Le Figaro: Vizat për Shqipërinë, Franca mund të pasojë Holandën

June 12, 2019 20:30

Le Figaro: Vizat për Shqipërinë, Franca mund të pasojë Holandën

Ndërsa 50 azilkërkues shqiptarë janë kthyer sot në vendlindje nga Franca, gazeta franceze Le Figaro ka botuar një artikull ku shpreh se kërkesat për azil nga gjeorgjianët dhe shqiptarët janë veçanërisht shqetësuese dhe se Franca mund të ndjekë shembullin e Holandës për rikthimin e vizave për Shqipërinë.

Sipas këtij organi mediatik, shifrat më të fundit nga zyra franceze për mbrojtjen e refugjatëve dhe nga Opfra shqetësojnë autoritetet.

Kërkesat për azil janë rritur me mbi 86 %. Kështu 3548 raste janë paraqitur gjatë katër muajve të parë të vitit 2019, krahasuar me 1898 gjatë të njëjtës periudhë të vitit 2018.

Numri i shqiptarëve është rritur me 32%.

Kërkesat nga guineasit me 33%, malianët 85% dhe haitianët me 69%.

Sipas Le Figaro, kërkesat për azil nga Shqipëria irritojnë shumë vende sepse konsiderohet si një “vend i sigurt i origjinës”.

“Hollanda së shpejti do të kërkojë në Këshillin e Evropës rivendosjen e vizave për shqiptarët që hyjnë në Bashkimin Europian”, shkruan Le Figaro, duke shtuar se ky model mund të përdoret dhe nga ata.

e.ll./dita

June 12, 2019 20:30
Komento

10 Komente

 1. Zigur Qarri June 12, 21:16

  Vendet Perendimore i mbyllin Deren Shqiperise!Kto jan pasojat e politikes se nje Kryeministri skizofren,”qe i tall te gjith”,
  qe tregon gishtin tek te tjeret si te çmendur,kur vete eshte i diagnostikuar si i semure psiqik.

  Reply to this comment
  • prizem June 12, 21:25

   Sikar Qorri, lexo pak se kush jane aresyet e verteta te ketij qendrimi dhe mos fol me gjuhen e shalngnjiturit holandes te SHQUP-it. Miqesisht hiq dore nga te berit rolin e doktorit psiqiater se thone qe vetem nje i semure psiqik mendon qe eshte doktori i atyre qe jane rrotull tij ne spiatilin nr 5…

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri June 12, 22:39

    Nuk harron muti te ngjitet poshte kepuces,dava muti!
    Ik ore bole,ik ore debil!

    Reply to this comment
    • prizem June 13, 00:12

     Ke rreshkit sikar qorri, ke rreshkit…po perdor fjalor cubi nga zhargoni i PeDe-reva te SHQUP-it, nuk te bene mire sikar, nuk te ben mire per krahun qe hedh molotov…e dobeson shume. Rraca e mutit nuk behet rrace berxolle sikaaaaaar.

     Reply to this comment
  • $$$ June 12, 21:43

   Jo mor jo, lideri madh i kishte bere detyrat e shtepise,Do “hapi negociatat” ne BE

   Reply to this comment
 2. Gureziu i Qarrit= Haleja e Vicidolit June 12, 21:21

  Boll o diarreja e blogut qe su ngope duke ngrene mut o taleban i peshtire. Shporru kellire vicidoliste.

  Reply to this comment
 3. epo kjo pune June 12, 21:23

  ata aplikojne, ju refuzojini dhe i mbani ne qendra tranzitore dhe mos na cani trapin me viza viza… me viza pa viza kush e ka mendjen do e coj deri ne fund te tijin, mos penalizoni nje popull te tere, jeni apo ajo race e qelbur qe bete 1913 prandaj mire gomari po nuk te lene as mizat, e sa per azilantet, yryshi filloi pasi ra pd nga fiku dhe kryesisht bastionet e pd u turren per azil, jo rastesisht, se dhe ambasadat nuk u hapen rastesisht… pune te thella keto, po te bejme shtet dhe te rrasim ca ne biruce qe ia paten me hile ketij populli, ate te bejme se pastaj BE e te tjera vijne vete.

  Reply to this comment
 4. Nje emigrant: June 12, 21:29

  Duke qene emigrante i stabilizuar prej njezete vjetesh ne Europe mua nuk me behet von fare ne se
  hapi negociatat Shqiperia apo jo,madje me mire mos ti hapin tash se shpejti, sepse niveli i bashkekombesve ne respektimin e ligjit le per te desheruar dhe ca pasoja drejt per se drejt apo terthore bien edhe mbi ne.

  Me gjithate Qeveria e Edi Rames shqiptaret i mesoi duke i detyruar:
  -Te mos pijne duhan ne lokalet publike.
  -Te vendosin rrypat e sigurimit gjate udhetimit.
  -Te paguajne energjine elektike,pra te mos vjedhin.
  -Te paguajne ujin qe konsumojne,pra te mos vjedhin.
  -Te mos luajne kumar duke shkaterruar familjet.etj.etj.

  Por ndersa qytetaret e zakonshem kane pesuar ca transformime per mire,politikanet demostrojne te kunderten.
  Eshte rasti me i mire qe te zhvillohen zgjedhjet ne 30 qershor e te tjerat ne 2021 qe Salehu me Ilirin e Monika shpk me Lulin te njohin forcen e ligjit.Kjo do te ishte fitorja me e madhe e qeverise aktuale.
  Ne se politikanet do te njohin friken e ligjit edhe militantet nuk do te behen budallenj te degjojne Salehun per te djegur shtepiat e atyre qe mund te votojne ne 30 Qershor…

  Me dhimbje vellezer, me dhimbje duhet te mesoheni te respektoni ligjet gjer edhe politikanet.
  Lereni precedentet se ka mundesi Like Floriri te arrij deri sa t’ju referohet edhe fermaneve te Turqise;
  ndoshta as sulltanet nuk cdekretonin vehten e tyre!!

  Perfitoj t’ju them edhe nje te vertete, sepse degjoj qe abuzohet shume me bashkekombesit:
  “Ne Europe nuk te gjen asnjeri pune.
  Edhe ne se do te gjeni ashtu si ne do te beni ato pune qe i refuzojne vendasit.”
  E them kete sepse eshte shume subjektive qe fajsoni qeverine se nuk ju gjen pune.

  Ne se do te anullohet 30 Qershori vendi do te kthehet shume prapa se si thone “zakoni vdes i fundit”
  dhe shqiptaret cdo vit do ti bien karadyzent te Salehut

  Reply to this comment
 5. Zagar Qorri eshte Qorr nga Natyra ai s'eshte militant shpelle ! June 12, 21:29

  I VETMI KRYEMINISTER SHQIPTARE QE PRITET NGA

  TE GJITHE LIDERT & KRYEMINISTRAT E BE-se

  DHE KOMUIKON SI I BARABRTE ME TA TE GJITHE

  ———-
  NDRYSHE NGA KERMA E SHPELLES KU TALLESHI

  TE GJITHE DHE E SHIKONIN TERE NEVERI

  E ASNJI NUK E AFRONTE PRANE TE BISEDONTEE

  PERVEC RROPSISE DORIS PACK !

  #
  edhe nga pederasti e terroristi me License Hollandeze
  qe paguan Miljona qe i vodhi shqiptareve ,

  per tu taku ose ber foto diku !
  —-
  Hollnada edhe Franca , kan nji problem me islamizimin e shqiperise dhe talibaneve te rrugeve

  me koke kapsollat .

  Reply to this comment
 6. MH June 12, 21:57

  Bashkimi Europian asht nji bashkim artificial i perdhunshem.
  BE duhet te kuptoje ose nese nuk kupton unitetin e shteteve te Bashkuara USA te pakten ta kopjoje.Ne Amerika njeriu vendos sa here te doje te jetoj si ti doje deshira e vete ne cdo shtet nga 51 shtetet e SHBA.Asht nji ndertim shtetit teper i vecant pa semundje nacionaliste brenda.Ndersa Europa perbledh shtete qe njeri ma keq se tjetri insiston haptas apo msheftas nacionalizmin e vet.Mjafton pretendimi i nji shtetit si ne rastin konkret Hollanda per heqjen e vizave shtetasve shqiptare.Mbas Holandes na pjerdhe dhe racizmi francez per te veprue te njejten sipermarrje.Kurse ne Amerike Vendos vete shteti Amerikan dhe vendoset unanimisht ne te gjithe 51 shtetet.
  Marrim shembull levizjet e individeve apo te familjeve te Shqitareve.Te cilet kane levizur simbas mendimit dhe interresit per te jetue sa ma komod disahere ne disa shtete pa kurrfare problemit dhe pengeset.Neser nese bahemi anetar te BE.Asnji individ apo familjare nuk do te gezojne luksin per tu vendos ne iks(X) apo ypsilon(Y) shtet.Se nuk do pranoj vete shteti ku duan te vendosen.Do i thon ik rri atje ne Shqiperia dhe kaq.
  BE asht krijes artificiale nen komanden e shtetit ma te forte ekonomikisht.Dhe cfare don shteti ma i forte bahet ne ate BE.Gjithe muhabetet e tjera jane formalitete gjasme kemi demokraci.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*