FOTOT: Sokol Olldashi që nuk njohim

Entela Resuli November 20, 2015 14:55

FOTOT: Sokol Olldashi që nuk njohim

Në katin e dytë të një apartamenti pranë Ambasadës Amerikane, ndodhet shtëpia ku jetojnë nëna e Sokol Olldashi, bashkëshortja e tij dhe dy fëmijët.  Ai është aty, pavarësisht se jo fizikisht. Sapo futesh në sallon të shfaqet një portret i tij i madh, i realizuar në pikture dhe shumë korniza fotosh të vendosura në rafte.

Kur të enjten në mesditë, shkuam aty për të biseduar me nënën, Kozetën dhe vëllanë, Ardianin, në shtëpi gjetëm Astrit Patozin dhe Parid Carën.

Kozeta Mamaqi shfleton fotot dhe flet ngadalë:

“…E përcolla atë ditë në orën gjashtë, i pyeti djemtë për detyrat dhe u largua. Nuk e pashë më. Më mbajnë si grua të fortë, por jam rënduar edhe unë. Nuk duroj dot më. E kujtoj çdo ditë. Më thonë se koha shëron shumë plagë, po për mua nuk është kështu, sa më shumë kalon koha, aq më shumë më shtohet malli… Ai nuk duhet të ikte përpara meje. E kam peng, duhet ta kisha lënë pas…”

Vëllai, Ardian Olldashi, i cili prej vitesh jeton në Gjermani, këto ditë gjendet në Tiranë pikërisht për dy-vjetorin e vdekjes së vëllait.

Kur e pyet për 20 nëntorin e dy viteve më parë, Ardian thotë:

“E di që vetë Sokoli nuk ishte aspak komod në atë kohë për shumë qarqe, për shumë fraksione politike dhe ndoshta shumë do ta brohorisnin daljen e Sokolit nga jeta politike dhe ndoshta janë lutur që të ndodhte ajo gjë, por ajo që ndodhi atë mbrëmje nuk ma merr mendja se ka qenë një gjë e kurdisur.. E kam të vështirë ta besoj.”- tregon Ardiani për DITA.

Intervista e plotë mund të lexohet KËTU

Më poshtë disa foto të vëllezërve Olldashi, nënës së tyre Kozetës dhe babait, ofruar me mirësjellje për lexuesit e Ditës nga familja:

1191122561383710

 

Entela Resuli November 20, 2015 14:55
Komento

19 Komente

 1. saliu November 20, 15:03

  si more e respektoni antishqiptarine dhe teroristine sa i poshter dhe i keq qe ishte

  Reply to this comment
 2. Aliu November 20, 15:07

  Qen bir qeni zhvlersoi besimin e nje vote,u be bashkepuntor edhe bashkeautor i prishjes se vendit,pasurise kombetare.
  Ate qe kerkoi gjeti.Drejtesia nuk harron edhe kur vonon,ky e gjeti si e kerkoi.

  Reply to this comment
  • Ervin Kasemaj Athine November 20, 15:35

   Te nderuar komentues.
   Ka bere c ka bere Sokol Olldashi tani ka vdekur.
   Shqiptari num e ka zakon te perdhose te vdekurin.
   Keshtu qe po nuk patet gje per te thene vec sharjeve anonime, me mire heshtni

   Reply to this comment
   • athens November 20, 16:39

    po me enver hoxhen qe ka 30 vjet qe ka vdekur,pse nuk ju rri bytha pa e lenduar,edhe ti qe ke respekt per te vdekurit je nje nga ata qe nuk rri pa e share enver hoxhen,po ai nuk ka te drejten e respekti si i vdekur qe eshte,hipokrit njeri.

    Reply to this comment
    • reflection November 21, 04:52

     Cfare krahasimi ben mor “athens”.. Olldashi ishte nje djale i ri i perfshire ne politike ne kushtet e demoktacise dhe qe aksidentalisht humbi jeten ne nje moshe te re. Ai as nuk vrau intelektualet me te shquar te studiuar ne perendim, as nuk deboi dhe internoi njerez ( megjithse vete ishte e internuar) , as prishi objektet e kulteve fetare apo vrau prifterinj e hoxhallare, as u morei tokat pronareve ( por u prpoqen per t’ua kthyer),as i izoloi shqiptaret , (por i hapen me boten), as vuri tallona etj etj….Ja s’po ta zeme ne goje more “athens”, mbaje , shterngoje e mos e lesho, por ta dish qe fale dashurise per te dhe cfare ai perfaqesonte je ky qe je . Bisht qeni do ngeleni ju qe nuk e kuptuat ate te keqe qe ai i solli vendit.

     Reply to this comment
   • Durrsaku November 19, 23:51

    Te perdhose te vdekurin jo, por vepren dhe zullumet e e te vdekurve i ka perdhose dhe perçmu gjithmone.
    Ai kellire ka bere aq te keqia se zore se nje vdekje e tille i land dot, mbase plumbi ose litari po. Tashme iku per lesh por mos e qelbni o media se u bete me keq se Nishani qe dekoroi ballistet

    Reply to this comment
  • E tmerrshme ! November 19, 17:08

   Me 20 vite Demokraci qe juve enveristeve ju beri jeni bere milardere edhe perseri nuk nderroni mendje avazin , si munde te hedhesh balte me nje familje te persekutuar nqs ka rrugace e vrases jane e do jene enveristet.

   Reply to this comment
 3. mario November 20, 15:08

  DITA e dashur te gjitha sa shkruan dhe shkruani jane kot,pa vlere.Ate e vrane,e dine jo vetem njerzit por cdo gje e gjalle.Jeni ne gjendje te thoni kush apo cilet e vrane?nese po thuajeni,nese jo lereni te prehet i qete atje ku e derguan pa deshiren e tij.

  Reply to this comment
 4. fteri November 20, 16:31

  Ngushllime Nenes, Vllajt ,dhe familjes se S.Olldashit,shpirti tije u prefte ne paqe te perjtshme.Vrasesit ne ferr vafshin .~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~####

  Reply to this comment
 5. era November 20, 17:24

  Nga pamjet e femirise duket ishte i sistemit athere i veshur dhe i mbathur mire me cante shkolle 600lekeshe qe ne ate kohe duhet te punoje ta bleje.Hengeri mire dhe e trashi zorren mire dhe hiqej si maloku azem edhe ky sikur e kishin shqiperine te baballareve.Mori ate qe kerkoi shqiperia po vuan nga keta heroj spiunat e komunisteve,Dikush na tregon se i vdekuri nuk shahet,,po ata qe vrau partia e sokolit me 21 janar pse i shan perdite shteti duke mos ju dhenur drejtesi,dhe duke lejuar vrasesin sali dhe mashtruesin edvin e hajdutin ilir te hidhen valle mbi kufomen e kombit dhe qytetareve te tij.Nuk kam asnje simpati per hajdutet si ky dhe azem maloku….

  Reply to this comment
 6. demo November 20, 17:34

  Vuajtja nuk te ben cinik.Thone qe vuajti,por nuk dukej i vuajtur.Ishte cinik,i lig.Kishte nje buzeqeshje te ftohte triumfuese prej xhelati,Ngjante me Himlerin.Populli thote:Me thuaj me ke rri,te them se kush je! Ne cdo qytet ku shkonte mblidhte rreth vetes llumin e llumrave,funderrinat,rrugacet,pijanecet,sarhoshet.Kur djalli e merr per shoqeri nje qenje kaq te ndyre,thuhet:I rendonte dheut.Olldashi i rendonte dheut.N`ate parti jane te gjithe si ai,por duket se ky qe me i ligu.

  Reply to this comment
 7. Shahisti November 20, 18:09

  Une kete nuk e kam njohur, po di qe po i pat ngjare sado pak gjyshit te vet Dashnor Mamaqit duhet te kete qene pis e mut burri. Te vdekur, ose jo bajgat mbeten bajga perfshire ketu edhe Enver Gjirokastren.

  Reply to this comment
  • Gjirokastra November 19, 19:06

   Nuk eshte Enver Gjirokastra ai, por Enver Hoxha. Kur ta zesh ne goje Gjirokastren laje gojen me pare qe te vi ere te mire.

   Reply to this comment
 8. bukurie November 20, 19:00

  Si majmun paska qen! Po ne fakt te vdekurit nuk shahen,po ai ka bere aq shum te keqija qe,jo ta shash,po ta besh lecke fare. Po e jema nuk e shifte nga burojne kto leke lum,nuk i bente pershtypje,e me ate rroge qe merrte nuk beheshin kurr? Po dhe te jemes i kan pelqy ato para te pista!

  Reply to this comment
 9. Barboon November 20, 19:09

  Asnje meshire per te gjithe ata qe u tallen me kete vend e popull. Neser do thoni gjynah nuk shahet i vdekuri Saleh apo Flori Likja .Te mjere ju, jeni humanista te medhenj.
  Me bukura se e bejne me demokrat se Merkel dhe te ardhmen e PD’se, palacot e injorantat.

  Reply to this comment
 10. besiana November 21, 01:54

  pse doni ta beni Figure me pahir, nje i rendomte ishte, sic jetoi ashtu iku( per te mos permendur bandat shijakse,deputetin Xhindi te vrare,..), lereni ta kujtoje familja e vet; keshtu ia nxirrni bojen fare. Asnje te vecante, asnje kontribut pozitiv nuk kishte ky njeri qe te kujtohet publikisht

  Reply to this comment
 11. Elton November 21, 02:04

  Maskara ka qene .

  Reply to this comment
 12. hajdarsi November 21, 08:17

  Nuk e kam njohur si person por di te them se vetem ky dhe vetem ky ja beri atij te gjatit rrup sup

  Reply to this comment
 13. Ram Sali Ilir Lulka November 21, 08:32

  Ky ishte nje nga pilotet me te mire te Rally-it. Arriti i pari atje ne germine dhe jo vetem kaq por arriti permbys. Ajde o Kol Olldashi sa e deshe Azemin o qen, s’te pritej sa ta takoje; dhe t’a plotesoj deshiren Baca!

  Reply to this comment
 14. cici November 21, 09:35

  Bravo gazeta dita po beheni si facebooku-u i ketij hajdutit dhe bythelepiresit te kriminelit Sali Berisha…..ky ka qene bashkepunetor i sali berishes ne shume vepra antikombetare dhe ka vjedhur e shperdoruar pasurite e Shqiperise po aq sa edhe familja Berisha. turp qe mbushni gazeten me foto nga jeta mese e zakonshme e ketij fodulli teveqel qe vetem deme i solli ketij vendi.

  Reply to this comment
 15. Azemi November 21, 10:44

  Qysh kerkoj gjeti,keshtu do e kishte fundin kokrra e rrugaçit pa nam e nishan.

  Reply to this comment
 16. Une April 16, 08:40

  Po motra ku eshte?

  Reply to this comment
 17. Kapter Jari nga Presidenca, gjysmak nga trute dhe fiziku November 19, 17:13

  Kriminel ishte, me krimkinelet bashkepunoi, kriminelet e vrane si nje qen rruge, tjeter fund nuk mund te kishte.
  Ate dite qe e vrane do te shkonte ne Elbasan per “pune” Partie, a takoji njeri, a e pa kush atje, apo perfundoji ne motelet e rruges se Krabes me kurven qe e shoqeronte.
  Mos u merrni me me kete figure HAJDUTI e Krimineli, bashkepunetor me bandat e Shijakut e te Durresit

  Reply to this comment
 18. ilirjan November 19, 17:26

  Ju që nuk keni fre për ç’ka shkruani :
  Mendoni se ju lexon edhe nëna e Sokolit, babai, bashkëshortja, fëmijët, vllai dhe motra e tij, të njerëzve më të shtrenjtë të tij që i desh dhe e deshën pa interes, me zemër. E kuptoni se çfarë dhimbje i shtoni Ju me të vjellat që lëshoni në adresë të djalit , prindit, bashkëshortit, vllaut, te njeriut të dashur që nesër mbush tre vjetë nga ndarja tragjike nga jeta?
  Përse një reagim jo njerëzor i juaji?
  Vendosni emër mbiemër dhe konkretisht ku ju ka bërë keq Sokoli juve apo familjarëve tuaj.
  Shpreh bindjen se nga më të dashurit e Kolit keni për të marë faljen .
  Sokoli u bë i njohur në një sistem që nuk ia kurseu edhe jetën.
  Të vlerësojmë me këmbë në tokë gjithçka të tijën, jetën dhe veprat e Tij!

  Reply to this comment
 19. Nga Bora November 19, 18:40

  Populli shqipetare do ta dij kush e vrau dhe perse e vrane Sokol Olldashin aksidenti eshte vetem nje loje e atyre qe duan ta fshejne vrasjen.

  Reply to this comment
 20. Niazi November 19, 19:36

  Une nuk kisha ndermend te komentoja se nuk e njihja…por kisha lexuar per bemat e tij…shume i ri per te qene aq i lig…po lexoj komentet dhe shikoj qe keta qe kane shkrojtur e kane njohur me mire …megjithate Ngushullime familjes…dhe ka lene nje familje te siguruar kushedi deri ne sa breza…kur te tjert buckariten deri ne mbijetese…nuk jam une qe te gjykoj…kur nje gjyqtar fuqiplote pa parti…te gjykon dhe ai eshte ZOTI.

  Reply to this comment
 21. Durrsaku November 20, 00:39

  E kam njohur Sokolin, qe ne gusht 1990, keshtu qe per shka te kesaj njohje mund te shkruaj me bindje se: kishte aftesi te vecanta si zgjuaresi, shkathtesi, deri diku edhe trimeri. Ne koshin e PD-se,ku Sala kishte grumbulluar plehera dhe antivlera pa hesap Sokoli vezullonte per vlerat e tij, sipas parimit Qorri me nje sy eshte mbret ne mbreterine e qorrave. Sokoli per fat te keq karakterizohej nga shume vese si kalbezimi moral deri ne perversitet seksual. apo cinizmi dhe ndjenja e hakmarrjes jo ndaj atyre qe ia shkaterruan jeten familjarisht ,por ndaj te pafajshmeve. Nuk po flas per vjedhjet dhe graitjett, qe jane ves kolektiv i politikaneve tane. Ambicja e pafund dhe sidomos mendjemadhesia e moren ne qafe dhe i shkaktuan vdekjen Sokolit. Ai gaboi, kur mendoi se si qen i ri do ta hante luanin plak, Berishen, por ja qe Berisha e hengri,ndersa plehra tjeter Rama e vvarrosi me nderime, per te fshehur krimin. Rama legen mjafton te hetonte ne nje kompleks turistik ne Elbasan, qe e ka emrin sllavisht, ku Sokoli u pa i gjalle per here te fundit, qe te gjente vrasesit. Per ironi te fatit Sokoli edhe pas vdekjes eshte burim perfitimi material per njerezit, qe mbuluan vrasjen ose nuk ngriten zerin per te denoncuar vrasjen. Keta njerez fillojne nga Daja te deputeti apo drejtori i portit, qe dine shume per vrasjen dhe vrasesit e Olldashit. Me shume dhimbje me duhet te shkruaj qe te afermit e Olldashit jane po aq legene sa deputeti socialist Anduel Xhindi, qe edhe tani pas vrasjes se Olldashit nuk po i kerkon Rames dhe Tahirit te Bri(m)sides, ti gjejne vrasesit materiale,jo urdheruesin e vrasjes se te ndjerit deputet Xhindi. Sokoli, ndonese ka tre vjet i vrare ende u mungon zuskave te PD-se, ne ndonje rast paradoksal i mungon edhe burrit cam te ndonjerit prej zuskave ish PD-iste. Uroj qe djemte e Sokolit t’i largohen trashegimise problematike e te erret te babes, gjyshit e stergjyshit te tyre. Keles uroj qe Zoti t’i jape force per t’i rritur djemte dhe per t’i edukuar te mos ndjekin rrugen e pasardhesve. Kozetes se mjere thjesht i shpreh rrespektin tim maksimal per vuajtjet e pafund, qe ka hequr ne jete, vuajtje, qe ajo personalisht nuk i meritonte kurrsesi. Zoti e ndohmefte sadopak te mjeren nene!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*