FOTO: Europa nuk do të dëgjojë…

February 28, 2016 13:33

FOTO: Europa nuk do të dëgjojë…

Emigrantët krijuan një zinxhir njerëzor në kufirin greko-maqedonas, në shenjë proteste për mbylljen e kufirit nga Maqedonia.

Shkupi nuk lejon kalimin e tyre drejt Europës, çka ka krijuar një situatë të vështirë humanitare në kampet e pritjes në Greqi.

Të shtunën autoritetet maqedonase lejuan vetëm 22 emigrantë të kalojnë kufirin, ndërsa mijëra të tjerë presin ende.

Situata në Maqedoni ka ndërruar kështu radikalisht krahasuar me verën.

Këto foto të muajit gusht të vitit të kaluar tregojnë emigrantë të dëshpëruar që përleshen me njëri-tjetrin për të hipur në një tren në qytetin jugor Gevgelija në Maqedoni.

Të armatosur me thika, shkopinj dhe gurë ata përpiqen me çdo kusht të hypin në trenin e mbipopulluar.

Në fotot e tjera shihen gra dhe fëmijë të stërmunduar të shpërndarë në platformën e stacionit të trenit.

Këta njerëz vijnë nga Lindja e Mesme dhe Afrika.

Kanë hyrë nga Maqedoni nga Greqia, Turqia apo Bullgaria.

Ata më pas tentojnë të kalojnë në Shqipëri e Serbi me qëllim që të vazhdojnë rrugën drejt vendeve më të zhvilluara perëndimore. / Dita / 

1234567891011121314

February 28, 2016 13:33
Komento

19 Komente

 1. ijs August 14, 21:04

  Keto foto flasin me shume se cdo demagogji dhe propogande lufte nga e cila kane burimin keto fatkeqsi njerzore. Kjo eshte vepra mizore e nderhyrjeve amerikane ne lindjen e mesme dhe e pranveres arabe, e cila mbolli kudo lufte civile dhe destabilizim, duke shkaterruar jeten e milionave njerzve te mjere qe sot jane ne meshire te fatit. Cfare mund te bejne shtetet satelite amerikane si gjermania,italia, hollanda, franca etj. per te perballuar kete fluks kaq te madh duke menduar qe keta njerez jane transportuesit e luftes civile nga vendet e tyre ne vendet perendimore, duke sjelle shkaterrimin e jetes dhe ne perendim. Mjere perendimi sot qe duhet te paguaj haracet e politikes amerikane te tokes se djegur.

  Reply to this comment
  • XX August 14, 22:58

   SAKTE IJS!!!
   ISHIN VENDE AUTOKRATIKE POR T PAKTEN NJEREZIT KISHIN NJE JETE.
   AMERIKA I KTHEU NE VENDE ANARSHISTE KU MILIONA PO HUMBIN DINJITETIN.
   NUK NGOPEN ME NAFTE DHE PARA.
   MALLKUAR QOFSHIN ATA DHE TE TJERET QE HESHTIN DHE SHKARKOJNE DRAMA TE TILLA MBI POPUJt e tyre

   Reply to this comment
 2. E po kjo pune! August 14, 21:04

  lerini more njerezit te levizin sepse bota eshte te gjitheve dhe per me teper nuk e kane vetem ata fajin qe vendet ju bere ferr… nje jete kane dhe te pakten te kene te drejten per te mbijetuar. Sa ja con nje pjate supe ne Afrike, jepja ne Europe. Problemet filluan kur u ndane kufijte se me pare kushdo shkonte kudo dhe bota mire kish.

  Reply to this comment
  • Mollosi February 28, 15:29

   Pasiqe bota eshte e te gjitheve, perse keta nuk shkojne ne Arabine Saudite, Katar, Indonezi apo ne Dubai ?

   Reply to this comment
 3. KATHERINA DIE GROSSE(Madona prej Sauku) August 14, 21:05

  Europ kjo Kurv plak asht fajtore qi i mashtron njerzit 😉

  Reply to this comment
 4. lm August 14, 21:05

  Pamje rrenqethese. Zoti i ndihmofte.

  Reply to this comment
 5. Treviso August 14, 21:21

  Keto pamje tregojne punen qe ka bere politika deri me sot.
  Ky eshte fruti i kapitalizmit boteror. Nga fillimi i krizes ne 2008 deri me sot vetem se kan shtuar kapitalin te fuqishmit, te ndihmuar nga ligjet qe kan bere politikanet ne mbare boten. Si eshte e mundur qe te dyfishohet kapitali ne kohe krize? Ku eshte O.K.B-ja? Sa mijra vete jane mbytur ne dete per te gjetur nje jete me te mire? Po ne shkretetira sa vete kane hubur jeten duke hecur ne kembe per te kaluar ne nje bote me te zhvilluar? Dhe kjo bote qe mbahet me e zhvilluar ka filluar reçensionin. E ardhmja eshte ne pikepyetje me kete politike qe po vazhdojne te ndjekin superfuqite se bashku me Bashkimin Europian.

  Reply to this comment
 6. sofra August 14, 22:28

  kur e shkrujti BLUSHI ne liber kete eksod rreziku, KRYESISHT, njerzit tallshin trrapin..

  Reply to this comment
 7. Elpiniqi August 14, 22:55

  Mire ne 90-ten e paska patur fajin DIKTATURA KOMUNISTE,po tani cila DIKTATURE FASHISTE e ka fajin qe njerezit duan te ikin nga syte kembet per buken e gojes???
  Ka ikur koha qe Europa kurve i shfrytezonte KOLONITE NEOPER BOTE dhe vuri pasuri te madhe,tani erdhi koha qe popujt e botes te marrin nga Europa ate qe ajo u GRABITI me pare!
  Nuk ke ku shkon Europa kurve:DO PAGUASH KRIMET qe dikur ke bere me luftra pushtuese!!!
  Shikoni se cfare eksperimentesh kane bere me shqiptaret keto 25 vjet dhe ne vuajme per buken e gojes!
  Dhe nuk flasin per veten ,por merren akoma me ENVER HOXHEN dhe Masakren e Tivarit!!!
  Karagjoze-KRIMINELE!!!

  Reply to this comment
 8. tony August 15, 04:01

  Kjo eshte fatura qe i vjen popujve te cilet nga gjiri i tyre nxjerrin Sadamra , Asadra, Talibanra.. etj . etj…
  Me vjen shume keq dhe me rrenqethet mishi , per femijet e shkrete ,,,, sepse jane te pafajshem.
  Por per prindet e tyre ,,, sidomos meshkujt…. jam shume i qete dhe mendoj se dikur duhet te vinte nje kohe . Kur ata dhe baballaret e tyre te kuptonin ,qe per te mbajtur ShTET , nuk mjafton vetem te falesh 5 here ne dite nga drejtimi i MEKÊS ( jam vet myslyman ) .
  Nuk mjafton vetem te jesh Tregetar i zoti dhe i mençur.
  Nuk jam dakort me asnje njeri i cili fajson sot Europen ( drejt te ciles ne po perpiqemi me aq zhurme te shkojme ).
  Nuk jam dakort me asnje njeri i cili fajson sot Ameriken ( pa te cilen sot sdo kishte as Kosove e as Shqiperi )
  Kjo per mua eshte , tia hedhesh fajin tjetrit, dhe pik…..!!!!!!!!
  Dhe nqse do te mendojme ose do krijohet mendimi qe fajin na e kane te tjere, gjendja e ketyre vendeve (edhe e Shqiperise ) keshtu do te vazhdoje.
  Nuk ta ka fajin nje njeri tjeter nqse ti ne familjen tende,
  nuk sillesh mire,
  nuk je korrekt,
  nuk zbaton ligjet dhe rregullat,
  mendon vetem per vete,
  je mashtrues,
  nuk ta ka qefi punen,
  .nuk shkollohesh,,, etj etj..
  Permenda vetem disa gjera te vogla sepse keto i ka ne dore secili nga ne , per dite ne jeten e tij ( keto gjera jane edhe udhezime te KURANIT ).
  Atehere si do te funksionoje kjo familje…?????
  Nuk ka shance te funksionoje . Dhe askush tjeter nuk mund te behet pergjegjes per kete mos funksionim .
  Europen dhe Bursat e saj ne Londer , Paris , dhe Frankfurt , kjo nuk e shqeteson aspak.
  Sepse sado e madhe te jete turma qe do dyndet , perseri ne favor te saj do jene . Po rifreskohet gjaku , po vjen rinia e vendeve te cilat kane qene djepi i diturise njerezore.
  Po ulet mosha mesatare e popullsise gjithmone e me ne plakje.
  Dhe ketyre kjo i mjafton .
  Per ata te cilet mendojne se do te mund ta bejne Europen Taliban e Shari ,,, keta hyjne e tek kontigjenti i drureve te shtrember te stives . Dhe per ate kontigjent
  jane mjeshtra keta dhe dine ti drejtojne. Do gjendet edhe per ata nje cope buke nga milionat e toneve te cilat hidhen per arsye estetike , jo per skadim te mirfillte.
  Po ju pershkruaj nje skene te vogel qe me ndodhi perpara disa ditesh.;
  Nje dite po prisja ne semafor me makine dhe u bera deshmitar i nje skene tipike te Talibaneve qe grate e tyre i kane byllur nen perçen e injorances .
  Po prisnin Talibanet ne nje krah nja 4 veta , nga krahu tjeter vinte nje familje me preardhe nordike.
  Talibanet zgurdulluan syte dhe ju thartuan syte ,vetem per arsyen se , babi i familjes nordike mbante ne krah vajzen e vogel ,,,,,,dhe mamaja e veshur me pantallona te shkurtra ( shume te shkurtra) dhe me syze ecte ne krah te tij .
  Ishte si nje fotografi ajo skene . Zgjati aq sa mund te zgjase nje pritje ne semafor. Por me nje domethenie te pafund.
  Mendova me vete , ;
  Talibanet do ta kene shume te veshtire integrimin ne kete shoqeri , por ama do ti duhet ta pranojne ashtu siç eshte . Me te mirat dhe te keqiat e saj.
  Me rrespekt.!

  Reply to this comment
 9. Atdhetari August 15, 06:08

  Kur Xhejms Bejker me 1991 erdhi ne Shqiperi dhe ne i puthem rrotat e makines qe e solli ate ne sheshin Skenderbej, foli mjaft qarte se: “Ne jemi ketu per tju mesuar se si zihet peshku, te cilin duhet ta zini po vete ju”. Mqse Kongresi Amerikan nuk dha asnje kacidhe per ne ne ate kohe, ai nga fondet e tija private na akordoj 6 milion dollare, ose “nga nje pako biskota me vleren e kohes”, sipas Le Monde Diplomatic. Mbeshtetja ne mundesite dhe forcat e tua, ky ishte mesimi qe ai na dha dhe ne si shume te zellshem ne sensin negativ te fjales e zbatuam ate mjaft mire, duke i vene flaken vendit dy here me 1991 dhe me 1997, dhe duke u bere Populli me emigrator ne ish vendet e Lindjes…Pranvera Arabe nuk kishte per qellim shkaterimin e vendeve Arabe, por daljen e tyre prej skllaverise feudale ne te cilen jetonin. Ata, arabet dhe popujt e tjere banues te tojeve te Lindjes se Aferme dhe asaj te Mesme, sikunder edhe ardhanaket turko-arabo-sllave shqipfoles te trojeve tona, nuk ju dhembsen pasurite e vendeve qe paraardhesit e tyre te ardhur nga shkretetirat apo stepat kishin pushtuar nder shekuj, ndaj dhe ju vune flaken dhe filluan grindjet mes tyre per rindarjen e pasurive…MOS valle te ne nuk ndodhin perdite vjedhje, vrasje e dhunime pronash e individesh…Ardhanaku mbetet ardhanak, autoktoni mbetet autokton…Ne autoktonet shqiptare te shtyre e dhunuar nga “pushtuesit shqipfoles” po braktisim vendin tone, ata te “shtypur dhe terrorizuar” nga ardhanaket pushtues te trojeve te tyre, po ikin nga syte kembet ne kerkim te nje strehe me te sigurte…Nga kjo anarshi dikush fiton me shume, dhe keto jane tregtaret e armeve, multinacionalet e naftes, mashtruesit dhe zullumqaret mafioze te cdo ngjyre apo gjuhe te folur…

  Reply to this comment
 10. metlaj August 15, 07:34

  DUhet kombinuar nevojat e botrs se konsumit me mundesin qe kqne vendet e ashtu quajtura te vafera te cilat kane mundesite prodhimit bujqesore dhe blektoral te cilesis bio ( nepermjet minimizimit te plehrave kimike dhe pesticideve) qe prodhimi te vije si rezultat farave natyrale kushtrve klimaterike si dhe punes per te shfrytezuare potencialin tokesore dhe energjia te jete nga panelet diellore era dhe uje sa me pak perdorim hidrokarburesh TE cohet puna artizanale ne keto vende dhe investohet per kualifikimin e tyre per zhvillimin e vendit te tyre dhe me aftesi profesionale per tu punesuar edhe ne euvrope Pasurit kombetare te tyre te shfrytezohen me pagesa konkrete dhe jo per te shtuare miliaderet ne qofte se shperndarja do te ishte me e drejte dhe migrimi do te ishte me i vogel ZHvillimi teknollogjik sote mund qe dhe shkretirat te japin prodhim bujqesore duke nxjer ne siperfaqe ujrat nen tokesor dhe bimesia do ta beje ambjentin gradualishte me bime dashese dhe siguroj jetese normale edhe me numer me te madhe dhe ndaloj sklaverimin e tyre ne vendinkombetare ose vajtes

  Reply to this comment
 11. Lul August 15, 07:56

  Shume lart cmimi i naftes….rilindja po ben pushime….ne kohen e Sadamit ne Irak cmimi i naftes ne qytet ishte vetem 10 lek shqipetare, ndersa ne Lybi qe Gedafi planifikoi qe shkreteriren ta kthente ne Green zone e permbysen,mos harroni dikur Lybia ishte perla e afrikes,nuk mjaftuan me kete tragjedi dhe ju versulen Siris nje shtet tjeter teper i perparuar dhe e telendisen ne kete gjendje ku keta njerz te pafajshem dergjen rrugeve pa shpres, eh mor milet….palloshi me i gjate ne bot po i meson notin Zahos.

  Reply to this comment
 12. Darius August 15, 11:27

  Bota ka levizur gjithmone o njerez!!
  Me lufte apo Paqe ajo ka qene gjithmone ne levizje.
  Pa hyre ne gjera te vogla e lagu se lagu,Civilizimet dhe Perplasja e Qyteterimeve ka ndodhur qindra mijera vjet.
  Sot ajo qe po ndodh ne kete KRIZE te PROGRAMUAR,ajo sjell me vete PARA,LEKE,dhe kjo eshte ajo qe i intereson sot NRWO!!!!
  Ne perendim Njerezit u ZGJUAN,dhe kerkojne me shume se sa politiqenet e NRWO,USA&EU mund tu ofrojne,por duke sjelle ne keto vende INJORANCE DHE FRIKE,NRWO do te arrije qe te mbyse ZERAT DHE TE ARDHEMEN,e popullsive ne keto vende qe jane PROMOTORI i zhvillimeve ne cdo aspekt!!
  Me keto levizje qe po behen,INJORANCA do mbije kudo,duke lene dhe 2 celesa te tjere rezerve per te hapur Kinen dhe Indine.
  Rrofte Rendi i Ri Boteror.

  Reply to this comment
 13. mali me bore August 15, 12:13

  Oooooooooooooooooo lul….basha!
  Mos e kruaj me PALLOSHIN e gjate……….

  Reply to this comment
 14. R. Protector February 28, 17:04

  Europa nuk do te degjoje. Europa nuk do te kuptoje. Europa nuk do te shikoje. SE PO PUSHTOHET. Nga pushtuesi me i eger, me i pa meshirshem, me asimilues, me shkaterrues. ANARKIA. Pasoje vetem e nje arsyeje : Sistemi politik liberal-anarkik qe nuk mbron dot europianin ne shtepine e e tij! Europa ne proven me te madhe te mbijeteses saj. Sistemi politik liberal-anarkik ka vdekur. Po kerkon te marre me vehte ne varr dhe europianet.

  Reply to this comment
 15. Refugjati. February 29, 12:23

  SHTETET MYSLIMANE BEJNE KRIM.

  Perpara se te kritikoni Evropen, meritojne shume kritike te drejte, gjithe vendet myslimane qe s’pranojne refugjate.
  Pse nuk kritikoni kreret e ketyre shteteve,apo OKB-ne qe nuk ndeshkon keto shtete indiferente per refugjatet? Qendrimi i shteteve myslimane eshte nje krim ndaj refugjateve.

  Reply to this comment
 16. invadim pa arme, deri tani February 29, 14:07

  Nuk duan te shkojne te shtetet myslimane. Duan te vijne ne Europe. Nuk jane refugjat lufte ( lufte ka patur gjithmone, por kurre me pare zbarkim ne Europe ). Mijra km. i bejne se Europa eshte shtepi pa dyer. Ku mund te futesh lehtesisht, bile edhe te behesh zot shtepie. Ndihmuar nga politika sotme e pa afte europiane. Nxitur nga pas prej politikes zgjuar te ISIS qe synon pushtim te Europes pa lufte, vetem me dyndje pa fund qe shtyhen ne Europe. Eshte strategji deri tani, efikase ky pushtim i heshtur.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*