Fruti magjibërës që duhet ta konsumoni çdo ditë

February 11, 2019 21:05

Fruti magjibërës që duhet ta konsumoni çdo ditë

Nëse ju ka vajtur mendja për diçka të ëmbël, ose diçka që do t’ju japë shumë energji dhe pak kalori, atëherë ushqimi ideal është hurma e Arabisë. Ato janë një ushqim fantastik për trupin dhe mendjen.

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse e konsumoni këtë frut rregullisht?

 1. Ulet rreziku i kancerit të zorrës së trashë

Fruti i hurmës së Arabisë bën mrekulli për sistemin tretës, duke eliminuar bakteret e dëmshme dhe duke rritur sasinë e baktereve të mira për organizmin. E njëjta gjë vlen edhe për zorrën e trashë. Ky frut pengon rritjen e qelizave kancerogjene në këtë organ.

Kur sistemi tretës funksionon më së miri edhe rreziku i kancerit të zorrës së trashë, ulet.

 1. I jep energji trupit

Hurmat e Arabisë përmbajnë sheqer natyral, glukozë, fruktozë dhe sakarozë të cilat iu japin një “bum” të menjëhershëm energjie. Gjithashtu ato janë të pasura me fibra, kalium, magnez, vitamina dhe antioksidantë të cilat nuk ndodhen në pijet energjike apo në produkte të tjera industriale.

 1. Sistemi i tretjes do të përmirësohet

Ky frut është ideal për të patur një sistem tretës, të shëndetshëm. Përmes konsumimit të rregullt të tij, ju merrni 12 gram fibra çka përbën edhe 48 për qind të konsumit të rekomanduar ditor!

Sasitë dhe llojet e duhura të fibrave e “shëndoshin” sistemin tretës duke parandaluar kapsllëkun dhe duke nxitur lëvizjen e rregullt të zorrëve dhe hurmat e Arabisë janë padyshim lloj i duhur i fibrave që na nevojiten. Në fakt, një studim i publikuar në “British Journal of Nutrition” zbuloi se njerëzit që kishin konsumuar 7 kokrra hurma në ditë për 21 ditë patën përmirësime në sistemin tretës.

 1. Ju bëjnë më të zgjuar

Hurmat arabe përmbajnë vitaminën B6 e cila përmirëson performancën e trurit duke ndihmuar trupin të “pasurohet” me serotoninë dhe norepinefrinë. Serotonina, rregullon gjendjen shpirtërore dhe norepinefrina ndihmon trupin në përballimin e stresit. Anasjelltas, hulumtimi ka treguar se nivelet e ulëta të Vitaminës B6 rritin rrezikun e depresionit.

Pra, kur truri juaj është “pastruar” nga stresi, dhe kur jeni në një gjendje të mirë shpirtërore, atëherë jeni më efektivë dhe shumë më të përqendruar.

 1. Trajtimi i hemorroideve

Hemorroidet janë venat në anus dhe që në disa raste enjten. Kjo shpesh shkaktohet nga kapsllëku që çon në tendosje në zonën në fund të traktit të tretjes. Kjo gjendje shpesh shumë e sikletshme dhe e dhimbshme, fatmirësisht mund të trajtohet dhe madje të eliminohet përmes një ndryshimi në dietë.

Shumë mjekë rekomandojnë një dietë të lartë në fibra, dhe në këtë rast ky frut vjen në ndihmë. Kështu ju shëroheni nga hemorroidet.

 1. Kuron një “zemër të thyer” dhe përmirëson sistemin kardiovaskular

Ndonjëherë gjithçka duhet për të kuruar një “zemër të thyer” është koha.

Por kaliumi që ky frut, ka ju ul nivelin e kolesterolit të keq që shkakton bllokime në arterie që mund të shkaktojnë hemorragji cerebrale dhe madje edhe atak kardiak. Një studim i bërë ndaj një numri të madh të moshuarish zbuloi se konsumimi i lartë i kaliumit uli ndjeshëm rrezikun e prekjes nga këto sëmundje.

f.h/Dita

February 11, 2019 21:05
Komento

6 Komente

 1. ganiu February 11, 23:26

  Ha, ha, haaaaa.

  Reply to this comment
 2. katarakti February 12, 11:43

  Te gjitha sa shkruhen me siper jane teresisht te verteta. Ne vend qe te blini ilaçe sintetike dhe artificiale perdorni ilaçet e nenes natyre per te qene mire me shendet dhe ne forme olimpike. Perdorni psh hudhren, qepen, limonin, mollen, dardhen etj etj. Dhe do ndiheni shume me mire fizikisht. Dhe femijeve ne vend qe tu blini embelsira qe rrisin sheqerin ne gjak, blijuni fruta te embla siç jane hurmat e Arabise. Ata do te jene po aq te kenaqur dhe plot shendet.

  Reply to this comment
  • antonio February 12, 23:43

   Po politikanet tane qe nuk semuren dhe i nderrojne grate si breket,mos valle hane mut qe jane kaq shpirtzinj?

   Reply to this comment
 3. Alidemsi vjeter February 12, 14:33

  Sa eshte kilogrami i ketij fruti….Mos u tallni me pensionistet…..

  Reply to this comment
 4. Hamshori February 12, 23:46

  Ky frut zevendeson mishin,bulmetin,buken,kafen,rakine dhe kur duhet edhe sheroka sumen!
  Uaaaaa,qenka zbulin kavajas!
  A e di Lul Domatja kete?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*