Gabimet e mjekëve/ Të trajtohen si çështje civile, jo penale

May 24, 2019 13:43

Gabimet e mjekëve/ Të trajtohen si çështje civile, jo penale

Mjekët mirëpresin ndyshimet që po bëhen në Kodin Penal, si përgjigje ndaj reagimeve të tyre të fundit në lidhje me  rastet e dhunimit të mjekëve, ndërkohë ata kërkojnë që gabimet mjekësore dhe neglizhenca të trajtohen si çështje civile dhe jo penale.

Shefi i departamentit të sëmundjeve infektive prof.Arjan Harxhi shprehet kundër arrestimit dhe dënimt të mjekut me burg.

Në kodin e ri parashikohet për herë të parë që dhuna ndaj bluzave të bardha të dënohet nga 1 deri në 5 vjet heqje lirie ndërkohë që ka penalizim edhe për mjekun në rastin e gabimit mjekësor dhe neglizhenca dënohet me burg.

e.t./dita

May 24, 2019 13:43
Komento

3 Komente

 1. Glaukias May 24, 15:31

  Gabimet e mjekëve, sipas mendimit tim, duhen dënuar me heqje të drejte të ushtrimit të profesionit në shtet dhe privat. Koha të caktohet nga rëndësia e gabimit dhe nëse është përsëritës. Mjeku për cdo mjekim ose diagnostikim të gabuar me pasoja të rënda shëndetsore dhe pasoja fatale, të shpallet automatikisht fajtor. Se nëse presim ekspertizën mjeko-ligjore atëherë do gjejnë ndonjë gjë kolegët që ta nxjerrin të pafajshëm. Nuk duhet të ketë fare nevojë për gjyq apo burg, hiqi të drejtën e të punuarit (bukën e gojës) për 1-10 vjet e të shikojmë se si do sillen mjekët.

  Reply to this comment
 2. Xha Brahua May 24, 16:38

  Si mundet qe nje mjek te mos mbaje pergjegjesi penale per veprimet apo mjekimin e gabuar. Nese e bejne nje gje te tille….. atehere me te vertete do te lindin konflikte me te medhaja edhe me te forta midis familjareve dhe vete mjekeve. Nje mjekim i gabuar mund te coje ne vdekjen e nje te afermi dhe mjeku pervecese duhet te demshperbleje familjen e viktimes por gjithashtu duhet te mbaje edhe pergjegjesi penale se perndryshe do te behet si “Hani i Stavros” . Te gjithe do ti fusin nga nje siguracion per te ruajtur bythen duke e ditur qe nuk i pret burgu. Kemisha e bardhe nuk duhet t’u jape imunitet perkundrazi duke e ditur qe i pret edhe burgu do dalin mjeke akoma me te mire dhe jo kasaper.

  Reply to this comment
 3. Arben May 24, 18:03

  2018

  Ne amerike u proceduan penalisht 2 mjeke si pasoje

  e profesionit te tyre.

  Ishin raste psikopatesh, qe me ndergjegje vrisnin

  pacientet.

  Ne shqiperi 25 mjekeve u ngriten akuza penale si

  pasoje e profesionit te tyre.

  Populli shqipetar, trim dhe heroik e ka marre goditjen

  sllavo-komuniste 1945-1990 ne menyre ballore.

  rrofte populli shqipetar, trim dhe heroik

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*