FOTO: Frankofili Enver Hoxha

Entela Resuli August 18, 2018 20:35

FOTO: Frankofili Enver Hoxha

Këto foto janë shkrepur brenda vilës ku banoi familja Hoxha deri në fillimin e viteve ’70.

Ato tregojnë librat dhe pikturat që mbante në shtëpi Enver Hoxha.

Librat janë thuajse të gjithë frëngjisht, si literatura politike, ashtu edhe zhanret e tjerë.

Frëngjishtja nuk është vetëm tek librat. Edhe sende të tjerë që janë përdorur nga Hoxha duket se janë prodhuar në Francë.

Në foton e parë sipër, shohim një radio të instaluar brenda një mobiljeje druri, mbi të cilën është vendosur një telefon. Edhe kjo radio e veçantë i ka shënimet identifikuese në frëngjisht.

Edhe një aparaturë ajri të kondicionuar model i rrallë i atyre viteve i ka udhëzimet në frëngjisht.

Edhe ora e instaluar në bibliotekë e ka datën të shkruar në frëngjisht (është fiksuar tek Vendredi – e Premte).

Pikturat ndërkohë janë të autorëve shqiptarë, dhe janë momente nga puna në bujqësinë dhe industrinë shqiptare të kohës.

e.r./ dita 

LIBER-2

 

LIBER-3

LIBER-4

 

LIBER-PRAP

PIKTUR-1

 

PIKTUR-2

 

PIKTUR-3

 

PIKTUR-4

Entela Resuli August 18, 2018 20:35
Komento

72 Komente

 1. babo May 1, 14:44

  Mjaft na e publikuat kanibalin, per vete lexonte frengjisht, e dinte si jetohej ne France kurse popullin e tij e ngordhi urie dhe e mbylli qe mos shikonte se cbehej ne Europe. Mallkuar qofte ne jete te jeteve, ne aq jete sa edhe jete njereziz ka marre.

  Reply to this comment
  • Dielli mbi KORAB May 1, 17:16

   Enver Hoxha ishte i shkolluar ne France dhe kishte misonin per te civilizu nje shoqeri analfabetesh qe morri ne 1944.
   Pse shqiptaret e thjeshte adhurojne akoma Enver Hoxhen??Se ai e donte atdheun duke punu me mish e me shpirt per nje Shqiperi me te mire,me te denje,me te perparuar,te barabarte me kombet e tjera,me te kulturuar.
   Nje grua malsore qe jeton akoma ne Lushnje ku ishte internuar qysh ne vitet 1980 ne emisionin Fix Fare u shpreh me zemer te plagosur se,..”ne kohen e Enverit jetoja me mire se sot.
   Ju kujtohejtqe dikur shkruhej neper trotuare Mos peshtyni pertok.
   Ndersa sot,.. kemi lumenj e liqene,dete te mbushura me mbeturina te rrezikshme per ne dhe gjallesat qe jetojne atje
   Ju kujtohet qe i lanimim dhe kavanozat e reçelave dhe shishet e vajit dhe i kthenim ne dyqan..Kete gje kan fillu ta bejne dhe gjermanet tani.
   Duhet ta kishit bere me kohe gjykimin e Enverit,por ju nuk ishit te interesuar sepse vetem duke e sharre ate ju kishit mundesi me vjedhe ato qe u ndertuan gjat viteve te sundimit te tij.
   Enver Hoxha duhet dhe te rivlersohet,dhe sa me shume vitet kalojne figura e tij lartesohet dhe ne behemi te vegjel para ketij VIGANI te shqiptarizmit.
   Enver Hoxha ishte burre qe udhehoqi me pergjegjsi Shqiperine,qe vrau dhe qe izoloi,qe i detyroi shqiptaret me dhune te punojne,te shkollohen te jene aktiv per civilizimin e gjithe popullit nga jugu ne veri,nje popull martir qe kishte vuajtur nga injoranca ,…nga pushtimi shekullor,duke ju mohuar e drejta themelore e shkollimit ne gjuhen shqipe..
   Enver Hoxha nuk ishte politikani perfekt,por,..
   ai ishte Shenjtori i shqiptarise.
   Enveri ka 29 vite qe ka vdekur,por ajo qe terbon ata qe vazhdojne te shajne eshte,,…. qe e morren ne dore ne 1991 te ndertonin nje Shqiperi me te mire,por e bete ate me te zeze,me te pergjakur,me kriminele,me hajdute,sepse ata jane qenie e pangopur.
   Ju keni frike dhe nga hija e Enverit se ajo eshte pasqyra qe tregon se kush jeni ju me te vertet.
   Dikur te vriste shteti ,sot po vrasim njeri-tjetrin,dhe frika per te jetuar ka ngerthy çdo qeliz te shqiptarve.
   Kemi 23 vite qe po punojme dhe kemi ndertuar Greqine dhe Italine dhe kemi rrenuar Shqiperine.
   Sa bukur e shkruante ne FB nje burre i mençur.
   Na munde o Enver,na munde.

   Gjermani 1 Mai 2014

   Reply to this comment
   • baze May 1, 21:15

    Dann was machst du komunist in Deutschland ? Komm zurück in deinen Land weil RFGJ ist nicht gut sagte dein Vater Dulla.

    Reply to this comment
    • Dielli mbi KORAB May 1, 23:14

     😉
     Hey…Gjermania eshte vendlindja e Marksit dhe Engelsit…mos ke harru ??
     Helmut Schmidt eshte idol im.
     Ich wurde eingeladen nach Deutschland zu kommen .jo si komunist por si gute albana.

     Reply to this comment
     • Komandanti July 21, 18:04

      Engelsi ishte anglez… Mos beni sikur dini cdo gje..

    • pejgamberi May 2, 12:55

     Me mire Korab Debili enveristi te shkoje ne Korene e Veriut qe te shikoje LIVE Enver Hoxhen dhe M-L ne praktike ku njeriu ha njeriun nga uria, sic po behej Shqypnia ne vitet 90-te.

     Reply to this comment
   • Aldo May 2, 01:12

    Respekt per komentin @Dielli mbi Korab! Te mendosh qe pas 10-15 vjetesh do jemi populli me injorant e me dembel ne Europe

    Reply to this comment
   • mira December 13, 19:54

    dielli mbi Korab.

    Ka kohe qe nuk kam lexuar nje koment me te mençur se ky.
    I PERKRYER, RESPEKT.
    Jo kaq bukur sa ju por po ja u them atyre qe jane indoktrinuar nga keta qe e kane frike sepse jane qenie -vertet qen-ie te pangopura
    Cdo rrjesht qe keni shkruar do meritonte t’a rishkruaja edhe njehere por po zgjedh njerin te rastesishem qe me pelqeu
    “Ju keni frike dhe nga hija e Enverit se ajo eshte pasqyra qe tregon se kush jeni ju me te vertet”

    Reply to this comment
   • intelektuali December 13, 19:55

    Ne France Enver Pederasti vetem vizitoi bordellot e Montpepjese dhe te Parisit dhe harxhoi LEKAT e kunatit te vet Kryefashist Bahri Omari se shkolle nuk beri aspak dhe nuk morri asnje dipllome ne dallim nga shume shqyptare te tjere. Pse nuk i gjen pergjigje pyetjes:

    SI U EMERUA ENVERI NE AMBASADEN SHQYPTARE TE ZOGUT NE BRUKSEL KUR NUK KISHTE ASNJE DIPLLOME DHE NUK KISHTE MBARUAR ASNJE SHKOLLE?

    Pergjigju dhe mos e dridh o gute albana gjermoni

    Reply to this comment
   • Bualli December 13, 21:48

    Xhihadisti Enver ishte injorant, i pashkolle.

    Reply to this comment
   • info analitike December 13, 22:11

    I shkalluar ne France se sa per shkolle nuk qullosi gje.

    Reply to this comment
   • intelektuali August 18, 21:47

    Ne Francen e sateme ishte shkolluar Enveri?

    sepse:

    Dokumentat flasi ndryshe qe ky aventurier dallkauk nuk kaloi dot asnje provim megjithese kunati i tij pasanik Bahri Omari i jepte leke me thase, por Enveri i harxhoi ne bordello me kurvat leket e kunatit te tij dhe kur mbeti pa asnje dyshke morri u borxh studenteve te tjere shqyptare qe me pas i masakroi te gjithe nje nga nje.

    Ashtu sic ishte debil dhe dallkauk si student ne France kur mbeti ne klase ne te gjitha provimet, ashtu e drejtoi shtetin deri ne fund te jetes se tij prej sadisti gjakatar duke falimentuar ekonomine dhe renuar shtetin, apo mo BOLE fanatike nuk te kujtohen bunkeret dhe tollonat, apo nuk te kujtohet eksodi i shqyptareve?

    Nje gje nuk marr une vesh me gazeten DITA:

    PER CFARE JANE ATO LIBRAT NE RUSISHT KUR ENVERI NUK DINTE ASNJE FJALE NGA GJUHA E LENINIT DHE STALINIT?

    Reply to this comment
   • Befana August 19, 10:42

    Jam plotesisht dakort me diellin mbi korab.
    Keta hajdute te sotem duheshin zhdukur qe ne ate kohe.Kishte te drejte Enveri qe akuzonte per agjente,.Te gjithe qe kishte per rreth ishin agjente ,dhe sot Jane ne pushtet.

    Reply to this comment
  • ELIOT August 19, 08:32

   HA HA HA ENVERI KISHTE LIBRA NE FRENGJISHTE POR 4 FJALE SI MESOI DOT …. LIBERTE EGALITE FRATERNITE …MEGJITHESE NDEJTI 5 VJET NE FRANCE …. DUKET E GJITHE INTILIGENCA E ENVERIT .. NJE FSHATAR NGA GJIROKASTRA …QE KURRE SU BE NJERI ….. E DINI SE EDHE HITLERI ISHTE NJERI ME KULTURE ME ART ….2 HERE I DHA TESTET ..PROVAT PER TU FUTUR NE SHOLLEN E E ARTIT NE VJEN DHE JA REUZUAN … MEGJTHESE PIKTURONTE GJTHE DITEN ..POR SKISHTE ASNJE PIKE TALENTI ….EDHE ENVERI I MBANTE NE BIBLIOTEKE ….PO KURRE SI KA LEXUAR …. OSE SI KA KUPTUAR …SE PO TI KUPTONTE …..DO TA DREJTONTE VENDIN NDRYSHE JO SI HITLERI ..HEJ FILLOZOF TE GAZETES …. ISHTE NJE HERO MADH QE E NIHTE ARTIN ..DHE PIKTURONTE SHUME BUKUR …..KY ISHTE WISTON CHURCHILLI POR FSHATARET NE SHQIPERI NUK KANE DEGJUAR NDONJEHERE PER HEROIN E BOTES .. JU KUPTOJ ……

   Reply to this comment
  • Cun i lagjes August 21, 12:21

   Veji men barkut se trunin osht von!

   Reply to this comment
 2. qytetari May 1, 15:08

  Se car kulture kishte ai e tregonte me fjalimet qesharake qe mbante si dhe me perndjekjen qe i beri intelektualeve te vertete duke i zevendesuar ata me capacule injorante spiuna kriminele e servile.
  Eshte kollaj sidomos per nje diktator qe kishte edhe jeten e cdo qytetari ne dore te mbushesh dollapet me libra nga te gjitha gjuhet,por puna eshte se cfare kapaciteti intelektual ke ti jo vetem per ti lexuar por per ti kuptuar sa dhe si duhet ato.
  Te gjithe ata qe kerkojne te reklamojne Enver Hoxhen si njeri te kultures jane injorantet spiune qe i mori Enveri nga hante pula gure e qe se kishin haberin nga bota e i vuri shefa dege,drejtora sekretare partie sapo mbaruan kursin e analfabetizmit.

  Reply to this comment
  • gimi May 1, 18:50

   C’m… qytetari je ti, mor bajge. Enveri na mori nga feudalizmi me obskurantist i njerezimit dhe na solli ne nivelin eurpoian edhe fshatarin me te larget te maleve, ndersa sot po kthehemi atje ku na mori Enveri dhe shoket e tij idealiste. Sa per fjalimet e Enverit duhet ta dish se ishin brilannte para hartimeve te Edi Rames dhe sokellimave te Sali Berishes. Vetem per kulture nuk mund ta shaje Enver Hoxhen. Por nese ty “qytetari” ben pjese ne llumpmenet e Shqiperise as nuk mund te dallosh dot kulturen nga injoranca, madje injoranca jote te duket kulture. Keshtu si ty jane shumica e “demokrateve” te PD dhe PS

   Reply to this comment
   • qytetari May 1, 19:25

    Gimi,c pate qe u hodhe perpjet sikur te futi njeri specin ne bythe?
    Sic duket te dogji se je nga ai takemi i njerezve qe kam permendur me lart.

    Reply to this comment
  • babo May 1, 21:16

   BRAVOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO !!!

   Reply to this comment
 3. illi May 1, 16:06

  Ti “qytetari” ke plotesisht te drejte. Ashtu e morri dhe Salen e Ridvanin e Majlinden me shoke dhe i solli ne Tirane e i beri me universitet.
  Po atehere shumica ishin analfabete dhe mjaftonte nje kurs por ne 1990 kur kishte plot kuadro me shkolle u bene gjin gjoni e llalla me kurs plepash 6 mujore.

  Hajt tung o cytetar

  Reply to this comment
 4. Rik Balsha Sr. May 1, 17:06

  ENVERI DHE KISSING BUGS – PUTHJA E ÇIMKAVE

  Ju duket e habiteshme kjo lidhje e Enver Hoxhes me insektet “fendore” apo kimça me ere si quhen ne gjuhen popullore, apo per te qene me te sakte:
  TRIATOMA INFESTANS.

  Autorja e shkrimit ben nje gabim te falshem me kondicionerin: – ADELCHI nuk eshte marke franceze por italiane edhe komandot jane ne gjuhen angleze.

  Per t’ju kthyer insekteve, ne serine e pare eshte interesante fotua 14/22, qe mungon ne serine e sotme. Me pak vemendje dallohet nje liber me kopertine jeshile me titull INSECT…. dhe fotua e nje TRIATOMA INFESTANTS apo kimça ere fende.

  Lind natyrshem pyetja perse ky interes i Enverit per kete lloj insekti ?

  Duke shfletuar librat e doktorit te pa mbaruar te lopeve Engjell Agaçi, keshilltari i mirepaguar i Edi Rames, “zbulova” diçka interesante per insektetin kimça ere fende.

  Eshte i lidhur ngushte me njeriun si mbartes dhe percjelles i semundjes se njhur me emrin e zbuluesit te saj: MORBO DI CHAGAS ose Morbi i Kagasit.

  Kimça me ere fende eshte e te njejtes familje te RINCOTI-s ose siç i njohim ne edhe tartabiqe apo çimkat gjak thithese.

  Demet qe shkakton ne organizmin njerezor nje pickim i tyre jane:
  – reaksione alergjike ose dermatitet, dhe
  – transmetues te mikro organizmave patogene apo infektues.

  Te parin e njohin mire bashke fshataret e Ilir Metes e te Sali Berishes, ndersa i dyti, siç duket e njihte mire Enver Hoxha si percjelles i “tripanozomeve” shkaktare te Morbit te Kagasit.
  Kjo e dyta shkakton çdo vit 45.000 deri ne 50.000 vdekje ne vit ne tere boten, kryesisht per atak kardiak kronik.
  Aritmia e zemres eshte shkaku i 60% te rasteve te vdekjes nga ky infeksion, pastaj vijne te tjera raste qe lidhen gjithnje me zemren, per te arritur miokarditin akut apo meningitin qe komplikojne shume rende rastet e te infektuarve me HIV.

  Semundja rezulton te jete e pasherueshme per tere jeten e njeriut, duke u shfaqur shpesh here me atak te zemres, mungese te frymemarrjes nga sforcimet sado pak te vogla (p.sh. ngjitja e shkalleve – ja pse vila kishte edhe ashensor ¡), e shume simptoma te tjera, gjithnje me fund vdekjen e sigurte edhe pse mund te quheshe ENVER HOXHA.

  Amrikanet e quajne perçuesin e kesaj semundje, qe studjonte Enver Hoxha, KISSING BUGS apo “puthja e çimkave”.

  Pa u zgjatur ne kete aspekt menyrat e transmetimit te Morbit te Kagasit jane nga ushqimi, transfuzioni i gjakut, mishi i shpendeve dhe kafsheve te egra etj.

  Nga pasojat qe shkakton kjo semundje, duke ndjekur perkeqesimin ne kohe te semundjes tek Enveri, kam pershtypjen qe ai vdiq nga MORBI I KAGASIT.

  Reply to this comment
 5. lili May 1, 19:01

  Per nga dukja e librave:ose i ka blere tek ‘Gabi’ i librave,ose nuk vlereson librin,se nje njeri qe do librat kur nuk i shkyen ke ashtu librat e tij!Edhe ketu tregonte pakulturen e tij,

  Reply to this comment
 6. albert May 1, 19:30

  Diktatori Enver ( se bashku me kelyshet e tij) pushkatoi 5548 shqiptar, I burgosi 14563 shqiptar. Prej tyre vdiqen ne burg 987 shqiptar. internoi 21401 shqiptar. Dhe nese ketij diktatori i thuhet se ishte patriot, atehere lirisht mund te themi se edhe antishqiptaret Aleksandar Rankoviq dhe Slobodan Milosheviq ishin patriot shqiptar.

  Reply to this comment
  • AGJENTI 007 May 1, 21:26

   E ke gabim me shifrat qe jep per burgosjet, vrasjet dhe internimet. Shtojau edhe disa zero mbrapa sepse falas i ke. Po ju shkon gjithe jeta duke mashtruar veten dhe duke u ngushelluar me shfryrjen e inateve. Keta jini dhe keta do te vdisni.Kaq meritoni.

   Reply to this comment
   • KOZi December 13, 21:16

    Shifra eshte e sakte. Te gjithe emrat jane botuar perpara ca viteve tek gazeta Tiranaobserver dhe Metropol. Po te lexosh emer per emer do konstatojsh se te denuarit ish komuniste nga shoket e tyre jane shumica numerike. Nga kjo Enver Hoxha duhet te nderohet se vrau,burgosi dhe internoi komuniste me shume se do kish bere cdo antikomunist. tung

    Reply to this comment
 7. aratisur,syrgjynosur May 1, 19:42

  Plehrat si ,kandar-rea, basha, si berishovici, edi rama e politikanet e tjere shkerdhata te postkomunizmit e ndonje gazetaruc i kallepit te fevzos ,se eresojne dot Figuren e Prometeut shqiptar ENVER HOXHA ,i zgjuar,trim ,i afte per te qeverisur popullin analbet shqiptar ose me bisht sic na quante kancelari gjerman bismark ne shqiptareve ,Enver HOXHA themelus i shqiperise moderne .ne mbledhjen e 81partive ne moske ne 1960ten ja perplasi ne fytyre krushovit ne me ty sjemi dakort ,ky ishte burre shteti ,jo sale-hu e e edvini qe fshien pas koqeve te amerikes .e i dhurojne teritore gerqise per te qendruar ne pushtet .Lavdi Gloriosit ENVER HOXHA burrit me te zote qe ka nxjere kombi shqiptar .poshte plehrat si berishovici ,edi rama ,kandar-rea ,basha dhe legenat tjere qe bene shqiperine placke tregu .

  Reply to this comment
 8. arta May 1, 20:16

  e moj Lili…nuk kishte Gab atëhere por mos harro se për gjithë këto vite, librat u hodhën sa andej këtej, dhe libri griset kur shfletohet, jo kur rri për bukuri. Ai erdhi, jetoi dhe iku me nder…se c’u bë pastaj kërkojini llogari atyre që e shkatërruan Shqipërinë. Kryesori Sala që as ujrat e sotëm që kanë përmbytur Tiranën nuk lajnë fajet që ka bërë e po bën dhe sot.

  Reply to this comment
 9. babo May 1, 21:21

  Enver Dulla ishte i mire per injorantet qe i sillte ne qytete dhe i vendoste ne vende kyce, deri ne byrone politike, mjelese nga Krutja, shofer Peqini, e.t.j……

  Reply to this comment
  • Komandanti July 21, 18:13

   Babo injoranti vetem ne diktaturen proletariate punetori ka te drejten te behet udheheqes sa per injorant besoj se jua kalon te gjitheve…

   Reply to this comment
 10. Rea May 1, 21:33

  Enver hoxha mos u kthefte kurre ajo kohe qe njerzit nuk ishin njerez por hije ne regjimin me te keq qe ai instaloi,do te hame bare dhe doren nuk do tia shtrijme armikut ,45 vjet miser per derrat hengrem dhe kur nje injorant sekretar partie te bente njern per asgje,kohe e qenve

  Reply to this comment
 11. MALUKATI May 1, 21:52

  BERI GABIM PERNDIA QE E HOQI AQ SHPEJT DUHET TA KISHTE LENE DHE CA TI KISHTE ZHDUKUR DHE CA PJELLA TE LIGA QE SI BEN ME TE KEQINJE NENA.PO TE ISHTE INJORANT SDO LEXONTE FERNGJISHTE O MAJMUNA E KAMELEON

  Reply to this comment
 12. Marin Gashi May 1, 22:12

  Ne te vertete Piramida duhet te kthehet ne Muze te Diktatures Komuniste te Shqiperise.

  Reply to this comment
 13. ben chicago May 2, 07:34

  duke ekspozuar vilen ku jetonte diktatori,duke e krahesuar me vilat dhe zyrat e sali qofte largut
  i keni bere nder enverit.
  me thjeshte se kaq nuk ka jetuar asnje diktator.

  Reply to this comment
 14. katarakti May 2, 11:29

  Te gjithe ata qe e shajne Enverin per krimet dhes shtypjen e tij kane plotesisht te drejte. Te gjithe ata qe e lavderojne per civilizimin dhe modernizimin e vendit – kane po aq te drejte. Enveri ishte Djall dhe Perendi njekohesisht. E keqja eshte se gjate ketyre 23 vjeteve “demokraci” – Shqiperia ne emer te luftes kunder komunizmit beri nje prapaktheu te tmerrshme, ne vend qe te ecte para. Jo vetem qe nuk u ndertua asgje, por gjithça e ndertuar nga ai popull fatkeq me vuajtje dhe sakrifica te panumerta pergjate 50 vjeteve, u vodh, u shkaterrua, u çua per skrap. Kjo eshte e keqja.

  Reply to this comment
  • ELIOT August 19, 15:52

   KATARAKT .ME VJEN KEQ ..QE SE PASKE KUPTUAR QE KETO QE KOMANDOJNE SOT JANE PJELL E KRIMBIT ENVER … BERISHA ESHTE PJELLE E ENVERIT…QE SE DENOI NEXHMIJEN PER KRIMET KUNDER POPULLIT .. RAMA CUN SPIUNI BASHA FSHATAR SPIUN I BERISHES QEN MUTI DHE DHE NANO ISHTE NJE DROGE ….E KUPTON SE NUK KANE ASGJE ME DEMOKRACINE APO TA BEJ ME FIZATIME . TE GJITHE KETO JANE NIPERIT E ENVERIT TE HITLERIT … HEJ E DINE SHQIPTARET SE ENVERI VRAU ME SHUME KOMUNIST SE NAZISTAT NE SHQIPERI .. NAZISTAT I VRISNN SE ISHIN BOLSHEVIKE TYCA … ENVERI I BERI TRADHETARE KOT ME PRETEKSE BOSHE SE ISHTE NJE NDYRESIRE DHE TE FUSTE THIKEN NE KURRIZ ….E FILLOI ME QEMAL STAFEN … DHE E MBAROI ME VELLAIN E VET LAB XHEHUN … A NUK ISHIN KAMUNISTE KETO ……..;;;…,,,,,,,,,,,,

   Reply to this comment
 15. pejgamberi May 2, 13:00

  NJE VERRJETJE MIQSORE PER GAZETEN DITA ME KORRIGJIM NGA NASTRADINI.

  Ne foton e pare, ne qender fotoaparati ka fiksuar librin ne gjuhen ruse: “Kujtime per Leninin”. Qe tregon se Enver Hoxha vertet lexonte libra frengjist gjuhe te cilen e mesoi nga finacimi bujari i kunatit te tij ballist, kolaboracionist dhe fashist Bahri Omari, por megjithate nuk morri dot asnje dipllome apo arsimim te denje ne kete vend perendimor, perkundrazi Enver Hoxha gjithe teorine e tij te drejtimit te shtetit e huazoi nga bolsheviket e Rusise, duke e transformuar Shqypnine si nje CIFLIK personal te familjes se vet biollogjike. Per kete gje edhe ne qender te fotografise ka dale libri: Kujtime per V.I. Leninin”.

  Nga nastradini.

  Reply to this comment
  • Moisi Golemi August 19, 09:01

   O idiot. Enveri edhe shkollen fillore ne Gjirokaster, e ka bere frengjisht. Perpara se te shkonte ne Liceun Francez te Korces, ka mbaruar shkollen franceze te Gjirokastres. Si mund te shkoje ne Lice Francez( ku te gjitha lendet jipeshin frengjisht) pa ditur frengjisht me pare? Apo edhe kur ishte kalama, Bahriu e financoi? Paska qene fashist i pasur Bahriu qe ne 1918?? Ptuuuu, rrace e ndyre qe ha m*t neper portale, pa perdorur kurrfare llogjike. Ik e ngordh ne ndonje cep, t’i besh mire vetes e njerezve verdalle teje! Plak BQ!!!

   Reply to this comment
   • ELIOT August 20, 18:04

    PASKA PASE SHKOLLE FRENGJISHTE NE GJIROKASTER .KURE NE TIRANE SKISHTE … APO E BERI TEK PLAKA E JOTE … NE VITET 80 SKISHTE SHKOLLA FRANCEZE NE SHQIPERI VETEM RUSE … SI NE VITET E ZOGUT PASKA LEN TE FLITEJ FRENGJSHT ..??????NDOSHTA ZOGU ISHTE ME I HAPUR I CVILIZUAR SE DIKTATORI ENVER ..NDOSHTA .. DHE KAM PARE NE LICE NE TIRONE NJEREZ PA TALENT .. QE U FUTEN ME MIQ N ELICE ..RAMA SDIN TE BEJE NJE PIKTURE ..POR ME MIQ E BERI LICEUN ..SE ….DAJEN E KISHTE SPIUN …E KUPTON…ENVERI KISHTE KUNATIN ME DOLLAR NE TIRONE QE E PISTONTE ..CAPICHE .. NDERSA NE FRANCE NUK PININ UJE DOLLARET E KUNATIT MIQESIA E BURRIT TE MOTRES ..PRANDAJ SBERI ASNJE KLASE SHKOLLE …SE ISHTE TYC NGELI ..DHE BRIDHTE SI QEN NEPER RRUGET E MOTPELLIER …DHE TE PARISIT ..

    Reply to this comment
 16. Gashi May 2, 15:10

  Enveri ishte injorant dhe si ai atille vetem do zbatonte urdhera kundra shqiptareve dhe mendimit te lire dhe profesional. Enveri ishte ashtu si ylli ne ngjitje pro injorant Lulzim Basha.

  Reply to this comment
 17. jepi cezarit ate qe i takon.. December 13, 19:56

  Krahesoni turkoshakun ahmut zoogun qe nuk shkroi asnje flete me doren e tij me civilizimin e enver hoxhes.

  ai duhet qe enver hoxhes ti hajme dhe kockat kurse zoogollit ti ngreme lapidar edhe pse ka djeg me zjarr dhe hekur katoliket ??

  Masakrat e Zogut, te katoliket shqiptare nga varjet tek pjekja në hell e njeriut

  At’ Benardin Palaj në revistën “Hylli i Dritës” Nr. 13. shkruan se “Kur plasi lëvizja e Dukagjinit, atëherë Ahmet Zogolli ua muar jeniçerëve të Stambollës ato armë të ndryshkura me gjak të shqiptarëve për me shue vllaznit e vet të krështenë të Dukagjinit. E atë vjet Muharrem Bajraktari i Lumës, ngrehë shtabin e vet – dibranësh, matjanësh e lumjanësh, hi në Kishë të Shalës, ku si nder dhuni të tjera bani kjo ushtri laperash e zhelanash – toka me pasë randë – vrau edhe rrogëtarin e fratit krejt afër kishe…
  Burrat ma të mirë të Dukagjinit, bashkë me shumë meshtarë, u burgosën, vriten, futen në lak e arratisen. Burgjet mbushë me gra e fëmijë, gjaja mbarë plaçkitë… (“Hylli i Dritës, Nr. 13” viti 194125-253). Një dëshmitar tjetër i asaj kohe, Pal Dukagjini shkruan se “Ç’ka ndodhi aty e mbrapa në Dukagjin e dijnë vetëm ata që e provuen. U dogjën shtëpia, u grabitën pasuni, u pushkatuen burra, u burgosën robni, u varën, u rrahën deri u dhunuen në nderë e erz, çka për shqiptarin ashtë dekë ma e ranë se deka.
  U dogjën dhjetëra e dhjetëra shtëpi, katunde të tëra u grabitën, u therën bagëtitë, u plaçkit çdo gjë që nuk mund të merrej me vete.“Sot janë dorëzue prej komandantit Operativ Kapiten Prengë Previzi 67 kokrra dele dhe 23 krenë lopë e qe” (Zef Harapi po aty.) Mercenarët ngado që i ranë, shkatërruan vathët e bagëtive, duke i detyruar pleqtë, që kishin mbetur pa arratisë dhe plakat t’ua piqnin në hell, t’ua zinin mishin e bagëtisë, me qumësht madje edhe në planc të bagëtisë së therur se kështu u shijonte shumë më tepër.
  Hapnin qypat e gjalpit e pjek petulla, të cilat i shoqëronin me mjaltë, ndërsa bletëve u fusnin flakën e barutit në derë të zgjojës. Bashibozukët shpërthenin kotecat e drithit e u jepnin për të ngrënë kuajve të tyre. Imoraliteti i tyre ç’njerëzor arriti deri aty, sa në Shalë marrin e lidhin një plak pas hellit të fërlikut dhe fillojnë ta rrotullojnë pranë zjarrit sikur të ishte ferlik.
  Zogolli me hipokrizinë e tij dhelparake arriti të nxiste një krahinë kundër një tjetre, duke përdor me shumë sukses mercenarët e verbër si topxhi të dhunës e terrorit të shfrenuar ndaj kundërshtarëve, duke përdor reprezaljet masive ndaj një krahine të tërë, siç ishte Dukagjini në rastin konkret. Mercenarë të armatosur nga Kelmendi zunë Qafën e Pejës, duke i detyruar dukagjinasit të kthehen prapa në tokën e tyre të shkretuar, ku Hasan bek Bushati, Muharrem Bajraktari e kompani, vazhdonin operacionin e pamëshirshëm….

  a dinte te lexonte shqip ahmut zoogu ?

  Reply to this comment
 18. Arben December 13, 19:56

  ENVER KRIMINELI THONI

  Reply to this comment
 19. intelektuali December 13, 20:04

  SHQYPNIA ME ENVERIN NUK MUND TE INTEGROHET NE BE-NE ANTIKOMUNISTE

  Politika jone kombetare me ndihmen e Shoqerise Civile, por edhe te medias se lire dhe jo te indoktrinuar duhet ta kuptojne me ne fund kete te VERTETE thelbesore dhe te flakin perfundimisht Diktatorin sadist dhe gjakatar Enver Hoxha me gjithe Piramiden Famekeqe te tij ne mes te tiranes, ta flakin pa hezitim dhe menjehere ne koshin e plehrave te historise si Hitleri, Stalini dhe Ducja, por si edhe te gjithe Diktatoret e vendeve ish komuniste te Evropes Lindore, ndryshe do te mbetemi si nje fis kanibalesh ZULU ne mes te Ballkanit dhe ne zemer te Evropes.

  Reply to this comment
  • Lleshi December 13, 22:43

   Shqiperia pa Enverin as qe mund te integrohej ne BE !

   Pordhe turkoshakesh , anadollakesh , apo kukuvajkakesh ballisto-zogollian , dhe kelyshesh serbo-greke , mundet te beni me shumice tani !

   Reply to this comment
   • intelektuali December 14, 08:48

    Po ti je verior katolik more KUKUDH enverist. Po Enveri ju vrau dhe ju masakroi juve katoliket veriore o Lleshi prej Leshi ashtu sic edhe intelektualet properendimore, po c’te lidh kaqe shume me Enver Pdererastin qe e mbushi Vatanin me Lesha sigurimsa si puna jote dhe mban peng Shqypnine ketu e 70 vjet per t’u bere pjese e Botes Demkratike? Me kete Shqypni qe la Enver Sadisti do te integrohej Vatani ne BE o KUKUDH fanatik:

    https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM

    dhe degjo ketu intelektualin qe te mesosh se termi “ballisto-zogist” eshte sajuar ne bodrumet e KQ te Partise se Punes me urdher te Enverit qe te mbulonte gjurmet per krimet e tij gjate luftes kur spiunonte komunistet dru me pre tek fashistet e kunatit te tij, sepse Kryeballist dhe Kryefashist ishte Bahri Omari Kunati Bamires i Enverit, qe ishte ARMIK i perbetuar i Ahmet Zogut.

    Reply to this comment
    • Lleshi December 14, 10:41

     E para mba gojen , sepse une jam shqiptar ! E dyta , megjithese flas kot per nje mendje merimange , mua nuk me plas fare per Enverin si person ! Une kam idhull Atdheun tim se kete ma kane lene amanet te paret ! Pse Enveri e ngriti dhe e nxorri nga Mesjeta ne Modernizem Atdheun tim , per kete , nuk kam faj une , por ka merite Enveri ! Eshte e vetmja arsye pse e vleresoj mbi te gjithe !

     Eshte genjeshter nga ana jote se Enveri goditi katoliket apo verioret ! Enveri goditi , dhe per kete i lumte dora , gjithe armiqte reale te Shqiperise , ne veri apo ne jug te saj , brenda kufijve apo jashte kufijve te saj ! Koha po e verteton kete ! Goditi gjithe armiqte keqdashes si dhe nje pjese injorante mesjetare (per te cilen te them te drejten mundet te kishte punuar me shume per edukimin atdhetar te saj) !

     Nuk quhet krim , kur asgjeson nje krimiinel ! Kriminelit sigurisht qe nuk i vjen mire ! Por kete duhet ta mendoje para se te marre pushken per me be krime !

     Une e lexoj historine e vendit tim , por dhe cdo tjeter nga faktet dhe produktet , dhe jo nga hartimet politike dhe ideologjike , qe synojne vetem te genjejne !

     Keshtu o Intelektuhale !

     Reply to this comment
     • intelektuali December 14, 11:12

      Dukest qe je pinjoll sigurimsi i indoktrinuar deri ne palcen e kurrizit, qe nuk di te kerkoje falje per krimet gjakatare te baballareve fanatike zara te Enver Hoxhes per te mbajtur pushtetin e tij sadist, qe e mbulonte me frazeollogji patriotike si te gjithe diktatoret e tjere. Prandaj eshte e kote te debatosh me VEMJE fantike si puna jote qe nuk sheh dhe nuk di te lexoje te VERTETEN.

     • Lleshi December 14, 17:17

      O Intelektuhale

      Per cilen te VERTETE me flet ti more bur llafazan si gru e keqe ?

      Une te them se SHQIPERIA , nga 800 mije banore u be 3.5 milion banore , ndersa
      ti me thua ENVERI flinte tek Bahri Omari !

      Une te them se SHQIPERIA u elektrifikua !

      Ti me thua se ENVERI ishte spiun fashist !

      Une te them se SHQIPERIA me 95% analfabete , u be me Universitete dhe Akademi !
      Ti me thua se ENVERI ishte pa shkolle !

      Une te them se SHQIPERIA u be me Ushtri shqiptare me mjetet me moderne te kohes !

      Ti me thua se ENVERI ishte pederast !

      Ore cfare mostre je ti ? Nga cfare lloj kombi ke ardhur more mongoloid ezmer si Arvziu ?

      Po flasim per ATDHEUN e SHQIPTAREVE , o mortje dhe jo per atdheun tend apo te Arvziut !

     • Plaku mocem December 14, 13:09

      “Llesh” teper i kthjellet.Sa larg pasionit dhe sa afer arsyes qendroni ju.Jete te gjate ju uroj.

 20. fllad December 14, 02:33

  Enveri beri ate qe 50 vjet me shtypje , pa shtypje, me qejf , pa qejf, beri qe ky popull te mesonte cfare ishte puna dhe ndertoi ato qe keta pinjoll ballistesh dhe hajdutesh qe mbushen burgjet si hajdute dhe rrjepin parate e popullit si te persekutuar, nuk i hyn ne sy se ishin mesuar duke vjedhur pula dhe duke i sherbyer pushtuesve te Shqiperise.

  Ishte diktator -po e pranojme-i poshter ishte si diktator, por po te mos ishte do çoheshin hajnat si saliu dhe saraqellot e tij, like floriri dhe saraqellot e tij, Nano-pijaneci dhe saraqellot e tij apo dhe si ky piktori qe nuk po ndrit gje dhe saraqellot e tij, dhe do e benin Shqiperine tym dhe t’ja nxurnin fundin si po ja nxjerrin tani.
  Do kishin shitur pasurite kombetare me nafte e me krom dhe cdo gje…
  Do kishin shitur edhe lumejte, liqenet edhe detin, te gjitha si po i shesin keta birbo

  Reply to this comment
 21. Aqo December 14, 04:53

  D M TH Enver Hoxha e paska ditur shume mire frengjishten,apo jo injorantet e Qen Berishes.

  Reply to this comment
  • intelektuali December 14, 11:16

   Enveri dinte mire frengjishten e bordellove te Frances, sepse kur vinte puna per te perkthyer veprat e tij famoze, vinte ne pune te burgosurit politike me patllake tek koka pa i paguar asnje qindarke per punen e tyre prej skllavi.

   Reply to this comment
   • Realisti August 19, 13:46

    Po ti pishen I ke mbajtur???!!! Apo ke qene bashke me te?!!!… Sa per Enverin ne cdo pese vjecare ndertonte nga nje veper madhore: hidrocentral, kombinat, hekurudhe. Beri qe I gjithe populli te shkollohej, etj. Po sot djemeve dhe vajzave te reja ku rrofshin makinat e shtrenjta dhe celularet se as emrin e tyre nuk dine te shkruajne.

    Reply to this comment
   • Realisti August 19, 13:50

    Po ti pishen I ke mbajtur???!!! Apo ke qene bashke me te?!!!… Sa per Enverin ne cdo pese vjecare ndertonte nga nje veper madhore: hidrocentral, kombinat, hekurudhe. Beri qe I gjithe populli te shkollohej, etj. Po sot djemeve dhe vajzave te reja ku rrofshin makinat e shtrenjta dhe celularet se as emrin e tyre nuk dine te shkruajne.

    Reply to this comment
 22. Daku December 14, 15:17

  Sa je lodh mor Nastradin.
  Shkruaj e shkruaj kunder Enverit, po gozhden qe ta ka hyre nuk e nxjerr dot sa te jesh e te rrosh… Enverit te gjithe ju qe e shani ketu i thurret vargje edhe kur ju burgosi…
  Ai erdhi si kokorosh, trim e i ditur, dhe e ndryshoi kete vend, dhe iku me nderimet me te medha, keta qe erdhen mbrapa tij vetem se e shkaterruan Shqiperine..
  Çdo komb sakrifikon disa per çeshtjet e mbijeteses dhe vendosjes se rregullit.. Nje nga ata ke qene edhe ti… Aty te hodhi historia.. Zgjodhe anen e gabuar..

  Reply to this comment
 23. gega December 14, 16:28

  Kur lexon komente te nje fare “intelektuali” bindesh qe ne krye te PS dhe PD por edhe te sateliteve te tyre jane keta lloj intelektualesh qe nuk dine sa bejne 1+1 e jo me te drejtojne shtetin. Por per fat te keq, Enveri i internonte keta armiq te kombit, do ishte mire t’i shfarroste keta kolaboracioniste qe tash 25 vjet nuk i kane mbaruar ende se vjedhuri e se shkaterruari ato qe u ndertuan e u prodhuen per 50 vjet edhe pse vjedhin e djegin me tre turne.

  Reply to this comment
 24. lis dushku December 24, 16:34

  Si ka lexuar Enver Hoxha e tregon zonja Liri Belishova ne kujtimet e saj.Nje faqe ne fillim,nje ne mes dhe nje ne fund.-Partia nuk ka kohe te lexoje romane,shoqja Liri! Ky analfabet funksional,si i quan kete lloj katunarja skraparit,majlinda bregu,i mori maloket nga dhia dhe i solli ne Tirane.Nga 95% analfabete,i beri 95% alfabete.Po sikur maloket ti kishte lene ne stan me dhite?,Sikur Sali Berisha te kishte mbewtur coban me dhi,sikur qytetaret te studionin si para murtajes komuniste,ne Vjene,ne Paris,cfare hataje do te ndodhte?Do te ndodhte qe ne vend te malokiut te lyer me alfabet,Sali Berisha,do te kishim mjeke si doktorr Shiroka,doktorrHamdi Sulcebej,qe studiuan ne Vjene,do te kishim inxhinjere si Gjovalin Gjadri,si Kujtim Shaqiri dhe Abdi Sharra,qe mortaja i pushkatoi ne Maliq,;do kishim shkencetare si Cabej , Domi,Cipo,qe studiuan ne Evrope.Nuk do e kishim Sali Berishen,qe gajas parlamentin Evropjan kur flet anglisht,qe kur qeveris e con vendin ne lufte civile,qe eshte i vetmi kryeminister ne rruzullim,ne kohe paqe a lufte,qe me mjete rrethenore prodhoi te paren bombe atomike Made in Albania dhe e plasi ne Gerdec.Po te ishim vetem 5% te mesuar do te kishim nje elite intelektuale te shendetshme,nje ajke,si ajo qe groposi sharlatani i pashkolluar, Enver Hoxha .Do te kishim nje drejtor banke si Dhimiter Pasko,i cili edhe ne kushtet e terrorit sllavokomunist,protestoi per barazimin e lekut me dinarin.Nje ekonomist i tille nuk do te vidhte banken si Derder Fullani,as do te lejonte firmat piramidale mashtruese te rrezonin shtetin.Pa Enver Hoxhen ne nuk do ti kishim ato oxhaket me te larete ne bote,nuk do te kishim kombinate dhe uzina qe u shkrine per skrap brenda dites,u zhduken brenda minutes me urdhrin e NJERIUT TE RI proletar,katundar,si e krijoi Enveri,bir kurve,tamam sic ishte Enveri,Hajdut,i degjeneruar,I Pabese,kriminel,atdhemohues,bash njashtu si jane pjella e tij Sali Berisha,Basha,Ilir Meta dhe familjet e tyre.Enveri krijoi NJERIUN E RI,jo ate Lej Fenin qe gjente bullona dhe i dorzonte,por ate Enverin e Brukselit,qe vidhte xhepat e ambasadorit,vidhte mallin e bamiresit Ibrahim qorr Bicaku,spiunonte shoket tek pushtuesi,shiste atdheun tek pushtuesit serbe,grabiste mallin e tregetareve ,tokat,bagetite,e fshatareve te kamur,pasurite e fisnikeve.Po ky eshte njeriu i ri qe sajoi Enveri,.Ky eshte Sali Berisha,i biri Saliut dhe Ilir Meta,Fatmir Mediu,Dhe si me lezet..duke ndertuar nje portret me artistik,ky qenka edhe Edi pikturisti..

  Reply to this comment
 25. lis dushku December 24, 16:40

  Si ka lexuar Enver Hoxha e tregon zonja Liri Belishova ne kujtimet e saj.Nje faqe ne fillim,nje ne mes dhe nje ne fund.-Partia nuk ka kohe te lexoje romane,shoqja Liri! Ky analfabet funksional,si i quan kete lloj katunarja skraparit,majlinda bregu,i mori maloket nga dhia dhe i solli ne Tirane.Nga 95% analfabete,i beri 95% alfabete.Po sikur maloket ti kishte lene ne stan me dhite?,Sikur Sali Berisha te kishte mbewtur coban me dhi,sikur qytetaret te studionin si para murtajes komuniste,ne Vjene,ne Paris,cfare hataje do te ndodhte?Do te ndodhte qe ne vend te malokiut te lyer me alfabet,Sali Berisha,do te kishim mjeke si doktorr Shiroka,doktorrHamdi Sulcebej,qe studiuan ne Vjene,do te kishim inxhinjere si Gjovalin Gjadri,si Kujtim Shaqiri dhe Abdi Sharra,qe mortaja i pushkatoi ne Maliq,;do kishim shkencetare si Cabej , Domi,Cipo,qe studiuan ne Evrope.Nuk do e kishim Sali Berishen,qe gajas parlamentin Evropjan kur flet anglisht,qe kur qeveris e con vendin ne lufte civile,qe eshte i vetmi kryeminister ne rruzullim,ne kohe paqe a lufte,qe me mjete rrethenore prodhoi te paren bombe atomike Made in Albania dhe e plasi ne Gerdec.Po te ishim vetem 5% te mesuar do te kishim nje elite intelektuale te shendetshme,nje ajke,si ajo qe groposi sharlatani i pashkolluar, Enver Hoxha .Do te kishim nje drejtor banke si Dhimiter Pasko,i cili edhe ne kushtet e terrorit sllavokomunist,protestoi per barazimin e lekut me dinarin.Nje ekonomist i tille nuk do te vidhte banken si Derder Fullani,as do te lejonte firmat piramidale mashtruese te rrezonin shtetin.Pa Enver Hoxhen ne nuk do ti kishim ato oxhaket me te larete ne bote,nuk do te kishim kombinate dhe uzina qe u shkrine per skrap brenda dites,u zhduken brenda minutes me urdhrin e NJERIUT TE RI proletar,katundar,si e krijoi Enveri,bir kurve,tamam sic ishte Enveri,Hajdut,i degjeneruar,I Pabese,kriminel,atdhemohues,bash njashtu si jane pjella e tij Sali Berisha,Basha,Ilir Meta dhe familjet e tyre.Enveri krijoi NJERIUN E RI,jo ate Lej Fenin qe gjente bullona dhe i dorzonte,por ate Enverin e Brukselit,qe vidhte xhepat e ambasadorit,vidhte mallin e bamiresit Ibrahim qorr Bicaku,spiunonte shoket tek pushtuesi,shiste atdheun tek pushtuesit serbe,grabiste mallin e tregetareve ,tokat,bagetite,e fshatareve te kamur,pasurite e fisnikeve.Po ky eshte njeriu i ri qe sajoi Enveri,.Ky eshte Sali Berisha,i biri Saliut dhe Ilir Meta,Fatmir Mediu,Dhe si me lezet..duke ndertuar nje portret me artistik,ky qenka edhe Edi pikturisti.. eshte komenti i pare qe postoj sot,pse me shkruan po i poston shpejt komentet,uleni ritmin!
  O zoti moderator,po

  Reply to this comment
 26. lis dushku December 24, 16:41

  Si ka lexuar Enver Hoxha e tregon zonja Liri Belishova ne kujtimet e saj.Nje faqe ne fillim,nje ne mes dhe nje ne fund.-Partia nuk ka kohe te lexoje romane,shoqja Liri! Ky analfabet funksional,si i quan kete lloj katunarja skraparit,majlinda bregu,i mori maloket nga dhia dhe i solli ne Tirane.Nga 95% analfabete,i beri 95% alfabete.Po sikur maloket ti kishte lene ne stan me dhite?,Sikur Sali Berisha te kishte mbewtur coban me dhi,sikur qytetaret te studionin si para murtajes komuniste,ne Vjene,ne Paris,cfare hataje do te ndodhte?Do te ndodhte qe ne vend te malokiut te lyer me alfabet,Sali Berisha,do te kishim mjeke si doktorr Shiroka,doktorrHamdi Sulcebej,qe studiuan ne Vjene,do te kishim inxhinjere si Gjovalin Gjadri,si Kujtim Shaqiri dhe Abdi Sharra,qe mortaja i pushkatoi ne Maliq,;do kishim shkencetare si Cabej , Domi,Cipo,qe studiuan ne Evrope.Nuk do e kishim Sali Berishen,qe gajas parlamentin Evropjan kur flet anglisht,qe kur qeveris e con vendin ne lufte civile,qe eshte i vetmi kryeminister ne rruzullim,ne kohe paqe a lufte,qe me mjete rrethenore prodhoi te paren bombe atomike Made in Albania dhe e plasi ne Gerdec.Po te ishim vetem 5% te mesuar do te kishim nje elite intelektuale te shendetshme,nje ajke,si ajo qe groposi sharlatani i pashkolluar, Enver Hoxha .Do te kishim nje drejtor banke si Dhimiter Pasko,i cili edhe ne kushtet e terrorit sllavokomunist,protestoi per barazimin e lekut me dinarin.Nje ekonomist i tille nuk do te vidhte banken si Derder Fullani,as do te lejonte firmat piramidale mashtruese te rrezonin shtetin.Pa Enver Hoxhen ne nuk do ti kishim ato oxhaket me te larete ne bote,nuk do te kishim kombinate dhe uzina qe u shkrine per skrap brenda dites,u zhduken brenda minutes me urdhrin e NJERIUT TE RI proletar,katundar,si e krijoi Enveri,bir kurve,tamam sic ishte Enveri,Hajdut,i degjeneruar,I Pabese,kriminel,atdhemohues,bash njashtu si jane pjella e tij Sali Berisha,Basha,Ilir Meta dhe familjet e tyre.Enveri krijoi NJERIUN E RI,jo ate Lej Fenin qe gjente bullona dhe i dorzonte,por ate Enverin e Brukselit,qe vidhte xhepat e ambasadorit,vidhte mallin e bamiresit Ibrahim qorr Bicaku,spiunonte shoket tek pushtuesi,shiste atdheun tek pushtuesit serbe,grabiste mallin e tregetareve ,tokat,bagetite,e fshatareve te kamur,pasurite e fisnikeve.Po ky eshte njeriu i ri qe sajoi Enveri,.Ky eshte Sali Berisha,i biri Saliut dhe Ilir Meta,Fatmir Mediu,Dhe si me lezet..duke ndertuar nje portret me artistik,ky qenka edhe Edi pikturisti..z.moderator! eshte komenti i pare qe postoj sot,pse me shkruan po i poston shpejt komentet,uleni ritmin!

  Reply to this comment
 27. demo December 24, 18:48

  Gjys te mesuarit jane te rrezikshem.Kete thote edhe nje syre e kuranit.Enver Hoxha injektoi tek shqiptaret djallezine dhe cektesine e gjys te mesuarit.

  Reply to this comment
 28. lis dushku December 27, 03:56

  Mehmet Shehu,Ramiz Alia,Liri Belishova,mesuan rusisht,por vetem shoku Enver nuk mundi te mesoje,te shkruaje dhe te flase ne kete gjuhe,pamvaresisht,se i ofruan nje pedagoge ruse.Kur e pyesnin pedagogen:-A mesoi shoku Enver,rusisht? ajo pergjigjej:-Shoku Enver eshte shume i rregullt me orarin. Prandaj ato libra ne gjuhen ruse qe ndodhen ne rafte,jane per te zbukuruar biblioteken e pasur te shokut Enver.Shoku Enver kishte nje menyre origjinale te lexuarit.Kete na e tregon Liri Belishova ne kujtimet e saj,kur udhetonte ne nje delegacion me shokun Enver per ne Moske me vaporr.Ky udhetim zgjaste dhe udheheqja e partise kalonte kohen me lexime.Liria ve re se shoku Enver i lexonte shume shpejt romanet dhe e pyet per kete:.-Po ku kemi kohe ne moj Liri,te lexojme nga fillimi ne fund!.Une lexoj dy faqe ne fillim,dy nga mesi dhe dy ne fund!-u pergjigj Enveri. Kjo shpjegon avantazhet qe kishte shoku Enver me injorantet analfabete,qe e rrethonin,por edhe disavantazhin me intelektualet me arsimim te plote si Sejfullah Maleshova,te cilet i eleminonte.Ama kodoshi ishte nje aktor i lindur.Kurre nuk dilte me kepuce te pallustruara dhe vishte kostume te shtrenjta.Kjo kategori intelektualesh ,politikane,administratore, gazetare si Enveri kane mbushur sot mjedisin kryeqytetas dhe sejcili e paraqet veten nje gjeni te rralle .Ja nuk duket si nje Enver malok Sali Berisha,aftesite drejtuese te te cilit e cuan kete vend dy here ne katastrofe?Kur flet anglisht,frengjisht,italisht, gajasen parlamentaret evropjane.Ky malok i lyer me alfabet,me nje dore boje,me siguri eshte me i dituri ne katundin e tij,por kjo nuk mjafton per te drejtuar shtetin.A nuk ishte nje Enver edhe Ardjan Fullani,qe shitej se fale aftesive te tij magjike monedha shqiptare qendronte e fuqishme,se te gjitha qeverite ja kishin nevojen,se pa te sistemi bankar rrezohej?Nje hajdut brekesh si Bitri,e xhveshi lakuriq Fullanin,mileti kuptoi cfare i paafti,ishte katranjosi Fullani.Edhe Edi Rama ta lere sa nuk eshte vone kete mandat dhe te jape doreheqje se nuk eshte per ate pune.Me batuta,hartime,bojra vaji dhe bojra uji nuk shtyhet qeverisja.Qeverine socialiste ta marrin ne dore profesionistet,me aktore dhe maloke,jemi deri ne fyt.

  Reply to this comment
 29. alphade September 13, 03:45

  Identifikohem plotesisht me zoterine “Dielli mbi Korab” !
  Edhe me shume komentatore te tjere realiste ….!!
  Enveri ka qene njeri shume i kulturuar dhe mbi te gjitha
  Patriot i Madh !
  Vlerat e tij patriotike sot ndjehen edhe me shume kur shohim se si eshte katandisur Shqiperia ne thela-thela
  te botes dhe kur shqiptari eshte muhaxhir ne atdheun e
  tij..,pervec muhaxhireve shqiptare qe bredhin neper rru-
  get e botes ,jo per nje jete “me te mire ,sic duan ta para-
  qisin pushtetaret tane te sotem dhe te djeshem ,por nga
  mbyllja totale e perspektives ne atdheun e tij !
  Pushtetaret e djeshem ,binomi Berisha-Nano mbollen
  fatkeqesine me te madhe ne kombin tone ,i degdisen
  shqiptaret nga syte kembet dhe vete keta faqezes u pa-
  suruan marramendesisht mbi gjakun dhe pasurine e
  shqiptare ! Mallkuar qofte ajo dite qe ne pushtet solli 2
  gangstera ,dy rrugace,dy hajna dhe nje vrases,Sali Beri-
  shen , bariun e dhive dhe te lopeve te Vicidolit !

  Reply to this comment
 30. intelektuali August 18, 22:29

  Per Lis dushkun e thare e mush ne vemje,

  Po kush te ka Thon mir katnar m… qe se patem Dr. Hanmdi Sulcebeun bile dhe djalin e tij Gencin.

  Dr. Sulcebeun i mirenjohur ne zanatin e tij rroti breza te tere femijes. Nga Emision e Radio tiranes me keshillat e tij praktike U Median breza te tere prinderish te rinj se si ti rrisnin femijet e tyre ne Shqypnine mbare, nga fshati ne qytet.
  Shko informieren möchte Idiot

  Ate zonjen liri Mos e zer ne goje se qe baxhelle e vjeter

  Reply to this comment
 31. intelektuali August 18, 22:30

  Per Lis dushkun e thare e mush ne vemje,

  Po kush te ka Thon mor katnar m… qe se patem Dr. Hanmdi Sulcebeun bile dhe djalin e tij Gencin.

  Dr. Sulcebeun i mirenjohur ne zanatin e tij rroti breza te tere femijes. Nga Emision e Radio tiranes me keshillat e tij praktike U Median breza te tere prinderish te rinj se si ti rrisnin femijet e tyre ne Shqypnine mbare, nga fshati ne qytet.
  Shko informieren möchte Idiot

  Ate zonjen liri Mos e zer ne goje se qe baxhelle e vjeter

  Reply to this comment
  • intelektuali August 19, 07:43

   O Cuni i Nexhmijes po le nam me kopjet qe po ben o halabak, rrugac dhe mashtrues si babai yt pderast, sadist dhe i pabese e gjakatar.

   Po shko tek Edi Rama dhe shpeto djalin qe Taulant Balla ta rasi ne burg more mavri race e felliqur.

   Reply to this comment
 32. Serveti August 19, 04:16

  Ja nje tregim i kompozitorit Tish Daija:
  “Njw grup shkrimtaresh dhe artistesh ishim rruges per te uruar Enver Hoxhen me rastin e pervjetorit te lindjes se tij dhe po bisedonim per mjeshterine artistike te kompozitorit gjerman Johann Sebastian Bach dhe kur hyri Enveri ne salle ne ishim duke vazhduar po ate bisede.
  Pasi na pyeti perse ishte ndezur ai diskutim, ai na mbajti leksionin me te mire qe mund te degjoje njeriu per kete kompozitor gjenial e te patejkaluar ende,
  Ai na porositi se nga Bach ne duhet te mesonim jo vetwm mjeshterine muzikore por ne menyre te vecante ta imitonim ate ne perkushtimin qe ai kishte per ideologjine protestante dhe per atdheun e tij Gjermanine. Na porositi qe shtu si Bach, edhe ne ta vinim talentin tone per t’i sherbyer Partise dhe atdheut tone, Shqiperise.

  Reply to this comment
 33. Arben August 19, 09:59

  Po rubrika antishqipetari enver hoxha, kur.e ka daten.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim