Vetëlargohen nga sistemi i drejtësisë edhe dy anëtarë të Gjykatës së Lartë

July 9, 2019 08:13

Vetëlargohen nga sistemi i drejtësisë edhe dy anëtarë të Gjykatës së Lartë

Pas Andi Çelikut, edhe dy ish-anëtarë të Gjykatës së Lartë janë vetëlarguar nga drejtësia.

Evelina Qirjako dhe Guxim Zenelaj, anëtarë të Gjykatës së Lartë deri në korrik të vitit 2017, kanë refuzuar për të vijuar të shërbejnë në sistemin e drejtësisë, duke shmangur kështu kalimin në skanerin e trefishtë të Vetingut, për ligjshmërinë e pasurive, pastërtinë e figurës dhe aftësitë profesionale.

Që të dy, si Evelina Qirjako ashtu edhe Guxim Zenelaj, janë dekretuar nga ish-presidenti Bamir Topi në korrik të vitit 2008.

Të dy gjyqtarët kanë njoftuar dorëzimin e mandatit të anëtarit të Gjykatës së Lartë, për shkak të mbarimit të mandatit, ndonëse sipas ligjit ata mund të qëndronin në detyrë deri kur të zëvendësoheshin, siç edhe bëri anëtari Ardian Dvorani, të cilit i ka mbaruar mandati që në viti 2015.

Megjithëse, sipas ligjit, anëtarët mund të kërkonin të emëroheshin gjyqtarë në Gjykatën e Apelit, por ata sërish nuk kanë preferuar të shërbejnë në drejtësi.

l.h. / dita

l.h/ dita

July 9, 2019 08:13
Komento

12 Komente

 1. Dash July 9, 08:32

  Per ata (“qe mendojne nate e dite per vendin”) qe nuk besojne te VETINGU…..per fanatiket ,militantet dhe inatcinjte DRITSHKURTER , …Shqiperia me mundim do te behet !

  Reply to this comment
  • Hosteni July 9, 09:46

   Me nje vrime bjeri fyellit o Dash. Militante, inatcinj dhe driteshkurter jeni ju qe kepusni budallalliqe te tilla. Mbase detyroheni, mbase paguheni per kete.

   Reply to this comment
  • mirel July 9, 15:00

   Drejtesi me “vetelargim” sic e thote Dita, merreni e futeni te ajo e Anetes..
   te gjithe prokurore e gjyqtare te pezulluar u bene avokate.
   Dem i madh. Te tjeret perfundojne ne burg per shkeljen me te vogel, keta vene me pushime

   Reply to this comment
   • mirel dambllaja July 9, 15:50

    Po sikur ta fusim te gopi sat motre mirel sojshkerdhyeri? Mbase do jete me ngrohte atje se te ai i Anetes.

    Reply to this comment
    • mirel July 9, 17:42

     o ti damlla , e paske provuar sa te ngrohte e ka Aneta.
     Po qe jeni debila gjysmake, kjo nuk ka nevoje te shpallet kaq hapur, po nuk rrini dot pa e vene shpalljen mbi koke qe jeni komplet rrocka

     Reply to this comment
 2. Arben July 9, 09:03

  Litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari

  Vetem.atehere ka drejtesi.

  Reply to this comment
 3. rrushii July 9, 09:36

  Po çte vazhdojne me, kane ngrene mooo sa nuk dine ku i kane, keta jane te zgjuar dalin me lezet pa u lagur, sa tu dalin te palarat qe kane bere ikin vete.
  VETTING per te gjithe gjyqtaret dhe ata qe jane ne gjyqesor dhe ata qe ja ne jashte.

  Reply to this comment
 4. Dash July 9, 11:44

  Po ,pa tjeter te paguar ata qe se mendojne si une….per ca po flet o HOSTENI , jep nje mendim tamam se ste kuptova ,, me duket se jam shume i qarte : une besoj se VETTINGU do ta pastroje sic po e pastron dhe do ta beje me te mire shoqerine shqiptare , dhe nuk kam asnje preference per njerin apo per tjetrin . Por ne se me thoni qe duhet te iki Rama qe te vije Basha , per mua eshte fatkeqsi per shtetin shqiptar se nuk do rrime te fillojme tani nga e para me keta personazhe qe po perpiqen hapur fare te pengojne reformen …sa per Ramen ,aty e ka , po ra i pari do shkoje edhe ai mbas tyre…

  Reply to this comment
 5. Lili July 9, 16:13

  Do behen Avokate, mos u merziteni ! Dine si me ble e me shit mire vendimet e gjykatese!!

  Reply to this comment
 6. Lili July 9, 16:17

  Ketu tregohet se sa serioze eshte vettingu i jone! Vjedh sa te duhesh se edhe pse nuk ke si te justifikojsh ate pasuri, nuk te pyet kush po the nuk dua me me pyet kush!!! Edhe presim Drejtesi kur fillon me keso baza??! Ne burg e kane vendim! Po jo Vettingu i jone i ´shperblen ´ me nje post avokati kur keta thone mos na pyetni per pasurine tone pa baza!!!
  Edhe duhet t’i besojme Vettingut??!
  Vetem kur keta te jene ne burg do i besoj!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim