Fullani: BSH, ul me 0.25 % normën bazë të interesit

July 31, 2013 16:26

Fullani: BSH, ul me 0.25 % normën bazë të interesit

Banka e Shqipërisë ul me 0.25 përqind normën bazë të interesit duke arritur në shifrën më të ulët në histori, 3.5 përqind.

Ndërsa ka paraqitur raportin mujor të këshillit mbikqyrës së Bankës së Shqipërisë, Guvernatori Ardian Fullani ka theksuar se ulja e normës bazë krijon kushte më të mira për rritjen e kërkesës agregate.

Sipas tij, lehtësimi i politikës monetare faktorizon pritjet për një politikë fiskale të përmbajtur dhe krijon hapësira për korrektim të shpejtë e me kosto më të ulët për financat publike.

Gjithashtu Fullani u shpreh se është forcuar stabiliteti financiar në vend ndërsa inflacioni i nivelit të dytë rezulton të jetë 2.2 përqind.

Sipas Fullanit gjatë muajve në vazhdim do të ketë një rritje të ngadaltë të aktivitetit ekonomik ndërsa stimuli fiskal do të mungojë gjatë muajve të ardhshëm të vitit.

I pyetur në lidhje me deklaratat e kryeministrit të ardhshëm Edi Rama për audit ndërkombëtar, Fullani u shpreh se është detyrë e qeverisë së re të marrë informacione në lidhje me financat e vendit.

“Instrumentat e brendshme dhe të jashtme janë të domosdoshme.  BSH ndihet  shumë komfort sepse kjo është bërë dhe do të bëhet. Është një detyrë e qeverisë së re që të njihet me financat e vendit. Qeveria është e mirëpritur të marrë informacion nga Banka e Shqipërisë . Me rëndësi është angazhimi  i qeverisë për të ndërtuar një infrastrurë të qartë funksionale dhe transparente në lidhje me mbledhjen e të dhënave” tha Fullani.

July 31, 2013 16:26
Komento

7 Komente

 1. Santana July 31, 16:38

  Zoti Fullani , djal teper i ruar , i kurveruar, i kremuar , tani u kujtove per ato kredite , se dari tani jepnit kredi me perqindje mafiozesh qe jane te ndaluara ne gjith boten perendimore…Ju jeni nga grupi i telefonit te”kuq” te bankes shtetit dhe dini te silleni “korekt” me kryeministrat…Te shohim sa do tu ece me te riun, megjithse edhe ju e keni pas qef “sportin”

  Reply to this comment
 2. lulezo lulezaime lulezo July 31, 20:32

  Megjitese nuk i njoh keto probleme qe trajton ky guvernatori i bankes z Fullani por kam degjuar e lexuar neper gazeta se zoteria ne fjale ka dhene shuma te medha per fushaten e PD ishalla nuk jane te verteta,problem tjeter eshte se zoteria ne fjale vetem ka ulur perqindjet e interesit,asnjehere nga goja e ketij zoterie nuk ka thene se vendi ka krize e probleme te tjera do te isha kurioz ta di sa e ka rrogen ky marifetci dhe se cfar financon ky kodosh se nuk i mbaj mend mire disa shifra qe u dhane para disa kohesh dhe do tu lutesha ndonje komentuesi ose dhe gazetes dita qe te na jape disa te dhena te thena para disa kohesh,aman na tregoni sa eka rrogen ky bythqire,.

  Reply to this comment
 3. lulezo lulezaime lulezo July 31, 20:34

  Megjitese nuk i njoh keto probleme qe trajton ky guvernatori i bankes z Fullani por kam degjuar e lexuar neper gazeta se zoteria ne fjale ka dhene shuma te medha per fushaten e PD ishalla nuk jane te verteta,problem tjeter eshte se zoteria ne fjale vetem ka ulur perqindjet e interesit,asnjehere nga goja e ketij zoterie nuk ka thene se vendi ka krize e probleme te tjera do te isha kurioz ta di sa e ka rrogen ky marifetci dhe se cfar financon ky kodosh se nuk i mbaj mend mire disa shifra qe u dhane para disa kohesh dhe do tu lutesha ndonje komentuesi ose dhe gazetes dita qe te na jape disa te dhena te thena para disa kohesh,aman na tregoni sa eka rrogen ky bythqire,nuke di sa te verteta jane te dhenat e Braces,.

  Reply to this comment
 4. gozhda July 31, 20:43

  pse nuk ul pagen tate mor zagar.

  Reply to this comment
 5. shkodrani i balshajve August 1, 00:59

  FULLANI NJE KRIMINEL ANTISHQIPTAR
  Ulja me 0,25% e bere sot nga Fullani e bordi i tij inteligjent, duke e çuar ne 3,5% interesin primar eshte vazhdimesi e vepres kriminale dhe antishqiptare qe ai me vite po ndjek, duke menduar se ka te beje me marziane te zbritur nga planete te tjera.
  Italia, jo me larg se nje vit me pare, e shtrenguar ne krizen me te thelle te njezet viteve te fundit, per te siguruar fondet e nevojeshme per pagesat e interesave te borxhit stratosferik si dhe ate te pagesave korrente, u detyrua ti afroje tregut rendimente deri ne 9% te titujve te thesarit italian (BTP). Dhe vetem nderhyrja “miqesore” e Bankes Qendrore Europiane e drejtuar nga italiani Draghi, evitoi pasoja katastrofike per ekonomine italiane. Per te mos folur per Greqine o Spanjen.
  Shqiperia nuk ka nje banke mike qe ta ndihmoje, si per Lekun si monedhe vetem shqiptare ashtu edhe per borxhin stratosferik qe kalon 100% prodhimin e brendeshem lord, ne saje te politikes shoviniste te armikut numer nje te shqiptareve Sali Ram Berisha e tere sojit e sorollopit te tij.
  Me interesa kaq te ulta, Fullani duke dashur te mbuloje me gjethe fiku fundshpinen e tij te gjakosur nga perdorimi dite-nator, te perforcuar edhe nga korrupsioni galopant, droga, shpelarja e parave te ndyra, kriminaliteti alarmant, jo vetem nuk gjen investitore te huaj te blejne Bonot e Thesarit por edhe ato te brendeshmit i largon drejt tregjeve te huaja me rendimente joshese e te sigurta.
  Pasoja e pare, per te kenaqur edhe zonjen e Bankes Boterore te intervistuar sot Ksenlya Lvovski, eshte ajo e “rindertimit te hapsires fiskale” (sa fjale te veshtira) qe nuk do thote tjeter vetem rritjen e presionit fiskal, rritjen e taksave!
  Nga ana tjeter, rritja e taksave do te thote varferim i metejshem i shqiptareve, qe per te mbijetuar do vazhdojne ne mase te braktisin trojet ku linden per te marre rruget e botes.
  Nuk ju kujton kjo politike shoviniste e mire kolauduar nga mendja e semure e Fullanit dhe shovinistit Sali Berisha, te njejten politike qe ndoqi Josif Broz Tito me kosovaret per mbi 50 vjete duke ju hapur rruget e botes, per te “liruar” trojet kosovare me pasurite e saja natyrore e kulturore, per ti mbushur me invazoret serbe?
  Berisha hoqi vizat shqiptareve per ti zevendesuar ata me kosovare e maqedonas, duke plagosur tejrende identitetin shqiptar, e duke shfrytezuar “te debuarit” qe me gjakun e sakrificat e tyre po mbajne ata qe mbeten ne shqiperi pleqte e femijet.
  Nuk i duhen huate e bankave te huaja per te çuar ne falimentim Shqiperine, me ndertimet debitore te rrugeve te kombit apo te hidroelektrocentraleve te super kushtueshem, jashte çdo llogjike te tregut.
  Ja cili eshte terreni i minuar qe shovinisti Berisha po i le Edi Rames.
  Ja pse thirja e ime per Edin eshte e sinqerte: mos harro partine me te madhe e me te heshtur qe perben me shume se gjysmen e popullsise shqiptare – PARTINE E EMIGRANTEVE.
  Varet nga Edi Rama, me vendimet e menjehereshme qe duhet te marre ne shtator duke i treguar Fullanit jo deren e bankes po ate te prokurorise e te gjykates.
  Varet nga Edi Rama se do riproponoje nje kabinet me te pranueshem edhe per emigrantet, duke vene menjane Tahirajt, Peleshet e Canajt.
  Mjafton nje reduktim minimal i “reminenzave” te emigranteve siç i quan Lvovski dhe falimentimi si i idese tende EDI RAMA, si edhe te RILINDJES qe ne e mirepritem, te zvaniten per gjithnje.

  Reply to this comment
  • Pellumb zaimi August 1, 22:07

   Me dukeni logjik shkodran i balshajve! Per kete fullanin nuk kam asnje respekt . Me duket njeri pa integritet profesional e personal. Pershendetje. Jam i bindur qe kini bere nje koment racional.

   Reply to this comment
 6. Reparti i Riedukimit Nr. 313 August 1, 04:36

  Ardian Bullari nuk mund t’ a uli pagen e tij te ” Vogel ” prej 90 milion leke te vjetra ne vit, se ha nje dash cdo te shtune te Gjri i Lalezit, trurin e ka pa rrudha si fasule pllaqi nga ato te Korces, por harxhon shume kalori ne krevatin dopio qe ka ne zyre. I marre mbare grate qe punojne ne Banke, lodhet i shkreti duhet ti qajme hallin, komunistit te PPSH qe e hodhi teseren ne v. 1991 kur ajo u kthye ne PS. Ne komunizem ka ngrene me luge floriri, ne demokraci lugen e floririt e ka zbukuruar me diamante. Hallal plako, do te presim edhe muajin shtator, shkarkimi per ty eshte pak, po te pres te vish ne adresen e postimit te komentit.Toc.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*