Fundi i verës: Si t’i japim jetëgjatësi nxirjes

September 7, 2018 13:20

Fundi i verës: Si t’i japim jetëgjatësi nxirjes

 

Një nga shenjat e mirëqenies që na kanë dhënë pushimet është ngjyra e bukur që kemi në fytyrën dhe trupin tonë: fakti që e shohim veten të nxirë na bën një humor më të mirë dhe e bën më të lehtë kthimin në zakonet përditshme.

Qëllimi është, pra, të mbajmë ngjyrën për aq kohë sa të jetë e mundur. Gjëja e parë që duhet të dimë është se cikli jetësor i qelizave të epidermës është rreth 28 ditë, pas së cilës ata vdesin dhe vendi i tyre merret nga qelizat e reja dhe jo të nxira: nxirja jonë është e destinuar … të na lërë.

Por, le të zbulojmë se cilat janë masat që duhet të zbatohen në rutinën tonë të bukurisë për t’i “zgjatur jetën” sa më shumë që të jetë e mundur ngjyrës sonë të verës.

Dielli “nuk mbyllet”

Për fat të mirë, rrezet e diellit janë në dispozicion edhe në qytet. Nuk nxiheni si në det apo në mal, pasi ajri është më pak i qartë, por ata bëjnë punën e tyre gjithsesi. Nuk duhet t’i humbim mundësitë që të ekspozojmë veten në dritë sa më shumë që të jetë e mundur: ne mund të ecim, ngasim një biçikletë, të krijojmë një dhomë me diell në ballkonin e shtëpisë, nëse kemi hapësirë dhe privatësi të mjaftueshme. Ose, nëse koha është e mirë, mund të kalojmë një ditë në një pishinë të hapur, në liqen ose në një lëndinë jashtë qytetit. Rrezet UV do të ndihmojnë lëkurën tonë të prodhojë melaninën e re, duke ripërtërirë cirkun.

Larja zhduk nxirjen

Ne preferojmë dushin në krahasim me banjën: fakti i zhytjes plotësisht në ujë promovon zbukurimin e lëkurës, veçanërisht nëse përdorim ujë shumë të nxehtë. Dush, megjithatë, jo shumë i zgjatur dhe i bërë me ujë të freskët, e ndihmon lëkurën të ruajë elasticitetin e saj. Më mirë i shmangni banjat e shkumëzuara të flluskave, zgjidhni produktet hidratuese dhe vajrat e banjës. Kur thahemi, nuk duhet ta fërkojmë trupin me peshqir.

Hidratimi

Është aleati ynë më i mirë. Momenti ideal për të ushqyer lëkurën është pas dushit: një kalim i mirë kremi mbi tërë trupin është hapi i parë për të mbajtur një lëkurë të butë dhe elastike. Përveç kozmetikës së zakonshme, mund të provoni disa produkte natyrale si vaji Argan ose gjalpë Karite, ideale për lëkurë shumë të thatë. Le të mos harrojmë gjithashtu të hidratohemi “nga brenda”, domethënë të pimë shumë ujë. Uji, përveç ruajtjes së ekuilibrit të trupit tonë, ndihmon në kullimin e lëngjeve të tepërta dhe na mban në formë.

Pastrim

Kjo mund të duket paradoksale, por për të mbajtur një epidermë të gjallë dhe të ndritshme, qelizat e vdekura duhet të hiqen, madje edhe nëse ato janë të zeza. Një shtresë e lehtë dhe delikate, që do të përdoret një herë në javë, është hapi i parë për t’i dhënë lëkurës një aspekt veror. Gjithashtu ajo do të heqë qelizat e vdekura.

Në pjatë dhe në gotë

Një dietë e shëndetshme, e balancuar dhe e pasur me beta-carotene, përmirëson shëndetin e lëkurës dhe e bën atë të ndritshme dhe të gjallë. Ne mund të zgjedhim fruta dhe perime sezonale, duke favorizuar ata me ngjyrë portokalli si karota, kajsi e fundit, kungulli, manaferrat e egra dhe domate, të pasura me antocianë dhe lycopene. Gjithashtu janë të shkëlqyera ekstraktet dhe centrifugat për të pirë, për shembull, mollë dhe karota.

Kujdes me ajrin

Kondicionimi i ajrit, por edhe rrjedha e ventilatorit, sidomos nëse drejtohet drejtpërsëdrejti, dehidraton lëkurën dhe shkurton jetëgjatësinë e nxirjes. Kujdes pastaj për kondicionerët e zyrës dhe makinës: meqenëse temperaturat nuk janë më të nxehta, ne mund të përpiqemi të bëjmë më pak ftohje artificiale.

Edhe mund të mashtroni pak

Të vraposh për një nxirje të mirë të lëkurës, është gjithmonë një zgjidhje ekstreme, por e justifikueshme. Vetëm zgjidhni një produkt të mirë, që do të përdoret vetëm ose, për një efekt më të matur, duke përzier një sasi të vogël të kremit hidratues që ne zakonisht përdorim. Edhe një make-up i mirë, i lehtë dhe natyral, mund të theksojë ngjyrën e bukur të verës dhe ta ringjallë atë, kur ajo tenton të zbehet dhe ka nevojë për një ndihmë të vogël. Vetëm zgjidhni produktet e bronzit me një cilësi delikate dhe shkëlqim të ndritshëm, për të ringjallur shkëlqimin e verës.

a.s/dita

September 7, 2018 13:20
Komento

1 Koment

 1. em...Broxatissima . September 7, 17:36

  Ata qe jane rritur afer detit e njohin mire
  ate efekt nxirjej-je Bronxato .
  Vet jam nga ata tipa ,qe nxihem joshpejt por
  qe arrij ate ngjyre bronxato si duhet edhe pse zbardhem
  perseri shpejt .

  S’e kuptoj perse ,duhet qe te rrijme gjat Bronxato ???

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*