FOTO: Shqipëria rebele e vitit 1961 me sytë e një gjermani

March 28, 2018 17:41

FOTO: Shqipëria rebele e vitit 1961 me sytë e një gjermani

Fotografitë e mëposhtme janë marrë nga libri “Rebellen gegen Moskau: Albanien – Pekings Brückenkopf in Europa” (Kryengritës kundër Moskës: Shqipëria – kryeura e Pekinit në Evropë), Këln 1961.

Autori është gazetari gjermano-perëndimor Hari Ham (Harry Hamm, 1922-1979).

Si zakonisht, koleksioni është pjesë e punës së palodhur të të ndjerit Robert Elsie.

Albanologu na ka lënë pas një arkivë të mrekullueshme.

Hari Ham ka lindur në Amsterdam. Shërbeu me forcat gjermane në Luftën e Dytë Botërore dhe u bë rob lufte në Bashkimin Sovjetik (1945-1949).

Pas kthimit të tij në Gjermani studioi për shkencat politike në Frankfurt dhe në Monpëlie (Montpellier) dhe punoi gazetar për gazetat e njohura Die Welt dhe Frankfurter Allgemeine Zeitung.

“Në gusht të vitit 1961 Hami mori një vizë të rrallë për të vizituar Shqipërinë, pikërisht në një kohë rrëmuje të madhe politike. Aty përjetoi ndarjen politike të Shqipërisë me Bashkimin Sovjetik dhe fillimin e aleancës së re me Kinën revolucionare –  shkruante Elsie.

e.r./dita

 

March 28, 2018 17:41
Komento

16 Komente

 1. Mark .U.K March 28, 19:22

  Kush jeni ju qe na nxierrni ket diktator te kjo gazet.Eshte kthyer kjo gazet ne organ te patis socialiste.Po hiqeni ket qelbesir ju militaruc servil te ish komuniste

  Reply to this comment
  • Biometri March 28, 20:13

   Ik ti o Mark pse t ik Enveri
   Ti je nje rob kot anonim interneti, Enveri ishte burre shteti

   Reply to this comment
  • shvejku March 29, 00:10

   Po ty o qelbesira Mark UK kush te nxjerr nga haleja e na ben pis ketu?

   Reply to this comment
  • Kafsha Mark Ujk March 29, 20:02

   Po ti , cfar picken e sat eme kerkon ne kete gazete , kur nuk te pelqeka ?! Ben verejtje edhe kellira e shpelles , qe nder breza , nuk u i kane hedhur nje grusht uje trupit per ta lare ! Pak gjirize mediash ka , per te ushqyer shtaze si ti ?!

   Reply to this comment
 2. Budallenjte dhe plepat behen te gjate March 28, 20:29

  Mark burgaxhiu .keshtu dukej ytate.ti dukesh si Kurd me xhinse se te emancipoje ky qe shan .pis muti.

  Reply to this comment
 3. Plaku Xhuxhumaku March 28, 22:55

  Ça Shqiperia rrebele mër, kjo eshte Shqiperia pa breke ne bithe e Enver Gjirokastres.

  Reply to this comment
 4. star March 29, 15:22

  xhxhumaku,kuku,markuku.A e shikoni kush komenton?.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku March 29, 16:54

   Dhe ti na qenke star-i? Hahahahahahaha! Ti kujton se i ke vene vehtes ate nick dhe je me i mire se te tjeret? Hahahahahaaaaaaaaa! ik e pirdhu or debil i paguar.

   Reply to this comment
 5. intelektuali March 29, 19:46

  Plaku vrima xhgjumaku
  Po pra se i Boni Aeroportet zogu bithsifilizi dhe shkollat dhe spitalet dhe ja la te ndertuar Enverit.
  NUK e shikon te placin Site se eshte Viti 61 dhe njerezit Jane akoma me brekushe shallvaregjere te turkut.

  Hajde mo pirdhu e merru me bithen tende dhe bithevrimen e familjes tate ejo me breket e shqyptarevet.

  U bere ti te ofendosh te paret tane.

  Reply to this comment
 6. intelektuali March 29, 19:48

  Plaku vrima xhugjumaku
  Po pra se i Boni Aeroportet zogu bithsifilizi dhe shkollat dhe spitalet dhe ja la te ndertuar Enverit.
  NUK e shikon te placin Site se eshte Viti 61 dhe njerezit Jane akoma me brekushe shallvaregjere te turkut.

  Hajde mo pirdhu e merru me bithen tende dhe bithevrimen e familjes tate ejo me breket e shqyptarevet.
  Sikur te paret e zu skane qene bith Pa breke

  U bere ti te ofendosh te paret tane.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku March 29, 21:47

   Prit te dali rakia pastaj hajse shkruaj ndonje gje qe ta marrim vesh. Debil, te dhjefsha te paret e tu me gjithe te dytet dhe te tretet, e po s’te mjaftoi del nje kokerr muti edhe per zotrote.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?