FOTOT: Njihuni me projektin e Teatrit të ri Kombëtar

March 12, 2018 18:36

FOTOT: Njihuni me projektin e Teatrit të ri Kombëtar

Shtëpia e re e aktrimit është konceptuar të jetë zemra kulturore e Tiranës dhe e gjithë Shqipërisë.

Projekti i prezantuar nga një nga studiot më të mëdha ndërkombëtare të arkitekturës në botë, “Bjarke Ingels Grop” me qendër në Danimarkë, ofron një godinë të arkitekturës me dizajn modern. Ajo ofron të gjitha kushtet e nevojshme dhe frymëzuese për zhvillimin e talentit të aktrimit, ashtu edhe për vet publikun, i cili mund të vendosë në angazhim imagjinatën.

Projekti gjithashtu garanton një akses të këmbësorëve që udhëtojnë nga rr. “Sermedin Said Toptani” në rrugën paralele me të.

Hyrja kryesore në teatër është e mundur përmes shëtitores “Murat Toptani”, ndërsa hapësira e sheshit publik në nivelin përdhes, siguron hyrje të mbuluar në teatër, së bashku me hapësirën publike për mbledhje, ose argëtim. Godina është organizuar me dy pjesë, ku njëra i është dedikuar tërësisht administratës dhe aktorëve dhe pjesa tjetër publikut. Të dyja pjesët duket se ndërveprojnë mes tyre nëpërmjet sallës së madhe të teatrit si dhe dy sallave Black Box që janë kushtuar shfaqjeve. Godina është parashikuar si një makinë efikase, por poetike e teatrit.

Një hyrje e madhe ndahet midis tre sallave të performancës dhe nëse është e nevojshme, hapësirat mund të ndahen për shfaqje të shumta që ndodhin në të njëjtën kohë. Qarkullimi është gjithmonë i ndarë nga publiku. Punonjësit kanë akses nëpërmjet ashensorëve të tyre primarë dhe të mallrave, si edhe korridoreve private.

Personeli administrativ futet në godinë nëpërmjet parkingut ose nën harkut. Pasi të futen brenda, ata kanë bërthamat e tyre të qarkullimit. Zyrat administrative ndodhen në katet e sipërme, në pjesën veriore me pamje nga qyteti. Furnizimi dhe shërbimet mbështetëse ndodhin nëpërmjet ashensorit të mallrave dhe kanë rrugë të dedikuara për punëtorët, si dhe Black Box në verilindje.

Aktorët qëndrojnë në një ndërtesë të ngjashme me atë të personelit administrativ. Sapo të hyjnë brenda, ata kanë dhoma zhveshjeje dhe zona të tjera mbështetëse pranë auditorit. Rrugët e dedikuara sigurojnë që ata kurrë nuk kalojnë në zonat ku kalon publiku, kur udhëtojnë ndërmjet reparteve të ndryshme dhe hapësirave të teatrit.

Publiku hyn në ndërtesë nga niveli i tokës, ose nga fasada në anën jugore, ose nën hark. Biletaritë janë të rrethuara nga dy shkallët e mëdha, që të pranishmit t’i tërheqin në pjesën e hollit. Në atë nivel, vizitorët mund të vazhdojnë deri në ulëset e ballkonit dhe në çati, ose të marrin shkallët alternative deri në ambientet e shërbimit.

Ndërkohë që hapësira në nivelin zero (kati përdhes) krijon një vend për argëtim joformal, ose për performancë të planifikuar publike. Hapësira në pjesën ballore të Shtëpisë i shërben drejtpërdrejtë hapësirës kryesore të auditorit, me akses në të dy sallat Black Box. Çatia gjithashtu ofron hapësira publike për shfaqje informale ose specifike dhe me pamje mbi Parkun e Besimit.

Teatri i ri do të ketë të dedikuar disa ambiente të posaçme për shfaqjet dhe aktorët. Më konkretisht do ketë një hapësirë prej 750 metra katror auditor dhe me mbi 600 vende, me ballkon.

Gjithashtu do të ketë një skenë teatri prej 630 metra katror dhe dy salla Black Box prej 200 metra katror secila. Gjithashtu për artistët do të ketë një hapësirë prej 200 metra katror që do përdoret si sallë ndërrimi, një sallë provash prej 200 metrash katror, tualete dhe dushe si dhe një dhomë të gjelbër. Në shërbim të shfaqjeve të ndryshme artistike do ketë një dhomë instrumentesh muzikore, një depo materialesh skenike, një depo dekori, sallë teknikësh, etj. Gjithashtu do të ketë sallë kursesh dhe të gjitha facilitetet për publikun.

s.a/dita

March 12, 2018 18:36
Komento

37 Komente

 1. intelektuali March 12, 18:56

  Duam Teatrin e vjeter te Italise, duam Rrugicat tironse te vjetra dhe Lulishtet me bli prane tyre dhe nuk i duam keto Kulcedra prej betoni me asfalt te shemtuar gjithandej qe nuk kane asgje te perbashket me te kaluaren historike te kryeqytetit tone, por qe do te mbushin xhepat e Mafies se Kuqe me pushtet

  KUR KETA ARKITEKTE JANE NGA DANIMARKA PSE NUK E KANE NDERTUAR NE KOPENHAGEN SHEMTIREN E TYRE DALLKAUKE?

  PO PSE ME CA FOTO KOMPJUTERIKE DONI TE BUDALLEPSNI TIRONSIT JU O MJERANE TE PAGUAR NGA EDVINI DHE SERVILI I TIJ?

  Po tregoni ato kullat MONSTER rreth e rrotull ketij teatri per robopte, jo per njerez normale

  Reply to this comment
  • Karamahmuti albanis March 12, 19:15

   Duam qerpic duam qerpic.
   Duam traditen e te pareve tan turkushak.
   Breshka do ferre

   Reply to this comment
   • intelektuali March 12, 20:49

    ore ju dallkauke dhe BOLE fanatike,

    Po shkoni more te pjerdhur ne Selanik, ne Athine po deshet, shikoni edhe Shkupin apo Ulqinin, shikoni ne Dubrovnik, Podgorice apo ne Paris, Rome, Firence, Madrid, Barcelone, ne Lisbone, nga andej kthehuni ne Varshave, Vjene, ne Budapest apo ne Prage, shkoni ne Ljubjlane, po edhe ne Kopenhagen e ketij dallkauku qe ka zgjedhur Edi Rama per Teatron e tij Karikature Nderkombetare,

    PO KU GJEN GJE ME TE SHEMTUAR SE KJO KARIKATURE NE BOTE?

    sepse:

    Breshkat duan ferra, dallkauket duan beton dhe asfalt.

    KE PYETI INJORANTI LAKMITAR EDI RAMA PER KETE PROJEKT ABSURD QE NGJAN ME BORDELLO MODERNE?

    sepse:

    Edhe Pallati sovjetik i Hrushcovit qe i ka zene pamjen Tiranes drejt Dajtit, edhe Muzeu i Enverit si nje Qofte idiote e urbanistikes komuniste jane me te hijshme se kjo karikature qe karagjozi Edi Rama do te ndertoje pa pyetur askend dhe pa dhene asnje llogari per fondet e shpenzuara.

    PO PSE E KA ME KAQ MERAK TEATRIN KOMBETAR HAJDUTI EDI RAMA?

    Sikur i ka zgjidhur te gjitha problemet e shqyptareve me varferine ekstreme dhe tani e ka kapluar mania per ndertuar teatro dhe stadiume me kulla si Kulcedra prej betoni.

    PO PSE ME TEATRO DHE ME STADIUME ME KULLA SI PENISE BETONI DHE PA BREKE NE BYTHE DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

    Reply to this comment
  • GR March 12, 19:23

   Haha, leje aman… Tironcit ska nevoje me i budalleps njeri se jane vete ashtu gjenetikisht… Leje pastaj kur po me quan te kaluar historike varferine extreme t’katnarve qe ndertonin shpi qerpiçi… Teatri nuk eshte per katnaret o qyp, por per ata qe duan te ecin para. Katnaret skane shku ne teatër as te ai italiani, as te ky skane per te shku kshu qe mos u sekelldis shume per keto pune…

   Reply to this comment
   • mirel March 12, 22:29

    ik mer idiot, plere e Ramutit.
    Do beni teater ju kermat te droguara..Tirana ka qene yll me arkitekturen Italiane
    Po merni vesh ju halabaket e shekullit te ri

    Reply to this comment
  • nje banor i Tiranes March 12, 19:25

   Te kam thene une ty , ç’ti bej Enverit ? Po si mund te liheshe i gjalle nje moster si ti ? Shpresojme qe te te kene mbetur jo me shume se disa muaj .

   Reply to this comment
  • 123 March 12, 20:30

   Nuk lahet koka e gomarit me sapun

   Reply to this comment
 2. Dibrani March 12, 19:26

  Ngjaka si gjysem magazin cimentosh,…turp qe edi rama fut hundet ne artitekture.

  Po e le Shqiperine pa artitektur ,..pa vizion ,..pa kuptim ,..kjo eshte shemtire.

  A keni pare ndo-njer teater ,..apo jeni cmendur.

  Reply to this comment
  • mirel March 12, 22:26

   Fix fare, se cfare mbledh ca plera arkitekte qe i paguan me ndihmat e FMNse dhe keta e levdojne per kete lloj hauri qe po ngre,
   Tallen me parate e popullit. Ne kurriz i kane njerezit.
   Gjithe keto koncesione, te gjithe shqiptaret do i kene borxh FMNse

   Reply to this comment
 3. Dibrani March 12, 19:27

  ed rama po tallet me popullin,..

  Reply to this comment
 4. Claus March 12, 19:31

  „Ne njeren dore kazmen, ne tjetren dore drogen“ i thone ketij muhabeti.

  Shihni cfare shemtirash po ndertohen ne mes te Tiranes. Blloqe, qelqurina, tunele, hyrja ketu, dalje atje, ne ate Tirane plot ndertesa dhe kulla te rremujshme.

  Le ti hyje dhe ministrive dhe le ta mbylle ate muhabet me kazem per te bere nje Tirane qe mos te shohe me Diell dhe te thithe me ajer.

  Jane te gjitha „vjeturina“, jane „gerdalla te se kaluares“ le te prishen. Kam pare shume qytete europiane, te medha dhe te vogla por te besh masaker ne historine e qytetetit vetem tek ai zullap e gjej.
  Mendje e coroditur hesapi.
  E si mund te prishen ndertesat e vjetra, vetem dhe vetem se jane te vjetra?
  Kam pare „germadha“ sipas definiconeve te zullapit dhe te ekipit te Rilindjes me moshe qindravjecare, por nuk i shkon mendja dikujt te prishen.
  Baza e qytetit te vjeter eshte ruajtur kudo, ne cdo vend dhe nuk dua t`i ze me goje, por nuk kam c`bej. Shihni „germadhat“ e Berlinit, Romes, Vjenes, Parisit, Londres, Kölnit, Barcelones, Lubjanes, etj,etj,etj. Po Pragen, Amsterdamin, Dresdenin, Leipzigun dhe vete Kopenhagenin a i keni pare?

  E kush mund ti prishe ato per te ndertuar shemtira moderne qe pas inagurimit kthehen vetem ne shitore me drita pa asnje atraksion turistik.
  Po kush ka nevoje te hyje ne ato kanale me drita LED-je ku do mbaje ere Ketchup dhe patatesh te skuqura, kernackash dhe pizash, apo sot kemi dhe parfumin me ere te rende qe quhet marijuane dhe kokaine.
  Qeveri oligarkesh hesapi, qeveri me nje zullap injorant dhe te padale qe dhe vete Parisin e ka pare nga poshte ures dhe duke marre makarona ne ndonje mision katolik qe shperndan ushqime neper stacione trenash. Askund tjeter nuk ka qene.
  Babai zullapit, Kristaq, ka bere permendoren „Nene Shqiperi“ ku ajo mban nje yll dhe nje tufe dritherash ne dore.
  Zullapi sot ka nder mend qe ti behet nje statuje me titull:
  Ne njeren dore kazmen dhe ne tjetren drogen“
  Po kush do ja beje?
  Kjo eshte pyetja. Nese duan kontributin tim une jam i gatshem qe ta jap.

  Reply to this comment
  • intelektuali March 12, 21:00

   Le te shkoje karagjozi pa shkolle Edi Rama ne Stamboll dhe te prishe nje ndertese te vjeter qe te shikoje si do t’ja presin koqet dhe t’ja hedhin ne Bosfor si ushqim per peshqit.

   Le te shkojne keta kafshe enveriste qe mbrojne hajdutin me tritol, Edi Rama vetem Stambollin si Bashkia mbron me fanatizem trashegimnine kulturore me nje fanatizem te papare, edhe kur nje vile e vjeter eshte duke u shkaterruar duhet ta riparosh ne pamjen qe ka pasur ndryshe e ha tullumin nga gjobat e majme deri ne konfiskimin e prones nga shteti.

   LE TE SHKOJE EDI RAMA NE STAMBOLL TEK MIKU I TIJ, ERDOGANI QE TE MESOJE PAK NGA KULTURA E PERANDORISE OSMANE.

   Reply to this comment
  • mirel March 12, 22:31

   @Claus: Dakort 100 per qind

   Reply to this comment
 5. Ilir March 12, 19:32

  Kjo kreature stonon 100% me arkitekturen e ndertesave qe e rrethojne, me ambjentin rrethues.
  Personalisht nuk e pranoj kete dhunim te hapur qe po i behet trashegimise kulturore dhe arkitekturore qe po ben Rama dhe sherbyesit e tij besnike ne qytetet tona, ne vecanti ne kryeqytet.. Por qe edhe te injorohet hapur konkurenca per te zgjedhur projektin me te pranueshem nga nje juri e percaktuar qe me pare, kjo eshte barbari ndaj cdo mendimi te qytetareve te Shqiperise, injorim i perdhunshem i mendimit te tyre.
  Kete qe po ben Edi Rama do te vije dita kur aktoret qe e mbeshteten do te pendohen.

  Reply to this comment
 6. AM March 12, 19:37

  flit per vete o hu. Une nuk e dua ate teatrin cope e cike. Nuk i dua shtepite prej qerpici. Rri ti aty brenda. Jo vetem kaq po une dua kete kryeminister dhe jo ate sal mitralozin tat qe na beri si vend i afrikes.

  Reply to this comment
 7. Drejtesia do te behet duan apo nuke duan mijte e kenetave dhe avoketert e djallit March 12, 20:20

  Po arkitektet e talentuar shqiptare vdiqen,qe leket e taksapaguesve shqiptare fluturojne jasht vendi?Turp. Dhe pallati i kultures i ndertuar ne vitet 60 ka nje pamje me madheshtore se kjo fantazi “moderrne”.Rama te tilla fantazi le ti lere tek brekushet.Mjaft eshte MJAFT.Dhe se fundi per nje veper te tille i duhet marre pelqimi tiranasve,dhe kjo ngase te marre sebashku bandat roze-blu te politikave bastarde te Tiranes zyrtare,plus opozite nuke moren ne zgjedhjet e fundit as 40 perqind te votes se votuesve.Ne kete konteks veliajvicerve e ramovicerve nuke i lind e drejta per te perdhosur shumice.OK.

  Reply to this comment
 8. demo March 12, 20:35

  Ky nuk eshte Teater per Tiranen.Tirana e ka fizionomine e saj klasike me kompleksin e ministrive,banken kombetare,universitetin.Edhe Pallati kultures eshte vazhdim i natyres se asaj tradite.Mund te projektohej dicka qe harmonizohet me ndertimet baze te Tiranes.Ky edhe nuk pyet njeri!!!!Te mbledhe arkitektet e Tiranes,dhe te behet nje diskutim i projektit.

  Reply to this comment
 9. mirel March 12, 22:36

  E pra mereni vesh se Edi Ramuti e ka kthyer veten tashme ne nje satrap tipi Esadisti dhe nuk pyet me per te ruajtur nje minimum etik, apo frike para popullit.
  Aq e ka marre pa droje kete pune, sa shet e blen cdo gje qe i del perpara.
  Me po ate kurajo qe shiti varrezat, detin, lumenjte, naften, pasurite minerare, parqet kombetare, gjithe koncesionet grabitese te shqiptareve.
  Po i ze e po i numeroj ne te njejten menyre qe i kam numeruar per 5 vjet te Qeverisjes se Pustecit.
  Ky pis e nisi qeverisjen me dy akte te shemtuara.
  Pustecin dhe armet kimike.
  E vazhdoi me Fakultetin Gjeollogjike ku dhe iu pervesh profesoreve ne shesh me harbuterine me te madhe.
  Milet i mbaruar.
  Jeni gati te dorezoni cdo gje, si qener te varur nga PSja e Ramutit.
  Nuk ju ka ngelur me asnje fije dinjiteti dhe patriotizmi te ngrini zerin per kete katastrofe qe Edi Rama po e con Shqiperine, por i veni pas si lango per nje kocke.

  Reply to this comment
 10. Maloku anti-bashkkohor March 12, 22:47

  Ky është trendi i arkitekturës të kohes që nga Japonia e deri në USA sa ma pak mure të errta e sa ma tepër dritë gjithshtu xhami është ma hyxhenik ma estetik praktik e tj e jo betoni dhe porotoni

  Reply to this comment
 11. fshatari kundër trendit March 12, 22:58

  Që nga Japonia e në USA ky është trendi i arkit.moderne përdorimi i mureve kulmeve me material xham pra dritë sa ma shumë si dhe përparsitë janë ekonomike estetike hyxhenike praktike e tj.ku muret me beton poroton po u kalon koha

  Reply to this comment
 12. mirel March 12, 23:11

  Lexoni pak cfare skandalesh jane bere me koncesionet, dhe megjithate Erjon Brace ka nje rol te cuditshem per tu mbrojtur disa akuzave me ane te disa krimeve koncesionare me te cmendura, qe vetem ne Shqiperine rumpalle feudaliste mund te ndodhin.. as ne Feudalizem tamam, Haxhi qamiliste te Ramutit
  Vjedhje, vjedhje dhe vetem vjedhje.
  Dhe ne fund erjoni pohon qe populli paguan.
  Hajt, lexim te mbare
  http://www.gazetatema.net/2018/03/12/fmn-jensi-keshilla-e-vyer-koncensionet-norma-marramendese-e-fitimit-dhe-propaganda-pd-lsi-media-qe-fsheh-problemin-real/

  Reply to this comment
 13. gjermani i fundit March 12, 23:40

  Ky do jete nje teater apo ca teatra lart e poshte, e majtas e djathtas? Perballe, nja 20-30 metra ka parkingun e ministrise se Rendit mbushur plot me makina policie, qe as te shkon nder mend te tundesh e te shkundesh, ngjitur me Torre Drinin. Si ngushte me duket.

  Reply to this comment
 14. Albani March 13, 00:45

  PSE NUK BEHET NJE KONKURS KU TE PARAQITE 4-5 PROJEKTE DHE TE FITOJE SI PROJEKT QE VLERESOHET SI ME I MIRI ?
  KA NUNDESI QE NDONJE PERSON T’JA U BEJE TE NJOHUR MENDIMIN TIM.
  JO SE ESHTE MENDIMI IM, JO, KURSESI !
  POR OER VEPRA TE TILLA, DUHET ZHVILLUAR ME PATJETER NJE KONKURS QE JO VETEM DEL PROJEKTI ME I MIRE, POR DHE NUK KA KORRUPSION !

  Reply to this comment
  • info analitike March 13, 15:35

   Nuk eshte bere per konkurs ajo pune por per interesa klanesh e perfitime milionash. U tall jo vetem me artistet por me te gjithe qytetaret pa piken e turpit. Heshtin dy D’Artan-janet qe ne kohen e Saliut protestonin si te marre. Artan Lame per stadiumin e publikoi nje si falje te mekur por kete here as qe nuk e cau koken. Ja keta jane njerezit “me integritet” qe cirreshin studiove televizive per “tokat e xanuna” dhe ruajtjen arkitektonike te ndertimeve identitare-historike te Tiranes. I pari sot po i legalizon xanesit e tokave ndersa i dyti po perfiton miliona me studion e tij arkitektonike fale arrogances se kriepsikopatit.

   Reply to this comment
 15. Lili March 13, 08:51

  3 kuba,ndoshta mrrekulojne analfabetet artistike,qe moderna ju ka mbetur ne shekullin 20 ,po jo arkitektete qe sot me po ato shpenzime kane mundesi me ba dicka ma bukur e ma e pershtatshme me vendin.
  Tirana mundet me i vu keto 3 kuba dikund tjeter edhe me zgerruar pak polet atraktive per qytetin ne vend se me koncentruar cdo gje ne qender,kjo do ishte projektion per shekullin e per nje kryeqytet qe neser do jete ma i rendshishme ne balkan..
  Po ,diku ka fresku a kamza,po jo ne qendren historike ku teatri i vjeter duhet te vazhdoje.

  Reply to this comment
 16. Epo kjo pune... March 13, 08:52

  ore kur do kuptojme se me ndertimet nuk behet mode… por duhet te ruhet tradita sigurisht me funksionalitetin dhe elementin klasik qe u mbijeton kohrave… keto jane ekstravaganca koti… nje plan dukeshin si gabina plazhi nga larg… nejse, secili do te lere gjurmen e tij, te vene perpara dhe ate arkitekti me i mire ne bote!!! dhe ne cep minaret e sales, se te pakten dikur do behej nje xhami me normale pas pallatit te kultures por keta abuzojne me faktin se sala dhe shpura e tij vetem ndertonin cibane dhe o burra, bej modernizma kot me kot

  Reply to this comment
 17. ZZ March 13, 10:32

  PROBLEM ESHTE SE CFAR KOSTO DO TE KETE TEATRI I NGRITUR NGA PRIVATI DHE SI DO TE MANAXHOHET, NGA SHTETI PASI SHUME HERE KEMI PARE QE PRIVATI HEDHE LUMIN DHE NE FUNDE DO TE BEJE NJE GARAzh TE MADHE DHE DO TE JETE SI GERMADHE POSHTE KULLAVE LLUKSOZE …
  TEATRI DUHET TE JETE TEJET POMPOZ PER TI QENDRUAR KOHES NE TE KUNDERT PRIVATI TE PIRDHET DHE SHTETI TE MARE BORXH DHE TA BEJE ME KETO PARAMETRA …QE NESER TE MOS NA QESHIN FEMIJET TANE …!!!!!KY NUK ESHTE TEATER POR ESHTE NJE GJETJE GJASME MODERNE TE INSTALACIONEVE TE RAMES E DHE TE ERIT ME 4 KLAS FILLORE…….KY NUK QUHET POMPOZ POR GARAZH…..!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 18. Shqipja March 13, 11:21

  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Kongens_Nytorv

  Mos bllokoni komentet Ju lutem FLM

  Reply to this comment
 19. Patriot Mekembenetok March 13, 11:28

  Kubizem i gjalle. Kaq jam inamoruar, sa jam gati te jap gjithe pasurine time per te blere nje nga kubat e Teatrit te ri!

  Reply to this comment
 20. republika kinema March 13, 12:20

  shume i bukur,tamam si kinema republika,kullen e shohim,kurse kinemane e imagjinojme,kini ndonje koment…

  Reply to this comment
 21. Banja publike March 13, 13:12

  kjo qe do ndertohet mos do jete WC-kombetare? tek hapesira poshte do mbarojne punen gjithe gjallesat qe e kane me urgjence. Keshtu u lehtesohet shetitja ne kryeqytet. Pastaj aroma e kendshme qe do perhapet ….

  Reply to this comment
 22. Beno March 13, 18:00

  Nje pietje kisha: kush eshte Murat Toptani?

  Reply to this comment
 23. kerri March 13, 18:36

  Me ben pershtypje se komentetet ketu jane kthyer ne bashkebisedim te nje “intelektuali”, nje “mirel”, “nfo analitike” dhe ca te tjere. Nuk e kuptoj se çfare perfaqesojne keta emra, por sidoqofte kohen nuk e kuresjne .

  Reply to this comment
  • intelektuali March 13, 19:10

   O kerri si qime derri,

   PO KJO ESHTE E BUKURA NE KETE FORUM TE NDERUAR TE GAZETES DITA

   Qe te gjithe bashkbisedojme me njeri-tjetrin sikur te jemi ne nje familje dhe kritikojme qeverine lakmitare te sociopatit megaloman Edi Rama, e cila po shkaterron me tritol ne dore cdo gje te bukur qe i ka mbetur Tirones historike nga Italia e Gherardio Bosios

   SI MUND TE KURSESH KOHEN KUR SHIKON SI SHKATERROHET QYTETI KU KE LINDUR?

   prandaj:

   bashkbisedimi ne gazeten DITA nuk mjafton, por duhet te dalim para Kryeministrise, te kelthasim me gjithe gurmazin, te cjerrim faqet dhe te shkulim floket qe te ndalojme kete masaker urbane te kryeqytetit tone dikur si LULE MALI qe eshte bere tani nga Mafia me pushtet tani si bordello publike e Rilindjes Enveriste.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*