Gafë mbretërore: A mund të rrinte kjo pikturë në një dhomë me Obamën?

April 26, 2016 14:20

Gafë mbretërore: A mund të rrinte kjo pikturë në një dhomë me Obamën?

Një pikturë “politikisht e gabuar’ ishte vendosur në dhomën ku familja mbretërore priti presidentin amerikan Barak Obama dhe bashkëshorten e tij.

Piktura e Albert Cyup që njihet me titullin “Kapitulli i Zezakut” mund të kishte prekur presidentin Obama, na rast se një shërbyes nuk do të kishte ndërhyrë në kohë për të hequr etiketën me emrin e pikturës.

Për të mbuluar vendin bosh pas heqjes se etiketës shërbyesit vendosën përpara pikturës një abazhur të madh.

Në pikturën “The negro Page” duket një djalosh me ngjyrë në një pejsazh të vitit 1660.

 

33892B9D00000578-3558623-The_U_S_President_and_First_Lady_were_just_moments_away_from_bei-m-2_1461671704958

 

338901B500000578-3558623-image-a-2_1461628662127

April 26, 2016 14:20
Komento

4 Komente

 1. anticensurë 25642654 April 26, 17:40

  “Kapitulli i Zezakut” me të vërtetë është përkëthimi i “The negro Page”???
  nuk e njoh anglishten por me sa më kujtohet nga shkolla kjo “page”ka të bëjë me faqen fytyrën dhe jo me kapitullin!?

  Reply to this comment
  • Korabi April 26, 18:20

   Page eshte faqe libri/fletorje dhe jo faqe fytyre njeriu. Page perdorer dhe ne kuptimin figurativ, “kthe faqen” apo mbyll nje kapitull, sic mund te kesh degjuar dhe kengen “turn the page”.

   Reply to this comment
  • Korabi April 26, 18:22

   … Por ne rastin konkret behet fjale per page si “pazh” ne shqip. Ishin pergjithsisht te rinj qe ishin ne sherbim te mbretit.

   Reply to this comment
 2. Soll lili April 26, 23:19

  Perkthehet pazhi zezak i nderuar gazetar me nja 3 mastera patjeter.Pazhet ishin sherbetore te suites personale shpesh djelmosha,ne mesjete.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim