FOTO: Njihni fshatin më të pasur në botë dhe çfarë e bëri të tillë

August 6, 2018 21:51

FOTO: Njihni fshatin më të pasur në botë dhe çfarë e bëri të tillë

Është cilësuar si fshati më i pasur në botë.

Aty secili prej banorëve ka një pasuri prej të paktën njëqind mijë euro dhe çdo familje jeton në një vilë.

Fshati ka arsim dhe kujdes shëndetësor falas, posedon aeroplanë dhe planifikon të blejë edhe anije.

Ai ndodhet në provincën Jiangsu të Kinës Lindore dhe quhet Huaxi, i themeluar në vitin 1961 nga Wu Renbao.

Në vitin 1998 Huaxi u bë e para komunë e regjistruar në bursë. Ajo është tani një grup me 57 kompani dhe që ka lidhje me 15 institucione kërkimore dhe universitete.

Mrekullia ekonomike e Huaxisë është një ndërthurje e punës për begatinë e përbashkët me modelin ekonomik të tregut të lirë.

Wu Renbao nuk ndoqi një qasje të ngurtë e dogmatike ndaj zhvillimit të ekonomisë kolektive, por u nis nga kushtet konkrete të fshatit të tij. Ai u nda nga jeta në vitin 2013-të në moshën 85-vjeçare.

k.a./ dita

xinsrc_7af4591706fd46afb1a6bb5b475b5c76_d5-2

w435x80resp1

1-6

china35

August 6, 2018 21:51
Komento

7 Komente

 1. antonio September 12, 18:38

  Keto imazhe nuk mund ta njollosin MIREQENIEN DEMOKRATIKE te te gjithe fshatrave te Shqiperise!
  Shkoni e fotografoni Bathoren apo Kamzen dhe do mbeteni te habitur nga gjithe ai zhvillim!
  Shumica e kamzallinjve dhe bathoristeve kane pasuri prallore mbi 1 milion euro secili dhe nuk punojne aspak,se boll punuan ne kohen e trimit vicidolas Saleh Pleh Ram Vicidoli duke vjedhur sipas parimit demokratik “toke e xanun”!

  Reply to this comment
 2. info analitike September 12, 18:40

  Dita, mire se sillni lajme te marra nga mediat e huaja por te pakten mos cungoni pjeset qe jane me interesantet. Ne kete rast psh. keni lene pa permendur se cfare fshihet pas kesaj mireqenie. Tek ky link i keni te permbledhura me se miri: http://www.ilfattoquotidiano.it/2010/11/18/huaxi-il-paese-perfetto-dove-ce-tutto-eccetto-la-liberta/77571/

  Reply to this comment
 3. olimpia September 12, 22:48

  Le ta shikojnë ca barbarë që vërtiten nëpër zyrat e mediave dhe bëjnë artikuj
  Idjotë mbi Kinën.Le ta shikojnë edhe ca politikanë , që kur bisedojnë me kinezët , u duket vetja si të rëndësishëm , megjithëse nuk kanë idenë se cili është roli i Kinës në zhvillimet botërore , ekonomike , politike , shkencore dhe ushtarake .

  Reply to this comment
 4. Xhaxhi Ariu August 6, 22:07

  Ky fshati qenka vendi i pershtatshem per tu dehur. Jo per gje po e ke si justifikim kur i futesh ne shtepi tjetrit se te duket si e jotja.

  Reply to this comment
 5. alphade August 7, 01:11

  Nuk merren vesht cfare thone keta komentuesit …!!!
  E kane bastarduar gjuhen shqipe ne nje fare feje qe
  s’e merr vesht as dreqi ….!!!

  Reply to this comment
 6. ShkoDrani August 7, 12:19

  Ky mund te jet fshati me i pashr ne Kine por jo jashte saj, ku mund te gjenden me mijea te tille. Psh, ne Shqiperi ka nje fshat qe quhet Gjiti i Lalzit, ne Amerike quhet Hamptons, e shume e shume te ketille.
  Vecoria e ketij fshati qendron ne faktin se nje i mencur, ne vend qe te vjedh gjithcka per vete sic behet ne Shqiperi, vleresoi gjith bashkfshataret dhe ndau gjithcka barabar me ta. Sot, ndonese ka vdekur, ai nderohet thuajse si Mao.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?