Fruti i ndaluar i Biblës nuk ishte molla: Është përkthyer gabim

January 19, 2018 12:25

Fruti i ndaluar i Biblës nuk ishte molla: Është përkthyer gabim

Popullarizimi i mollës si fruti i ndaluar që shkaktoi mëkatin origjinal të personazheve biblike Adami dhe Eva, rezulton të jetë pasojë e një përkthimi të gabuar të teksteve të shenjta, kur u përkthyen nga hebraishtja në latinisht.

Interpretimi u bë nga kleriku Jerónimo de Estridón, i cili në vitin 382 pas Krishtit mori nga Papa Damaso I urdhrin për të redaktuar atë që më vonë do të quhej Vulgata: një version i Biblës, e kthyer në latinisht, për njerëzit e thjeshtë.

Jeronimi nuk e zotëronte hebraishten. Për ta mësuar, ai shkoi në Betlehem dhe iu deshën rreth 15 vjet për të përkthyer tekstet origjinale. Megjithatë, janë bërë disa gabime në Vulgatën e tij.

 Kur bëri përkthimin e asaj pjese të biblës që fliste për një pemë, frutat e të cilës, Zoti ua kish ndaluar Adamit dhe Evës, Jeronimi ngatërroi termin “mālus” që do të thotë “mollë”, me “malus” që përkthehet  “i keq”.

Në këtë mënyrë ai interpretoi keq frazën që flet për frutën e Pemës së njohjes së të mirës dhe të keqes që  gjarpri i jep Evës.

Në mbrojtje të Jeronimos, duhet ta pranojmë se nuk e kishte të lehtë: termi ‘ mālus ‘ u referohej në ato kohë të gjitha frutave që përmbanin fara, prandaj mund të bëhej fjalë për ndonjë kajsi, dardhe apo çfarëdo tjetër.

Duhet të përmendet se në shkrimet e shenjta origjinale në hebraisht, frutat e pemës në fjalë janë quajtur me termin “peri”. /Dita

January 19, 2018 12:25
Komento

18 Komente

 1. Gili January 19, 13:17

  A thua ka edhe “fryte” te tjera te perkthyera gabim?

  Reply to this comment
  • Toni January 19, 16:01

   Bravo Gjon Leka! Eshte e vertete qe Jeronimi ishte ilir dhe ai renditet i dyti per nga rendesia ne grupin e atyre qe quhen doktoret e filozofise ne Vatikan. Perkthyesi i Bibles! Dinte shume gjuhe te huaja dhe jetoj ne Jeruzalem per 20 vjet duke u marre me perkthimin e Bibles nga Hebraishtja ne latinisht.

   Reply to this comment
 2. eh mer Adam c'te boni Eva ! January 19, 13:43

  Fruti me te cilin Eva mashtroj Adamin ka qen
  jo molla, jo dardha ,jo kajsia por
  *******************Sheeega .*********************

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 19, 15:34

   sipas gjetheve të pikturës së fundit,ke plotësisht të drejtë!!
   duket që dega ndërmejt shalëve të evës përfundon me një pjeshkë!!
   dhe këtë nuk mund t amohojë askush!
   ps:që sot “molla e adamit”,pra gërmazi që dallohet tek burrat duhet quajtur “pjeshka e adamit”!
   pra në këtë rast kemi dy pjeshkë,të evës dhe të adamit!!

   Reply to this comment
 3. Gjon Leka January 19, 14:58

  Një gjë nuk e the, ô gazetar. Që Jeronimi ishte ilir. Do të na i kishe ngritur pak adrenalinën.

  Reply to this comment
 4. MH January 19, 17:11

  Mirpo keto dy trupa te zhvilluar bukur mire nga fiziku dhe shendeti.Nga erdhen,u,e bup mbi toke nen hijen e pemes qe frutin e saj e ka perkthye gabim Jeronimi.
  Fruti ma i besushem duhet te kete kene SHEGA sepse asht plot e perplot me fare.Bravo i nderuemi komentues qe dhe mendimin ma te bindeshem.

  Reply to this comment
 5. demo January 19, 17:38

  Ishte HURMA,

  Reply to this comment
 6. Pellazgos January 19, 17:41

  Patjeter zoti Gjon Leka.
  Per ty nuk ka egzistuar as Greqia e Lashte,as Theatro,as gjuhe Greke,as Mathematike,as Lojera Olimpike,as Filosofi.
  Ilyret ishin Greke dhe flisnin Greqisht,prandaj edhe gjuha Shqipetare” 70% latine,nuk ka lidhje me Ilyret.Sa per keto perralla te Bibles qe jane kopje te Civilizimit Greke,eshte koha te luftojme injorancen e Mesjetes.
  Molla si simbol eshte i Mithollogjise Greke si Molla e Sherit,kur behej dasma e babait te Axileas,Peleas me nenen e Tij Neraidha ne Olimp.
  Dhe kete Molle qe quhej Millo tis Eridhos,Paris ja dha Afrovitit d.m.th Perendeshes se Dashurise dhe jo Iras gruas se Zeusit edhe Athinase Perendeshes se Dijes,Paqes.
  Ne Bibel shkruhet per cobenj,dele,urrejtje kurvel,eqe si Sara qe e shiti burri dhe vellai i tij Abraham tek Faraoni i Egjyptit,kurse ne Palestine,Kriti,Mikena kishte pallate 6 kateshe.
  Cfare ju lidh juve me cifutet,nuk u ngopet erresire mesjetare?
  Cfare kuptimi ka atehete Rilindja Evropiane?
  Te krishteret dhe Islamiket jane semundje qe jane vertetuar historikisht pengesa e lirise,edukimit,kultures,civilizimit.
  Kete e tregon Evropa,Amerika pas Mesjates,megjithese jane I eria,iste me qellime do inuese qe mbjellin shkaterrim,fatkeqesi,varferi,injorance.
  Dhe ceshte me kryesorja,pervec qe jane mbeshtetur 100% ne Civilizimin Greke d.m.th edhe neve qe jemi Epirote apo Ilyre dhe nuk kane lene Muze pa vepra qe i takojne Greqise dhe Neve te vjedhura me krime dhe shkaterime.

  Reply to this comment
  • Dibra e madhe January 19, 19:34

   Ti qeke idiot i klasit te pare ik mer grek I ndyre

   Reply to this comment
  • Timi January 20, 07:40

   @Pellazgos Po mor ti po te gjithe jane greke! Europianet, anglezet, turqit, ruset, amerikanet. Te gjtihe grek. Edhe iliret ishin greke edhe maqedonasit ishin greke, edhe serbet ishin greke, edhe rumunet ishin greke, edhe polaket jane greke. Hahaha! Juve ju kane lene trute more truthare. Greqi as ka patur ndonjehere, Eshte nje krijim gjermano-europian. Ka patur helene por jo Greqi dhe greker. Dhe ka patur vetem disa qytete si Athina dhe Sparta. Asgje tjeter. Greqia u krijua me force dhe me idealizem nga Europa dhe nga gjermanet dhe princi gjerman qe vune per ta krijuar Greqine. Vete ish Ministri grek Pangalos tha qe arvanitasit dhe epirotet si Marko Bocari jane shqiptare dhe ne ju kemi vjedhur ose huazuar fjale. Shko binde Pangallosin qe keta epirotet dhe arvanitasit jane grek. Edhe sot e kesaj dite pas qindra vjeteve ata flasin shqip. Edhe arbereshet e italise pas 550 vjeteve qe u larguan nga MOreja dhe Thesprotia apo Suli flasin shqip. Shko ne fshatrat rreth Athines dhe do te degosh arvanitasit qe kane jetuar ne jete te jeteve qe flasin shqip. Shko more pirdhu me genjeshtrat tuaja te peshtira!

   Reply to this comment
 7. teolog 24 ct January 19, 22:21

  Fruti i ndaluem ne Librin e Shenjte asht FIKU
  Lushnja locuta est …. mbyllet diskutimi

  Reply to this comment
 8. gjermani i fundit January 19, 22:29

  gorricat ishin, per pak desh u mbyt Adami sa i doli gurmazi e desh shkoi per lesh Eva,se nuk kishte me ke te bente kalamaqte.

  Reply to this comment
 9. Shqiptar Vendi January 20, 02:25

  Ishte sallatori .. e hengri Eva edhe e ndjeu Adami hahahaha

  Reply to this comment
 10. edhe humori ka kufijt e tij . January 20, 10:15

  S’ju vjen turp flisni budalliqe per
  Adamin & Even .
  po ato kan ne koke hibritat ,

  gorrica,sallator ,presh ,kunguj ,kallamoq etj

  Reply to this comment
 11. Pellazgos January 20, 17:44

  Zoti me komentin Timi.
  Po te lexosh Nichen nje nga filozofet me te medhenj Evropiane thote
  Pse urrejme Greket
  Do shikosh apo nxjerresh konkluzionin qe njeriu nga kafsha dallohet nga ndergjegja,respekti nderimi,sakrifica.
  Ai thote qe bota e ka patur e ka dhe do ta kete zili sa te jene ne krye te shteteve mosmirenjohes per te mirat qe Greqia i ka sjelle Kozmosit.
  Filozofi Iraklitos ne Greqine e Lashte kishte thene qe Ne si komb i kemi kaluar kufijte gjeo grafike dhe popujt barbare po identifikohen me Civilizimin tone.
  P.sh.
  Thetaro apo Lojerat Olimpike jane te regjistruara qe ne 786 para eres sone dhe ne gjuhen e Perendive Greke.Bile edhe kur u vra Iulios Qesaris ne Senat ne Rome senatoret bertisnin ne Greqisht.
  E di pse zoti Timi?
  Sepse Romen e ndertuan Greket nga Troas ne Dhardhanele ne Turqine e sotme.
  Enea sipas historise Romake bashke me Andro – maki gruan e Hektoras kaluan ne Buthrotos ne Epir dhe shkuan ne Rome.
  Roma e ka kuptimin e emrit greke qe do te thote i forte,greqisht edhe skliros.
  Kjo nga legjenda e Romus dhe Romulus qe ulkonja i ushqeu me qumeshtin e saj.
  Keto i thone Virgjili,Qiqeroni historia e botes,tani se cfare thone Sulejmanet eshte tjeter histori.
  Nitche thote qe bota u mundua te kopjoje Greqine dhe Greket dhe eshte katandisur nje karikature.
  Po te shikosh te gjitha ndertesat e institucioneve qe nga Shtepia e Bardhe ne Amerike,Gjykata e Larte dhe minera te tjera,ne Angli,Gjermani etj jane si Parthenonime shtyl,a Ionike,Dhorike,Korinthike.
  Kurse Babai i Psikollogjise Kant kur shkoi ne Akropol veshi kemishen me te shternjte dhe i tha ve,lait te Tij keshtu;
  Jemi vertete ne Acropol?
  Njeriut nuk i besohej,se vetem nga librat ishte i Magjepsur.
  Ilyret dhe Epirotet nuk ishin barbare sipas Xhufit por njerez me kulture,gjuhe greke,monedha etj.
  Atehere cfare kuptimi kishin Thetarot edhe kjo fjale greke ne hapesiren Ballkanike kur shkruheshin vetem Greqisht?
  Mos me thoni qe Ilyret nuk kishin ndjenja,nder,dinjitet per Kombin e tyre dhe i shkruajten ato Greqisht?Sulejmanet dhe armiqte e Niches ate qellim kishin,kane dhe do kene sa te egzistoje Zilia,Mosmirenjohja,Nderimi per Greqine.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*