FOTOT / Gjumi i “Shqiponjave të hekurta”

November 7, 2015 21:56

FOTOT / Gjumi i “Shqiponjave të hekurta”

Vendi i shqiponjave para viteve 90’ ka pasur një nga armët më të fuqishme, aviacionin luftarak.  Për nga numri, por dhe përgatitjet e pilotëve, ajo do të ishte e frikshme edhe për vendet e rajonit.

Deri në vitet 2000, avionët Mig dhe helikopterët e forcave ajrore, edhe pse jo më zëri i fundit i teknologjisë, gjithsesi i kryenin funksionet e tyre për patrullimin e qiejve të vendit apo për t’i ardhur në ndihmë qytetarëve në raste emergjencash.

Sot forcat ajrore shqiptare kanë vetëm helikopterë, ndërsa avionët e dikurshëm janë kthyer në relika apo hekurishte.
Fotot e mëposhtme dëshmojnë gjendjen në Bazat e Gjadrit, të Kuçovës dhe të Farkës.

Aviacioni, 37 dëshmorë

Në kuadrin e politikës së kohës, Aviacioni Luftarak i Shqipërisë kishte për detyrë “Mbrojtjen e paprekshmërisë së kufijve shtetërorë të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë”. Në kryerjen e kësaj detyre 37 nga ushtarakët e Armës së Aviacionit kanë dhënë jetën dhe janë shpallur “Dëshmorë të Atdheut”. Me vendim të Qeverisë Shqiptare, që nga data 24 prill e vitit 2003 ata prehen në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit në Tiranë dhe në rrethe.

Viti 1980, fuqia e armës ajrore

-95 avionë MIG-19
-12 avionë MIG-21
-12 avionë MIG-17
– 24 avionë MIG-15
-3 avionë IL-14 për shërbime qeveritare
-1 avion bombardues IL-28
-36 helikopterë MI-4
-12 avionë AN-2 transporti
-12 Avionë JAK-18
– 12 Avionë PO-2
-1 ofiçinë për kapitalin e të gjithë tipave të avionëve që posedonte Shqipëria.

Helikopteri-Cougar-Medevac

 

November 7, 2015 21:56
Komento

24 Komente

 1. andromeda November 7, 22:25

  Asnjëri nga vendet e rajonit nuk e asgjesoi ushtrinë si ndodhi tek ne. Mbrojtja tek ne është thuajse inekzistente.

  Reply to this comment
 2. Samiu November 7, 22:31

  I paharuar kujtimi i tyre

  Reply to this comment
 3. sati November 7, 22:47

  Shqiperis i dha emer dhe nder Enver Hoxha por e shkaterruan kriminelet”demokrat”

  Reply to this comment
 4. fred November 7, 23:15

  Deri tashi assadit ju kane vrare 23 pilote ose me pak…o cuna mos u merrni me me kto gjona se jemi ne 2015…deri ne 1970 kishim te drejte te mburreshim…pastaj….

  Reply to this comment
 5. Lleshi November 7, 23:17

  Dale , dale …… ! Pse kot na xhveshen lakuriq ? Edhe Hitleri , ne filmat qe jane ruajtur , para se t’i fuste ne dhomat e gazit hebrenjte , lakuriq i zhvishte !

  Tek therrtorja jemi duke vajtur ! E keqja eshte se nuk ta thote askush , vetem kur ta shohim me syte tane ! Ha…ha…ha…

  Reply to this comment
 6. bobo November 7, 23:20

  Ky ishte krimi me i rende ne historine e kombit shqiptar.Kjo ishte veprimtaria me armiqesore qe ka bere Sali Berisha dhe partia demokratike,rreth se ciles u mblodhen te gjithe armiqte me te terbuar te kombit shqiptar,Kjo parti duhet te nxiret jashte ligjit,per armiqesine qe ka treguar ndaj shqiptareve dhe demet ekonomike qe i ka shkaktuar popullit dhe vendit tone.

  Reply to this comment
 7. mali November 7, 23:40

  Shkelqimi i djeshem dhe turpi i sotem qe po krenohemi me shum se per shkelqimin e djeshem per te vetmen arsye se drejtesia dhe turpi jane bashke kunder shkelqimit dhe shumices qe nuk ka me gje ne dore .

  Reply to this comment
 8. Shqiptari i Alaskes November 7, 23:54

  Shqiperia dhe populli shqiptar kane pesuar TRADHETINE ME TE MADHE TE TYRE GJATE GJITHE HISTORISE MIJRA VJECARE!
  Krye tradhetari ishte RAMIZ ALIA!!!

  Reply to this comment
 9. Z/Kallami November 8, 01:24

  Ushtria e monizmit,e diktatorit ishte ushtri qe nuk i shkonte ndermend ndonji armikut ta merrte me shoqata gjuetaresh.Ajo kohe kishte ushtri te shkelqyer ne mbrojtje te teritorit nga cdo hapsine tokesore,detare apo ajrore.Ishte ushtri qe i merrte gjake ne vetull karafillaqeve grek,Si dhe shkijet serbe ta mbanin nji jave gishtin ne tamtha para se te merrnin donji veprim drejt teritorit Shqiptare.Ishte e motivuar me termin: “I gjithe populli ushtar”.Ku brenda gjysem ore armatosesh gjithe vendi pa mbetur asnji kembe civili jasht kuadratit te luftimit.

  Reply to this comment
 10. prologu November 8, 04:39

  Nje popull debil qe vetem qahet dhe fajin ja hedh tjetrit,per te gjitha dhe per cdo gje.
  – Po tere ata ushtarake te stervitur te betuar per besnikeri,te paguar bujarisht,tere ata komuniste se bashku me pjellat e tyre qe te canin trapin me partishmerine dhe mesimet e dulles,ku vajten, ku u fshene, ne c’vrime te miut u futen dhe e lane vatanin qe ta shpartallonin fantazmat te padukshmit,armiqte e kllases te deklasuarit,te paorganizuarit,te pashkolluarit,te shtypurit,te mjerret.- Si shpjegohet kjo “tradheti’,kush tradhetoi dhe ke,e perse ???
  – Sepse cdo gje qe ngritur mbi genjeshtren,mashtrimin,dhunen,servilizmin,spiunimin,fallcitetin,percarjen,mburjen,shkatrimin e njeriut dhe tradites !! – Kjo ishte ajo qe u mboll dhe te korrurat jane keto qe jane,prandaj askush mos qahet e mos akuzoje tjeter kend,por t’i beje pyetjen vetes; “c’bera une” ?
  – Perndryshe i them une, atij qe qahet e qurravitet;- c’bere ti,ku ishe futur o jezit ??

  Reply to this comment
 11. Arben November 8, 06:51

  JU KUJTOJ SHOKEVE TE DITES, SE JEMI NE SHEKULLIN E 21-TE.

  LE TA HAPIN KALENDARIN NDONJEHERE, SE NUK U BEN DEM.

  Reply to this comment
 12. fteri November 8, 07:04

  Duke pare keto foto te sotme te avjonve moderne luftarak te katandisur ne kete gjendje mbeturinash e hekurishtesh; arme te sigurta luftarak te ushtrise shqiptare ne ballkan , krenari e dikurshme e popullit shqiptare te komanduara nga djemet e saje shqiponja te qiellit ne ruajtjen e atdheut te tyre te dashur , por tashem te shkatrruara bashke me efektivin e ushtrine e saje ,kjo nuk eshte gje tjeter veçese TRADHTI e zeze kombetare ,dhe nuk ka dietare ekspert qe ti vere emer tjeter .Kjo sigurisht na trishton,ngjajne si ne ato legjenda magjistaresh qe zhdukin me nje tyme ushtri te tera moderne dhe ne vende te tyre krijojne gropa shkretirash dhe humnerash!..Duke u munduar me gjetur fillin e lemshit te ngatrruar mendja me shko per te ndeshkuar rende njezit qe bene kete tragjedi dhe tradhti dhe te kryekrimineli S.Berisha si frymezuesi udheheqsi I shkatrrimit total te ushtrise shqiptare.Po mundohet per te baltosur E.Hoxhen dhe ushtrine e saje qe beri luften nacional-clirimtare me heroike e legjendare ne histori ndertoi shqiperine e re me E.Hoxhen ne krye arriti suksese te jashtezakonshme dhe populli me krenari dhe heroizem fitoi luften ,ndertoi vendin ,krijoi ushtrine moderne me te forte ne ballkan ,mbrojti me ndere e lavdi teritorin e atdheut te vet nga kercenimet shoviniste greke ,serbe dhe impejalizmi e kercenimet e luftes ftohte.Kurr nuk baltoset floriri ai shendrit dhe do shendrise gjithmon e me shume, e verteta nuk varroset fitimtaret mbeten fitimtar,krimineli e hajduti tradhtar.!~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~#

  Reply to this comment
 13. Ardi Mamurrzaku November 8, 08:09

  djersen e milionave shqiptare ne vite,e shkatrruan ne dy vjet berisha dhe grupi i tij.?!!!1
  dikur ishim krenar,ishim ne vend te dyte ne bote mbas ebrenjve per te marre pozicionin ne gjendje lufte.!!!!

