Fqinj me Italinë e modës, por… lexoni kush na vesh ne shqiptarëve

March 7, 2018 03:39

Fqinj me Italinë e modës, por… lexoni kush na vesh ne shqiptarëve

Veshjet janë një pjesë e rëndësishme e tregut të konsumit në Shqipëri, për të cilat shpenzimet janë në rritje. Duke përpunuar të dhënat e tregtisë së jashtme, SCAN ka bërë një analizë të detajuar që përfshin vendet e origjinës të rrobave që hyjnë në vendin tonë.

Vendi i origjinës që kryeson tregun e rrobave është pikërisht Turqia, me rreth 33.6 milionë euro mallra të importuara.

Në vend të dytë, por shumë pranë vlerave të kryesuesit renditen veshjet nga Kina, për një total prej 31.4 milionë eurosh.

Shumë larg pritshmërive ndërkohë paraqiten veshjet nga Italia, me një vlerë në treg në vitin 2017 prej vetëm 8.6 milionë eurosh. Teksa INSTAT e rendit këtë shtet si vendin kryesor të origjinës për kategorinë “Tekstile dhe këpucë”, duket se pjesa më e madhe e këtyre mallrave shkon për industrinë fasone dhe rieksportohet jashtë vendit.

Pavarësisht mbizotërimit të emrave italianë të industrisë së modës të pranishëm në vend, këto marka duket se mungojnë në segmentin e konsumatorëve që i kryejnë blerjet në tregje.

Një surprizë në hartën e origjinës së veshjeve që shiten në Shqipëri është Bangladeshi. Edhe pse një prej vendeve me industrinë fasone më të zhvilluar, largësia gjeografike me Shqipërinë e bën mjaft interesante pozicionin në këtë listë, si vendi i katërt për importe, me rreth 1.7 milionë euro në vlerë mallrash.

Një arsye pse shohim në këtë listë vende si Bangladeshi, Kamboxhia, Sri Lanka, India dhe Vietnami, përpos kostove të lira të prodhimit të veshjeve, është edhe tregu në rritje i rrobave të përdorura.

Pikërisht këto shtete janë portat kryesore të tregut të dorës së dytë që transportohen më pas nëpër botë për t’u ricikluar apo për t’u ripërdorur.

Sa i takon veshjeve nga vendet e tjera europiane, Spanjë renditet e dyta pas Italisë me 1.2 milionë euro produkte, ndjekur nga Greqia me 757 mijë euro dhe Rumania me 630 mijë euro

Një prezencë të vogël në treg kanë ndërkohë veshjet nga rajoni, ku dominojnë ato nga Serbia me 445 mijë euro, ndjekur nga Kosova dhe Maqedonia me nga 96 mijë dhe 93 mijë euro mallra të importuara.

b.m. / dita

March 7, 2018 03:39
Komento

8 Komente

 1. Arben March 7, 06:49

  Me italianet ndoshta jemi fqinj (keshtu te pakten

  masturbohemi me veten tone), por me Turqit jemi

  vellezer

  Reply to this comment
  • Thoma Dhima me nje metro okllai ne bithe. March 7, 12:13

   Me Turqit nuk na bashkon asgje, pervec faktit qe Gerrqine e fusim sandwich dhe i shkerdhejme robt. Prandaj gerrket dhe bythshiturit tek gerrket te shtrengojne mire mollaqet.

   Reply to this comment
   • Arben March 7, 12:37

    Po me Italianet?????????????!!!!!!!!!!!!!!!

    Reply to this comment
    • nje antiturk i betuar March 7, 15:29

     Arben turku ! Me Turqine na lidh shkaterrimi i identitetit arberor , ndryshimi i zakoneve , traditave , fese , regresi 500-vjeçar , sa , kur pjesa tjeter e Evropes lulezonte e perparonte , neve shkonim drejt kafshezimit . Kur theu qafen bisha aziatike otomane dhe na flaku si lecke ne mez te rrugeve , pa shtet , pa qeveri , por te qeverisur me kanunet e maleve , u “kujdesen” fqinjet tane per ne . Na morren hakun e raprezalieve e luftrat , qe kishim bere kunder tyre ne rradhet e ushtrive te pushtuesit otoman . Mire na e bene , shperblim per tradhetaret . Kjo ishte Turqia , qe per 5 shekuj , nuk ndertoi , qofte edhe nje grope , qe t’a quanim edhe sot “gropa e turkut” , asgje prej gjeje , me perjashtim te ndonje xhamie te shemtuar .
     Tani , Italia dhe çfare na lidh me te . Se pari , na lidh fqinjesia dhe gjeografia , qe jemi te dy vendet evropiane . Se dyti , Italia , erdhi me 1939 , deri me 1943 , pra 4 vjet . Nuk mbeti qytet shqiptar pa u transformuar e ndertuar prej italianeve , sidomos Tirana dhe qendra e saj , me ndertime funksionale akoma e sot dhe qe jane berthama e Kryeqytetit . Italia ndertoi rruge , ura , spitale , shkolla , strehe forfnore per femijet pa prinder . Tani , a mund te krahesohen kontributet e Italise , ne vetem 4 vjet , me shkaterrimin total te turqve ne Shqiperi , ne 500 vjet ? Tani , ti Arben turku , bej krahesimin , kush eshte nje hordhi otomane aziatike dhe kultura e Turqise dhe kush eshte nje vend evropian si Italia . Hon Kongun , e mbajti te pushtuar e nen administrim Anglia (per 100 vjet) dhe kur e dorzoi , la prapa nje parajse tokesore , ku niveli i jeteses eshte me i larti ne Bote , ndersa tek neve , Turqia , pas 500 vjetesh , la prapa nje bajge te madhe , sa koka e Arben Turkut , qe na i paska vellezer turqit .

     Reply to this comment
     • Arben March 7, 23:12

      Po me italianet????????!!!!!!!

 2. dhie zgjebosur bishtin perpjet March 7, 10:37

  prodhimi i rrobeve italiane dhe cmimi italian apo perdimor ta quajme shqipetaret nuk blejne dot as breket apo corapet breket ne itali kushtojne jo me pak se 2 euro e me lek 270lek dhe ketu ne itali italianet vishen me prodhime kineze se kushton 3 fish me pak

  Reply to this comment
 3. Patrioti... March 7, 13:50

  Po mire o thoma dhima; ti je pederast, apo ironizon emrin tend shqiptar autokton !? Me turqit qe ti i do aq shume, “vellezer” na beri ..berisha, me “koke te tij” se po te na benin akademiket e kombit, ketij vendi europa, do i bente karantine . Po ti dhe te tjere (me mijra, si ti, s’keni intelektin tuaj, qe gjykoni per patriotizmin, por spermen e kafshes berisha, ne trut’ te vogel .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*