FOTOT / Tepelenë, gjenden eshtrat e ushtarit të parë grek

January 22, 2018 17:24

FOTOT / Tepelenë, gjenden eshtrat e ushtarit të parë grek

Në ditën e parë të kërkimeve për eshtrat e ushtarëve të rënë grekë gjatë Luftës së Dytë Botërore, është gjetur një i tillë.

Eshtrat rreth 1.75 të larta, janë identifikuar në bazë të medalionit që mbante ushtari gjatë betejës italo-greke.

Kërkimet po zhvillohen në fushën e Dragotit në rrethin e Tepelenës dhe vijnë pas marrëveshjes së Kretës midis Shqipërisë dhe Greqisë për zgjidhjen e problemeve dypalëshe.

January 22, 2018 17:24
Komento

22 Komente

 1. germo tare germo January 22, 17:31

  mashtrimet ne nivele te kenaqeshme .
  ato jane kockat e turqeve me llamarine targe greke

  Reply to this comment
 2. “greqia” e sotme eshte e = me ISIS ashtu eshte krijuar January 22, 18:04

  Edhe gomaret jane ber Qirje ne shqiperi. I ka paisur kisha terroriste “greke” me pashaporta. Sa do qe te germoni prap “shtet” fallco jeni

  Reply to this comment
 3. Targa eshte fallco January 22, 18:21

  Fusni jonullen te varri pare ,

  Reply to this comment
  • Une... ti... ne te gjithe... January 22, 20:53

   Jo zoteri i pari qe duhet te hyje aty eshte ilir meta per shitje defakto te interesave te kombit dhe dhenien te celesave te shqiperise shtetit grek (lili ne fakt keto bema i ka bere ne te njejten kohe kur vodhi thesarin e shtetit) i ndjekur nga sali berisha (njeriu qe per nje lontrate te argites eshte i gatshem ta sjelli kufirin grek deri ne nroq dhe ate serb ne lezhe, dhe qe ne fakt kete nuk e beri se nuk mundej dhe jo se nuk deshi), edi rama (qe hiqet si me kembe ne toke por qe prapa skene kebet i mbane perpjete) dhe me ne fund (por qe duhet varrosur per se gjalli, ne kembe dhe me koke mbi dhe) eshte lulezim basha.
   Keta jane vetem nga te gjallet qe padyshim duhet te varrosen atje ku u takon, – mes vellezerve te tyre grek qe pasi vran camet e camerise erdhen dhe mbyten fshataret e permetit dhe tepelenes. Por sidoqofte ne krye te ushtrise se vdekur te greqise si gjeneral duhet vene eshtrat e ramiz alise,- kopilit qe brenda 5 vitesh shperbeu kombin shqiptar rrenjet e te cilit si ne gjuhe, gjak apo kulure shtrihen mbi 3000 vjet ne historine e njerezimit.

   Greket le te marin edhe pyka shelgu e ti vene ne varret e ushtrise per eshtra ushtaresh,- duam apo nuk duam ne nuk kemi gje me ta, ne e kemi me te lartpermendurit qe per te treguar egot e tyre si kukudh dhe per te fryre bythet e tyre te grave e femijeve te tyre me para shiten kombin. Greku nuk ka ardhur me force por ka ardhur pasi portat i gjeti hapur prej ketyre shkerdhatave dhe fatos nanos!!!!

   Reply to this comment
 4. Aliu nga Selenic January 22, 18:31

  Asnje varrim nuk duhet te ngrihet pa u bera analizat e ADN-se.! Ndryshe do te jen varre mashtruese.!

  Reply to this comment
 5. Qeni i ngordhur January 22, 18:36

  Marveshje e qeverise RAMA per te mashtruar me varrezat eshte anti kombetare . Atje do gjended aq eshtra sa e ka vendosur ne zyren e ti Kotzias .

  Reply to this comment
 6. fteri January 22, 18:59

  Gërmo tare ,gërmo ,e vërteta do të dalë kur Tarja të nxjerr edhe eshtra të tjera të ushtarve grek në atë vend Gërhot, në të kundërt mendja do na shkojë tek ndonjë “llamarinë” tjetër të groposur nga filo grekët gjoja se këtu ka varreza greke,dhe një “urra ” nga të dyja palët për kodin e sjelljes morale humane ” që do na rregulloi mardhanjet me grekët dhe do na shpëtoi nderin !

  Reply to this comment
 7. Arben January 22, 19:29

  Ore, ne fund fare, keta vdiqen si ushtare, duke luftuar ne dhe te huaj. Civilet Cam, qe u masakruan te paarmatosur, ne deren e shtepise se tyre, qysh i behet?????!!!!!

  Te dhjefsha integrimin o Rame?????!!!!

  Reply to this comment
 8. buthati kercen bel danc Rama raki takis January 22, 19:30

  fteri,
  i kan pregatitur Grket varret qysh me pare ,
  kan rras ca kocka pse jo edhe te prura nga greqia ,
  llamarinat me spango ,
  dhe hop nuk vonojne hapin varret ,

  ti tregojne shqiptareve dhe Botes natyrishte ,
  se ja par ,qe kocka paska ,por edhe pashaporta me vehte .

  Se mos ka gje ne dore ky shtet rropsish !
  gjithcka eshte jashte kontrolli .
  Greket do vazhdojne te bien kocka nga kreqia e do ti groposin pergjate kufirit imagjinare te Vorio Epirit
  dhe mbasi ti ken groposur e paisur me targat greke ,

  do ti kerkojne perseri qeverrise Shqyptare ,
  te gerrmojne ne nji zone tjeter .

  thuj mos na i cfaqet Janullatos ne ndonji ender ,
  se ka ushkare te vrare grek ne truallin e katedrales ne Tirane ,se vallai bilahi larg qofte e pervetesoj gjymsen e tirones .

  Reply to this comment
 9. Lipi January 22, 19:45

  A ka dikush nga ajo zone qe ti filmoje 24 ore germimet ne ate zone ?

  Reply to this comment
 10. Pellazgos January 22, 20:26

  Keta u vrane per te cliruar nje zone qe quhet Epir nga fashistet italiane.Epiri historike eshte mertim ky i ndaluar nga armiqte e Kastriotit,ndryshe nuk mund te shpjegohet pse kane frike Sulejmanet nga emertimi i historise sone.
  Prijesi i Epirit Jeorgios Kastriotit do ta kishte per nder qe ata qe banojne sot te quheshin si Ai,Epirote.
  Por veni islamik apo fashist nuk na le,skemi faj.
  Kjo do ta bente qe Vasilet,Kostandinot qe u bene Hamza,Sulejmaner dhe tani Elvis,Ervin,Eduart,Erion,Eglantina,Izaura etj te quheshin “njerez” pa komb.
  Keta jane shqipetaret qe per 500 vjet nuk dine se cfare jane.

  Reply to this comment
 11. Serpens January 22, 20:27

  C’te besh?
  Ka 27 vjet qe nuk kemi me qeveri shqiptare, por qeveritare “pe lecke” si i themi ne nga Korca.
  Kemi vetem Vasale e blepires te Janulles e Kocias (Sali Berisha, Fatos Nano, Ilir Meta, Edi Rama e Co.
  Dote dale valle prape ndonje Skenderbe a Enver qe te na veje dinjitetin ne vend?

  Reply to this comment
 12. Zogj I January 22, 20:31

  Dhe habitemi pse ne anketat qe bene vjet te huajt del qe shumica e shqiptareve preferon diktatorine mbi “shkerdhatokracine”.
  C’faj ka populli kur shikon te ndodhin ne atdheun tone tradheti te pashembullta ne historine tone, qe nuk ndodhen as ne dikytatorine e Zogollit eas te Enverit?

  Reply to this comment
 13. liu January 22, 21:29

  para 10 minutash thane parashytist italian

  Reply to this comment
 14. shqip January 22, 21:45

  Kadare , bej ” gjenerali i ushtrise se vdekur 2 ” . Pas L2B qeverite e ushtrive perkatese qe kishin kaluar mbi territorin Shqiptar , rane dakort me qeverine e Tiranes per zhvarrimin dhe riatdhesimin e ushtareve te rene . Pershtypje te ben fakti qe qeverite Greke pas luftes , nuk kane bere te njejten gje si Italianet p.sh . Po kerkojne pas 77 vitesh te ngrene varreza greke edhe ku gjendet nje llamarine me germa greke . Ne nuk kemi bere lufte me greket . Ata u futen ne territorin tone pa autorizimin e cilesdo qeveri te kohes . Ka nje problem real . Qe eshte nderkombetarisht i njohur si praktike . Respektimi i ushtareve te rene . Po si ? Cilat familje , gra , femije , te aferm , nuk do deshironin ti vinin nje lule, qiri , njeriut te tyre . Ndersa greket jo . Ata i duan varret ne dhe te huaj . Pak si e çuditshme . Pasi ketej nga ne thone ; dheu huaj nuk te tret . Pavaresisht se kalojne mije vjeçare , pavarsisht se bota evolon , diçka mbetet . Ai eshte geni . Dhe per greket ky gen eshte hileja . Eshte simboli i kultures se tyre , ” kali i trojes ” . Nese kam kalin ( ushtarin ) brenda , e kam te lehte ta marr kalane . Duke patur varre ne nje hapesire te pa percaktuar , pretendimet mund te shtyhen deri ne absurd . Shto ketu edhe ” te mire paguarit ” , 300 evro , puna thjeshtohet edhe me shume . Po le te shohim anen tjeter te ketyre marrveshjeve . Po , te nje anshme kuptohet . Pala Shqiptare çfare fiton ne kembim ? Si eshte dakortesuar per popullsine e perzene çame ? A do i njihet e drejta e pronave ? Po per marrveshjen e detit ? A do nderpriten kerkimet unilaterale nga ana Greqise , per sa i perket rezervave te naftes ? Ç’do beje qeveria Shqiptare me rregullimin e territorit , do hase gjithmone kundershtite e MJ Greke , per çdo garazhd e thertore mishi te ngritura kuturu pergjate bregut ? Ne Shqiperi jetojne aktualisht as 1,5 % minoritare greke . Te tjere qe gjithsesi nuk jane ndonje numer relativisht i larte , kane ikur ne shtetin fqinj te jugut . E megjithate per keta pak pensioniste , e shume pak te rinj , qeveria Shqiptare ka hapur shkolla . Ka kateder ne Gjirokaster , Kane edhe perfaqsues ne parlament , ekzekutiv , etj . Cilat nga keto gezon komuniteti disa qindra – mijra i shqiptareve ne Greqi ? Edhe ca tekste historie , tonen jo e tyre , u konsideruan si provokacion . Atehere le te jete ky varr i zbuluar per te nxjerre nje ushtar fatkeq . E ne ate grope te varrosen te gjitha atavizmat primitive ,qe pala grele per fatin e keq i ka me teprice .

  Reply to this comment
 15. Tepelena January 22, 23:22

  O Edvin tradhetari, qe po e injoroni krejt popullin shqiptar, ato jane eshtra te nje ushtari italian, more ndyresire.

  Reply to this comment
 16. saimir January 22, 23:41

  Caporale dei paracadusti me mbiemer Greco, pra ushtar italian. Te pakten po gerrmohet ne vendin e duhur, aty ku vertet kane luftuar italiane dhe greke, te shpresojme qe nuk do ta varrosin si ushtar grek kete meqe ka mbiemrin Greco

  Reply to this comment
 17. MH January 22, 23:49

  Sihariq!
  Telebingoja Greke ne te parin vorr ne truell shqiptare.
  Aty mund te gjinden edhe kufoma romake,turke,sllave shkurt bytha e dreqit qe i ka ra ne qafe shqiptarve.Ndaj sihariq qe u gjet grek ne vorrin e pare te ekspedites Vorio Epirote.

  Reply to this comment
 18. Kuq e zi January 23, 00:09

  A nuk e lexon o tutkun qe “cap.le” eshte per “caporale” apo kapter ne italisht??

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim