Fuga: Pse refuzova të jem pjesë e listës së Bashës

July 12, 2017 11:01

Fuga: Pse refuzova të jem pjesë e listës së Bashës

 

Akademiku Artan Fuga deklaroi se Lulzim Basha i kishte bërë një ftesë për të qenë pjesë e listës të PD-në për zgjedhjet e 25 qershorit.

I ftuar në “Këndi i Ekselencës” në “News24” Fuga pohoi se refuzoi për vetë faktin se nuk kishte përputhshmëri bindjesh.

Mes të tjerash ai tha se në këto zgjedhje votoi për PD-në.

Po ashtu akademiku theksoi se fushata e PS ishte perfekte, ndërsa PD nuk bëri fare.

“Ka pasur një ftesë. E falënderoj edhe njëherë por nuk e shoh kështu politikën. Nuk i gjykoj kolegët që u angazhuan në politikë. Unë bëjë tërë ditën politikë aktive.

Ti nuk hyn në politikë se dikush të fton, politika nuk është karrierë. Nëse bindjet nuk më çojnë drejt atij horizonti politik, unë se bëj. Nuk hyra se nuk gjej dhe skam përputhshmëri bindjesh.

Po të më thoshte dikush që; urdhëro që të drejtosh Ministrinë e Arsimit. Do u jepja të drejtat politike studentëve.

Ajo që mua në procesin e zgjedhjeve më erdhi keq është fakti se që nuk u krijuan kushte politike për të grisur ligjin e arsimit të lartë. Kjo e lë Shqipërinë në një kuadër politik të 40 viteve më parë. Unë jam për të drejta politike studentore, pasi ata nuk kanë të drejta. Unë kurrikulën do e ndjek vet, do e mbajë përgjegjësinë vetë.

Ana politike mua më vjen keq që çështja nuk arriti deri aty sa klasa politike, kundër ligjit të arsimit të lartë është LIBRA, LSI, PD dhe mjaftë zëra që nuk artikulohen me zë të lartë, edhe brenda PS. Koalicionet politiken dhe axhendat politike bëhen mbi kurriz të arsyes.

Ligji vihet mbi arsyen. Mua nuk më bëhet vonë se kush fitoi dhe kush humbi.

PD nuk bëri fushatë, është e thjeshtë.

 PS e bëri fushatën në mënyrë perfekte. Të papara ishin batutat. Unë e ndjek në mënyrë shumë të përditësuar literaturën shkencore për politikën. Merrem tërë ditën. Partitë e sotme në media nuk bëjnë programe. Programi është për shkolla. Sot bëhet art. Votova për PD”, tha Fuga.

 

July 12, 2017 11:01
Komento

6 Komente

 1. anticensurë25642654 July 12, 11:50

  ky paska shku për lesh i shkreti!!
  dhe e quanjënë “sociollog”?!
  o të bëfsh muti o fugë!!ti qënke karabush i lindur,dhe ti je si ata që ja qëllojnë ndonjëherë!!jo se ja qëllojnë me vetëdije,por thjeshtë se ju rastis në morinë e thënjeve që vjellin!!
  si mor karabush ” PS e bëri fushatën në mënyrë perfekte. “!!
  po ku e pe ti këtë fushatë mor debil,se ne përveçhumorit halabak të ramës me tepsia e kusia,sikur të vinte ndonjë arrixhofkë me shit sita në derë të shtëpisë,nuk pamë tjetër!!
  nuk paske pas pikpamje të njëjta me PDnë prandaj nuk ke pranuar për tu kandiduar,por ndenje i ngujuar në çadër,por në anën tjetër paske pas mendime të njëjta,megjithëse ska bërë fushatë fare,prap e ke votuar!!
  po ku e ke llogjikën mor karabush??e ke harruar maleve ku ke bërë foton??
  o sociollog leshi,mesiguri të ngjashëm si vetja duhet ti nxjerrësh studentët e tu!!karabushë si ti që nuk dinë çfarë thonë pavarsisht se spushojnë së foluri!!

  Reply to this comment
 2. vasili July 12, 12:01

  Hahahaha:
  Ne cfare poze impozante e ka vendosur bustin e tij. ´´Zeusi´´ i filosofise te Arnautistanit.
  Ca e cuditeshme,se duhej te kishte sadopak tru,qe te mos jepte kete cfaqie teper qesharake.
  Formimi bazik osmano-komunist i tij,ka dale gjithmone mbi llogjiken e kesaj qenie,duke e bere te cfaqe qendrime antieuropiane,per tere kohen,megjithse i pelqen shume ti vere kembet ne legen me uje te ngrohte,ne meken e kultures europiane:PARIS dhe ti bej nuska lulit,qe andej.
  Produkt i kllonimit osmano komunist,se fundi,´´filosofi yne´´ mbeshteti si i marre,nje te korruptuar,vjedhes,vrases, deshtak i perjetshem si lulin e saliut dhe republiken e ´´re´´ te tij te veshur me dollama te rjepur,dhe me alltije ne dore si ´´filosofi´´yne .Nuk eshte faji i ketyre fantomave,te ringritura nga varret e mesjetes orientale dhe kane zene vendet ne krye te qosheve tona,per tja kthyer fytyren ketij vendi nga keta e kane origjinen dhe jane formuar genomet e tyre..

  Reply to this comment
 3. I MASHTRUARI July 12, 12:14

  Nje njeri krejt i coroditur, qe thote shume gjera pa lidhje e pa kuptim. Fatkeqesi , qe kemi njerez te tille akademike , nga te cilet nuk mund te presesh asgje te mire ! Eshte per kete arsye , qe per z.Fuga ka aq shume pakenaqesi e kritika nga komentuesit ! Kujt i plasi se per ke voton ti , more pseudo shkencetar ?!

  Reply to this comment
 4. Mary Tereza Strongwoman July 12, 13:29

  Ti Vasil, qe nuk e ke per osh te perdoresh edhe mbiemer, mund te thuash tere sa mendon, edhe per Artan Fugen, por menjehere e turperon veten nese e quan Shqiperine Arnautistan…
  Ajo qe eshte, ashtu sic eshte, Shqiperia eshte Shqiperi, sic je ti, une, te tjeret qe perpiqen te merren vesh per ate qe na lidh natyrshem, prej gjakut, aresyes, ndjenjes, te shkuares dhe te ardhmes, Po, edhe per shkak te gabimeve qe kemi bere se bashku…

  Po, edhe une prirem nga kahja qe Artan Fuga do ish me mire te mbante dicka per vete, prej bisedave me Lul Bashen qpo me te tjeret. Njeriu eshte ajo cfare mban menjane nga te tjeret, ne thellesi te vetes!
  Nuk eshte halli per Bashen apo Ramen apo Meten: ata kane dale ne mexhlis dhe ate pune kane, duan te ngjiten lart si majmunet qe bejne te arrijne bananen atje lart, dhe ne- c;te bejme- i veshtrojme qe poshte!
  Profesor Fuga duhet te kultivoj virtytin tek ata qe permend, studentet e sotem e te neserm. Pra, edhe te mbaj dicka menjane, se jane ca gjera qe nuk konsumohen ne grup, ne sofer te madhe, de! Fisnikeria nuk ka te bej me sistemet, fisnikeria eshte e Njeriut, njeriu e kultivon ne bahchen e tij, edhe pse e ka per detyre ta dhuroj, si forme e qenies se tij…

  Por, (anticensure dhe Vasil) ne jemi te detyruar ta kuptojme dhe te pranojme ate pjese te madhe thjesht qytetare te profesor Fuges. Ai eshte jo pak i vertete ne ate qe rrefen. Ai ka bindjet e tij, qe vjen prej jetes dhe kultures qe ka ndodhur te marre, dhe keto e afrojne diku, por nuk e lene te behet njesh me kedo. Ska asgje te keqe ne kete mes. Ai rrefen se per ke votoi-packa se le te themi nuk behej dot minister i saj, por s’ka drojtje te rrefej se kush ishte i suksesshem ne fushate, sado qe suksesi rralle ka lidhje me virtytin!

  Nuk i kemi aq te dendur qytetaret ne Tirane, miqte e mi…

  Reply to this comment
 5. MH July 12, 14:49

  C’e rendesi ka se e refuzove ti.
  Pse cfare e din veten.Mileti te konsideron:Nji llafazan pa shtylle kurizore,pa cak e taban.

  Reply to this comment
 6. C'a bohet kshtu July 12, 17:18

  A. Fuga ka kohe qe eshte i goditur, nuk sherohet, nuk ka asnje shprese, lereni ne idiotesite e tij.
  Ketij “akadamiku” te pjerdhur me ligj te vecante i duhet ndaluar mesim-dhenia ne cdo lloj Universiteti shtetror apo privat, do te prodhoj tranguj (i hyfshin nga pas) sic eshte vete.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*