Fotot e rralla të një koleksioni: Gruaja korçare e viteve ’30

Entela Resuli August 18, 2018 22:39

Fotot e rralla të një koleksioni: Gruaja korçare e viteve ’30

Këto fotografi janë viteve ’30. Është një qytet i cili ka njohur herët civilizimin; fryma e ardhur nga jashtë, për shkak edhe të emigrimit të banorëve të kësaj zone është ndjerë, sidomos në veshje. Po flasim për qytetin e Korçës.

Vaster Dhima është koleksionist. Është 27 vjeç dhe ka përfunduar studimet për Arkitekturë, por deri më tani i është përkushtuar koleksionit.

Këto portrete grash korçare të viteve ’30 të koleksionit të Dhimës botuar nga DITA janë punë të fotografit Vani Burda (1875-1949).

Fotografia e Burdës ka karakteristikat e veta. Ai nuk ka fotografuar elitën e qytetit, por klientët të tij kanë qenë nga shtresa e mesme.

Ka nga ato që janë të veshura me shumë stil, ku aksesorët si varësja apo kapelja nuk mungojnë, që janë të paktë, por mjaftojnë për t’u dhënë një pamje fisnike dhe dinjitoze.

Ndërsa flokët i kanë gjithmonë të kuruara dhe të kapura me karfica.

Ajo që vihet re pothuaj te të gjitha fotot është fakti se ato janë serioze. Nuk qeshin, ndoshta sepse arsyeja e daljes në foto mund të ketë qenë për efekt dokumenti.

Fatkeqësisht fotot nuk kanë emra.

e.r. / dita

10156938_975564795868301_734297754_n 12825202_975562972535150_1949322888_n 12825393_975562722535175_663405622_n 12825604_975562985868482_841098470_n 12833195_975564775868303_693353136_n 12834458_975564785868302_1935131734_n korce 3 korce korce1 korce2 New Image 11101750_975564772534970_247567849_n 12212350_976015869156527_238322765_n 12527682_971045829653531_2030600592_n 12784384_971045826320198_541059872_n 12804007_975562965868484_1271556641_n 12822229_975562695868511_2054624771_n 12834900_975563002535147_1688489163_n

 

Entela Resuli August 18, 2018 22:39
Komento

37 Komente

 1. Shahisti March 8, 02:14

  Keto duken si burra te gjitha.

  Reply to this comment
  • raimind vlonjati March 9, 20:16

   Sidoqofte nuk kishin veshje skandaloze turke sic i kishin gjith femrat atehere , qe mbuloheshin me thes ne koke
   Te pakten keto kane veshje moderne te asaj kohe, si ne Europe

   Reply to this comment
  • Albani August 19, 01:39

   Pervec dy apo tre prej tyre.

   Reply to this comment
  • Poradeci August 19, 19:08

   Hajde be lalke keto ngjajne te gjitha si Indjane lekur-kuqe pe Amerike be tu mbyllte e mire e mendjes. Surrate pekmezka gjysem te cveshura disa. Mode pe fisi Mohikaneve.

   Reply to this comment
 2. demo March 8, 06:17

  Keto jane katundaret e Korces,qe benin nje resme per dite pazari.Nuk i shikon si jane?Si dhi te tromaksura?

  Reply to this comment
  • Dn August 19, 20:16

   O idiot i albanistanit,faji nuk eshte i personazhit po i fotografise se atehere filmat nuk kishin sensibilitetin qe kane tash edhe fotot dallin keshtu..
   Cela dit,kompliment koleksionistit qe kujdeset me i mbledh keto fotografi. Tradita e qytetarise se korces vazhdon edhe me kete koleksion

   Reply to this comment
 3. XUME PROTOPAPA March 8, 06:54

  JA DHE NENEBABJA E PELESHIT

  Isha ne dyshim te gjeja ne mesin e ketyre grave korçare, nenebaben e Peleshit.
  Andaj vajta menjehere ne Korçe, tek mikja ime e viteve te femijerise Adhamulla.
  Pasi qame me te shumten e kohes, mes loteve qe na ridhnin rreke, nxora nga xhepi i vogel i pantallonave, nje cope gazete me portretet e grave korçare te viteve 30-te.
  Duke perfituar nga shterimi i loteve te Adhamulles, perfitova menjehere, duke e pyetur per te paren ne foto, se mos e njihte e kujt familje ishte.
  Nuk me tha emrin, por me lotet tashme te shterur, me tregoi qe ishin transferuar te gjithe si fis ne Tirone. duke zbritur shikimin ne fotot e mepasme,u ndal per nje cope here ne foton e shtat’te.
  – Kete e njoh – vazhdoi me qetesine kepurdhe lindese, pas shiut te loteve te mallengjimit. Ishte nga Drenova, i kaloi jeta se gjores ne vejim, pasi ne nje duel me shpata me Konicen, i shoqi u vra per te ruajtur nderin e saj te shkallmuar nga shpotite e Konices.
  Rriti dy djemte e saj, Kleanthin dhe Kolin e nuk reshti se kerkuari trupin pa jete te te shoqit, deri sa ja gjeten te braktisur tek Zgavra e Zaverit ne Prespe.
  Pasi ngriti per nje çast syte ne tavanin e drunjte, shpertheu gati e shendveruar me kujtesen qe i erdhi ashtu e papritur: ka nje nip andej nga Tirona, emrin nuk ja di po eshte i gjakut te saj, PELESHI !

  Reply to this comment
  • Korca March 10, 16:48

   U bene dhe katundaret e Shqiperise se mesme te gjykojne kulturen dhe fisnikerine korcare. Kur ju vishnit shallvare ne burrat korcare mbanin frak kur grate tuaja mbuloheshin koke e kembe ne Korce benin sfilate mode me rroba banje dhe luanin tenis.
   Shpesh nuk e kuptoj cfare bejme ne korcaret ne nje shtet me ju….

   Reply to this comment
 4. Linda March 8, 12:37

  Qyqja …. Gra neandertale!

  😀

  Reply to this comment
 5. Asnjeansi March 8, 13:12

  Keto jane gra te zakonshme te Korçes , siç pohon autori dhe jo gra te elites se qytetit . Dhe himagjinoni nje çike , ne nje kohe kur pjesa tjeter e grave shqiptare ne gjithe Shqiperine , ishte mbuluar me ferexhe e çitjane turke , grate korçare , ishin 500 vjet perpara dhe imitonin perendimin . Qysh ne vitet ’30-te , Korça ishte evropiane . Para pak kohesh , ne tv-News 24 , u dha nje interviste me vajzen e Jorgjie Trujes (Artiste e Popullit), sopranos se madhe shqiptare nga Korça , qe kishte mbaruar konservatorin per kanto ne Firenze-Itali dhe ishte kthyer ne qytetin e saj . Ishte koha e Zogut , pikerisht vitet ’30-te dhe mbreti Zog , per t’u demostruar si pro perendimor , tregon vajza e Jorgjies , thirri dhe emeroi me pagese , e krijoi nje grup artistik disa talente , qe kishin mbaruar domosdo jashte shtetit , kryesisht nga Korça e Shkodra . Midis tyre , edhe Jorgjie Trujen , e cila , la Korçen e u transferua ne Tiranen e asaj kohe . Gjate intervistes ne NEWS-24 , e bija nxorri disa letra , qe e ema i dergonte nenes se vet nga Tirana dhe qe i ruante e bija me fanatizem . Duke kerkuar falje per ndonje keqkuptim , apo ofendim , vajza e Jorgjies , filloi te lexonte disa nga ato letra . Jorgjia , ishte mesuar ne Korçe , ku kishte aktivitete te shumta artistike , mbremje defrimi e ballo me quadrile , si ne Paris dhe ku Jorgjia kendonte e defrehej . Ndersa ne Tirane …ja se çfare i shkruan Jorgjie Truja se jemes : ” Mami , jam shume e merzitur , Tirana eshte nje Turqi , nuk ka asnje lloj aktiviteti , ne rruge nuk shikon asnje grua me veshje normale e te pa shoqeruar nga burra te veshur me breneveke , ndersa ato , jane komplet te mbuluara . Mbasdite , sapo erret , nuk shikon njeri te gjalle ne rruge . Ketu eshte tjeter bote , me mungon Korça ime”
  Kjo ishte Tirana dhe gjithe Shqiperia ne vitet ’30-te , kur jane bere keto foto te grave te zakonshme korçare . Korça , si qytet , ishte vite-drite me perpara se pjesa tjeter e Shqiperise .

  Reply to this comment
  • Karçari March 8, 16:48

   Fotot tregojne qe Burda nuk paska qene fotograf. Fotot jane ne bere ne studio por jane jo profesioniste. Fotot jane kujtime e askush nuk do qe te lere nje kujtim mese tr shemtuar.
   asnje nuk thote … kjo eshte gjyshja ime.

   Reply to this comment
 6. Mic Tropoja March 8, 15:28

  Nuk keni turp ju komentuas po mos te ishin ato gra te “shemtuara” do ishin femrat ne shqipri me perce akoma

  Reply to this comment
 7. jug March 8, 17:23

  tipikie “bukuri” korcare …si burra jane edhe sot femrat korcare ne tipare

  Reply to this comment
 8. arbereshi March 8, 18:11

  Po kjo eshte bukuria e atyre viteve.Te mos harojme jane fillimvitet e 1900, keto jane njerezit e thjeshte te qytetit te Korces te cilat pozojne pa asnje lloj kompleksi, po folur pastaj per krefjen, kepelet menuren e veshjes e te tjera.Korca ka qene nje qytet me gjithe mend i civilizuar

  Reply to this comment
 9. demo March 8, 23:13

  Ju qe e quani kete civilizim,nuk i shihni qe jane si fotografite e indianeve te Amerikes,krahasoni me fotot e shkodraneve te Marubit.Ky Burda ndoshta ka dashur te beje nje album humoristik.Keto jane si personazhet e Caplinit.

  Reply to this comment
 10. George March 9, 00:20

  O idiote islamike behet fjale per 1930. Atehere ju musllumat nuk dinit cfare eshte fotografia. Dhe hanemet tuja ishin mbuluar komplet me ferexhe te zeze si korbat.Ju linit vetem nje te care ne sy qe mos binte nena,motra,gruja,te shikonte nga vrengjia ku shkelte e shkreta skllave e islamit. Jy bastarde keni kurajo te komentoni per Korcen.

  Reply to this comment
 11. SKENDER-BEU March 9, 01:05

  KUSH MER VESH NGA FOTOGRAFIA KUPTON QE VANI BURDA ISHTE FOTOGRAF PROFESIONAL PATRIOT QE ZANATIN E MESOI NE EMIGRIM NE BUKURESHT DHE NE USA.POR CILSIA E DOBET E TYRE VJEN SEPSE ATE KOHE FOTOGRAFIA BEHEJ NE NEGATIVA XHAMI ME APARATIN STATIK TE LYMERVE,DHE PASTAJ BEHEJ NE KARTEPOSTALE PAS RETUSHIMEVE TE SHUMTA.MOS HAROJME KOHEN QE KETO NEGATIVA KANE KALUAR NE RRUAJTJE NE KUSHTE TE PAPERSHTATESHME NE BODRUME DHE SENDYQE NE SHTEPINE TIJ DHE PLUHURIN QE KANE MARE NGA KOHE.SA PER GRATE ATO JANE GRA TE FAMILJEVE TE CILAT KISHIN NJE GJENDJE TE ULET DHE TE MESME EKONOMIKE QE E PASQYRON VESHJA POR TUALETI DHE STILI I FLOKEVE ESHTE I NGJASHEM ME TE AKTOREVE ME TE MIRA TE HOLLIVUDIT DHE KINEMASE ITALIANE NE ATE KOHE.MOS HAROJME QE NE SHQIPERI 90 % E GRAVE ISHTE ME VESHJE TE MBULUAR OSE SHAMI KOKE,KU DUKEJ VETEM FYTYRA.KORCA ISHTE DJEP I KULTURES PERENDIMORE SHQITARE DHE OKSIDENTIN E KISHTE NE CDO OBOR SHTEPIE,KURSE PJESA TJETER I KISHTE ME GISHTA DHE THERIME COPZAT E KESAJ KULTURE SEPSE REGJIMI I ZOGUT QE BENTE REFORMA VETEM PER OBORIN MBRETROR ISHTE NJE REGJIM FEUDAL DHE ANADOLLAK PER SHQIPERINEDHE OKSIDENTALO-ANADOLLAK PER OBORIN.

  Reply to this comment
 12. fatja March 9, 02:05

  O MOJ KORCARE SA E BUKUR JEEEEE,,,,ME ATO NAZE POR SI NUSE E REEEEE,,,,etj……….etj………..

  Reply to this comment
 13. fatja March 9, 02:08

  U QYQA,PO QESHNI NJE CIKE O GRA,QESHNI !!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 14. shefi March 9, 09:05

  Sepse mungonte K.E.I.T

  Reply to this comment
 15. intelektuali August 19, 06:19

  GRATE KORCARE TE VANI BURDES SI GRATE PUNTORE ME TRE TURNE TE ENVERIT

  Kur ekipi kombetar i futbollit shkoi te luante nje ndeshje ne nje vend evropian kur u kthyen ne Shqypni te afermit i pyeten me kesheri:

  HE MO SI JU DUK BOTA?

  Ata u pergjegjen:

  NUK E DININ SE KETU ISHIM MARTUAR ME BURRA!

  Reply to this comment
 16. demo August 19, 09:02

  Atehere po ua spjegoj me shkoqur.
  Keto qe jane gjetur ne kete arkiv te fotografit Vani Burda nuk jane femra nga qyteti i Korces..40 vjet para ketyre fotove kemi fotografite e motrave Qiriazi,te grave te tregtareve Turtulli,te familjes Frasheri qe nuk dallojne nga parizienet ne finese,ne mode,ne aristokraci.Keto qe shihni ne fotografi jane fshatarake dhe malesore te Boboshtices,Pepellashit,Kapshtices,Devollit,Vithkuqit,Drenoves etj, me burrat,vellezerit,baballaret ne Amerike,qe sapo kane zbritur ne Korce te bejne nje resme tek xhaxha Vani me rrobat allafrenga.

  Reply to this comment
  • Besi August 19, 13:28

   Po edhe sikur kjo te jete e vertete, tregon qe edhe fshatrat e Korces ishin te zhvilluar jo me qyteti. Ti vazhdo vill vrer, por keto potrete jane deshmi e progresit, shiko modelet flokeve sa te bukura e te kuruara jane. Sa per ate komentin tend ‘duken si burra’, po te marresh parasysh cfare vitesh jane duhet t’u heqesh kapelen, ose me mire kasketen se duket qarte qe ate nivel ke.

   Reply to this comment
 17. kur ka bere saliu foton e pare,apo kur u fut ne bllok prane oxhakut August 19, 09:05

  i gjeni ketyre shpellareve nje foto te saliut nga femijeria duke ruajtur dhite me ate hunden si pinoku,gjejini nje foto te sheqeres me brekushet e palara apo te ram berishes duke ikur nga fshatrat e puke e duke vendosur ne shpellen e vicidolit.
  po ju tregove shpellareve prapambetjen e berishoviceve e quajne qyteterim dhe zhvillim

  Reply to this comment
 18. Paul Tedeschini August 19, 09:47

  Pjeter Marubi erdhi ne Shkoder ne vitin 1856

  https://it.wikipedia.org/wiki/Pietro_Marubi

  Reply to this comment
 19. demo; na sill' ndonje foto te gjyshes, a te....stergjyshes sate . August 19, 11:22

  o demo, pash zotin; idetifikohu po te kesh mundesi te maresh respektin e te gjitheve ketu . po kush je ti more djale a plake, nga vjen, kaq i civilizuatr ti, kur ne vite 30-te as ne paris nuk gjeje civilizim te tille, si ne fotot e paraqitura . ato nuk stonojne as sot me pamjet qe kane patur . keshtu qe ti do te jesh ndonje specie e rralle qyteterimi, qe s’ja “var” ketyre korcarkave te viteve …30-te .

  Reply to this comment
  • intelektuali August 19, 12:16

   Ore ti dallkauk,

   Po shikoje me vemendje fotografine e pare te publikuar ne gazeten DITA,

   sepse:

   Mua per vete me duket se poshte fustanit fshihet nje penis i vertete dhe kjo korcarja qe ka pozuar me duket me shume si babagjyshi yt i veshur me fustan prej Korce.

   Reply to this comment
 20. demo August 19, 13:18

  Shko moj budallaqe! Ne Paris nuk gjeje civilizim te tille!!!!
  Kujt ja thua? Ku e dini Parisin e 1930 ju proletaret?Ju 30 vjet keni qe shperthyet telat me gjemba qe kishit vene per ne! Te paret tane shkonin ne Paris si zotnij,jo si ju ,si minj vaporrash,neper direke anijesh kacavarur si majmune,.Rrace e ndyre!Llum i proletariatit,Nuk beheni kurre njerez ju.!

  Reply to this comment
 21. Besa August 19, 13:37

  Dritshkurtesia dhe mungesa e argumentit vazhdon te mbizoteroje edhe neper artikuj me subjekt kulturor si ky i mesipermi. Vleresoni elegancen e fustaneve, palltove, rruazat, floket e krehura dhe te kapura me karfica qe jane elemente feminiliteti te paster, qe nuk e gjen me kollaj. Nese do te merreni me portretet, edhe pastaj se nuk ishin aq te bukura e te perkora per syte tuaj ‘ariane’? Jane gra te thjeshta, me siguri me nje barre femije qe perseri kujdesen te duken bukur sipas parametrave te kohes. Jane deshmi te nje jete progresiste qe u keput nga sistemi komunist, nderkohe ju vazhdoni merruni me gjera siperfaqesore, se e diele sot, nuk keni me ke te merreni.

  Reply to this comment
 22. apo jo ? August 19, 13:52

  intelektual; kur duken ato korcare si burra me penis….njeriu, vaj hallit si do dukeshin ato “turkeshkat e tua mbuluar me thes . sikur fshehin brenda thesit, penis ….gomari !?

  Reply to this comment
 23. s'ka faj demo kur nje pale njerezish hyne ne burg, per te shpetuar ca..demo-ne . August 19, 15:27

  po pse o demo; esnafet e pare nen hyqmin osman u krijuan dhe osmanet pasi nenshtronin bizantin e europen me hanxhar, si mongolet, dikur kinezet, beheshin vete “trashegimtar” te kultures bizantine e europiane, si dikur mongoet asaj kineze (vecanerisht per ate franceze ku shkonte e ema e sat eme, te semes se semes saj) .

  Reply to this comment
 24. Pipi August 19, 19:05

  Bukuria shkon e vjen.

  Reply to this comment
 25. yt; mendje primitive . August 19, 20:16

  o besa budallaqe; progresi feminist i femres shqiptare, nuk u keput nga sistemi komunist, por luftohej eger nga kleri islamik, qe me shembjen e komunizmit, ka perfshire sot, cdo qelize te jetes shqiptare . sidomos ate kulturore, urbane dhe sportive . te vjen te vjellesh, kur ne fushat sportive (sidomos futbollit) te shikosh debila “modern”, qe lajne fytyren pas “duase” per “fat”, ne ndeshje para publikut e kamerave, “dashamirese” ose te “habitura” .

  Reply to this comment
  • Besa 2 August 20, 11:50

   O ti njeri qe ne dy rreshta ke shkruar 3 sharje, je njesoj si te tjeret, balte, edhe pse perpiqesh te argumentosh. Per aq kohe sa argumentet i bazon ne ofendime dhe nuk arrin te diskutosh si njeri, je njesoj si keta qe pershkruan.

   Reply to this comment
 26. Jimi August 19, 21:31

  Kontrast i fort midis ketyre fotove te femres korcare dhe fotove te Marubit per femren shkodrane!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*