Fshiu ngushëllimet, Facebook i kërkon falje familjes së Toto Rinës

November 23, 2017 02:51

Fshiu ngushëllimet, Facebook i kërkon falje familjes së Toto Rinës

Facebook i ka kërkuar ndjesë familjes së mafiozit Totò Riina për heqjen e mesazheve të ngushëllimit të postuara në rrjetin social pas vdekjes së tij.

Një zëdhënëse e Facebook i tha Associated Press që – postimet ishin “fshirë gabimisht” dhe “tashmë janë ripublikuar”.

Postimet e ngushëllimit për familjen Riina u hoqën pasi disa nga përdoruesit ishin ankuar për to.

Sipas linjës së etikës së platformës së Zuckerberg është e ndaluar përmbajtja e mesazheve që mbështesin grupe kriminale apo terroriste.

Pas vdekjes së bossit mafioz, profilet e vajzës Maria Concetta u “mbytën” nga mesazhet e ngushëllimit, por edhe nga sulmet për krimet e kryera.

Totò Riina u varros afër ish-eksponentëve të rëndësishëm të mafias: Michele Navarra, Luciano Liggio, Bernardo Provenzano.

Makina e funeralit u shfaq në varreza nga një hyrje anësore, për të shmangur fotografët.

E bija e Riina-s, Luçia e mbrojtur nga një kordon policie sapo doli nga varrimi u largua, pa dashur t’u përgjigjet pyetjeve të gazetarëve.

Riina 87 vjeç, ishte dënuar me 26 dënime të përjetshme për dhjetëra vrasje, mes të cilave ato të Falcones dhe Borselinos në 1992.

b.m. / dita

Viktima të Rinës

November 23, 2017 02:51
Komento

2 Komente

 1. Nausika November 23, 08:32

  Ky artikull, tregon se njerzit shkojnë pas interesave dhe sipas moralit. I ndjeri mafiosi, ka ndihmuar dhe shume te vobektë, ka përfunduar disa projekte sociale, që qeveritë në këto vende nuk i realizojnë dhe njerzit nuk duan të dinë, se mjetet financiare u arritën më terror. Ne kemi parë dhe filmat më Robin Hudhin, ku ai tregohet pozitiv…pra parimi t’ja marrësh kujt ka e t’ja japësh dhe atij që nuk ka..
  Brechti shkruajti, ku ka uri, nuk ka moral…

  Reply to this comment
  • Tony November 23, 18:44

   Te varferit jane me te ndershmit. Paraja dhe pushteti korrupton shpirtin dhe moralin. Nausika morali eshte me shume edukate familjare dhe shoqerore ku ritesh. A e di shprehjen : me thuaj me ke rri te te them kush je.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*