Fronti opozitar po sheh ëndërr se po i bien allatet dashit

October 21, 2017 12:07

Fronti opozitar po sheh ëndërr se po i bien allatet dashit

Në kohën e çadrës,
qenë dyzet parti,
po kur sosën zgjedhjet,
mbetën vetëm dy!

Mbetën vetëm dy,
në shtizë të flamurit,
shoqja LSI,
dhe PD-ë e Lulit!

Veç këto të dyja,
ca mandate volën,
e gjithë të tjerët,
figurina dolën!

Aty po shoh Shehin,
në të thella rënë,
që vetëm si gërma,
e ka LZHK-në!

Aty shikoj Shehin,
këtë goxha burrë,
që është deputet,
po s’konkuron kurrë!.

Aty shikoj Ndokën,
e filozofisë,
që e ka harruar,
emrin e partisë!.

Ndoka nuk mbledh dot,
as një thes me kashtë,
po gjithnjë ka mbetur,
si një dopjo gjashtë!.

Fatja-mik i vjetër,
që gjithnjë bën zhurmë,
po republikania,
nuk ka as një gjurmë!.

As Dule Vangjeli,
nuk mund të mungonte,
sepse PDNJ-shin,
keq do ta shkretonte!.

Të gjithë këta burra,
janë mysybet,
se nga listë e Lulit,
dolën deputetë!.

Nga fronti i vjetër,
doli fronti i ri,
po këta të pestë,
nuk kanë parti!.

Vetëm Kushua im,
ka parti vërtet,
po për ironi,
s’doli deputet!.

Fronti anti-kanabis,
vazhdon ham e ham,
po aty nja tre a katër,
janë vrasës tamam!

Fronti është një varkë e prishur,
që ngado fut ujë,
që u ngjiz si maskaradë,
me zhurmë e me bujë!

Ata i njeh mirë,
populli shqiptar,
Bir Selman i mëmës,
kë të qash më parë?!

Gëzon Petja dhe Monika,
dhe Lulash’ i gjorë.
mendojnë se u ka ardhur,
zogu artë në dorë!

Flasin si e jëmë e Zeqos,
në degën e thanës,
dhe të gjithë duan të hanë,
veç kokën e Ramës!

Janë të etur për pushtet,
dhe nuk kanë faj,
po të hash kokën e Ramës,
s’është dhe aq kollaj!

Fronti anti-kanabis,
i Mona-Lulashit,
u duket sikur po bien,
dy topet e dashit!

Lidhur në një fill të hollë,
në të parë duken,
po ato të shkretat tope,
kurrë nuk këputen!

Fronti i ri opozitar,
një dru krejt i shkundur.
sepse Rama-një i vetëm,
shumë keq i ka mundur!

A.DUKA

October 21, 2017 12:07
Komento

14 Komente

 1. Mark .U.K October 21, 15:04

  Po beje nje poezi per te majten more servil.uti.

  Reply to this comment
 2. Epo kjo pune! October 21, 16:16

  eh lezeti dites je mor patriot, te lumte e mos te humbte, faleminderit

  Reply to this comment
 3. vjola October 21, 19:00

  TE lumte .

  Reply to this comment
 4. Gjeneral Telini October 21, 19:12

  Hallall Beno ,na kenaq , me keto vargje. Trusti geshtenjave, dhe grupi ciftelia, shpresoj ta hane qafen e pates.

  Reply to this comment
 5. N.VJOSA October 21, 20:21

  Hahahahaha!…
  I mrekullueshem je o Duka Arben!
  Ironi dhe Sarkazem p u r o!…Kur i lexova disa strofa per Kryetaret , qe u kane harruar emrin edhe Partive te tyre, kam qeshur me lote…!
  Tani ka mbetur edhe Nastradini yne i Blogut pa krijuar Partine e Thashethemexhinjve!
  Shahisti te na krijoje Partine e te mundurve nga Lufta e dyte Boterore ,ndersa Mjelma e Zeze, alias Verrrrrronika, te na krijoje Partine e Sallates, sipas Endrrave te Gjysh Gjytyrimit….,dhe Sekretar te pergjithshem te marre Mark Ujkun…
  Medet, medet…!
  Me fal se desh harrove Monen qe te na kritikoje , pak Meten….
  …mbasi te kete bere ca pompa me te ne krevat!..
  .Medet, medet,
  Nje Kosh me K a r a v i d h e…!

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN October 21, 23:33

   o Vjosa si bretkosa ,
   po dhe kur nuk te flase une , nuk rri dot rehat ti ?
   po dale ,dale mos u gajas kaq shume , se qesh me mire kush qesh i fundit …..
   nga kjo gazeta ku zhgaravit ky ppppppoeti hallateve , eshte hapur dosja e pare e Sajes , te kujtohet Thanua ??
   do kete kerkuar azil dhe ai nga partia juaj , ka ngelur ky njeriu me lesh ketu dhe sigurisht ti ,si vajtoce grindavece e bunkerit 😛
   une te falenderoj qe me kujton , po na ler rehat ne “reaksionareve” , therrit ate byrone e debilave duartrokites , merr Shukriun , Monen e Mmmmmmeten pas kepuce , mbajeni dhe hajeni ,
   se e di vete romancen qe keni me ta dhe KOKEPALARET …..

   dorezoni Ramen po ju them , se do ngeleni pa parti fare …do mblidheni te fustani Nexhmijes 😛

   Reply to this comment
  • Rinald October 22, 11:11

   Dhe ti pjese e karavidheve je, shoku Fate Velaj.

   Reply to this comment
 6. Z/K October 21, 21:29

  Po ku hyn ketu servilizmi o uk i shprishur trush.Krijuesi thur vargje ne vertetesin e aktualitetit.Origjinal ne pershtatje te rrethanave dhe episodeve te cdo ngjarje!
  Ndaj pelqehet dhe e urojne edhe njiqind vjet jete te lumtur Kerijueasit Duka qe na kenaqe shpirtin mbi katrahuren pislleke te opozites.

  Reply to this comment
 7. tir October 21, 22:09

  Je i papare zoti Arben! Tu befte dita 1000 qe me vargjet e tua godet jo dy zogj ,por kriminelet e ketij vendi; u sjell shpresen njerezve te lenduar nga kjo bande vrastare.Shendet e lumturi ne familjen tuaj

  Reply to this comment
 8. intelektuali October 21, 22:24

  PARTIA E EDVINIT ASHT SI HALLATET E ENVERIT
  ME SALIUN KA LIDH KONTRATEN E LUCIFERRIT
  LIKE FLORIRIN E BONI PRESIDENTIN E REZILIT
  FULLAN KUSARIN SHPETOI ME FINTET E DEBILIT
  TANI EDVINI PREJ SAJME TAHIRIT ASHT FRIGUE
  PO ZHDUK PROVAT, QE KOKEN ME SHPETUE
  POR SI DO TE VAZHDOJE ME TEJ KJO HISTORI?
  KET PRESIM TA DEGJOJME NGA TY O BEJTEXHI

  Reply to this comment
 9. Shahisti October 21, 23:03

  Sa mire i di keto punet e hallateve te dashit mer bejtexhi. Expert i carit.

  Reply to this comment
 10. "BOHOTINA" October 21, 23:06

  O Mark Ujku a di kush jane 5 gjigantet e industrise shqiptare sipas msntarit tend Berisha qe ke nje jete qe i lepihe si idiot?
  5 gjiganete jane Maksude Kadena, Vehbi Alimuca, rrapush Xhaferi, Populli dhe Gjallica.

  Reply to this comment
 11. Rinald October 22, 02:15

  Italia duhet te shpalle Saimir Tahirin ne kerkim nderkombetar nepermjet Interpolit, si i implikuar ne konspiracine per eksportin e dhjetra tonelatave lende narkotike ne Itali. Nuk duhet te merret me drejtesine dhe politiken ne Shqiperi, sepse ai vend aty nuk ka drejtesi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim