FOTOT / “Shteti shqiptar në uniforma”

February 7, 2016 21:25

FOTOT / “Shteti shqiptar në uniforma”

Në dhjetor 2002, me rastin e 90-vjetorit të Ushtrisë, u hap në Galerinë e Arteve, ekspozita “Shteti shqiptar në uniforma”.

Artan Lame kujton se shteti në atë kohë vuri në dispozicion djelmoshat e Gardës dhe energjinë elektrike, ndërsa ai vetë koleksionin e tij personal të uniformave.

Ekspozita qëndroi e hapur vetëm 4 orë, aq sa mund të rrinin pa ngrënë djemtë e Gardës. Megjithatë ishte një sukses i jashtëzakonshëm dhe për ditë me radhë, vijuan të shkonin njerëz në Galeri me dëshirën për të parë ekspozitën që nuk ishte më. Për fat të keq, aparati fotografik në dispozicion ishte i keq, fotografi edhe më i keq”, shkruan Lame. / DITA

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36

 

 

 

February 7, 2016 21:25
Komento

6 Komente

 1. mona February 7, 22:01

  Mungojne shume uniforma te pakten qe jane perdorur ne vitet 1940-1990.

  Reply to this comment
 2. dinjiteti February 7, 22:09

  ne vitin 2004-2005, u be nje studim per uniformat ne forcat earmatosura,ku kontrobuan shume komandat e FT.FA.FD,
  me specialistet e logjistikes, dhe mjeshtrit te projektimit stilistit Bujar Kardhashi.
  Pas perfundimit te mostrave per cdo arme e sherbim, me te gjitha dekoracionet e armeve e te sherbime, me te gjitha dekoracionet sipas gradave te armeve e te sherbimeve, u miratua nje vendim i keshillit te Ministrave te firmosur nga z.Namik dokle,zv,kryeminister, ne mungese e me porosi eporosi te kryeministrit Nano.
  Mbi kete baze u pergatit Albumi i Forcave te Armatosura te R.SH, nje pune teper shkencore e kombetare, mbi bazen e tradites shqiptare,pershtatur edhe me uniformat e Natos.
  mirpo nuk u be, menjehere mbas erdhi PD, e shqupit ne pushtet prodhoji ato qe nuk perputheshin.
  me vjen keq si ish ushtarak, pse nuk zbatohet ky album dhe VKM” Per uniformat e forcave te armatosura”.
  ky eveniment eshte bere dhe film, ku ishin te gjitha mediat, zhvilluar ne ambjentet e pallatit te kongreseve ,ne prani te trupit diplomatik dhe atasheve ushtarake te ushtrive te Natos,dhe ndodht dhe faqen internet si ne arkive te z.BUJAR KARDHASHI.
  meriton vemendje te ristudjohet………..

  Reply to this comment
 3. MH February 8, 00:56

  Uniforme ushtarake shqiptare te mos cilesohet shqiptare sepse aty ka turli uniformet te huazuara nga uniformat ushtarake te pushtuesve nga turqit e me radhe fashistesh italiane,nazistesh gjermane,ka shume nga huazimet ushtrise sllave te Mskovit,po ka dhe te ushtrise franceze.

  Reply to this comment
 4. malcori February 8, 19:10

  po artani lameve cfare lloj uniforma ka se u beme kurioze

  Reply to this comment
 5. Lamja i tanit dhe muze i uniformave February 8, 22:10

  Runi uniformat e boni muze me to se tamam si para 70 vjetve dhe sot nuk ka me ushtri por vetem muze hahahahahahaha. Cfare koqesh ka kjo bote more aman.
  I bone nendeteset e reaktivet skrap dhe tani bojne muze me robat e tanit te lames qe na doli me kopili ketu. Ka marr ndonje qira per rrobat qe ka dhone per mute???
  Lume ata ushtaret , lufte jo, mbrojtje jo qe jo, pune skane po po bokan dhe passarelat

  Reply to this comment
 6. demo February 8, 23:18

  Edhe ruset,edhe serbet,edhe turqit i kane uniformat te huazuara nga shtete dhe kombe me me tradite ne kete fushe si Gjermanet,Francezet dhe Anglezet.Po te shkosh pastaj me thelle ne histori,do te shkosh tek Roma dhe Greqia e lashte.Prandaj nuk eshte turp per shqiptaret te kene ato uniforma qe kane.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*