Francë, nis plani i kuq Alfa, plan masash ekstreme në rast sulmesh

November 14, 2015 00:16

Francë, nis plani i kuq Alfa, plan masash ekstreme në rast sulmesh

Parisi ka shpallur gjendjen alarmante me planin Alfa të kuq, që përdoret vetëm në raste të sulmeve të shumëfishta.

Të gjitha zonat pranë sulmeve në kryeqytetin e Francës janë nën vëzhgim, por janë shpallur si zona të rrezikshme.

Kreu i Parisit u ka bërë thirrje qytetarëve që të qëndrojnë në shtëpitë e tyre dhe të mos dalin.

November 14, 2015 00:16
Komento

14 Komente

 1. Pellumb Zaimi November 14, 01:47

  Ajo qe me shqeteson eshte se a e ka Shqiperia dhe shteti yne nje plan kunderveprimi te hollesishem ndaj nje akti terrorist te ketyre permasave.Mesa e njoh une situaten popullsia nuk eshte fare ne dijeni per masat qe duhet te marre ne rastin e nje situate te tille.Nuk di te kete asnje sinjal emergjence apo alarmi ne rast rreziku te ngjajshem me kete qe po shohim ne Paris.Ketu mileti dhe qeveria e ketij mileti me duket se flene te qete dhe me iluzionin se ne nuk jemi nje shenjester e terroristeve. Qeveria e meparshme as qe e mendoi ndonjeheere njer plan antiterrorist por edhe kjo e tanishmja nuk di ti kete kerkuar Tahirit dhe Kodhelit ndonje plan operacional emergjence antiterror. Qeverite tona kane fjetur dhe flene gjume sebashku me kryekomandantin Nishani e mileti nuk di asgje cfare te beje nqs nje dite terroristet vijne ne Tirane per te kercyer Naplonin me tritol. Shyqyr qe nuk ka ndodhur kjo qe po ndodh ne Paris se kokrren e namit kemi per te lene. Tregojini popullit cfare masash antiterror ka plani juaj nishan tahir e mimi .Nuk ju ka asgje borxh populli shqiptar qe te gjakoset per shkak te tuafllekut tuaj !?

  Reply to this comment
 2. Pellumb Zaimi November 14, 01:57

  Shteti yne dhe Komandanti i Pergjithshem i Forcave te Armatosura nuk duhet te jene vezhgues te thjeshte te asaj cfare po ndodh ne Paris por inspirues dhe drejtues te nje plani te rrepte per perballimin e nje akti terrorist ketu te ne ne rast se ky rrezik shfaqet ketu . Ajo qe me shqeteson eshte se a e ka Shqiperia dhe shteti yne nje plan kunderveprimi te hollesishem ndaj nje akti terrorist te ketyre permasave.Mesa e njoh une situaten popullsia nuk eshte fare ne dijeni per masat qe duhet te marre ne rastin e nje situate te tille.Nuk di te kete asnje sinjal emergjence apo alarmi ne rast rreziku te ngjajshem me kete qe po shohim ne Paris.Ketu mileti dhe qeveria e ketij mileti me duket se flene te qete dhe me iluzionin se ne nuk jemi nje shenjester e terroristeve. Qeveria e meparshme as qe e mendoi ndonjeheere njer plan antiterrorist por edhe kjo e tanishmja nuk di ti kete kerkuar Tahirit dhe Kodhelit ndonje plan operacional emergjence antiterror. Qeverite tona kane fjetur dhe flene gjume sebashku me kryekomandantin Nishani e mileti nuk di asgje cfare te beje nqs nje dite terroristet vijne ne Tirane per te kercyer Naplonin me tritol. Shyqyr qe nuk ka ndodhur kjo qe po ndodh ne Paris se kokrren e namit kemi per te lene. Tregojini popullit cfare masash antiterror ka plani juaj nishan tahir e mimi .Nuk ju ka asgje borxh populli shqiptar qe te gjakoset per shkak te tuafllekut tuaj !?

  Reply to this comment
  • Kuakuarakua November 14, 02:03

   Mos ki merak o Pellumb Zaimi sepse po erdhen terroristet ketu tek ne fajin e tyre keta kopuket do tja hedhin Enver Hoxhes dhe te kaluares qe nuk ju la nje plan antiterrorist. Ja ku u gjet dhe sebepi per tja hedhur si gjithnje.Shaj te kaluaren dhe ky eshte antiterrorizmi me i mire. Respekt.

   Reply to this comment
 3. Aphade November 14, 02:20

  O zoti Pullumb, xhihadistet kane lene Saliun ne Shqiperi per te menaxhuar kallepet e
  dinamitit e tritolit ! Sa shpejt e keni harruar tritolet e disa muajve me pare ! Kjo eshte
  bere ne kuadrin e aleances se vendeve muslimane qe na futi qoftelargu i Vicidolit …!!!

  Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi November 14, 10:19

   Aphade ?Konkluzion shume i drejte ne komentin tuaj.Shume e drejte qe perfaqesuesi i xhihadisteve ne Shqiperi eshte Saliu.Me duket se e ke fjalen per ate hajvanoxhihadistin e Vicidolit apo jo ? Nderime !

   Reply to this comment
 4. Alphade November 14, 02:25

  Ngushullime per familjaret e viktimave te pafajshme franceze !!! Demonet duhen te digjen
  ne flaket e ferrit !!!

  Reply to this comment
 5. Arben November 14, 08:03

  FRANCA KA VRARE ME MIJERA DHE KA DEBUAR ME QINDRA MIJERA TE NJEREZ TE PAFAJSHEM NGA AFRIKA E VERIUT DHE LINDJA E MESME.

  JO PER TE JUSTIFIKUAR VEPRIMET KRIMINALE, POR TANI ESHTE MINIMALJA QE TE KETE PASOJA TE PADESHIRUESHME SI PASOJE E AKTEVE TE SAJ TE TERRORRIT MASIV.

  Reply to this comment
 6. bobo November 14, 09:39

  Franca e ka mbushur vendin plot me terroriste nga vendet e lindjes se mesme dhe afrika .Aty jetojne mbi tete milion arabo-afrikane,prej tyre s ke cte presesh tjeter,vec bombave dhe terrorit.Mire tju behet se nuk ju pelqejne ballkanasit,por ne na perzene.

  Reply to this comment
 7. demo November 14, 10:29

  Shqiperia mos rrije duar kryq.Te pezullohet menjeher ndertimi i xhamive ne kryeqytet dhe cdo cep te vendit!Te kontrollohen xhamite egzistuese per materiale luftarake,explozive etj.Te hiqen altoporlantet nga Minaret.Te arrestohen lektoret islamike qe propogandojne zhihad islamik.Te denohen ne menyre shembullore mbi 20 vjet burg islamiket e gjyqit ne kryeqytet.Te hetohen lidhjet e imameve te xhamive me terroristet islamike ne shtetet arabe,me kalifatin ISIS,me Turqine,Bosnjen,Kosoven,sidomos me Maqedonine.Te ndalohet hyrja ne xhami e shetasve nen 18 vjec,sidomos femijeve,qe mund te bien viktime e propagandes xhihadiste dhe terroriste!

  Reply to this comment
 8. Z/Kallami November 14, 13:41

  Z. Pellumb Zaimi!

  Mos u merakos!Shejtani ndihmon Shejtanin!
  Merakun do ta heq une posa te lexosh komentin.Sa te kemi fatin qe Berisha asht gjall ( e i hangert shpirti mut perse gjalli e kur te vdesin)Islamistet “nuk” do na krijojne cekulibrime.Xhihadistet ia dijne per ndere kontributit te ish presidentit Berisha qe u garantoj qe heret nji port dalje ne boten e qytetruar.Me anetaresimin e Shqiperise ne boten Islamike.Ne kete pike Berisha duhet vlersue identik me kontributin e E.Hoxhes qe Kines miljardere njerezore ia hapi rruget e tregut te mbijeteses duke ia ngulun Flamurin tone ne kuvertat e tranzitit ujor kines.Sot Kina asht superfuqi e ne cdo menyre kerkon te baje ligjin rreth pellgut ujor padrejtesisht.Mos o Zot te forcohen shejtanet e mikut shejtan dal prej Vicidolit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*