Franca ndaloi burkinin, por grave iu vjen në ndihmë çeku me para

August 23, 2016 13:43

Franca ndaloi burkinin, por grave iu vjen në ndihmë çeku me para

Ndërkohë që disa politikanë në Europë po përpiqen të nxjerrin jashtë ligjit, burkinit – kostumet e plazhit të veshura nga gratë myslimane, një biznesmen iu është kundërpërgjigjur me bllokun e tij të çeqeve-shkruan CNN.

Rachid Nekkaz, një sipërmarrës i pasur algjerian dhe një aktivist i të drejtave të njeriut, ka marrë përsipër të paguajë gjobat e çdo gruaje myslimane që ndëshkohet në Francë nëse vesh burkini – një kostum plazhi që i mbulon gjithë trupin, me përjashtim të fytyrës, duarve dhe këmbëve.

“Unë vendosa të paguaj të gjitha gjobat e grave që veshin burkini me qëllimin që të garantoj lirinë e tyre për të veshur këto rroba dhe mbi të gjitha, për të neutralizuar zbatimin në terren të këtij ligji shtypës dhe të padrejtë,” tha Nekkaz.

Ndërkohë përpjekjet për të ndaluar veshjen e Burkinës, kanë shkaktuar efekt të kundërt: Bum të shitjeve të tyre. E thotë Aheda Zanetti dizenjatorja australiane e kësaj veshjeje e cila nisi të stilojë kostumet e plazhit për femrat mysliame 10 vjet më parë.

Ajo thotë se polemikat në disa qytete të Francës i kanë bërë asaj një publicitet të madh
Edhe kryeministri Vals mbështet mos mbajtjen e burkës.

Zanetti i ka treguar AFP-së se “Vetëm të dielën ka marrë 60 porosi dhe të gjithë janë porosi nga gra që nuk janë myslimane. Në ditët e zakonshme të të dielave ajo merrte 12 porosi”

August 23, 2016 13:43
Komento

6 Komente

 1. enverdjali August 23, 14:54

  Po normale qe nuk jane myslimane ato qe po bejne porosi tani mbas ndalimit te kesaj veshjeje! E dini pse jane Franceze!? Sepse duan te rrenojne biznesmenin Algjerian qe ka marre persiper gjobat e kesaj veshjeje. Jane te zgjuara Francezet nuk jane njerez te trashe sikur jane myslimanet.

  Reply to this comment
 2. Arben August 23, 17:54

  NDALIMI I VESHJEVE TE GRAVE ISLAME, ESHTE ISLAMOFOBI E PASTER, NUK KA LIDHJE FARE ME AS EDHE NJE GJE TJETER.

  Reply to this comment
 3. Hani pak mos hani shume m.... August 24, 04:24

  Dizenjatorja Zaneti ti rele nje vrime apo te care para para, se paska pune per te p*** apo q*** nje qefleshe me burka.

  Reply to this comment
 4. celi August 24, 08:11

  Njerezit duhet ecin me kohen emancipim jo tu ngelet ora prapa me ideologjite e kota fetare para 1000 viteve;;;;;

  Reply to this comment
 5. enverdjali August 24, 08:58

  Po si mos jete FOBI more Arben kur Islami eshte vete fobia. A ke pare ndonje te Krishtere apo ndonje Katolik a te ndonje sekti tjeter qe te vetevritet me qellimin e vetem per te vrare njerez te pafakshem dhe per te bere terror? Tani me thuaj eshte Islami per tu pasur Fobi? Ptyyyyyyy fare e keqe Islame.

  Reply to this comment
 6. vasili August 24, 11:05

  Nuk e kemi pare nje monster te tille me pare,te cfaqet dhe te pushtoje brigjet europiane.
  Ka mundesi te na thoni me cfare emri klasifikohet kjo specie ne analet e zoologjise dhe cfare reziku permban,per te sotmen dhe te ardhmen e races njerzore?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*