FOTOT / Një e nga një përballë Enver Hoxhës, do e puthnit apo do e pështynit?

Entela Resuli September 17, 2015 13:16

FOTOT / Një e nga një përballë Enver Hoxhës, do e puthnit apo do e pështynit?

“Allçia i ra mbi fytyrë dhe forma e shformuar që mori portreti i shtangu oficerët e Sigurimit që ishin gati për të m’u hedhur në fyt se po shprishja imazhin e Enverit, por ndërsa dridhesha i tëri nën peshën e realizimit të këtij procesi teknik, u ngurtësua forma nga ky imazh morti që la pezull çdo situatë tensioni”– shkruan në kujtimet e tij skulptori Muharrem Turkeshi për momentin kur realizoi maskën e ish-diktatorit Enver Hoxha, vetëm pak orë pas vdekjes.

Kjo maskë, e cila deri dje gjendej në arkivin e Muzeut Historik Kombëtar, nën kujdesin e piktorit Ardian Isufi, ditën e mërkurë është shfaqur për publikun e gjerë.

Njerëzimin e ka joshur ngaherë vdekja.

Ai misteri i padepërtueshëm që vishet në mijëra e mijëra forma e interpretime. Shpesh, përmes artit njerëzit kanë shprehur qasjen drejt vdekjes me objekte, imazhe, struktura.

E tillë është edhe ekspozita e artistit Ardian Isufi, i cili sjell maskën e vdekjes së diktatorit Hoxha, në mjediset e Muzeut Kombëtar.

Sapo hap derën kryesore të muzeut të shfaqet një tunel mbi dhjetë metra i gjatë, i gjithi i veshur me të bardha, ku në fund është vendosur ajo fytyrë e bardhë e derdhur në allçi që ka 30 vite që qëndron e fshehur.

Ky është një instalacion, i cili e vendos publikun përballë ish-udhëheqësit komunist.

Krijimtaria ime e viteve të fundit dhe qëmtimet e mia artistike nëpërmjet artit pamor në kontekstin social dhe shoqëror më nxisin të realizoj një ekspozitë si ndërhyrje artistike tepër të studiuar, si në rrafshin historik, por edhe antropologjik!

Arti bashkëkohor në ditët e sotme ka integruar në vetvete shumë elemente të historisë, duke bashkëpunuar në shumë fusha të karakterit human dhe duke i ndërthurur me mundësitë e mëdha që të jep për të komunikuar gjuha pamore”, – thotë Isufi gjatë fjalës së hapjes.

Kjo është hera e parë që maska e vdekjes së diktatorit ekspozohet për publikun e gjerë, ndërsa ekspozita do të jetë e hapur deri më 22 shtator.

Nuk dihet se si do të reagojë publiku përballë saj, ata që kanë jetuar në vitet e komunizmit mund të përshkohen nga disa ndjesi: ta puthin, ta pështyjnë ose të qëndrojnë ftohtë; se tek e fundit është thjesht një maskë e bardhë…!/DITA

IMG_7486

IMG_7501

Ardian Isufi

IMG_7489

Enver-Hoxha1

IMG_7490

 

IMG_7498

Entela Resuli September 17, 2015 13:16
Komento

70 Komente

 1. elio September 16, 21:51

  Padyshim do ta [eshtyja sikurse duhet te bejne te gjithe shqipetaret..kriminel dhe diktator absurd..

  Reply to this comment
  • Shefqet September 16, 22:12

   E qmoj dhe e vlersoj lart figuren e Enver Hoxhes , perte mos shkue me shum detaje se si emorri shqiprin perta udhehequr dhe ne qe gjendje ela shqiprin.

   Reply to this comment
   • raimond vlonjati September 17, 03:26

    Kjo maska nuk i ngjan Enverit –Ndoshta ngaqe kur vdes njeriu dobesohet shume ne fytyre dhe i del forma e fytyres pa pjesen e mishte …
    Ndaj dhe maska delshume e ndryshme nga sa jemi mesuar ta shofim fytren e personit , ne kete rast te Gjenialit Enver

    Reply to this comment
  • bill right September 17, 10:30

   Pervecse do peshtyja ne futyre Enverin dhe te gjithe simpatizantet e ketij satrapi te qelbur, do peshtyja edhe ata politikane qe keto 25 vjet kane qeverisur aq keq saqe disa personave naiv apo keqdashes, tu duket “I mire”. Ne fund te fundit fajin e kemi vete, ky lloj populli jemi e kete klase politike krijuam…

   Reply to this comment
   • mirel September 17, 22:55

    bill leshi dhe te gjifthe te tjeret
    balle per balle nenkupton balle per balle sa qe gjalle
    loje me kukulla bejne vetem femijet
    dhe kjo eshte nje perversitet I autorit

    Reply to this comment
    • elio September 17, 23:39

     Nuk ishtre trim Enveri, ishte po aq frikacak dhe paranoiak sac ishte Stalini apo Hitleri..po te kishte qene tani do ta kisha peshtyre ne fytyre..Po ca morracake si puna jote shfrytezonte e i bente sekretare partie per te vrare kundeshtaret e tij politike…po ji i qete o mik koha e tij mbaroi sikurse edhe shpresat per lepiresat si puna jote qe te behen ministra nga pabuksa kane perenduar, tani maksimalja do te te japin ndonje pune ne shtet me 500 mije lek ne muaj…ama Rames duhet ti rrish 90 grade pervecse ti zbresesh pantallonat si Enverit tend

     Reply to this comment
  • Piktori September 17, 10:59

   Ky eshte testimi artistiko-politik qe u behet ArvZIUT dhe LU lu-se:
   A do te pshurren ata para hijes se ENVERIT?
   Te shikojme ç’do te thote shtypi…
   Ndersa populli ne artin e tij e ka treguar gjithemon krenarine per ENVERIN.

   Reply to this comment
  • Blerta September 17, 11:18

   Une do e pshurrja!

   Reply to this comment
 2. F.Ruzhdiu September 16, 21:58

  Asnje shtet armik s’e demtoi shqiperine dhe shqiptaret, sa paranojaku enver kasapi.Ai eshte pjese e librit 101 monstrat e botes te autorit Montefiore.Derisa qeveruite e tranzicionit s’i kane hequr dekoratat e tij,do te thote qe e kane mbrojtur.

  Reply to this comment
  • Lleshi September 17, 08:07

   O Ruzhdi , a e di se kujt i thone Ruzhdie ne turqisht ? I thone shkolles fillore ! Por me sa duket Enveri , me shkollen fillore qe te ka dhene , te paska dhene edhe guximin e injorantit per te shkruar me pretendimin e nje dijetari !

   Reply to this comment
   • ish shikasi September 17, 16:03

    Or lesh,sa te jetojne ne Shqiperi tipa si puna jote,keq kane per te vajtur gjerat,ti o lum madh! je nje nostalgjik i semure,dhe injorant.Nuk ke faj sepse jetove ne nje kohe qe te gjithe fuqite i zoteronte nje “monster’,por neve o lum miku nuk kemi vizion per te pare tutje skllaverise,ndaje jemi te destinuar qe te rrijme vende numero…..

    Reply to this comment
 3. Legjenda September 16, 22:04

  Sa thjesht dhe paster e ke shkruar Entela. Te lumt.
  Une do e shihja ftohte, por do e shihja ama

  Reply to this comment
 4. Lida al September 16, 22:05

  Per te peshtyre vetem nje njeri eshte e do te jete perjete: Sali Berisha, tradhetar, hajdut, kriminel, mashtrues, pergojues, etj. etj, qe nuk ia numeron dot.
  Ndersa Enverin jo, se pavaresisht qe beri edhe te keqia, por beri shume te mira per kete vend e kete popull dhe po t’i vesh ne balance, jane me shume te mirat.

  Reply to this comment
  • shigjetari September 17, 09:16

   Po, po beri shume te mira : Mori Salen nga Vucitoli, e beri doktor, e çoi dhe ne France per specializim, e beri dhe komunist, sekretar organizate partie…etj.

   Reply to this comment
 5. Hoxha September 16, 22:18

  Vetem ky ja gjeti telat ketij populli. Pavarsisht gabimeve, e beri Shqiperin bahce me lule. Keta kafshet e tjera vetem poi e shkaterrojne dhe privatizojne. Ah te ishte edhe njehere gjall.

  Reply to this comment
 6. sopiqoti September 16, 22:34

  Une nuk do te humbisja as nje minute nga koha ime e lire per te pare nje PACAVURE te rille.Indinjohem edhe per botimin e saj ne DITA.A nuk ka vepra te tjera te denja nga jeta e njerezve apo nga natyra shqiptare per t’u ekspozuar ? A koma me te vdekurit do te meremi?

  Reply to this comment
 7. askushi September 16, 22:59

  Nese jane per te peshtyre, sot kemi sa te duash politikane duke filluar nga sala i pari, nano e me shoke, keta jane politikanet qe i vune kazmen atij shteti, dhe portretet e tyre duhet te vihen per ti peshtyre i gjithe populli!

  Reply to this comment
 8. demokrati September 16, 23:06

  Po ta vleresoja Enverin sipas shprehjeve Kineze,do te shprehesha se kur vdiq Enveri(1985), na la pas 5 te mira dhe 5 te keqia,sot pas 30 vjetesh nga vdekja dhe duke pare zhvillimet e vendit gjate 25 viteve te fundit,mendoj se ka patur 8 te mira dhe 2 te keqia,ndersa pas 50 vjetesh nga vdekja dhe po vazhduam keshtu zi e me zi,do ta vleresoja me 9 te mira dhe 1 te keqe.E keqja sepse eliminoi ekselencen dhe la pas ne drejtimin e vendit klikat tradhetare dhe monstrat e tipit Alia-Berisha-Nano.

  Reply to this comment
 9. Ramiz Agaçi September 16, 23:17

  KOORDINATORI I RI I BASHES

  na qenkerka edhe “artist” ? Ne se arti perfaqesohet nga gerryerje moçalore si ky tipi i pjellur gabimisht nga Sha(le)qiri, dikund andej nga tetekateshi i Prokop Myzeqarit, mendoj dhe mbeshtes kandidaturen per tu promovuar ne kete fushe edhe te Belkizes se Malit me Gropa, Fizes se Ures se Tabakeve dhe Xhijes se Xekes nga Bregu i Lanes.

  Nuk harrojme ate paliaçon qe shurroi tek varri i “KUSHDO-QOFTE”, na mungoi ky delenxhi qe me pyetjen aspak elegante te gazetares dhe me lejen e leshuar nga shitesi i fiqeve me dipllome “fluturuese” te mbeshtetur nga psikopati i Kristaqit, te vilipendojne simbole te historise se shqiptareve.

  Pa le pa duhet ti perseritim leksionet e historise politike edhe Enteles, per ti kujtuar se komunizmi i saj eshte vetem virtual, nje shpikje idiotesh, kur dihet qe Shqiperia dhe shqiptaret ndertuar thjesht socializmin real.

  Askush nuk ka te drejte te tallet me te vdekurit, cilido qofte ai, per me teper kur flitet per njeriun qe krijoi shqiptarizmin e vertete. Ne natyrisht me zhberje si ky tipi, nuk mund te luftojme tani per tani, po ama memorien e kemi te pashkuleshme per dekadat qe do vijne. Do vije koha te pergjigjen per poshterimet qe i kane bere dhe vazhdojne ti bejne historise se shqiptareve. Kam bindjen e plote se edhe ky fondamentalisti islamik i Shaqir Isufit te gerdallave te Sharres, do pergjigjet per veprimet e tij, siç do pergjigjet edhe Germenja qe desh te djege eshtrat e te varrosurve tane.

  Mallkuar qofshi ne tere rracen tuaj te ndyre, te djeshmen, te sotmen dhe ate qe uroj qe te mos vije, te shuheni si ato zjarret tyme mbytese te kazaneve te plehrave te djegura.

  Reply to this comment
 10. chess player September 16, 23:39

  U bënë 30 vjet qe histeria kolektive kunder Enver Hoxhes nuk po mbaron,dhe cuditerisht po kthehet ne bumerang dhe pabesueshmerisht qe kur ne fuqi erdhi Edi Rama baltosja e EH eshte kthyer dhe ne plan qeveritar.Neveria qendron dhe te disa ambasadore amerikane sidomos Rajersoni dhe Arvizu ku ky i fundit e quajti mionster qe ne fund te fiundit i rriti vleren

  Historia i ka ligjet e saj, si dje, sot dhe nesër. Politikanët dhe gjeneratat e sotme janë të pazotë t’i ndryshojnë këto ligje. Ata janë të zot të përdorin propagandën e sotme si të duan, por janë të PAZOTË TË NDRYSHOJNË LIGJET E HISTORISË!

  Sundimi 20-vjeçar i Napoleon Bonopartit i kushtoi Francës rreth 10 milionë të vrarë. Sa shumë e kanë urryer Napoleonin bashkëkohësit e tij, qytetarët dhe nënat franceze që i’u vranë djemtë. Prandaj duke shfrytëzuar këtë urrejtje, Burbonët e internuan atë, me mija kilometra larg Francës, në ishullin e braktisur të Shën-Helenës. Po Franca sot, MBURRET ME BONAPARTIN. Ajo nuk do t’ia dijë për të vrarët, për shkatërrimet, për krimet e tij, por PËR LAVDINË QË I DHA FRANCËS, sa ishte në pushtet. Prandaj e quan Napoleonin kapitenin më të madh të kohërave dhe i ka kushtuar deri tani rreth 200-mijë vepra!
  Maksimilian Robespieri i famshëm, shefi i diktaturës jakobine, kryetari i Shpëtimit Publik, për dy vjet me firmën e tij, dërgoi në gijotinë mbi 2400 njerëz, midis të cilëve edhe miqtë më të afërm të tij, si Dantonin, Shometin, Ebertin etj, që kishin filluar të ligështoheshin. I takon kësaj periudhe vendimi i parlamentit francez, për çfarosjen dhe fshirjen nga harta të qytetit të dytë të Frances, Lionit, sepse bëri provë të rebelohej kundër republikës franceze. Është vendimi më i egër që është marrë ndonjëherë në histori.

  Megjithate, sot Franca e ka për nder që ka patur një njeri të tillë në krye të saj në atë kohë. Robespieri e kosilidoi republikën franceze dhe e mbrojti ate nga reaksioni feudal dhe rujalist. Sot francezët krenohen me lavdinë që u la Robispieri dhe nuk pyesin për krimet e tij!

  Sot pas më shumë se 500 vjetësh, shqiptarët, festojnë me madhështi, krenohen me Skënderbeun dhe periudhën e tij. Askush sot nga shqiptarët nuk përmend, sa verë piu dhe sa mish hëngri Skënderbeu, sa kështjella kishte dhe si jetonte ai. Askush nuk përmend sot, se si u’a cungonte Skenderbeu shqiptarëve liritë dhe të drejtat, duke i mbajtur për 25 vjet rresht në luftë, duke i privuar nga liritë dhe kënaqësitë personale. Luftërat atëhere zhvilloheshin në verë dhe pranverë. Në këto dy stina shqiptarët në vend që të shijonin jetën, shijuan për 25-vjet luftën vdekjen, shpatën dhe shigjetën.

  Askush sot, nuk përmend se sa princërve shqiptarë i’u pre koka, se sa tradhtuan, sepse nuk ishin dakord me të. Ja këto “krime” të Skënderbeut në kohën e tij, shqiptarët e sotëm nuk duan t’i dinë. Atyre sot u intereson VETËM LAVDIA e Skënderbeut jo krimet e tij të atëhershme. Sot shqiptarët e kanë për krenari, që përballë një Europe të trembur, Skënderbeu i bëri ballë, superfuqisë më të madhe të kohës, Turqisë. Vetëm kaq. Kjo ka mbetur. Të gjitha të tjerat u zhdukën, u harruan me kalimin e kohës, me kalimin e brezave.

  Kjo është logjika e historisë. Nga kjo logjikë, nuk shmangesh dot. Kjo logjikë do të vazhdojë edhe në të ardhmen. Kësaj logjike do t’i nënshtrohet edhe Enver Hoxha dhe brezi i udhëheqëseve të Partisë së Punës që dolën nga Lufta Nacional-Çlirimtare, që deshën t’i bënin të gjitha përnjëherësh, që deshën të mateshin me të mëdhenjët e botës, që sa ishin gjallë u matën me sukses me ta, duke i’a ngritur shumë lartë emrin Shqipërisë.
  Sot është koha e gabimeve te tyre. Nesër do të jetë koha e lavdisë së tyre!

  Kur do mbaroje ENVEROBOLEFAGOSI Edi Rama me keto bunkaret dhe maskat e Enverit ?!

  pse Edi Rama deri tani jo vetem qe nuk i ka prekur nje qime b”the MOSTRES BERISHE..POR PO I SHTRON QYLYMIN E FITORES NE 2017 TE DEVILIT LUL..

  Reply to this comment
  • plakumarre September 17, 04:57

   Shume drejte ke shkruar gjithcka ! Sa per vrasje dhe shkayerrime ayo i takojne lavdise se demokracise ,kasapit neeisha dhe mbrojtesit te tij ne vazhdim Rame patokut.

   Reply to this comment
  • Tritan Kalo September 17, 16:24

   Historia eshte gjykatesja me e madhe dhe me objektive…Le ti ja leme asaj te gjykoje vlerat dhe antivlerat e Enver Hoxhes…Nderkohe ne frymemarresit e tjere Shqiptare te kujdesemi qe Atdheu yne te mos zhbehet me…Ne keto 25 vite tranzicioni iku rinia, iku inteligjenca, u rrenuan ato qe i ndertuam te gjithe se bashku, u fal dhe u vodh egersisht djersa dhe mundi yne, po hame kokat e njeri tjetrit per tu dhene mundesi hajnave te poltikes te pasurohen dita-dites…Te gjithe sa bashku te shohim perpara, qe te fitojme kohen e humbur ne gerrmerret me njeri tjetrin…Atdheu mbi te gjitha!!!

   Reply to this comment
 11. historia. September 17, 00:52

  tru peshqit lavderojne ate, qe populli e hoqi zvare.

  Reply to this comment
 12. nostradamus September 17, 01:29

  Nje mal me peshtyme do te hidhja qeveritareve keto 25 vjetet e fundit : qe jane jo vetem
  kriminele, por edhe hajna, mafioze ,tradhetare te kombit shqiptare duke filluar nga krye-
  krimineli i Shqiperise,agjent i te huajve ,atdhefales,vrases, Berishovici me banden e tij ma-
  fioze ! Te gjithe duhet te vihen ne bangen e gjyqit te popullit dhe jo te pacavures aktuale
  te drejesise i thencin-HAJDUTET..!!!!!

  Reply to this comment
 13. Kris 1 September 17, 02:23

  Do ta ruaj peshtymen per Saliun,Ilirin dhe Edin

  Reply to this comment
 14. Aleksander Thana September 17, 03:31

  Llogjike historike, llogjike shahistike: Perfekte! (To chess player).

  Reply to this comment
 15. miko September 17, 03:57

  enverit i …………………………kush flet si idiot.vetem krimineli do kriminelin, hajduti hajdutin,
  tradhetari tradhetarin.
  enverit vetem lavdi .beri gabimeberi e krime por nuk ishte zoti.

  Reply to this comment
 16. aqo September 17, 05:16

  Sot po hane m… te gjithe servilat,qe po te kishin patur fatin e lumtur t’i preknin fundin e palltos do t;a kishin ruajtur ate kujtim si kujtim te arte dhe do fryheshin qe kishin prekur stofin e palltos.Mbas vdekjes hani m… se te ngopeni o larot e ndyre te shoqerise shqiptare.E quajne trimeri kur peshtysin mbi allci ose beton.
  Burre si Enver Hoxha as ka patur dhe as do te lind me toka jone.Kujtoni varrimin e tij dhe nuk ka nevoje per llafollogji.
  Poshte felliqesirat e kose sotme me shpellarin e vici-dolit ne krye!

  Reply to this comment
 17. i ri September 17, 06:16

  Tani kush do mund te beje muze,te veproje e mendoje si te doje,por te ngrihen klasat e permbysura ,ata qe bashkepunuan me armiqte e te na bejne historine,eshte e pa vend.Po ta kishin bere me mire Shqiperine keta kopuket e “demokracise”,mbetej vend te shahej Enveri.Ne kete stine ne kohen e tij populli ishte ne kembe ne fushaten e korrje shirjes grurit ,sot i tere shteti ne fushaten e grumbullimit te hashashit,,,,,! Tani jeta pasuria eshte me e pa sigurte se kurre ne histori ,kemi liri per llamitur ,po jo liri per te qene te barabarte ne pune.Sot mund te marresh rroge ketu duke qene i ikur me vjetd jashte shtetit,kurse me mijera e mijera nuk kane buke.Sot mund te maresh diploma direkt nga arsimi fillor ne univesitet,bile edhe pa qene asnje dite ne shkolle.Sot behesh edhe kryeminister e president edhe kur vjedh ,edhe kur vret edhe kur tradheton,,,,.E pa harruar vepra e Enver Hoxhes.,poshte tradhetaret ,kriminelet hajdutet e kombit

  Reply to this comment
 18. i ri September 17, 06:17

  Pyetjes se si do veproja une ,para kesaj gracke eshte se ate muze nuk do ta shoh kurre ,ose do ti beja nje mut tek dera.,,!

  Reply to this comment
 19. radiokashari September 17, 07:11

  Une jam enverist ..Do ta puthja dhe do ti lutesha zotit qe ta meshiroj kete popull te mjere ,te na dergoj nje tjeter Burr ,si Enveri !! O njerez ,nuk keni pse gjykoni Enverin ..Ishte i tille sistemi ……..Eshte detyra e sejcilit prej nesh tu mesojme historine ,brezave te rinj .Tu mesojme te mirat dhe te keqijat eatij sistemi ,…dhe ti krahasojme me te miat dhe te ligat e ketij sistemi qe po jetojme …A e di rinia jone qe :NE ate sistem te gjithe te rinjte mbaronin te pakten shkollen e mesme ,dhe me te miret te larten ,pa paguar as nje qindarke ,…………..Jo si sot qe mesuesit gjakpires i japin notat me leke ?? A edi rinia qe pas mbarimit te shkolles ,,qediten epare do te fillonin pune ???dhe jo si sot qe kan nga 3-4 diploma ..dhe bredhin rrugeve ,,,,,ose shume shume do punojne kamarier ..A edi rinia qe nq.s semurej do te shkonte ne spitale pa para ..dhe pervec kurimit ..,pas dalljes nga spitali do te qendronte ne shtepi dhe do te paguhej raporti ???Jo si sot ..qe shkon te mjeku ,,,dhe te thote ..ke nevoje per Eko ..po ,mund ta besh te klinika ime pasdite ….A e di rinia qe djemte dhe vajzat shqiptare ishin si moter e vella ,,dhe jo si sot ..qe po marin dhe kushurirat dhe po i bejne prostituta ..A edi rinia qe ne shqiperi para viteve 90 ..edhe kanceri ishte i rralle dhe dukej si perbindesh ,,,jo si sot qeka trokitur ne cdo dere ,,,jo si sot qe edhe sida po ben kerdine ?? A e di rinia qe njerzit ktheheshin nga turnet epunes me 12 te nates ..dhe nuk i trembeshin askujt ..Jo si sot qe nata eshte kthyer ne frike dhe tmer .A edi rinia qe nuk mund te flitej per droge ne ate kohe ..jo si sot qe po vdesin te rinj cepave te pallateve dhe rrugeve …..Kishte dhe te keqia ..Ishte izolimi i vendit ..Po cfare fituam nga levizja elire ???? Importuam vetem veset ekeqija te te gjitha vendeve ….E keqja tjeter ishte Lufta eklasave ……….Por mos valle tani nuk egziston ????? Atehere i burgoste dhe i pushkatonte …tani i vrasin me C4 ..ne mes te rrugeve ,,,,Atehere censurohej fjala …Po tani ?Njesoj …kush guxon te kete mendim ndryshe ,i ka iku koka …………pRa i vini ne kandar sa te mira dhe te keqija ka koha e Enverit ..dhe sa te mira dhe te keqija ka kjo kohe …………Une ne mes dy te keqijave do te zgjidhja ,me te voglen ….Pra per mua ..Koha eEnverit eshte per tu ,kujtuar dhe magari te ishim te zot ti kthejme ato te mira qe kishte …..EShte nje kohe ,eshte nje histori qe duhet te vleresohet dhe jo te peshtyhet ….,,por me ekeqja eshte se peshtyhet nga ata qe jetuan me mire ….???ky eshte paradoksi i shqiptarit …….I pavdekshem Enveri !!!

  Reply to this comment
 20. yy September 17, 07:11

  Po ta pshurresh a lejohet? Ose t’i hedhesh ndonje cope nevoje, jo per gje po te marri pak ngjyre.

  Reply to this comment
 21. Niko Delvine September 17, 07:27

  Po akoma do merreni me Enverin?? Po lereni aty ku eshte se kush e do e do dhe e nderon.Per hajdutet kriminelet,drogmenet,ndyresirat sigurisht qe nuk u duhet Enveri se jua vente koqet ne dare.Sado qe ta shani me shume do te lartesohet figura e ndritur e tij!!!

  Reply to this comment
  • Lleshi September 17, 10:38

   Nuk na le Enveri o Niko ! Cfare te bejme ? Ai e beri Shqiperine ! Neve e enderrojme sot ! Cfare te bejme ? A nuk te vjen te plasesh ? – thone ata !

   Dheee prandaj jane duke plasur !

   Reply to this comment
 22. XXL September 17, 07:40

  Kane te drejte te dritherohen te gjithe te pervuajturit nga ndeshkimet e tepruara ideologjike,te burgosurit politike,te ineternuarit si edhe te perjashtuarit nga te drejtat publike te cilet duhen respektuar ne qendrimet kundershtuese ndaj diktatorit Hoxha,por duhen neveritur hipokritet, ish-komunistet dredharake dhe berishistet shpellarake,qe paten perfituar gjitheçka ne sherbim te tij dhe perloteshin kur ai fliste duke i uruar jete te gjate sa malet tona.Monstra si kokeqrosi Strasidhiri, thuthuqi Palluka e te tjere koriste te shpellarizmes, krokasin si zogjte grabitqare per te mbuluar sa te munden korrupsionin e tyre te qelbur me glasat qe mbulojne ndertesen e SHQUP-it dhe shtyllat e kupolat ku paguhen prostitutat prej Sal-uk-ari-malok-bishes.

  Reply to this comment
 23. METEH September 17, 08:11

  DITA,ben mire qe ekspozon gjithshka qe populli e kerkon,komenton per mire apo keq.Cili udheheqes ne keto 103 vjet e kemi dashur ne? Ne bejme ate qe thot i madhi qoft dhe i marre,injorant,keqdashes.Enverin e shante AMERIKA-e shau Saliu-e shajne PD-istet,te burgosurit “politike”,por dhe pederastet,hajdutet,kriminelet.Po te behet referendum.Enveri do ket mbi 60% pro,ndersa Saliu 20%.Vetem nje pjese e te rinjve do votojne per te,pasi ata nuk merren me historine,nuk studjojne,nuk njohin gjerat elementare te ketij vendi,p.sh:Kur u çlirua shqiperia,pavarsia,emrat e herojve,sa deshmor,luftrat e bera per çdo fushe te jetes..deri me 1990.Dhe çfar u be pas kesaj me demodemokracine allashqiptare-rrumball.
  Çou Enver nga varri,
  Se shqiperise ju vu zjarri,
  S’ka çi ben me i gjalli,
  Por Avniu(Rustemi)Atdhetari.

  Reply to this comment
 24. xoni September 17, 08:16

  si mund te peshtyhet enveri?kush do guxone ta bente njeri te ishte gjalle ai burre shteti???
  dalin ca lapanjosa,ca karagjosa dhe kan kurajon tani qe do ta peshtynin.per te peshtyre eshte saliu qe prishi dhe shkaterroj gjithcka qe ndertoj ky burre shteti,ku shqioerine e mori me analfabetizem,pa elektricitet,pa uje ne shpi,pa rruge pa fabrika e sh e sh te tjera ku mbi te gjitha i dha dinjitet ketit vendi…respekt per kete njeri se beri te keqija plot por dhe i dha sh ketit populli bukshkales

  Reply to this comment
 25. shpatar September 17, 08:45

  Kjo ide eshte gjysmake sic jane sot te gjithe ata qe duan te tregojne urrejtjen ndaj nje udheheqsi qe i takon se shkuares .Por kuptimin me te plote kjo do ta kishte nese radhiten te gjithe .Beheni dhe hapni nje faqe per te pare se si do te reagoje populli .Crendesi kane portretet e Zogut ,Hoxhes e tradhetarve te ketij populli kur sot kemi kriminela ,hajdute e tradhetar me kuintal .Bota ecen me metoda krahesuese ne me ato te qylafit .

  Reply to this comment
 26. ardjan September 17, 08:49

  Jane te pakrahasueshme sukset e Shqiperise ne 25 vitet e para te Enverit ne krahasim me kete 25 vitet e karagjozeve sahanlepires.Kush sundon gjate sikur nje gabim apo te mire ne vit te beje ato behen shume.Gabimi i Tij mbase edhe familjes te Tij ishte qe ja lane me langaraqit celsat e pushtetit dhe shtetit e ky i fundit agjenteve te agjenturave me antishqiptare.Qofte Zogu qofte Enveri ishin te percaktuar per tu komanduar,i pari na beri komb i dyti nuk arriti ti shpetoj gabimeve pasojat te cilet do ti vuajme shume gjate.

  Reply to this comment
 27. S.p. September 17, 09:02

  Nje shkrim pa kuptim. Nuk ka mbetur figura e Enver Hoshes te vlersohet nga disa komentues te tredhur, ai do mbetet i vetmi ne llojin e tij qe e beri kete vend te mbijetoj dhe eksistoj

  Reply to this comment
 28. Rita September 17, 09:09

  Nuk di si ta emertoj kete lajthitje te shkrimit te mesiperm qe titulli eshte si pyetes njekohesisht dhe teper provokues * a do te peshtynit apo ,,,,,,,,,,, Nesje gazeta e nderuar nuk ben gje tjeter vec se publikon cdo lajm qofte dhe me brendi provokuese e irrituese per krejt popullin shqiptar ,,duke perjashtuar nje 10,perqind te asaj klase qe bashkepunuan dhe ndihmuan diktatorin ne terrorin 45-vjecar e qe per kujtese jane komentuesit e mesiperm .Nese Shqiperia shkeputet nga rruzulli tokesor e shkon e i bashkengjitet nje planeti tjeter ,,eshte teper e mundur ,,madje de fakto ,qe hitleri shqiptar te rehabilitohet . Por ata nostalgjike qe mbajne fotografine e qoftlargut kujtojne se ja arriten qellimit e pse nuk mendojne per viktimat e shumte per eshtrat e fshehura e te pagjetura deri me sot ,ah te mendojne vetem pak se sa ndihmojne fqinjet tone shekullore e jo dashamires per coptimin e shperberjen e popullit shqiptar . Qe ne shqip i shkon shprehja se per inat te vjehrres ,vrau djalin e vet .

  Reply to this comment
 29. Ermal September 17, 09:41

  Pa dyshim qe do ta beshtyja, por dhe do ta kerkoja njekohesisht qe te kthehej dhe te bente reformen ne drejtesi!

  Reply to this comment
 30. Cen Durimmadhi September 17, 09:54

  Fakti qe ka aq shume komentues dhe si ata dhe une dua te them pak gjera.
  Kur isha me disa e huaj ne kalane e Krujes,ciceroni fliste me pathos per figuren e legjendarit tone Skenderbe. Mes te tjerash qe me mbeti ne mendje qe: Napolen Bonaparti u be njeriu me i fuqishem i kohes POR si pushtues, ndersa Skenderbeu U be njeriu me i famshem per kohen qe jetoi dhe jo vetem POR si mbrojtes i vendit te tij dhe Krishterimit…Enverin te cilin dhe sot pas 30 vitesh ne e vleresojme ose jo per çfar beri mire dhe jo mire POR: Ai beri shtetin shqiptar,ngriti institucione,elektrifikoi vendin,beri shkollen e mesme te detyrueshme, kombinate, uzina, kooperativa dhe deri aty sa siguroi dhe buken ne vend(flasim per kohen qe jetoi) pra ne gati 50 vjet kapeceu shekuj mjerimi siç dhe thone. Nje ushtri per tu patur zili dhe nje zbulim nga me te fuqishmit dhe te zote ne bote.Ai i tha jo BRSS per bazen e Vlores dhe kete ne heshtje Europa,Greqia se harrojne…(faktet tregojne se qeveria e Tiranes dhe ai personalisht perbenin rezik dhe sfide per kapitullimin(kapitalizmin)dhe deshin me çdo menyre per ta eliminuar. Ai ishte i pari dhe i vetmi qe tha se gjermania duhet te bashkohet…(nenkupto Kosova dhe Shqiperia gjithashtu)Gjermania se harron. Ai i tha jo “traktatit te Varshaves” per pushtimin e Çekosllovakise dhe doli nga ai traktat,Çekia nuk e harron. Ai i dha mundesi Kines qe nderkohe se njihte OKB ajo lundronte me flamurin shqiptar ne dete e oqeane. Ajo,Kina kete se harron pavarsisht se kush i ka hipur popullit persiper,AJO eshte mirenjohese. Ndaj kur na thote dikush je nostalgjik i asaj kohe mund ti pergjigjemi thjesht: Beje me mire, qe ta harroj ate te kaluar dhe te mburem me “aritjet’ e sotme ne lule dhe ne diell(me falni, ne lulediell). Papunesi te skajshme,droge deri ne parlament ordineresh te kriminalizuar,analfabet funksional dhe me diplloma masteri,banda,ikje nga syte kembet,dhe çfaqje te turpshme qe shohim çdo dite ne TV parlamentar,rrugeçer qe shahen nga me liber shtepie dhe vila krah per krah me njeritjetrin…dhe shajne ate kohe qe Ai asgje smori me vete por i la ti “prishim” ne…
  Ndaj, historia sado te perpiqen joshqiptaret per ta deformuar ajo mbetet e gdhendur, e shkruar si ne nje skaner qe s’te genjen per “shendetin”. Respekte!

  Reply to this comment
 31. faro September 17, 09:58

  Me keto qe i ka bere Shqiperise saliu, une te pakten kafshoj gjuhen per te mos e share sic e kam pas sharre Enverin, pavaresisht nga urrejtja qe na ngjallte ai si diktator !

  Reply to this comment
 32. Lleshi September 17, 10:13

  Do te peshtynim , ideatoret e peshtyrjes !

  Reply to this comment
 33. mustafa September 17, 10:37

  Bëjeni ” gjyshin e madh” prej dylli e pastaj çoni me radhë politikanët tanë. Nga Berisha te Meta. Të fillojnë t’i lëpijnë bythën e ” goglat” .

  Reply to this comment
 34. kristua September 17, 12:23

  Midis komentuesve te tjere eshte edhe nje “historia’ qe thote se populli e hoqi zvare. Nuk qe populli po qene ata qe Enveri dhe populli i shkarkoi nga froni shtypes qe i kishin bere baballaret e tyre me shekuj Shqiperise, sepse populli e pame te gjithe se si e qau. Enveri sundoi 50 vjet ndaj dhe beri e do te bente gabime, por gabimt e tij ne raposrt me te mirat qe i solli kombit shqiptar jane si pika e ujit ne oqean. Kush nuk i vleresonn keto arritje, qe nga epoka e gurit na solli ne kohet moderne dhe na beri krenare, ose nuk e njeh historine e asaj periudhe, ose do te jete ndonje injorant a armik i Shqiperis e spiun i te huajve.

  Reply to this comment
 35. Arben September 17, 12:23

  SI TA PUTHJA, SI TA BESHTYJA

  ENVER HOXHA MBETET NJE KRIMINEL.

  SA ME SHPEJT TI JAPIM VENDIN QE I TAKON, AQ ME MIRE PER NE.

  Reply to this comment
 36. M A R K O September 17, 12:34

  Enveri rron i gjalle pa maske. Ate e mban ne zemer sekretari i Partise sali Ram BERSHA

  Reply to this comment
 37. Lion September 17, 12:40

  Ky piktori paska mbetur pa pune! Pse nuk ve masken e tij te shoqeruar me pyetjen: me puthni, me peshtyni apo me beni ndonje gje tjeter! E. Hoxha ka pasardhes, familjare: a eshte marre leja e tyre per ta nxjerre kete maske ne publik? A do t’i nxjerre piktori maskat e te gjithe liderve ne nje instalacion te perbashket! Art i peshtire!

  Reply to this comment
 38. fiku September 17, 13:49

  Figure poliedrike ,.tipike shqiptare. Erdhi ne kohen e duhur dhe iku ne kohen e duhur.Mosardhja e tij ne kohen e duhur do te ishte katastrofike per kombin shqiptar ,besoj se sot nuk do te egsistonim,kjo eshte nje e vertete apsolute

  Reply to this comment
 39. xxx September 17, 15:09

  Te gjithe ju qe bertisni me zell “do e peshtyjme allcine” ju siguroj une se po te ishte gjalle ai burre ju do i lepini koken e . . . . Mos na tregoni ne trimerine tani se ju njohim dhe ju dime shume mire se cfare keni qene atehere.

  Reply to this comment
 40. lato September 17, 15:54

  Zagaret kur plaken nuk kane me nuhatje.Gjuetaret nuk i perdorin me per gjah.Enveri nuk i zbuloi armiqte e brendshem te partise dhe popullit,Mehmet Elezi,Sali Berisha,se u plak..Ngaterroi eren e armiqve,ja rrasi Mehmet Shehut.Mehmet Shehu nuk do ta shkaterronte ekonomine,se e ndertoi vete.Ndihmen gjermane nuk do ta refuzonte,si Nexhmie bushtra me Foto Camin,por ama Azem hajdarat e Gzim Kalate do ti shtypte me tanke si Ten Hsiao Pingu.

  Reply to this comment
 41. p September 17, 15:55

  Te limdin edhe nje here nje shqiptar i math si Enveri pastaj berjau pytjen kush del burre ta pshurrin .

  Reply to this comment
 42. Mark .uk September 17, 16:51

  Kjo bote ka edhe njers qe kan fyer edhe te madhin ZOT.Nje nga ishte edhe ky diktator qe ndaloj me kushtetut besimin.Askend nuk duhet ta fyesh e sidomos kur eshte i vdekur.Dua ti pyes kta nostalgjik te mjer se cili diktator ne bote nuk eshte i urryer.Ne si popull duhet tu tregojm vendin atyre nostalgjikve qe duan ta ringjallin,dhe ma e keqja jan edhe ne qeveri,pra enveristet e rinje.

  Reply to this comment
 43. ts September 17, 20:40

  Ka 30 vjet qe kta pasenveristet slan gje pa shkateruar,pa vjedhur ,pa vrar ,pa tradhtuar ,pa mashtruar e qe e kthyen Shqiperin ne nje grop mjerimi ku popull po provon ditet me te erta e te pasigurta te mbas luftes dyt boterore,ku degjenerimi ,pabesia e tradhtia e ksaj klase te re politike nuk ka te krahasuar ,Ku lulezjon veset me te ndyra anti kombetare dhe jan ber morali i kohes qe po jetojm,dhe akoma skan kaluar 30 vjet nga vdekja e Enver Hoxhes . Kjo,tregon qe ky komb paska pasur ne bark te tij kta qe po shofim sot ,!Pra ndonese Enver Hoxha e kositi kte bar te keq ,nuk mundi te shkul nga rrenjet vesin dhe genin e ksaj te keqe anti kombetare te ktyre “kepurdhave helmi”qe prodhoka ky komb !Cfar doni tju bejn ma me keq se ckan ber kjo band piratesh qe si Hidra ,kur i pret koken nxjer dy e keshtu vazhdojn te sundojn kte popull te tredhur e i moren gjithcka ! I moren edhe krenarin ,e zhyten ne borxhe dhe vazhdojn te mbreterojn ! Pra Enver Hoxha i ka njohur mir dhe ju dha ate qe meritonin, sepse sic shikoni sot u shtuan aq shum sa zor se mundet tju besh gje dhe te shofim si do jet fundi yn ! Nje Robespier e shpeton sot Shqiperin se keshtu sic jan shtuar keta, as Enveri sdo ja dilte dot ! Ju shurraxhijt dhe peshtymaxhit shkoni e shurroni e peshtyni te gjallet qe po ju sshk……e ju vrasin diten per diell e lini te vdekurit qe sju a keni ma friken! Ju shuropeshtymet qe po hani m….e ksaj bande tregojuni vendin ktyre te gjalleve qe po ju rrjepin pa meshir dhe po tallen me ne e lereni Enver Hoxhen qe kta plehra na bejn ta kujtojm me nostaslgji e te harojm gabimet e tij……….

  Reply to this comment
 44. mirel September 17, 23:00

  Te ishit gjalle kemben do I puthnit edhe po tju peshtynte ai te gjitheve ne grup

  Reply to this comment
 45. maskat reale September 17, 23:34

  maska enjediktatori per balle140 maskave te deputeteve qe i votuan,pa ju deklaruar cv e punes, por e listes se rilindjes lsi e pd .
  entela do puthte 140 e do shikonte me urrejtje ate te diktatorit,
  pse, sepse tani eshte gazatare qe gjykon diktaturen komuniste
  lavdi demokrazise kjo maske qe ben te lumtur vetem te lumturit,140 maskat e familjaret e tyre.
  ata i gjen ne x5, vila durres,vlore. pogradec,lalez, farke, jashte shtetit,depozita ne benkat e vendit, te huaja shto dhe masken e guvernatorit, qe i fali maskave 713 milion leke,dhe e cuan te pandeur.
  entela diktatori u dekriminalizua, por e beri kriminalitetit fjojaper demokraci por beri diktature qe pengon dektiminalizimin qe kerkon B,Edhe SH.BA

  Reply to this comment
 46. nostradamus September 18, 02:54

  Duan te bejne emer te madh piktoret deshtake ….!!! TURPI BOTES !!!

  Reply to this comment
 47. nostradamus September 18, 03:05

  Peshtymen do t’ja hidhja keti piktoruci deshtak qe don te beje pak emer me masken e
  LEGJENDARIT , ENVERIT , NJERIUN ME TE MADH TE KOMBIT SHQIPTAR !!! AI THOSHTE :
  ”QENT LE TE LEHIN…..”!!!!

  Reply to this comment
 48. Mark .uk September 18, 05:05

  I ri:Sapo te mbaroj me ju bej gati te gjitha cfar ke femra mbi 16 vjec se gati jam.

  Reply to this comment
 49. Mark .uk September 18, 05:09

  Mirel: Shko e bej homazhe o shoku sekretar parti fshati me kater klase.

  Reply to this comment
 50. s.. September 18, 07:53

  Ata qe peshtyne fotot e nje te vdekuri si E.Hoxha I bejne per te mbuluar tradhtit e te gjallve.!A’ ka poshtersi me te madhe se te luftosh me nje te vdekur te nderuar gjate gjithe jetes tije si E.Hoxha nje udheheqes legjendar qe e mori shqiperin nje vend me 800 mije njerez tipik te prapambetur gjysem feudal me parmende druri dhe amalfabet 95% te popullsise ,pishe per ndriçim dhe nje cung druri per jestik.dhe shqiperin e ngriti e lartesoi larte e me larte e beri shtet autoritar te nderuar modern te emancipuar te perparuar ne bote me nje popullsi me 3 milard njerez .E.Hoxha ishte ideolog ,trim burre shteti ,fisnik ,shejte i pa prekshem ,i pa dhunueshem ,Keta “burra apo gra”qe sot mesyne varrin e nje te vdekuri jan juda e sotme,djalli vete “trimat ” e sotem , se sa ishte gjalle s’munden me I be gja edhe shurren e benin ne brek para tije ,e duartokisnin dhe kerkonin ti puthnin doren .Por ata qe e peshtyne sot jan kamelon ,dallohen nga shpirti shtazarak antinjerzor dhe antihyjnore qe e bartin ne karakterin e tyre per interesa personale .Keto jan gjallesa ne buze te ferrit!.E.Hoxha si gjalle edhe si i vdekur perfajqeson udheheqesin legjendar te shqiptarve qe shqiperin e beri shtet ,shqiptaret I shkolloi I beri njerez,ruajti gjuhen dhe gjakun madhor shqiptar e lartesoi kobin duke korurzuar firoren me te madhe te histories luften e shqiptarve te inkuadruar ne rrjeshtat e luftes nac-çlirimtare dhe ndertoi shqiperin e RE,nga plugu qe gjeti te fabrikat dhe uzinat,nga poshka turke e lidhur me gjalme,deri te fabrikat moderne te prodhimit te armve automatike dhe municioneve ne vend.Nga nje prift ose hoxhe qe lexonte ose shkruante nje leter per fshatin apo lagjen analfabet E.Hoxha dha shkolle te detyrueshme dhe arsimoi gjithe popullin 100% me shkrim e lexim .E.Hoxha per shqiptaret ishte nje mal I larte madheshtor me bore ,nje EVERESTE SHqipter,dhe EVERESTI nuk peshtyhet se peshtyma te bije surratit.~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~###

  Reply to this comment
 51. Tim Radakja September 18, 08:07

  Interesante, rujeni se ka vlere me shume origjinali, pasi eshte edhe krijim artistik dhe realist.
  Patjeter qe nga ana artistike eshte emocionale.Mos u beni trapa edhe nje maske e Hitlerit, e Stalinit po te ekzistonte do te ishte me vlera interesante, s’ka te beje me ish komunista apo pordhe me rigon.Mua me duket gjetje e bukur.

  Reply to this comment
 52. sopiqoti September 18, 08:11

  A nuk ka vepra te tjera per te ekspozuar ?Akoma do te meremi me te vdekurit ?Ne jeten e Enver Hoxhes ka dy periudha : ajo e luftes dhe e ndertimit te Shqiperise duke e nxjere nga bataku i analfabetizmit,e injorances dhe e prapambetjes dhe periudha e luftes se ashper te te diktatures per ate qe hapte gojen dhe nuk pranonte vijen e partise (te tijen). Sejcila periudhe ka vleresimin e saj POR nuk mundet qe njera te eliminoj tjetren.-une nuk do te humbisja asnje minute nga koha ime e lire per te pare nje pacavure te tille.E kujt i duhet te dije per masken e Enver Hoxhes kur ne sot kemi maskat e gjalla qe na ka lene AI si ajo e Sali Berishes,Kastriot Islamit etj.

  Reply to this comment
 53. tomsojeri September 18, 12:25

  Bej cudi ku gjejn forcen ku gjejn ngushellimin e ku gjejn ate ndjenj prej “atdhetari” te bejn nje krahasim te Enver Hoxhes me ter kte band tradhtaresh, qe krijuan nje klas te re qe as emer nuk di ti vesh ! Kta njerez mbase jan mar me ‘bishtin”e nuk duan te shohin ter qenien e asaj Shqiperie qe erdhi nga hici e mori form ! Kujtojn se do ishte kaq e leht te kthesh nje rumpall qe skishe ku ti gjeje koken e fundin e ta kthesh ne shtet !Pa mendoni sa te leht do e kishte kushdoqoft ne ate koh te tjetersonte nje komb akoma feudal me nje injoranc kacakesh qe per ta atdhe ishte nje grup i me te forteve ndaj te dobteve dhe qe kufijt e atdheut per ta ishte sa nje madhesi feudale ku punonin skllever neper kasolle ,pa drit,pa shkolla,analfabet dhe ku mbreteronte ligji i Lek Dukagjinit per hakmarjen qe kish filluar per nje vij uji vaditje ! Keshtu i zgjdhnin diferencat mes tyre vegjelia e varfer dhe kalvari i hakmarjes nuk kish te mbaruar !Grupe e tarafe qe vepronin ne kok te tyre sipas interesave te tyre ishte ky vend i shqiponjave !Edhe Ahmet Zogu qe mundi ti mbledh e te krijoj berthamen e par te shtetit passi shiti mir nga ky vend per postin qe ju dha ,sapo ju dha rasti krisi e hiku duke mar senduqe me flori dhe e la ne meshir te fatit mbreterin e tij e ne mjerim te plot !Keshtu e gjeti pra kte Shqiperi ky Enver dhe nuk di nese po te ish sjell ndryshe a do egzistonte ky vend ,keshtu i pavarur,e me gjith ndryshmet kolosale e transformimin qe u be ! Nuk dua te vazhdoj me tej se me lart, nje komentues ka shprehur ma mir nga un anen pozitive te Tij!
  Gjith puna kolosale e ktij populli ,qe me mund varferi e pun kolosale nen drejtimin e ktij te “keqi”ndryshoi pamjen ,krijoi shtet,ndertoi vepra kolosale,te medha e te vogla ,kjo band postkomuniste i shkaterroi “brenda nje nate” dhe nuk la gjurm te ksaj djerse !!! Kush e ka ber dhe kush e ben kte ??Zhduken vepren qe te zhduket dhe emri por ne deshmitaret qe akoma jetojm, nuk mundet te harojm e te mos deshmojm !Ju doni qe shqiptaret te njihen si ky turpi qe na udhehoqi sot e 30 vjet ,me tradhtar,mashtrusa e kriminel!Ju doni qe ky shtet i turpit qe pin gjak shqiptaresh te behet platform e te gjith atyre qe nuk e duan kte komb !Doni qe Bota te vendos fatet tona passi ka bler kta hajduter qe te realizojn qellimin e tyre ! Shembelli Enver nuk ju intereson aspak “miqeve” tan e keshtu shuropeshtymat e naiveve ju shkojn ne “shina” ! A keni pyetur veten ndonjeher sa e cmojn femijet tan kte qe ndodh sot ne Shqiperi dhe sa krenar jan per kte band qe udheheq ? A i pyesni femijt tan kur marin rugen e mergimit si i presin atje ku shkojn te nxjerin buken e gojes e te mbajn edhe familjet ne Atdhe ?A i keni pyetur nese kan apo skan mall per vendin ku linden dhe nese desherojn te kthehen e pse nuk kthehen ?Atdhe perfaqeson nje emer te madh, qe mbart pesh te madhe ne ndergjegjet tona, me te mirat dhe te keqiat e saj dhe ne emer te tij, o krenohemi ose fshihemi dhe nuk perfaqesojm vetem vehten ! Ju a drejtoj kto pytje shurobeshtymsave qe ta mbajn shuropeshtymen e tju a zbrazin te gjalleve qe shpartalluan dhe turperojn kombin e jo atyre qe e nderuan dhe e ndertuan ………..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim