FOTOT / Futboll nga Greqia e lashtë në Dinastinë Song

January 27, 2018 17:21

FOTOT / Futboll nga Greqia e lashtë në Dinastinë Song

Futbolli është padyshim sporti më i dashur dhe më i luajtur në të gjithë planetin. Me rreth 250 milionë futbollistë në mbi 200 vende është një lojë që magjeps jo vetëm ata që zbresin në fushën e blertë, por edhe qindra miliona tifozë që pothuajse çdo ditë të vitit mbushin stadiumet ose ulen para ekranit për të ndjekur një ndeshje.

Por edhe pse rregullat e para të futbollit modern janë zyrtarizuar me krijimin e Federatës Angleze të Futbollit më 26 tetor 1863, ka dëshmi të shumta që lojëra të ngjashme me të janë luajtur në periudha të ndryshme kohore dhe në vende shumë larg kontinentit europian.

Në galerinë e mëposhtme mund të shihni disa forma të ndryshme futbolli.

January 27, 2018 17:21
Komento

8 Komente

 1. hahahah Edhe futbolli na doli Grek ?! January 27, 19:11

  posiiiiiiiii
  edhe futbollin e kan shpik fillozofet Enigmatike te Historise Greqise loool !

  ndoshta “topat” qe xhonglonin me te pasmet greket ,
  i jan duke filozofit te antikes si loja e futbollit te se ardhmes ,prandaj dhe futbolli eshte quajtur nga disa filozofe sot si nji loje meshkujsh /pederastesh hahaha

  Reply to this comment
 2. Gjergj Kastrioti Mbret i Shqiperise dhe Epirit January 28, 17:59

  Nuk ka komb “grek” apo “helen”, nuk ka patur ndonjehere. Shihni historine e shkruar dhe hartat: nuk ka patur ndonjehere shtet “Greqi” apo “Heladhë” apo “Helen” dhe as “helenë”. Principata e vogel fetare me emrin jo-grek “Greqi” u krijua nga Anglia-Rusia-Franca vetem ne vitin 1830. Nuk ka pakice “greke” as ne Shqiperi; ato jane thjesht shqiptare besimtare te krishtere ortodokse.

  Reply to this comment
 3. Irakli Ndrenika January 28, 21:07

  Vetem shqyptare ka pas ne dynja Asnje lloj populli tjeter

  Reply to this comment
  • floriri Likes January 28, 22:46

   Dhe me pas duke u spostuar neper kontinent raca e shqyptareve degjeneroj dhe tradhetoj origjinen;
   Racen e paster shqiptare e gjeni vetem ne shqiperi.
   Ha ha ha …

   Reply to this comment
 4. Alban Hamzai January 28, 21:40

  Injoranti me pseudonimin “Gjergj Kastrioti Mbret I Shqiperise dhe Epirit ” nuk di si emertohej Shqiperia ne kohen e Gj.Kastriotit e jo me te dije historine mijravjecare te Greqise. Keshtu eshte kur formimi I besohet mejhaneve poturake dhe ku ne shumicen e shtepive nuk ka asnje liber .Te pakten di te shkruaje shqip. Ju lutem shume botoni komentin tim!

  Reply to this comment
 5. Pellazgos January 28, 21:41

  Fridrih Nitche i ka thene te gjitha per Greqine me pyetjen lapidare Pse urrejne Greket!
  Perendimi u perpoq te kopjoje cdo gje Greke dhe duke mos ja arritur qel.imit eshte katandisur ja karrikature.
  Mijera Institucione qe nga Shtepia e Bardhe ka strukture Greke,mos te themi te gjitha arritjet e nje Kombi special,qe nga Gjuha,Mithollogjia,Thetrot,Mathimatiqi,Lojera Olimpike,Filosofi,Arkitekture etj,etj,etj,etj,etj.
  Greqia zoti Jeorgios Kastriotis Orthodoks dhe jo Gjergj,eshte Oksigjeni me te cilin pa te nuk mund te jetosh.

  Reply to this comment
 6. Onkezmi January 29, 01:32

  More pellasgos,greqia as ka patur e as ka oksigjen te mjaftueshem e jo tu jap te tjereve.Dhe ate pak oksigjen qe kishte te marre nga Egjipti apo Babilonia(Mesopotamia) i mbaroi dhe ne kohen romake u quajten Romeli,Rumelia.Ne mesjete disa poete Europian si Gete dhe Co ju thane:Ju jeni greket e vjeter dhe historianet pa histori filluan te zhgarravitin dhe brenda 72 oreve bene historine greke,pra ” ate qe mendon ti si hist.Boterore”.Lexo me shume,qe te dish me shume…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim