FOTOT / Kur turqit (komunistë) hynë në Krujë

Thanas Mustaqi December 15, 2015 15:05

FOTOT / Kur turqit (komunistë) hynë në Krujë

Në vitin 1988 një delegacion i komunistëve turq ka vizituar Shqipërinë.

Aparatet kanë fiksuar atë që u është servirur zyrtarisht, por edhe çfarë kanë mundur vetë, lidhur me jetën e popullit të vendit të shqiponjave.

Fotografitë kapin një spektër të gjerë të ish-Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë dy vjet para rënies së komunizmit.

Ka pamje peizazhesh, qytetesh të ndryshme, arsimit, monumenteve të udhëheqësve komunistë (Enver Hoxha, Lenin, Stalin), muzeve, mënyrës së jetesës, transportit.

Madje aparati turk është shkrepur dhe në Muzeun Kombëtar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” në Krujë!

berat panorame

gjiro gjiro2 gjirokas gjirokaster kruje lulishtaret berat lundra butrint rruga e trenit tr sarand sarande pamje (1) sarande pamje (3) sarande pamje shkoder stalla teatri kombetar tirana (2) tirana (3) tirana (4) tirana (5) tirana tirane durres gjimnazi i sr (1) gjimnazi i sr (2) gjimnazi i sr (3) gjimnazi i sr (4) gjimnazi i sr lana sarande pamje (2) tirana (1) tirane (1)

Thanas Mustaqi December 15, 2015 15:05
Komento

10 Komente

 1. lato December 15, 15:26

  O berat,c`e pate fat!
  Nuk e dinim kete lugat!

  Reply to this comment
 2. ali December 15, 15:37

  Sigurisht qe sistemi i kaluar na la nje Shqiperi te varfer por te ‘virgjer’, Ne keto 25 vjet ne duhet ta kishim ruajtur e modernizuar. Ne beme te kunderten e beme Shqiperine si Afganistani!

  Reply to this comment
 3. Uskania December 15, 17:12

  Çfar është ajo WW Gazeta Dita mbi fotot?

  Reply to this comment
 4. Arben December 15, 19:15

  MUHABET PA LIDHJE,

  (AH HARROVA PERVEC NOSTALGJIKEVE TE ENVER MUTIT)

  Reply to this comment
 5. titi December 16, 08:46

  Ka mundesi qe ky arbeni ka duartrokitur me shume ne kohen e enverit,si puna e salehut qe betohesh per ideal te partis dhe po ti shaje partine te fuste ne burg.
  Jane bere komunistat antikomuniste prandaj edhe ky vend ka ik per lesh.

  Reply to this comment
 6. maks December 16, 09:50

  gazeta dita do bente mire qe krahas atyre fotove te asaj periudhe te vendoste dhe disa foto te ketyre viteve demokraqi per te par ndryshimete per mir apo keq

  Reply to this comment
 7. john December 16, 10:56

  cjane akoma keto foto te kriminelave me te medhenj ne bote ;;;;; stalini vrau mijera te pafajshem ;po te doni ju jap emrat dhe mbiemrat ;;;enveri vrau futi ne burg mijera te pafajshem dhe ju akoma i nxirrni surratin ne gazete ;;;;; ku jetoni ne siri ne planetin mars ;;;;ne vend te na tregoni ABRAHAM NIKOLN … NJERIUN E PARE DEMOKRAT LIBERAL … QE THA NJEREZIT LINDIN TE BARABARTE DHE VDESIN TE BARABARTE …. EDHE ZEZAKEVA I DHE LIRIN E FJALES ..LIRIN PER TE JETUAR .. CFARE LIRIe I DHA ENVERI POPULLIT … BURGUN GIJOTINEN … POR STALINI QE I VRISTE SI PULAT RRUSET E SHKRET …..PRANDAJ PAK HUMANIZEM SIL VOUS PLAIT …

  Reply to this comment
  • antonio July 17, 19:20

   Te lumte suma o John,se edhe ti e meritoje koqen e plum,bit pas koke atehere!
   Sidoqoftei ka lare hakat jot eme,ne bythe te mullareve me brigadieret gjate internimit!
   Edhe ti o vrrome,po te shohesh fytyren ne pasqyre nuk ngjan njelloj me vellain se nuk ju ka zene e shkreta me te njejtin brigadier te dyve!
   Shko gjeje babain bioligjik dhe merri ca milione,se tani mund te jete bere biznesmen ose politikan!

   Reply to this comment
  • antonio July 17, 19:21

   Te lumte suma o John,se edhe ti e meritoje koqen e plum,bit pas koke atehere!
   Sidoqoftei ka lare hakat jot eme,ne bythe te mullareve me brigadieret gjate internimit!
   Edhe ti o vrrome,po te shohesh fytyren ne pasqyre nuk ngjan njelloj me vellain se nuk ju ka zene e shkreta me te njejtin brigadier te dyve!
   Shko gjeje babain biologjik dhe merri ca milione,se tani mund te jete bere biznesmen ose politikan!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim