FOTO: Kjo ishte Tirana në 1916

September 14, 2018 22:15

FOTO: Kjo ishte Tirana në 1916

Këto janë disa foto të Tiranës, të bëra në vitet 1916-1917.

Fotot janë marrë nga Arkivi Qendror Austriak dhe janë publikuar fillimisht në rrjet nga Gerti Brojka.

Tirana (në të folmen tiranase: Tirona) ndodhet në qendër të Shqipërisë, rreth 35 km në lindje të Durrësit dhe rreth 40 km në veri-perëndim të Elbasanit, në një luginë e rrethuar nga Mali i Dajtit në lindje, kodrat e Kërrabës dhe Saukut në jug, kodrat e Vaqarrit dhe Yzberishtit në perëndim dhe ato të Kamzës në veri.

Për herë të parë emri i Tiranës përmendet në vitin 1418 në një dokument të Venedikut.

Tirana e shpalli pavarsinë në 26 nëntor 1912 dhe u shpall kryeqytet i përkohshëm i Shqipërisë në 9 shkurt 1920 nga Kongresi i Lushnjës.

Pjesëtarët e Këshillit Kombëtar hynë në qytet në 11 shkurt 1920.

Përfundimisht Tirana u shpall kryeqytet i Shqipërsisë në vitin 1925 nga Asambleja Kushtetuese.

n.s. / dita

September 14, 2018 22:15
Komento

44 Komente

 1. interesante February 10, 15:33

  Nga grupi ne Foto dallohet qarte mes shallvarexhinjve
  te shqypnise mesme dobicat e xhikes qe rropsise qamiles ,
  dy shqiptare te jugut .njeri me kostum e tjetri me fustanelle te zeze ,qe mbanin piratet e jugut .

  Reply to this comment
  • Labi Vlores September 16, 21:49

   Nuk e Ke pare mire se njeri nga Ata piratet ishte dashnori i gjyshes tende qe dhjeu tet ate dhe qe me Pas nipi i atij pirati shkerdheu tet eme qe te dhjeu ty…ptuuuu fare e keqe

   Reply to this comment
 2. intelektuali February 10, 15:33

  Tirana e 1916-1917 shume me e bukur se “Kandahari” qe ndertoi krimineli i urbinistes se Tiranes karagjozi Edi Rama me kulcedrat e tij prej betoni

  Reply to this comment
  • sopiqoti February 10, 16:11

   Ku e ke jetuar ti o zogjke pule Tiranen o “..intelektual..”.Prapambetje ne thellesin e shekujve tregonte Tiraqna.Dhe SOT Tirana eshte kush eshte ku gurin kryesor e ka vene Edi Rama.Akoma me Haxhi Qamilin ke mbetur ti o “..intelektual..” ?

   Reply to this comment
   • Grigor February 11, 17:13

    I ka futur Enver Hoxha nje penallti ketij pseudo-intelektualit, sa ky e ka lene porten pa portier fare tani. Cdo top qe shkon tek porta e ketij, domethene tek truri I ketij, hyn gol direkt. Tani zgjohet cdo nate I trembur, I mbytir ne djerse, me enderra te frikshme se mos Enver Hoxha eshte gjalle akoma, edhe mbas 30 e ca vjetesh qe ka vdekur..
    Te tere socialistet ketij I duken komuniste, ndersa sekretari I partise, komunisti I devotshem Sali Berisha, I duket anti-komunist. He, si thoni ju, eshte per ta marre inat kete? Ky more zoterinj eshte per gjynah, sepse po qe per respekt, duhet te keni per Daut Gumenin – antikomunist me bindje, I burgosur, I persekutuar, dhe vertete intelektual, jo rronxho-bonxho si puna e ketyre pulave te zgjebosura qe akoma bejne shurren nga Enver Hoxha. Ketij I ka mbetur ora ne 1985-en. Shan Enverin, por edhe ky I ndan njerezit ne miq dhe armiq si ai qe e persekutoi. Dashje pa dashje, ky behet fashist, domethene vella I komunisteve, por me babe tjeter.
    Ky nuk ka fuqi qe te ngrihet mbi vuajtjet qe I shkaktoi diktatura dhe te shohe qe personat pergjegjes per vuajtjet e tij, nuk jane me ne Partine Socialiste, por ne ate qe quhet pa te drejte Parti Demokratike. Jane po ata katunare qe te vrisnin per Enver Hoxhen, qe sot na vetequhen demokrate, dhe I japin nje emer te keq edhe atyre te persekutuarve te vertete, disidentet e regjimit, qe diktatura I shtypi me egersi, ndersa Partia Demokratike I perdhunoi butesisht, me zgjuarsine prej lopcari kriminel te Sali Berishes.

    Reply to this comment
    • intelektuali February 12, 09:24

     Saliun mos ja ngjit intelektualit si MUTI pas kepuce se eshte nga dora juaj e piset dhe gjakatare, pjelle origjinale e Enverit dhe e Partse se Punes.

     Perrallat me Komunizmin dhe Socializmin enverist tregoja kalamajve para gjumit te nates se nuk pine uje ne kete forum te nderuar te gazetes DITA

     Reply to this comment
  • L.F. February 10, 16:13

   Tirana me teneqe dhe ere shurre e 1992 – 1996 te pelqen ty mor rrote kari, per ate keni nostalgji ju halet dhe jashteqitjet e races sunite shqipfolese.

   Reply to this comment
 3. 1917 ? rruge mbretnore ! February 10, 15:34

  Ben mire qe shtypi shqiptar boton keto fotografi qe tregojne mizerien e pabesueshme te asaj kohe.
  .
  Ka nje gafe ne keto fotografi
  ; FOTOJA E PARE
  ka te shkruar poshte; RRUGA MBRETERORE

  Jemi ne vitin 1916 -1917 ne kohen qe mbreti i ardhshem Zog ishte duke luftuar ne bordellot e Europes dhe nuk kishte ne ate kohe nje emer rruge te tille

  Reply to this comment
  • Besniku February 10, 16:10

   Keto nuk jane foto te 1916-tes. Jo vetem qe eshte shkruajtur “Ruga mbreterore”,( me nje r mangut, por ne 1916 kemi qene ne kulmin e luftes se pare boterore.
   Shume rehat po duken tironsit ne kohe lufte.
   Mendoj te kontrollojne periudhen e shkrepjes se aparatit, se duke futur duart te gjithe, arshiva eshte bere çorap

   Reply to this comment
 4. A February 10, 15:48

  Tirana sot po shkaterrohet nga DY KARAGJOZET Lali i Madh shoku EDI RAMA dhe Lali Vogel shoku ERION VELIA.
  Te dy, njeri me mashtrues dhe maskara se tjetri,
  Taksirati i jone te ndigjojme pordhet dhe broçkullat e ketyre.
  Para ardhesit e tyre SALI BERISHA dhe LULEZIM BASHA edhe ato shkaterruan me nderhyrje ndertimesh pa kriter dhe ne kohen e tyre shkaterruan Stacionin e Trenit te udhetareve te Tiranes. Sot si asnje kryeqytet Evropian jemi pa hekurudhe dhe stacioni treni.
  Tung.

  Reply to this comment
  • floriri Likes February 10, 16:19

   Trenin e hoqen se ishte komunist, ndersa me 1992 futen qebaptoret e teneqes, pjesa e pasme e te cilave ishte kthyer ne shurtorre per bathorristet e çeçenet. Ti je nga ajo hale sepse ke nsatalgji per erren e shurres, te cilen e zhduku EDI, ndersa Tiranen aktuale Lali Eri, relativisht po e kthen ne nje qytet modern. Se te mungon kaq shume shurra, shko e boj nai xhiro ne bathore ose nga banesa e Sali Qenit. Me siguri do kenaqesh me aromen per te cilen ke aq shume nevoje.

   Reply to this comment
   • ELIOT February 10, 18:50

    MORE FLORI I ZGJUAR ….. POR SHQIPERINE PREJ SHEKUJSH E LANE TE PRAPAMBETUR TURQIT MORE I ZGJUAR .. TURQIT SBENE ASGJE NE SHQIPER VETEM XHAMIAJ DHE XHAMIJA .. SI DONI JU KATUNARET QE TIRONA NE VITET 1920 TE ISHTE SI PARISI SI MILANO SI ROMA ….. KUR NE EUROPE KA AKOMA RRUGE QE BENE ROMAKET NE SHQIPERI TURQIT EDHE NJE RUGE ME KALLDREM SE BEN … EDHE RRUGEN TIRONE ELBASAN E BENE ITALIANET NE 39 … PRANDAJ MOS JA VENI FAJIN TIRONSAVE DHE SISTEMIT TE KOHES ..SE DUHET VITE TE NDRYSHOJNE NJE SHTET …FOTO TE BUKURA DHE NOSTALGJIKE … ENVERI I LA QYETET E SARANDES TE VLORES TE SHKODRES NE VITET 80 SI TIRONA E 20 …MERCI

    Reply to this comment
    • floriri Likes February 10, 19:39

     Me sa shoh, nuk di te lexosh dhe si pasoje e tjerr kot.
     Nuk kam folur fare per Tironsit, as nuk i kam gjykuar, sigurisht jo per faktin qe kam qene vet tirons, por jane arsye qe nuk mjaftojne 3 rreshta per tu shprehur.
     Persa i perket faktit se si i la Enveri Saranden e Vloren, do beje mire ta mbyllje gojen me tre pale dryna, Jane dy qytete qe une i kam shijuar ne maksimum, e jetoja gjate veres. Ne veranden e pallatit te kultures te Sarandes pija kafe e fernet çdo menjges rreth ores 7.00 e shihja traghetet qe kalonin ne kanalin e korfuzit, aty mendoja e perpilova planin e arratisjes drejt Korfuzit, gje te cilen e realizova. Megjithate per mua Saranda e atyre viteve ishte nje perle per njerez qe e vleresojne bukurine, ndersa sot kur me bie rruga nga Shqiperia nuk me cjen per te shkuar ne Sarande, qendroj ne Borsh.
     Me te mira.

     Reply to this comment
     • Kaçi i zi February 11, 19:12

      Floriri Likes ku kuptojne gje keta lepurushe ceshte sakrifica dhe ceshte e drejta. Budalle qe i pelqen vetja dhe nxitojne te pjerdhin nga goja ato qe u vine nga b. Kujtojne se duke i pare epokat ne film bardh e zi e kane kuptuar te gjithe filmin.
      Respekt per sakrificen qe ke bere dhe objektivitetin ne gjykim.

 5. intelektuali February 10, 16:56

  Ore ti BYLMEZ fanatik si ky penisi me rrota ketu me poshte,

  PO HYP TE KULLA E VODAFONIT O BOLE QE TA SHIKOSH KANDAHARIN E EDI RAMES ME MIRE

  Po ku gjen kryeqytet me te shemtuar ne Bote se Tirana karagjoze e Rilindjes Enveriste?

  SHKO TEK SHKOLLA “PARTIZANI” O KOQE BUDALLAQE QE TE SHIKOSH BARBARZMIN E KARAGJOZIT EDI RAMA ME “VELIAJT” E TIJ

  prandaj:

  Tirana e 1916 eshte me e bukur dhe me e “virgjer” se BORDELLOJA e sotme prej betoni anekend kryeqytetit, qe ka ndertuar artisti injorant pa shkolle, lakmitari hajdut dhe karagjozi genjeshtar Edi Rama qe e shpalli veten ne Kuvend si “PARTIZAN” i denje i Enver Pderastit.

  Reply to this comment
  • floriri Likes February 10, 17:57

   Ti dhe sunitet shqipfoles si ty e meritoni te jetoni ne ate ambjent haleje, ndersa ne shqiptaret e vertete morem rrugen e kurbetit, si i madhi Noli.
   Ato troje jane zanun nga hajdutet sunite te te gjitha llojeve e ngjyrave si dhe nga budallenjte si puna jote. Me vjen shume keq per ate pakice shqiptare te vertete qe ka ngelur aty, te ciles po i merret firoma ne ate muthone.

   Reply to this comment
  • ktuali February 10, 18:21

   po qenke i shkoqur fare o lumadh
   gjynah per ata qe u ke zene deren e te mbajne me buke
   po ik o tutkun , ti s’ke mend as sa te vesh te dera e halese
   ushhhhh

   Reply to this comment
   • floriri i Likes February 10, 19:45

    ha ha ha ha, eh mor koqe kandari, une jam nga ata qe mbaj te tjeret me buke, sepse kam ikur nga shqiperia kur yt ate permirej nga frika kur komunistet e lagjes i shkonin tek dera dhe i thoshin ta hiqte antenen e TV., kur ju shqyheshit duke ulerritur “parti-enver”.

    Reply to this comment
    • ktuali February 10, 20:36

     po jo to e dreq, e kam intelektul bythen

     Reply to this comment
     • floriri Likes February 10, 21:21

      ha ha ha ha … une kujtova se rrokjen e pare te nickut nuk e kishte shkruajtur dot nga kriza e alzaimerit qe i ka zaptuar trurin.

 6. Drejtesia do te behet se e kane kerkuar me force SOVRANI,USA dhe BE February 10, 16:56

  Ata politikane e pushtetare qe ne dite e vite i humben indentitetin Tirones,shume shpejt mallkimi i mijra tironasve do ti mbjere mbi krye. Besoni,pafytyresia,antikultuara e ligesia qe shpalosen pushtetaret shqiptare ndaj popullit e kultures se trasheguar ne shekuj eshte nje nga me te paparat jo vetem ne Europe por dhe ne bote,Tiranes nuke kishte perse ti humbej identiteti,ngase ajo kishte shume fusha e kodra per rreth,por injoranca e ligesia e trasheguar nga eterit tek bijte e mostrat e tyre ne Tiranen zyrtare ne dite e vite deri me sot,nuke mund te mos vazhdonte.Turp,marri dhe krim se bashku.Po vjen dita qe nga trasta peme e kalbur jasht do t’hidhet,duan apo nuke duan pjellat e mostrat e ligesive.Besoni dhe bindini ata te marre sebashku do te kene shume shpejt nje fund te turpshem dhe pa kthim,ku e djeshmja dhe e sotmja do t’u mbeten nje enderr dhe e nesermja e afert ne nje ferr pa fund,pra ne burgun e Recit.

  Reply to this comment
 7. Arben February 10, 17:49

  Ishim ndoshta te fundit ne europe, vinim direkt pas

  te parafundit.

  Sot jemi po te fundit, vijme 100 vende prapa te parafundit.

  Reply to this comment
 8. $$$ February 10, 18:13

  Falimenderit Sitemit Socialist qe hoqi : 1) brekushet, 2) nallonet, 3) percet e grave vajzave ,4)qeleshet 5)transportin publik me gomare dhe karroca 6)Kandilat dhe qirinj per ndricim shtepie 7) Analfabetizmin 8)Kanunin 9) hasmerite ne shekuj 10) Malarjen

  Reply to this comment
  • intelektuali February 10, 19:00

   Ke harruar falenderimin per sistemin socialist te Enverit qe ju vuri bisht majmuni dhe ju beri spiuna te Sigurimit

   Ja shikoje si ju beri socializmi stalinist i enverit:

   https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM

   Shikoje kete pamje dhe pastaj krahaso kush ishin me te mira:

   BREKUSHET E TURQISE APO ZINXHIRET E ENVERIT

   Reply to this comment
  • Arbresh February 10, 19:26

   Cfare thua or kuqo stalinist me te vertete i beson keto perralla nga e kaluara — cfare shqiptaresh ka shqipnia e kane mire gjermanet qe thone qe ska me shqiptare por cigojne..

   Reply to this comment
 9. Oskeola Princi i Seminorve February 10, 19:04

  Fjale me vend $$$ !! Po kujte tja thuash njerezve si intelektuali qe u rrjedh hidherimi ne fytyre ??

  Reply to this comment
 10. Lipi February 10, 20:56

  LLum islamik dumbabistash.

  Reply to this comment
 11. Pellazgos February 11, 00:41

  Po Fustanella e Arvanitasve ku eshte?
  Apo edhe kengen e osman takes dhe te ali Pashait e kendonin Greqisht.

  Reply to this comment
 12. Javer February 11, 03:57

  Me trim duket ai me fustan te zi.

  Reply to this comment
 13. fteri February 11, 07:25

  Përvoja historike tregoi se sa të drejtë kishte paralejmërimi
  i Sami Frashrit qyshë në v. 1881 nga rreziku e ardhja e mbretërve të huaj në shqipëri si princ vidi 1914 ,apo mbretrit vendas Zog 1924- 1939 .shikoni këto fotografi të trupërojeve ,duken si komit malesh .
  Prncrit e mbretrit paralajmronte Sami Frashëri në qoftë se vijnë në krye të pushtet do na rrjepin lëkurën e do na pinë gjakun .Popullin do ta lënë në mjerim e padituri.

  dhe kjo ndodhi me të vërtet.Vetëm regjimi i E.Hoxhës e zhvilloi dhe modernizoi vendin .

  Reply to this comment
 14. Agim Kraja Rruga Ferit Xhajko pall 59 6 hyrja4 ap 13 Tirane February 11, 08:20

  ALPINI.
  Ja keni keputur kot o pjako .se Tiranen nuk e ka njohur kush.Ne konferencen e Lushnjes ne 1924 u shpall ktyeqytet.Fjala mbret nuk ekzistonte.

  Reply to this comment
 15. Drejtesia do te behet,duan apo nuke duan mijte e kenateve,mizat e kalit dhe avoketerit e ligesise. February 11, 10:24

  O Kraja,o pjelle e ligesise.Kure ka qene qytet Tirana,pra ALBANOPOLIS,qytetet ne Iliri njiheshin me gishtat e dores.Germo tare kraja,germo se dokumentat ne Vatikan,Venedik apo ne Austri etj vende do ti gjeshe per t vertetuar lashtesine e qyteterimit Tiranes.O kraja, nuke ka kush fuqi ti konvertoje historine e Tiranes sipas oreksit barbare
  te ligesive e pangopesive enveriste-nanoiste-berishiste e ramoiste me shoke shoqe,se lashtesine e qyterimit te Tiranes i ka ruajtur per kulture e dije qyteterimi e dija njerezore dhe nentoka Tiranes.Dridhuni e perdridhuni,po vjen minuti qe nga trasta peme e kalbur jasht do t’hidhet,doni apo nuke doni ju o mije kenetash e mizakali.

  Reply to this comment
 16. Guri Naimit D(Dh Xhoga) February 11, 15:08

  Dielli nuk mbulohet me shoshe-Fotot jane dokument!

  Faleminderit i miri atdhetar Genti Brojka.per kete Kujtese permes forografive qe ne sjell per Tiranen tone Kryeqytet.
  Mos i politizoni komentet po thoni te vertetat dhe keto te argumentuara.Kur themi TIRANA,nekkuptome nga Preza-Petrela,Ndroqie e Bende -Tamadhene(Shengjer-Shupal deri Qaf-shtaben me emer..Eshte krenari te flases per Tiranen,sidomos te pas PV.e Clirimit.qe riafirmoi egzistencen e saj ne shekuj..(keq na vjen per ao shkaterrimet e pas 90-97-tes..
  Mesuesi 82 vjecar ne Tirane plakur.

  Toronto11-02-2018 Guri Naimit D.(Dh Xh.)

  Reply to this comment
 17. Toger Lukashi February 11, 19:28

  Tirana ne histori ka nje vend nderi!
  Ky vend nderi per te thene me sakte i vetmi vend nderi si qytet eshte gjate viteve te Luftes Antifashiste Nacional Çlirimtare e cila kulmoi me perpjekjen epike per çlirimin e Tiranes ne 17 nentor 1944.
  Tirana i dha Shqiperise shume bij dhe bija te cilet sakrifikuan jeten e tyre ne lule te rinise per lirine e Atdheut.
  Me kete rast eshte ne nderin e keshillit bashkiak te qytetit qe ti ktheje emrin rruges “deshmoret e 4 shkurtit”
  Emer te cilin pasardhesit e kolaboracionisteve dhe bashkepunetoreve te fashi-nazisteve ne perpjekjen e tyre te deshtuar perballe historise per te mohuar dhe deformuar epopene e bashkimit me te madh te shqiptareve me lanç, e hoqen me paturpesine dhe mosmirenjohjen me te madhe per gjakun e derdhur te qytetareve te Tiranes.

  Reply to this comment
 18. tz February 12, 16:24

  jevgjit bythe tiroooons me lekur te bardhe

  Reply to this comment
 19. stefan cole vlora February 13, 01:40

  Sa per saktesim, ai me fustanelle eshte Gani Toptani, nje nder pinjollet dhe atdhetaret me te shquar te Shqiperise se asaj kohe.Fustanella eshte perdorur jo vetem ne jug,por edhe ne veri deri tek shqiptaret e Hercegovines.Me kalimin e viteve per arsye te ndryshme(ekonomike,sociale,fetare) humbi edhe perdorimi i fustanelles, Sidoqofte ne fotot e vjetra mund te shohesh perdorimin e fustanelles tek shtresat e pasura. Sa per bukuri,Tirana ka qene shume me mire dikur.Edhe ne kohen e Enver Hoxhes te pakten u ruajten distancat,hapesirat dhe gjelberimi. Tani do kemi edhe nje 30 katesh pas 15 kateshit me bekimin e lali Erit qe mbjell fidane dhe thote eshte pastruar ajri. Se si u pastru ajri per nje vit vetem militantet e rrotkarizuar mund ta besojne.Se ai kodosh fidani i do disa vjet te mira qe te behet peme.Po nejse vk

  Reply to this comment
 20. Z/K September 15, 01:05

  Tirana 1916 origjinal si Tirana deri ne 10 – 15 vite mbas clirimit.Me qerpice te gershtueme me binar drunit.
  Uroj komentuesit te mos infektohen nga virusi intelektual ose popullorshe virusi rriqna.Rriqna asht nji insekt qe kur te ngulitet nuk ka burre nanet apo zog kurvet si intelektuali qe ta heqin nga trupi ndersa kete bire kurvet nga faqet e komenteve.Ky ka zan e i bie gjithmon nji bire te kavallit.Nuk ka larmi dhe freski trunit.Gjithmon i ngarkuem me sforco mbi takatin tru.

  Reply to this comment
 21. Pirrua i Epirit Hellas September 15, 04:23

  Keta jane te gjithe Dum babista.
  Ah moj Turqi cna bere,sos qe na hoqe Emrat e te pareve gje qe nuk tregon Dinjitet,Respekt,Nder,Karakter.
  Ketu zoterinj eshte mbi gjithcka Identiteti,Kombi,Historia.
  Per kete keta Bashibozuke qe luftuan ne krahe te Osmaneve kunder Grekeve,Arvanitasve,Epiroteve dhe ka sot shume qe mburren me Postet e tradhetareve ne periudhen Osmane,qe nga Ismaili i Vlores me shoke qe si i pabese mbaroi skolion ne Gjimnsion Zosimea dhe vajti tek Babai ne Turqi.
  Ja keta ishin te pa Beset qe nuk kane asgje Epirote,Ilyre,Greke.
  I thone 1100 vjet Bizant more idiote para Turqise,kush perpiqet ta mohoje bashkeegzistencen e Ilyreve,Epiroteve qe per fat te keq u bene me force te Krishtere,jane injorante dhe te paaresyetushem.
  A mund te besoj njeri ne bote qe nje hamza apo Sulejmane ka rrenje pellazge?
  Kombi eshte lufte per heronjte e tij dhe juve ju ka mbetur sahati tek Greku.

  Reply to this comment
 22. Ceco be kobure September 15, 11:31

  Albanistan

  Reply to this comment
 23. SHQIPTARI... September 15, 14:16

  …Ngjan si dy pika uji me tirunen e sotme,…po me nje ndryshim te vogel,…benevreket te mbushur me feqe, jane zevendesuar me poturet e ripjelljes, ..kurse qenefet tyrke jane shtuar dhe zgjatur rraketat mbi to…! VAJMEDET…!!!……………………

  Reply to this comment
 24. SHKODRANI... September 15, 14:16

  …Ngjan si dy pika uji me tirunen e sotme,…po me nje ndryshim te vogel,…benevreket te mbushur me feqe, jane zevendesuar me poturet e ripjelljes, ..kurse qenefet tyrke jane shtuar dhe zgjatur rraketat mbi to…! VAJMEDET…!!!……………………

  Reply to this comment
 25. shqiperia e shqiptareve September 15, 23:11

  tirana ka qene paqe, bahce me peme e gjelberim..shtepi karakteristike dhe shume faltore qe ateistet i prishen…prishen lidhjen me boten tjeter duke hequr besimin dhe lidhjen me kete bote duke hequr pronen…o popull i prishur qe shkaterroni cdo gje ne emer te se kaluares te erret qe ekziston vetem ne kokat tuaja te semurura..lum ai qe ka jetuar ne kete tirane te paqes dhe dashurise mes njerezve..tirana e qetesise qe sot eshte kthyer ne burg

  Reply to this comment
 26. vasili September 16, 11:33

  Kur vazhdoj te shikoj filma apo fotografi nga koha mbas ´´pavaresise´´,qe na prezantojne gjalle si nje fshat te humbur anadollako-taliban,cudia dhe revolta ime,merre forma me logjike,per te shpjeguar kete Shqiperine e sotme ´´demokratike´´veshur me kostum allafrenga dhe trurin mbeshtjelle me percen e zeze te ringjyrosur nga arabo anadollit,apo pinguinet e shumte qe za vine dhe shtohen te amballazhuar me te zezen e pushtimit.
  Aty dhe dylber-kryeveziri vesh shallvare,pasi e ka vendin bosh midis shaleve dhe pushtoi qendren e Tiranes dhe me nje tjeter erdogan-superxhami
  Po te ish se e ben per shije moderniste veshjen,ahere perse ne nje kohe tjeter,nuk e shohim me pantallona te shkurtra.
  YYYYY sikter kryevezir,qe mban gjithmone bibelina nga mbrapa se perpara e ka rafsh, kur takon rexhepin,saliun,meten dhe gjithe ylamdyrylamet,qe mbajne pushtuar kete vend.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*