,komuniste ja lane Lindjes Aziatike dhe filluan te ndertojne ekonomine.
  Bene bashkimin ekonomik,tregtar me hasmin Frances duke formuar BE.Ne 1962,kur erdhi ky reporter gjerman,Beatles jepnin koncerte ne Hamburg,Mercedes-Benzi po pushtonte boten,ekonomia gjermane ishte lider evropian.
  Shqiperia po ndertonte luften e klasave,katundaria me qerre dhe jevgat me tumane do luftonin REVIZIONIZMIN MODERN,Imperializmin me ate amerikan ne krye..
  Enver hoxha po i jepte shqelmin e fundit ekonomise private,po e xhvishte popullsine nga prona.
  Keta skllever me parrulla,as rrobat e trupit nuk i kane te tyret.
  Fshataret me brekushe qe shifni ketu,po dorzonin pronen me hir e pahir,pa bere rezistence.
  Te gjithe fajin e ka ky reporteri naziost,,o LIGESI KATUNDARE!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim