FOTO: Janullatos është pikturuar për së gjalli në afresket e Kishës së Tiranës. Por ikona mbahet e mbuluar

December 25, 2017 03:10

FOTO: Janullatos është pikturuar për së gjalli në afresket e Kishës së Tiranës. Por ikona mbahet e mbuluar

Në këtë foto të bërë në kishëzën që ndodhet para Katedrales në Tiranë, nëse shihni djathtas lart (në pjesën e rrethuar me të kuqe) do dalloni një mbulim që fsheh diçka të vizatuar në mur.

Pjesa e fshehur është një ikonë-afresk.

Ky afresk mural eshte i mbuluar per te mos krijuar reagime, por DITA ka arritur ta sigurojë çfarë ka poshtë mbulimit.

Në këtë ikonë është pikturuar Anastas Janullatos si ndertues i Kishes shqiptare dhe populli shqiptar jepet në formën e një fëmije që pret dritën prej tij.

Kjo ikone, kushtuar nje te gjalli eshte ne kundershim me traditat kishtare, sepse per t’u shpallur shenjtor e per t’i bere ikona murale, ne Kishen ortodokse, duhet te vdesesh njehere me pare.

b.m. / dita

Në rreth: Ikona e mbuluar

Ja çfarë fsheh mbulimi. Janullatosi i jep dritën popullit-fëmijë shqiptar

Ja çfarë fsheh mbulimi

December 25, 2017 03:10
Komento

28 Komente

 1. rxx September 3, 17:53

  po e projekton sot veten si nje shenjtor, qe pas vdekjes t’i zere vendin dhe kultin edhe Kozma Etolit, si apostull i helenizmit ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 2. E po kjo pune! September 3, 18:00

  O Dita, beni nje xhiro edhe tek katedralja tjeter tek Lana dhe shikoni me kujdes dhe dalloni kush ka vene veten atje. Te gjithe nje turi kane, as minimumin e modestise…. dhe duan pastaj ti ndjekin pas!

  Reply to this comment
 3. Pjetri September 3, 18:12

  Mua pesonalisht me vjen mire dhe besoj se kur te ngordhi kjo nepeqke greke ikona e tij dote kete fatin e bustit te diktatorit Hoxha. Posht greket.

  Reply to this comment
  • na lodhet trapin me enverin.. December 25, 03:42

   me mire te kishe pjerdhur o pjeter se te beje kete koment pse ?

   bashkohem me ty si anti-janullatos dhe si anti enverist..por ato merita qe ka enveri dhe sot nuk ja hedh poshte..

   dhe njera nga keto merita eshte se ketyre grekerve tip koloneli janullatos ju shkerdhente nenen qe nga parisi ne 1946 e deri kur u rrezua junta e koloneleve ne 1967 qe me vone coi disa pampore me grure se ishin keq per buke..
   .
   Sa per ate copen e bustit qe hodhen ne shkurt 1991 ajo ishte merite e Ramiz Alise qe nuk e beri Tien An Men se do kishim shpetuar nga monstrat
   hajdari
   berishaj
   beberaj
   elezaj
   metaj
   nanaj
   bashaj
   metaj
   ramaj dhe me kete gopin e somes e kam fjalen per kolonelin janullatos

   Reply to this comment
 4. lato September 3, 18:14

  Sa e vogel bota poshte tij..! Ja cdo te thote te kesh president nje malok! Maloku Vucidolit mund te duket i tmerrshem,lubi e shqiptareve dhe nuk e ka gjetur gje nga shqiptaret,po per greket behet ure,ju fal detin edhe lirine po tja kerkojne.

  Reply to this comment
 5. SuloKapedani September 3, 18:29

  Eshte fara e janulles qe ka 25 vjete qe e ka mbjelle.Nuk ka shqipetar te tjere perveç Fanolit te madh qe ti thyej hundet grekerve pederast.Ta mbajne me shendet ordhokset se u pelqen shume ky lloj rrospe politike dhe kurre fetare.

  Reply to this comment
 6. mirel September 3, 19:24

  ky person duhet te shpallet menjehere non grata

  Reply to this comment
 7. ilir September 3, 19:24

  Ai nuk eshte pikturuar si shenjtor po keshtu eshte kur nuk dini asgje nga kisha dhe hiqeni si specialiste.Ne cdo kishe ortodokse eshte zakon qe te pikturohet edhe imazhi i dhuruesit apo ndertuesit te kishes (ktitorit).Vizitoni kishat ne Voskopoje edhe do i shihni.

  Reply to this comment
  • mandi September 4, 01:10

   O Ilir leri te flasin, injorancen dhe ligesin e tyre tregojne. Janullatos eshte bekimi i Orthodhoksis Shqipetare. Shkaku qe e luftoje duket qarte me episodin e Kishes se Dhermiut qe si para-ardhesit e tyre Komunist e shkatruan si Hajduta ne mes te nates, perpiqen ta tjetersojne ne kish Katolike, kur dihet qe ne Bregdet nuk ka dhe nuk kishte as edhe nje Katolik, per kundrazi nuk u joshen nga Vatikani dhe nga misjonaret e Saje dhe mbajten gjall Orthodhoksin.

   Lavdi vepres dhe Shenjteris se Anastas Janullatosit.

   Reply to this comment
   • Mondi September 4, 04:49

    Lavdi Marksizem-Leninizmit dhe vepres ae ndritur dhe epopese madheshtore te shokut E. Hoxha. Tamam si komuniste flisni.

    Kur eshte aq normale kjo ikone sic thoni, atehere pse eshte e mbuluar me beze dhe nuk lihet e hapur qe ta shofin te gjithe?

    Reply to this comment
 8. katunari September 3, 23:18

  I vetmi institucion jashte controllit te qeverive te ndyra shqiptare prandaj dhe e luftojne kaq shume. Cdo institucion tjeter eshte plotesisht I kontrolluar. Prandaj Janullatosi eshte shenjtor se nuk kontrollohet nga kermat politike qe e kane degjeneru ate vend pergjithmone ne te kaluaren dhe kane projektuar te ardhmen si vendi I varfer per 10 vjete te tjera.

  Reply to this comment
 9. Socialisti September 4, 01:14

  DUHET TA HEQIN SA ME SHPEJT SEPSE; DO COHET GREKU PAS VDEKJES SE TIJ, DHE DO THOTE QE. SHQIPERIA ESHTE TOK E GREQISE,, KU DHE DESHMIJA ME E MIRE DO JETE JANULLATUSI IKONE, NE MURET E KISHAVE SHQIPTARE.
  PRANDAJ TE COHET ZERI SA ME PARE DHE TA QEROJNE KETE PLEHER AGJENT TE SERBISE RUSISE E GREQISE..

  Reply to this comment
 10. riti September 4, 09:45

  mos jua pikturojne halene edhe tek muzeumi historik kombetar ,edhe tek pallati i brigatave se po jep nje kontribut te jashtezakonshem per greqizimin e jugut te shqiperise, Haram kush e ka ne dore dhe nuk ja keput doren ketij maskarai grek ,Shqiperia e shqiptareve ,vdekje maskarenjeve e tradhetareve ,

  Reply to this comment
 11. Pirro September 4, 09:52

  Po u pikturuan keto “shenjtore” neper muret e Kishes,erresohet figura e Krishtit.Kur shikon idjosirat e ikonave ne Europen lindore,kupton perse socializmi dhe kulti i individit triumfoi me se shumti ne keto vende.Ortodoksizmi ja kalon injorances se myslimanizmit.Qendra kulturore dhe shpirterore e ortodksiszmit,Greqia,deshtoi.Ky fakt tregon qe ortodoksizmi eshte i pavlere.
  Perse emigrantet kerkojn te shkojn ne Europen veriperendimore dhe jo ne ate lindore?
  Nuk eshte vetem standarti ekonomik,por ne rralle te pare liria e individit qe ne ortodoksi nuk rrespektohet fare

  Reply to this comment
 12. Arben September 4, 10:31

  QEVERRIA SHQIPETARE DUHET TE BEJE URGJENTISHT PROCEDUREN PER LARGIMIN E KETIJ KRIMINELI NGA SHQIPERIA.

  POPULLI SHQIPETARE DUHET TE DALE NE PROTESTA DERI SA KY KRIMINEL TE LARGOHET NGA SHQIPERIA, GJALLE APO VDEKUR.

  Reply to this comment
 13. Gege Kosova September 4, 11:20

  JU lutem mops lejni qe greket,jo besimi ortodokse greke, as ai shqiptare, te fus ende danken, e te le gjurmet e saja ne hapesiren e Kishes Ortodokse shqiptare. Jenullatosi do mbahet mend, e do mbesi gjurme e lig i se kaluares se Kishes Ortodokse Shqiptare, Do mbahen mend per djall e jo verpimtare i bekuar i kesaj Kishe. Shlyjeni ate gjurme djalli, sa me shpjete,aq me mbare do shkoj Kisha e besimtareve ortodoks shqiptar.

  Reply to this comment
 14. anticensurë September 4, 11:50

  or njerëz e kam thënë me kohë që ky dhe këta po presin që janulla të vdesë në tiranë!!po presin që kufirin e “vorioepirit” të tyre ta çojnë mbi shkumbin!!
  që janulla ka për të vdekur këtu dhe ka për tu bërë shënjtor dhe do të varroset në atë kishë!’mos prisni që tua mbush mëndjen unë!thjesht hapni sytë!!pas shëntërimit të tij do të keni turrmat fanatike gërke 2 herë në vit,minimumi!!do ti shihni me flamurin shovinist gërk të vorioepirit!

  Reply to this comment
 15. fteri December 25, 09:46

  Si ka mundësi që Janullatos pikturon foton e tijë për së gjalli si politikan i kishës ortodokse ,shfaqet si perendi në kishën shqiptare ? -turp !… feja duket se është mashtrim, opojum për popullin .

  Reply to this comment
 16. ´(`!´)` December 25, 10:12

  E gjithe politika e huaj ,jo vetem kjo Greke ,por kryesishte ajo euroiane ,ne kto 27-vjet ,eshte ne sinkron me politiken greke ,jane europianet BE-ja qe i dha Viston Djallit janullatos ,te pushtoje Shqiperine ,(asnji mos te genjej mendja e mendoje si njeri Primitive ,se Djalli grek ,erdhi me deshiren e tij apo e thirri ramiz rropsia boshnjake ,apo serbi berisha ,jo vllezer ,eshte gjithecka e kalkuluar qysh me pare ,zonat e influences ,kush do zhduket nga Harta e BE-se jane planifikuar e ndare ,qysh me pare !!! ) dhe gjithe lajmet ne shtypin median europiane dhe pse jo ate amerikane hr pas here gjasme si nji art statistikash etj forma manipulimi per trut naive , kane pasur per qellim pikerishte ate ; E para : Nxirjen e Fytyres se Shqiptarit para Opinionit Boteror ,duke e pikturuar Shqiptarin me nji surrate egersire ,krimineli, mafiozi,kontrabandisti ,jo te civilizuar ,(me ndihmen edhe te Partive opozitare pd-lsi ne Shqiperi ) -pra e gjithe kjo Propagande e fabrikur ne Mediat e botes ,kishte nji qellim te vetem :

  Te Piktironin Djallin ,ne Murin e Shqiperise

  Ja pra ku na doli (fjala)
  Djalli Janullatos eshte Pikturuar ne Murin e Shqiperise .

  Reply to this comment
 17. xxx December 25, 10:39

  PO PER LONTRIBUTIN E TIJE PER 25 VJET RESHT …A NUK ESHTE NJE SIMBOLIKE MIRENJOJE PER KETE NJERI QE E MGRYSI JETEN NE SHQIPERI DUKE SJELLE FJALEN E ZOTIT ….????!!
  POR SIC DUKET SUNITET EKSTREMISTE GJITHMONE I SHIKOJNE GJERAT ME SYRIN E INJORANCES ISLAMIKE ….DUKE SJELLE PERCARJE KOMBETARE…!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
  • kupton me shume se aq sa shprehesh Shqip -shqipfolesi ?! December 25, 13:20

   varet se kujt “kontributi ” i referohen shqipfolesit ktu ke Dita !
   Varet se cfar karakteri ka kontributi, per njerez si janullatos qe aksidentalishte /si kontrabandiste hyne ne shqiperi .
   Dhe nqs do ti referoheshim karakterit te veprimtarise priftit te zi Grek ne kto 25-vjet ne Shqiperi ,ai eshte lehtesishte i dallushem qarte , qe eshte nji veprimtari totalishte Antishqiptare dhe kjo mjafton vetem kaq per cdo njeri naiv te asaj Bote idiote ,te shikoj Historikun e qendrimet antishqiptare te kishesh Greke ne shekuj ,e cila ka qen nji qender terroristesh antishqiptare ,qe sot perfaqsohen nga janullatos . Armiqesia e kishes greke ,ndaj Fan.S.Noli eshte nji tjeter deshmi e qarte ,qe i qit sumen jashte pseudopriftit grek ,pereversit fetare ne shqiperi

   Reply to this comment
  • Zani Burimi December 25, 13:29

   Zoti ose zonja xxx,
   Me vjen keq qe i ngaterron gjerat, sepse e deshi Saliu pa e pruri kete Janullatesin. Tani na doli ky mistreci Meta qe na e vuri Rama president dhe e ben “shqiptar:” harrami ishqiptareve Like Floriri. Ortodokset duhej qe te vinin Nikollen e Elbasanit ne krye te Ortodoksise Shqiptare dhe jo nje grek .

   Reply to this comment
 18. SPECIALIST VERE December 25, 17:41

  @ Hipokriti A.Janullatos,
  Vera kur lihet e hapur si ti:
  Pas pak kohe bëhet UTHULL.
  Pas shumë kohe, do të zërë MYK.
  Pas më shumë se çerek shekulli si ti, QELBET FARE.

  Reply to this comment
 19. Po,Po December 26, 14:20

  ” Dita “, nuk jini aspak korrekt me lexuesit tuaj , kur është fjalapër të shprehur opinionet tona , në komente !. Më ka ndodhur shumë herë , që , pa asnjë të drejtë , më kini fyer jo lehtë , që nuk më publikoni komentet , sepse i përzgjidhni simbas “shijes” suaj , pa dashur të dini për lexuesin e qytetarin ! Dhe … , kur e bën këtë një gazetë , si e juaja , merrre me mend se çfar bëjnë ato media që u ka plasur cipa fare dhe nuk u ka mbetur asgjë kombëtare . PSE KINI FRIKË TI PUBLIKONI MENDIMET TONA ? ! Këto nuk iu shërbejnë vetëm juve , por edhe studjues të sferave te veçanta , për të tatuar “pilsin” e shqiptarëve . Bota e ka kapërxyer me kohë , këtë barrierë që vendosni ju , kaq brutalisht edhe pse jini pjesë e medies më prestigj në këtë vend .!
  Nuk besoj se do e publikoni këtë koment , por … , megjithatë unë e shkrova , për ju , në se do të kini veshë të dëgjoni !

  Reply to this comment
 20. spatari December 28, 16:57

  Ca na degjojne veshet.

  Reply to this comment
 21. enter"" December 28, 18:15

  Ai momenti kur tund koken me keqardhje per idiotesite e gazetes Dita

  Reply to this comment
 22. KATHARSIS December 28, 20:33

  NE GREQI SOT JETOJNE MBI 600 MIJE SHQIPFOLES.KUR E URREJNE KAQ SHUME HELENIZMIN PERSE QENDROJNE ENDE ATJE? TE GJITHE ATA QE SJANE TE KRISHTERE ME KRYQ TE MERREN ME ERDOGANIN OSE ASADIN. .SHIKONI SHTEPITE TUAJA E MOS U MERRNI ME SHTEPINE E TJETRIT. SHQIPERIA ESHTE SHTET LAIK DHE E NDARE NGA FEJA. KRISHTERIMI BIZANTIN KA 2 MIJE VJET NE NE KETE TOKE SHUME ME PARA SE FARA E MONGOLEVE OSMAN TE SHKELTE NE KETE VEND.

  LANI GOJEN JU ANTIKRISHTER KUR TE PERMENDNI KISHEN.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*