  Reply to this comment
 14. katarakti November 8, 10:14

  Po si eshte e mundur?! Keta avione akoma ne kembe qenkan?! Po Shkelzeni çfare ben?! Nuk i ka çuar akoma t’i shese per skrap?! Ka gjithe ate vile per te mbajtur! Dhe kjo eshte e tmerrshme. Ishte e domosdoshme qe edhe keto gjurme te diktatures te zhdukeshin. Qe askush te mos kujtohej me se dikur kemi pasur shtet dhe nuk na tundte dot kembet as Beogradi, as Janullatosi dhe askush tjeter. Te gjitha i shitem, i shkaterruam i vodhem, i pervetesuam, po keto si i lame ne kembe akoma?! Shkelzen eshte e pafalshme per ty kjo?! çohu nga gjumi dhe fillo nga puna. Mos kujto se ato miliardat qe ke bere deri me sot te dalin per gjithe jeten! Me ato shpenzime qe te kane rene mbi koke ty duhet te levizesh nga vendi. Mendo pak edhe per 3 perqindshin e motres, qe nuk e merr me!

  Reply to this comment
 15. Guri i Kamjes November 8, 11:58

  Nder kosovaret e debuar kishte dhe nga ata qe kishin punuar me serbet ne struktura te ndryshme te shtetit jugosllav. Ne biseda , kur binte fjala per mbrojtjen e vendit ne kohen e E.Hoxhes perserisnin lidhur me fortifikimin, aftesite luftarake e gadishmerine e shqiptareve thenien e serbeve: “Tani qe shqiptaret kane keto mundesi nese luftojme me ta, e shumta mund te vrasim vetem ndonje gomar te mbetur jashte”. Lleshi ka te drejte

  Reply to this comment
 16. Vëzhguesi F. November 8, 13:43

  E pra, tradhetia e hapur dhe e larte ndaj interesave te vendit nuk ka dhe nuk mund te kete brire. Shkaterrimi i flotes ushtrake ajrore, i asaj flote qe ishte investim i djerses, mundit, sakrificave dhe gjakut te bijve te ketij populli, ne emer te sloganit te luftes kunder komunizmit, per interesa klienteliste, eshte tragjedia dhe tradhetia me e madhe qe i eshte bere ndonjehere ne historine e tij shume shekullore , ketij populli dhe ketij vendi.

  Reply to this comment
 17. Shahisti November 8, 14:50

  Eshte interesant sesi turma influencohet kaq lehtesisht nga kujtimet e lavdishme historike. Ne fakt fotot e ketyre avioneve jane njelloj si fotot e shpatave te ndryshkura te ndonje ushtrie te vjeter arberore. Megjithate jane akoma te mira per te nxitur mllefe primitive te popullit qe nuk di ku ishte dhe nuk di as ku eshte.

  Pyetja qe kam une per qarramanet eshte: Si mendoni ju o trima, keto avione duhet te ishin mirembajtur per te qene ne gjendje luftarake, apo duheshin zevendsuar me te rinj? Po i pergjigjem po vete. Neqoftese ndonjeri mendon se sot me MIG-15 deri MIG-21 qofshin keta avione fringo te rinj, mund te besh luftime ajrore, eshte njesoj si te mendosh te shkosh ne luftim ne front i armatosur vetem me thika buke. Kurse po qe per te blere avione te rinj, a nuk mjafton ombrella e NATOs? Perndryshe nga do te dalin miliardat e eurove per te blere avione te rinj e moderne? Apo do te hani bar qe te mos shkelim parimet?

  Dhe a e keni vene re ju o popull i lavdishem, qysh kur nuk kemi me keto “shqiponjat” e hekurta, kufirin ajror na i shkelin perdite, greket, serbet, maqedonsit, malazeste deri edhe polaket dhe ceket kane ardhur e na i kane shkelur vizen nja dy here.

  Reply to this comment
  • Lleshi November 9, 22:31

   O pyke injorsnte ne diell ! Bota sot ende nuk ka prodhuar nje tjeter te krahasueshem me Mig21 , ne rolin dhe misionin luftarak te tij ! O pyke ne diell ! Rumania qe eshte vend anetar i NATO , te gjithe Mig21 i ka ne gadishmeri luftarake ! Ajo vetem i permirsoi ne Izrael , lidhur me pamjen ne kasken e pilotit dhe sot i ka ne gadishmeri luftarake ! Permiresimi eshte bere per 1 milione dollare per cdo cope !

   Po ti ore koke kungull , ben edhe kompetentin ! As une s’jam me profesion ushtarak , por per gjerat qe i interesojne vendit tim , ri i informuar on line – thote amerikoni ! O tope tope o papagallos !

   Reply to this comment
   • Shahisti November 10, 15:50

    Lesho, tamam ate kam thene edhe une or trap, po ti nuk di te lexosh. Ata MIG21 na paskan dashur 1 milion dollare copa qe te jene ne gjendje luftimi. Kush do t’i paguante keto para, nona jote? E dyta, MIg-21 eshte nje emertim qe perfshin shume variante te permiresuar gjate kohes. Te cfare viti jane ato Mig-21 e ndryshkur ne tunelet tona? Jo per gje po ka MIG-21 te prodhuar ne vitet 50, ka te prodhuar ne vitet 80, ka edhe MIG-21 te prodhuar ne vitet 2000. Hajde Leshi ik futi noi shishe dhalle me shoket aty ke klubi, futi edhe noi dore domino dhe gezohu kur te fitosh. Debil!

    Reply to this comment
 18. elio November 8, 16:49

  Imagjinoj sa do ankoheshim (te gjithe) sikur te na thoshin se duhet te paguajme 200 euro sejcili ne vit per te mirembajtur keto germadha..,Ne fund te fundit ishit te gjitha te dhuruara sikurse te gjitha armatimet tona..Po te na e mbaje xhepi le te japim te gjithe ca leke e te fillojme te blejme sukoi apo falcon ose ndonje variant tanku rus apo abrahamin ose leopardin amerikan ose gjerman…lerini lavdite e vjetra se nuk kemi b… e jo me granderin fallco…

  Reply to this comment
 19. Lleshi November 8, 21:10

  E mo mos e cani b…ythen ! I kena modelet neve , nje ne veri dhe nje ne jug te Shqiperise ! Kemi Mic Sokolin dhe Selam Labin , qe iu vune gjoksin topave te pushtuesve ! Kemi dhe kolaboracionistet gjithashtu qe iu nxorren b…ythen pushtuesve ! Keshtu qe mjetet i kemi , vetem duhet te zgjedhim modelin ! Ha….ha…ha…ha…

  Reply to this comment
  • Shahisti November 8, 23:25

   Lesho e di gabim historine, si Mic Sokoli edhe Selam Labi nje mut i vune gjoksin topit, se kjo quhet idiotesi. E verteta historike thote qe si Mici ashtu edhe Selami u vrane nga gjylet e topave. Historiografia Komuniste Shqiptare kishte nevoje per heroj, prandaj ka ndryshuar distancen midis topit dhe Micit e Selamit.

   Lesho edhe nje gje per ty. Robi qe qesh me fjalet e veta pergjithesisht ka probleme te forta psikologjike, shiko nje here se ti duhet te vuash nga sindromi bipolar. Duku nje here andej nga Psiqiatria te te japim ndonje ndihme.

   Reply to this comment
   • Lleshi November 9, 18:50

    Nuk e dija qe ishe i mbyllur atje ! Dashke shok me duket !

    Reply to this comment
    • Shahisti November 10, 15:43

     Lesho, mua Zoti me ka vene te kujdesem per takemin tuaj e me ka bere Psikiater, e kupton ti, eshte ai qe kujdeset qe te marret si puna jote mos bejne dëme andej ketej neper forume. Hajde, hajde se te ndihmojme, mund te fitosh edhe ndonje pension te dhjere invaliditeti qe te ushqehesh pak me mire, dmth te hash mish nje here ne jave.

     Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim