Frroku kërkon të marrë pjesë në seancat plenare, edhe pse ndodhet në burg

April 7, 2015 08:08

Frroku kërkon të marrë pjesë në seancat plenare, edhe pse ndodhet në burg

Mark Frroku kërkon që të marrë pjesë në seancat plenare në Kuvend dhe komisionet parlamentare, pavarësisht se ndodhet në burg.

Frroku i ka dërguar një letër Prokurorisë së Përgjithshme, ku shpreh kërkesën e tij.

Ne kemi kërkuar nga Prokuroria e Përgjithshme që Mark Frroku të lejohet të ushtrojë funksionin e tij publik si deputet.

Mandatin ia kanë dhënë zgjedhësit dhe për sa kohë nuk ka një masë sigurie dhe pezullim të ushtrimit të funksionit publik, duhet të shoqërohet dhe të jetë prezent në çdo aktivitet politik.

Madje, Mark Frroku mund edhe të votojë në seancat plenare në Kuvend”, ka thënë për “GSH” avokati i Frrokut, Saimir Vishaj.

Frroku aktualisht ndodhet në burg, pasi akuzohet për vrasjen e Aleksandër Kurtit, ngjarje kjo e ndodhur në Belgjikë gjatë vitit 1999.

April 7, 2015 08:08
Komento

13 Komente

 1. raqi April 7, 08:23

  Ku eshte e keqja e kesaj kerkese kur Ai e di qe do te lirohet, nga Ai qe e futi ne kete loje!Me thoni kujt i ka dale garant Sala dhe e ka prere ne bese(perjashto kur i zhduk nga faqja e dheut si deshmimtar)te gjithe qe jane akuzuar si te inkriminuar me krimin Salinian , jo vetem qe kane dale te pafajeshem por edhe jane shperblyer!Ndaj lereni djalin te marre pjese ne seancat plenare e po te keni mendere fusni “djallin” brenda se Ai perseri do gjeje nje Mark a Frok tjeter per te vazhduar skenarin!

  Reply to this comment
  • aqifi April 7, 12:30

   Normal qe ky tipi duhet te marre pjese neper seanca. Perndryshe kush do t’i perfaqesoje vrasesit, protektoret, intrigantet, mashtruesit e miqve, etj…

   Reply to this comment
 2. Lul April 7, 08:31

  Bravo,se per sa kohe e ngrohi ate karrige ky Mark e tundi nga themelet ate parlament….mire kete Frrok tani e kemi ne qeli,po per ate Tomen cfare po behet se ngeli arrest shtepie…ky desh tronditi themelet e shtetit dhe Ed Rames….Tom+ Mark = M…

  Reply to this comment
 3. Der Spiegel April 7, 09:29

  Te gjithe e dime qe politika eshte qelbesire.

  Te gjithe e dime se politikanet mendojne vetem per vehte si te pasurohen me shume.

  Ne jemi te genjyer pas tyre se ata do rregullojne vendin duke vjedhur .

  kur keta vjedhin ne “mendojme se vodhen shtetin jo neve”.

  A do ndryshoje jeta ekonomike e ketij populli duke pasur ne krye udheheqes hajdute ?

  Ne e dime qe te gjithe politikanet bene pasuri duke na vjedhur neve.

  A eshte faji yne qe ne jemi te dashuruar me keta hajdute qe i kemi ne krye .

  Reply to this comment
 4. gjermani i fundit April 7, 09:36

  Mund te transferohet Parlamenti tek burgu i Frrokut, keshtu edhe ky voton, edhe Parlamenti i gjithi shkon tek vendi i duhur ku gati te gjitheve u takon ligjerisht te bene. Po s’vajti mali tek Muhamedi shkon Muhamedi tek mali.

  Reply to this comment
 5. "Horri i Bulevardit" April 7, 09:41

  Saliu kete here me urdher te UDB-s, u mundua te fuse nje sherr fetar dhe per ta vertetuar kete hodhi ne tregun e shpifjeve Frrok Cupin, nje tjeter ish spiun i rregjur, per te deklaruar ne nje tv, se kjo qeveri, po mundohet te eliminoje krahun katolik, ne politike, ne kete linje ishte edhe dizenjatorja, qe panvaresisht se ka qene armikja e Tomes dhe Markut, per cudi, kete rradhe u duk se mbeshteti teorine e eliminimit te krahut katolik, nga ortodoksi Rama dhe myslimani Meta.
  Natyrisht tom kodoshi, me aq tru sa ka, ra brenda koke e kembe, ne lojen e saliut.

  Reply to this comment
 6. lashi April 7, 10:29

  tane kriminela kja rrac e degjenerume,frroka llesha pjetra toma ppppppppfffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff

  Reply to this comment
 7. Agim Hamiti April 7, 10:51

  BINJAKËZIM APO LLAK AMERIKAN MBI KRIMET E POLITIKËS (ANTI)SHQIPTARE?
  Në seancën parlamentare të 02 prillit, kryeministri Rama njoftoi me pompozitet arritjen e një marrëveshjeje binjakëzimi midis Byrosë Kombëtare të Hetimit dhe FBI, një delegacion i lartë i së cilës kreu një vizitë pune në Tiranë ditët e fundit. Këtë «letër të fortë» (për naivët) ai e hodhi në lojë në një kohë që prestigji i (pa)drejtësisë shqiptare dhe i palo-parlamentit janë fekalosur keqas nga skandali «Doshi-Frroku», rrënjët e të cilit nuk kanë dalë akoma në dritë.
  Më tej, Edi Rama ilustron efikasitetin e FBI me fjalët:
  «Drejtuesi i delegacionit, një nga zyrtarët më të lartë të FBI, ndër të tjera më tregoi që FBI përmes një hetimi të saj ka futur në burg të vëllain e tij. Pra, i vëllai i njërit prej zyrtarëve më të lartë të FBI është në burg në SHBA falë hetimit të FBI».
  Kush e vuri në diskutim efikasitetin profesional të FBI në Amerikë, që kryeministri nxitohet të na sigurojë për këtë? Por atje respektohet rigorozisht ligji, ndërsa në rrumpallën Shqipëri ligji është viktimë e përhershme e mafies politike. A nuk ishte po ajo FBI që i bëri ekspertizën dhe deklaroi autenticitetin e videos së famshme të Dritan Priftit, ku Ilir Meta bën një pazar korrupsioni prej 700 mijë euro? Pse nuk e respekton sot Rama atë video të ekspertuar nga FBI dhe ta çojë para drejtësisë «vëllanë e tij politik», Ilir Metën, ashtu siç ka çuar vëllanë e tij zyrtari i lartë i FBI? Mirëpo mafia politike shqiptare ka kodin e saj të marrëveshjes pozitë-«opozitë»: atëherë Ilir Metën e mbronte aleati Berisha ndërkohë që Rama bënte sikur e sulmonte, ndërsa sot po ndodh e kundërta: është Berisha që bën sikur kërkon ndjekjen penale të Metës, ndërsa Rama e mbron. Binjakëzimi i arritur midis dy Byrove Hetimore është një ide djallëzore e mafies politike të Tiranës, për t’i dhënë ngjyra «amerikanizimi» hetuesisë së diskredituar shqiptare – si hallka e parë e sistemit të drejtësisë së kapitulluar prej kohësh. Drejtësia shqiptare ka vdekur dhe më parë duhet bërë varrosja e saj, pastaj të mendohet për organizimin e një drejtësie të vërtetë. Por, që të ndodhë kjo, duhet çrrënjosur mafia politike e Tiranës që e përdor atë për të shkatërruar drejtësinë «në emër të drejtësisë».
  Aktualisht para FBI shtrohen dy urgjenca lidhur me hetimin e Megakrimit Shqiptar, nëse ka ndërmend të bëjë ndonjë akt sado modest, për të justifikuar prestigjin e saj në sytë e popullit mirëbesues shqiptar:
  1 – T’i imponohet Prokurorisë së Përgjithshme që të marrë patjetër në konsideratë videon e Dritan Priftit (për pazarin e Metës) si edhe materialet filmikë e regjistrimet lidhur me vrasjet e 21 janarit 2011, që janë ekspertuar nga vetë FBI,
  2 – T’i kërkojë qeverisë shqiptare të rikthejë në mender-parlament «Ligjin Antimafia», një nen skandaloz i të cilit ndalon hetimin për korrupsion dhe procedimin e kupolës qeveritare, duke filluar prej zv/ministrave. Ky është një nga ligjet e rrallë që u miratua me vota të plota nga kusarët-deputetë të mafies politike dy-ngjyrëshe, sepse i pajis me imunitet edhe kupolat e qeverive të mëparshme.
  Nëse nuk do të vërë dorë në këto plagë të infektuara, FBI vjen në Shqipëri si avokat-mbrojtëse e tërthortë e mafies politike shqiptare – beniamine çerekshekullore e Washingtonit.BINJAKËZIM APO LLAK AMERIKAN MBI KRIMET E POLITIKËS (ANTI)SHQIPTARE?
  Në seancën parlamentare të 02 prillit, kryeministri Rama njoftoi me pompozitet arritjen e një marrëveshjeje binjakëzimi midis Byrosë Kombëtare të Hetimit dhe FBI, një delegacion i lartë i së cilës kreu një vizitë pune në Tiranë ditët e fundit. Këtë «letër të fortë» (për naivët) ai e hodhi në lojë në një kohë që prestigji i (pa)drejtësisë shqiptare dhe i palo-parlamentit janë fekalosur keqas nga skandali «Doshi-Frroku», rrënjët e të cilit nuk kanë dalë akoma në dritë.
  Më tej, Edi Rama ilustron efikasitetin e FBI me fjalët:
  «Drejtuesi i delegacionit, një nga zyrtarët më të lartë të FBI, ndër të tjera më tregoi që FBI përmes një hetimi të saj ka futur në burg të vëllain e tij. Pra, i vëllai i njërit prej zyrtarëve më të lartë të FBI është në burg në SHBA falë hetimit të FBI».
  Kush e vuri në diskutim efikasitetin profesional të FBI në Amerikë, që kryeministri nxitohet të na sigurojë për këtë? Por atje respektohet rigorozisht ligji, ndërsa në rrumpallën Shqipëri ligji është viktimë e përhershme e mafies politike. A nuk ishte po ajo FBI që i bëri ekspertizën dhe deklaroi autenticitetin e videos së famshme të Dritan Priftit, ku Ilir Meta bën një pazar korrupsioni prej 700 mijë euro? Pse nuk e respekton sot Rama atë video të ekspertuar nga FBI dhe ta çojë para drejtësisë «vëllanë e tij politik», Ilir Metën, ashtu siç ka çuar vëllanë e tij zyrtari i lartë i FBI? Mirëpo mafia politike shqiptare ka kodin e saj të marrëveshjes pozitë-«opozitë»: atëherë Ilir Metën e mbronte aleati Berisha ndërkohë që Rama bënte sikur e sulmonte, ndërsa sot po ndodh e kundërta: është Berisha që bën sikur kërkon ndjekjen penale të Metës, ndërsa Rama e mbron. Binjakëzimi i arritur midis dy Byrove Hetimore është një ide djallëzore e mafies politike të Tiranës, për t’i dhënë ngjyra «amerikanizimi» hetuesisë së diskredituar shqiptare – si hallka e parë e sistemit të drejtësisë së kapitulluar prej kohësh. Drejtësia shqiptare ka vdekur dhe më parë duhet bërë varrosja e saj, pastaj të mendohet për organizimin e një drejtësie të vërtetë. Por, që të ndodhë kjo, duhet çrrënjosur mafia politike e Tiranës që e përdor atë për të shkatërruar drejtësinë «në emër të drejtësisë».
  Aktualisht para FBI shtrohen dy urgjenca lidhur me hetimin e Megakrimit Shqiptar, nëse ka ndërmend të bëjë ndonjë akt sado modest, për të justifikuar prestigjin e saj në sytë e popullit mirëbesues shqiptar:
  1 – T’i imponohet Prokurorisë së Përgjithshme që të marrë patjetër në konsideratë videon e Dritan Priftit (për pazarin e Metës) si edhe materialet filmikë e regjistrimet lidhur me vrasjet e 21 janarit 2011, që janë ekspertuar nga vetë FBI,
  2 – T’i kërkojë qeverisë shqiptare të rikthejë në mender-parlament «Ligjin Antimafia», një nen skandaloz i të cilit ndalon hetimin për korrupsion dhe procedimin e kupolës qeveritare, duke filluar prej zv/ministrave. Ky është një nga ligjet e rrallë që u miratua me vota të plota nga kusarët-deputetë të mafies politike dy-ngjyrëshe, sepse i pajis me imunitet edhe kupolat e qeverive të mëparshme.
  Nëse nuk do të vërë dorë në këto plagë të infektuara, FBI vjen në Shqipëri si avokat-mbrojtëse e tërthortë e mafies politike shqiptare – beniamine çerekshekullore e Washingtonit.
  http://kohajone.com/…/binjakezim-i-fbi-se-me-byrone-kombeta…
  https://www.youtube.com/watch?v=CxK6e4U88OM

  Reply to this comment
 8. Der Spiegel April 7, 11:14

  Tom Doshi eshte nje burre Trim Tribun, eshte Hero.

  Tom Doshi po lufton 1 me 100.

  Po lufton krimin dhe Hajduterine.

  E nisi me Ramen kete lufte ne 21 Janar kunder hajdutit Meta. ok

  kur Hajdutat po shtohen e po bashkohen me njeri tjetrin ne nuk duhet te trembemi .

  Rama apo meta ne ate Karrige ku jane ulur vetem BYTHEN kane te tyren

  sepse karrigeja eshte e Shtetit.

  Reply to this comment
  • "Horri i Bulevardit" April 7, 11:38

   Karrikja eshte e shtetit, teper i sakte, por edhe toma duhet te pranoje, qe u be nje gur shahu i saliut dhe humbi vehten.
   Te pakten nga videoja qe nxorri, rehabilitoi Ilir Meten, sidomos kur ne skene doli edhe fytyrshtremti Dritan Prifti.

   Reply to this comment
 9. Burrelsi April 7, 11:37

  O horr i bolevardit ke ngec mbrapa dhe nuk kupton as veten tate.

  Reply to this comment
 10. info analitike April 7, 14:27

  Tani per tani nuk ka asnje deklarim nga PS-ja, pra aleanca me partine e Frrokut vazhdon edhe per zgjedhjet lokale te 21 qershorit.
  http://www.panorama.com.al/dokumenti-me-firmen-e-frrokut-ne-kqz-ne-21-qershor-do-jemi-ne-koalicion-me-ps-ne/
  Perpara qe te rilindim edhe ngjalat e fundit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim