Fruthi i merr jetën një tjetër foshnjeje

February 16, 2018 16:20

Fruthi i merr jetën një tjetër foshnjeje

 

Fruthi shënon viktimën e dytë në Shqipëri.

Një foshnje 4 muajsh me inicialet R.N ka ndërruar jetë në shërbimin e Pediatrisë në QSUT si pasojë e komplikacioneve të fruthit.

Burimet bëjnë të ditur për Ora News se foshnja nga Peshkopia është paraqitur me probleme në bronkopneumoni, ka qenë i shtruar për disa ditë në Pediatrinë e QSUT-së dhe prekja nga fruthi ka rezultuar fatale.

Foshnja ka ndërruar jetë disa ditë më parë, ndërsa problem është fakti që fëmijët e vegjël ende nuk e kanë mbushur moshën e vaksinimit për kryerjen e vaksinës tre valente MMR.

Përpara disa ditësh po një tjetër foshnje, me të njëjtat komplikacione ka ndërruar jetë si pasojë e fruthit.

Kjo situatë ka bërë që autoritetet shëndetësore të marrin vendime që në rast epidemie të rekomandojnë vaksinimin e fëmijëve edhe 9 muajsh.

a.s/dita

February 16, 2018 16:20
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?