“Të gjithë kujtimet që kemi prej tyre janë disa libra, një kukull, një triko”

December 2, 2019 18:51

“Të gjithë kujtimet që kemi prej tyre janë disa libra, një kukull, një triko”

Kërkimi për të mbijetuar pas tërmetit vdekjeprurës të javës së kaluar në Shqipëri, është mbyllur, e mes viktimave janë edhe 8 pjesëtarë të së njëjtës familje, të cilët ndërruan jetë në qytetin port të Durrësit.

Familje të tëra, thotë AFP, u shtypën nga shtëpitë e tyre që rrëzoheshin ndërsa ata vetë ishin në gjumë.

Kjo detyroi të afërm e fqinj të shikonin në agoni sesi ekipet e kërkim-shpëtimit nxirrnin nga rrënoja trupa të pajetë. Dëmet më të mëdha, kujton agjensia franceze e lajmeve, u regjistruan në Durrës dhe në Thumanë. Në ceremonitë e varrimit, vetëm të qarat e grave të veshura në të zeza, thyenin heshtjen në hollin ku arkëmortet e vogla të fëmijëve qëndronin në krah të njëri-tjetrit.

“Në këtë mënyrë, do të jenë gjithmonë bashkë”, citon media prestigjoze Esma-në, një grua e cila ishte e afërt me familjen mbi të cilën pllakosi një tragjedi kaq e rëndë.

“Të gjithë kujtimet që kemi prej tyre janë disa libra, një kukull, një triko, vetëm këto janë gjetur nën rrënoja”, pëshpëriti mes lotësh një 50 vjecare e quajtur Fatmira. “Gruaja”, shkruan AFP, “ jetonte pranë familjes Lala në atë që ajo vetë e quajti “një lagje të mallkuar”!!

 

l.h/ dita

December 2, 2019 18:51
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim