Dy foto të rralla: Jugu i Shqipërisë në fund të Luftës I Botërore

January 5, 2017 20:22

Dy foto të rralla: Jugu i Shqipërisë në fund të Luftës I Botërore

Janë imazhe të rralla të jugut të Shqipërisë, në fundin e Luftës së Parë Botërore.

Objekte që sot ose nuk janë më, ose janë shndërruar.

Të fotografuara nga një gjeneral amerikan që me vonë do “ngrinte” aviacionin, sjellin pamjet e varrezave bektashiane të Tepelenës dhe banesa në jug që ngjajnë me kullat e veriut.

Për të gjithë dashamirësit e historisë po e filloj këtë vit me diçka interesante. Disa detaje nga udhëtimi i Gjeneralit të Brigadës George.P.Scriver në jugun shqiptar. Në mbarimin e Luftës së Parë, Gjenerali Scriven ndërmerr një udhëtim në jugun shqiptar përgjatë frontit italian duke vëzhguar dhe shënuar rëndësinë strategjike të rrugëve shqiptare.

Ka lënë një raport interesant për udhëtimin e tij në Shqipëri si dhe disa foto të rralla. Dy prej të cilave po i sjell këtu. E para varrezat bektashinae të Tepelenës që nuk ekzistojnë më si dhe një foto shume të rrallë të Nivicës ku duken shtëpitë 2 dhe 3 katëshe prej guri në stilin e kullave”, shkruan Auron Tare.

Gjenerali Scriver ka qenë një figurë e njohur në ushtrinë amerikane në fillim si Komandant i Korpusit të Ndërlidhjes dhe më vonë si një prej njerëzve i cili ka bërë të mundur zhvillimin e aviacionit si njësi e rëndësishme ushtarake.

grave-ok2

January 5, 2017 20:22
Komento

4 Komente

 1. Hasan Shima January 6, 00:47

  Auron Tare eshte nje analfabet qe me mashtrime e trillime ka arritur deri ne menaxher te turizmit ne Shqiperi. Aksesi qe i japin emruesit e tij ne keto poste te le pershtypjen se satusion. Pyeteni cfare arsimi ka dhe cfare endre ka dhe do habiteni

  Reply to this comment
 2. Hasan Shima January 6, 00:49

  Auron Tare eshte nje analfabet qe me mashtrime e trillime ka arritur deri ne menaxher te turizmit ne Shqiperi. Aksesi qe i japin emruesit e tij ne keto poste te le pershtypjen se satusion. Pyeteni cfare arsimi ka dhe cfare endre ka dhe do habiteni.

  Hasani

  Dita eshte komenti i pare dhe nuk eshte thene asnjehere

  Reply to this comment
 3. demo January 6, 09:10

  Kush i prishi,more amani,kush i prishi?Ndertoni varreza greke tani!

  Reply to this comment
 4. ELIOT January 9, 16:58

  PO BOTA ECEN PERPARA NUK PAME GJE NE KETE FOTO VETEM BOSHELLIK … TANI MAFIA E BERISHES RAMES KANE BER E HOTELE ..DHE ASNJE PARK ..KJO ESHTE KULTURA QE LA ENVERI ..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*