FOTOT / Obama fillon vizitën historike në Kubë

March 20, 2016 22:43

FOTOT / Obama fillon vizitën historike në Kubë

Presidenti Barack Obama arriti në Kubë të dielën për një vizitë historike, ndërkohë që dy vendet ecin drejt normalizimit të marrëdhënieve, 55 vjet pas ndërprerjes së tyre. Zoti Obama, presidenti i parë në detyrë që viziton Kubën në pothuajse 90 vjet, do ta mbyllë vizitën me një fjalim drejtuar popullit kuban, ku do të flasë mbi vizionin e tij për të ardhmen e marrëdhënieve amerikano-kubane.

Presidenti Obama zbriti nga avioni Air Force One nën një qiell me re dhe në një shi të imët në aeroportin e Havanës rreth orës 4:30 pasdite.

Pak përpara zbritjes, zoti Obama përshëndeti me Tweeter popullin e Kubës.

Në pistën e aeroportit, Presidenti, bashkëshortja e tij dhe dy vajzat, u përshëndetën nga një delegacion kuban, i cili i dhuroi Zonjës së Parë Michelle Obama një buqetë lulesh.

Udhëheqësi amerikan përshëndeti me dorë një turmë dashamirësish, ndërsa hipi në një limuzinë, për të shkuar së pari në një takim me personelin e ambasadës amerikane dhe familjet e tyre në Hotelin Melia Habana të Havanës.

U.S. President Barack Obama and his wife Michelle approach Cuba's foreign minister Bruno Rodriguez (left) as they arrive at Havana's international airport for a three-day trip. They are seen taking the first step onto the communist nation 

Air Force One touched down in Havana - in the pouring rain - just before 4:30pm ET on Sunday for the visit the White House says will 'deepen' America's relationship with the government following more than half a century of tension

Michelle hid under the cover of her husband's umbrella as they slowly made their way down the steps to set foot on the tarmac 

Obama points to the crowd as he heads to his limousine in the rain. He prepared to go on a tour of Old Havana after getting off the plane

The weather is said to have taken a turn for the worse just moments before the President landed 

March 20, 2016 22:43
Komento

2 Komente

  1. USA March 21, 05:45

    Faleminderit President Obama per viziten tuaj historike dhe miqesore ne Kube.

    Reply to this comment
  2. USA March 21, 05:55

    President Obama.Faleminderit per viziten tuaj ne Kube. Shprehja ” me mire vone se kurre ” mer nje rendesi te madhe me kete xhest te jashtzakonshem miqesor. Megjithe kundershtimin e republikaneve te pordhacit Lulzim Basha.neser Z.Obama do te shofi nje ndeshje bejzbolli midis kombetares Kubaneze dhe nje klubi te Florides.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*