Gafat e Ramës me Lavrov

February 26, 2020 22:24

Gafat e Ramës me Lavrov

Takimi i kryeministrit Edi Rama me ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov, rezervoi edhe një anë tjetër: atë të mungesës së thellë të njohurive të kryeministrit shqiptar të raporteve mes dy vendeve dhe historikut jo të largët të marrëveshjeve që ka nënshkruar Shqipëria me Rusinë.

Gjatë konferencës për shtyp me kryediplomatin rus, ky i fundit tha:

Lavrov: “Kur bëhet fjalë për telefonatat me gjasë ajo që çfarë ju përmendët reflekton gjërat reale. Sa i takon takimeve personale, në 2004 menjëherë sapo u emërova Ministër i Jashtëm i Rusisë bëra një takim në Tiranë dhe më pas nënshkruam një traktat miqësie dhe bashkëpunimi me Ministrin e Jashtëm të asaj kohe. Nuk u ratifikua pasi pala shqiptare e la mënjanë këtë dokument, e harroi. Por ekziston, është gati dhe ne mund ta bëjmë efektiv në mënyrë që ti kemi të qarta parimet e marrëdhënieve tona. Megjithatë jam i sigurt që do të komunikojmë përgjatë këtij viti nëpërmjet telefonit dhe do të diskutojmë çështjet e OSBE, jemi të gatshëm për këtë,” ..

Përgjigja e Ramës:

Rama: “Telefonatat që thashë që nuk janë bërë që nga Stalini do të vazhdojnë të bëhen me ju. Do të vazhdojmë të komunikojmë. Po ka pasur një marrëveshje të nënshkruar mes jush dhe udhëheqësit të sotëm të opozitës sepse ka qenë Ministër i Jashtëm i asaj kohe por më duhet t’i mbetem parimit që diçka që është nënshkruar nga qeveria e mëparshme natyrisht nuk është se nuk duhet pranuar nga qeveria aktuale. Kur të kthehem në vend do ta shoh me kujdes dhe do t’ju dëshmoj që unë them çfarë bëj dhe bëj çfarë them,” 

Përgjigja tregon se si kryeministër dhe ministër i jashtëm, Rama nuk kishte asnjë informacion për marrëveshjen e vitit 2004 mes Shqipërisë dhe Rusisë.

Dhe veç kësaj deklaroi me vetësigurinë që karakterizon të paditurin, se që nga koha e Stalinit (në fakt prishja u bë në kohën e Hrushovit), nuk ka rënë as telefoni mes Tiranës dhe Moskës.

Lavrov, që është një ndër diplomatët më me përvojë në arenën nderkombëtare, shfrytëzoi rastin ta nxirrte bllof, por edhe të kujtonte se traktati i miqësisë dhe bashkëpunimit i nënshkruar, nuk ishte ratifikuar nga pala shqiptare.

Nxorri kështu një problem për të cilin Kryeministri – ministër i Jashtëm nuk mund të mos ishte në dijeni. Një informacion që ai duhet ta kishte marrë me vete në vend të gazetarëve – shtëpiakë.

Në vend të ndjesës për ate përfaqësim të sikletshëm që po i bënte Shqipërisë dhe OSBE- së, Rama përfitoi që me të njëjtin shkëlqim injorance, te sulmonte sivëllanë e tij në krye të PD-së, duke e bërë “ministër të jashtëm të 2004” ndërkohë që atëherë PD ka qenë në opozitë.

Ministër i Jashtëm ka qenë Kastriot Islami.

 

d.a. / dita

February 26, 2020 22:24
Komento

55 Komente

 1. Fieri PS February 26, 22:29

  Basketbollist hesapi
  rritur palestrave
  as babanë e vet të nderuar nuk e respektonte
  c prisni nga ky hajvan

  Reply to this comment
 2. LEON February 26, 23:12

  Prandaj thashe une qe dje,,do takohet babalja me Lavrovin.Shko trego barsaleta me Stalinin,qyfyre pazari me plakat e Paskuqanit,qe lavderojne kryeministrin se ju solli cadra.

  Reply to this comment
 3. Predator February 27, 00:01

  E lexuat gjeniun si tha: Do bej gjithcka te bashkoj rusin me Ukrainen

  Portokalli
  Pasi i ndau shqiptarët do të bashkojë rusët!

  Reply to this comment
  • Per profanin dhe militantucet e tij February 27, 00:27

   Këshilltari dhe miku i z. Rama, Baton Haxhiu u shfaq me një shkop në dorë mbi hartë duke treguar çfarë merrte Serbia e çfarë Kosova, çka dëshmon se nuk kemi të bëjmë me korrigjim, por shkëmbim.

   Rama harron se në fakt Serbia e njeh kufirin e Kosovës sipas përcaktimit të Rezolutës 1244 të OKB-së. Ajo thjesht nuk ka njohur Kosovën si shtet. Ndaj çdo diskutim për kufirin pa njohjen është negociim për ndarje.

   Reply to this comment
  • . February 27, 01:52

   c’pune ka me marrdheniet Shqiperi-Rusi kur shpalli se shkoi per marrdheniet Ukraine-Rusi

   ky ka perdor ukrainen si pretekst per axhenden e fshehte
   kush ja dha lejen per ridiskutim te nivelit te marrdhenieve tona me rusine

   do mbajtur tradhtari se nuk po ndalet qeni

   Reply to this comment
 4. agim February 27, 00:10

  Edvin, të ka ra goma, mos i jep kot gaz propagandës së nuk të bindet më timoni.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 27, 07:51

   e ka triçikël vllajo e jo makinë!!
   ec se shumë gjona nuk i kuptoni ju!!
   lene çunin të punojë!!
   i duhet kohë që ti arrijë rrezulatatet,minimumi 10 ose 20 legjislatura!!keni për të parë se si ka për të ndriçuar shqipëria!!
   gimo,tu boft ija,lene çunin e mos i fol n’dor,se po na e ngatrro fare!!

   Reply to this comment
 5. Buda February 27, 00:25

  Po ka pasur një marrëveshje të nënshkruar mes jush dhe udhëheqësit të sotëm të opozitës sepse ka qenë Ministër i Jashtëm i asaj kohe………
  minister i jashtem ka qene Kastriot Islami

  Reply to this comment
 6. Orteku i Fekenit February 27, 00:31

  Ky “bllof” qe vihet ne dukje ketu nuk ka asnje lloj vlere!! Pjesa me interesante e k.sh ishte ajo kur Lavrov u perpoq ta diskreditone Shqiperine si te “detyruar” ose te kufizuar ne politiken e jashteme nga SHBA,BE dhe NATO! Reagimi i Rames qe i menjehershem dhe elegant! Konfliktin ne Ukraine ai e kapi me takt nga kendveshtrimi i ” njerezve te vegjel “pa pretendime te medha dhe beri shume mire!
  Gazetares se Sputnik gjithashu zu pergjigj me suverenitet duke u paraqitur pa lene asnje dyshim se eshte dikush qe mbron vlerat e Perendimit. Rendesia e kesaj visite ne MOSKE per Kryeministrin u duk qe ishte edhe per ceshtjen e Kosoves se si kryesues i OSBE ai kishte mundesi ta vinte theksin edhe diku tjeter pa kaluar ne Moske. Edi Rama eshte i kritikushem per te tjera probleme por jo ne kete rast!

  Reply to this comment
  • redi February 27, 01:45

   Ti je nga ata idiotët që besojnë se njeriu që gjatëqeverisjen së tij largoi
   400,000 shqiptarë, mund të afrojë Rusinë me Ukraninën

   Reply to this comment
   • Altin February 27, 01:55

    5 SHEMBUJ ULËRITËS PËR GOMERËT QË MBYLLIN SYTË DHE LUTEN “O ZOT BËJE ËNDËRR!” ndërkohë që koronavirusi në mos ka pushtu Shqipërinë ai sapo e ka fill.uar pushtimin! KA ARDHUR! E KA SJELLË QEVERIA!

    Shembull 1
    Një shtetase aziatike (në portale thuhet që ishte kineze) u filmua teksa 2 policë pa maska dhe 2 infermierë me maska kirurgjie (dmth maska kot) e merrnin dhe e fusnin në një autoambulancë dhe nuk dihet se ku shkoi a çfarë ishte! Kur lajmi u postua në portale gëluan profile anonimë që njëzëri deklaronin plot “kompetencë” po pa asnjë referencë se nuk ishte kineze jo po kështu dhe jo ashtu dhe sapo zbuloheshin që ishin minj të bodrumit të selisë mavi të porositur zhdukeshin nga komunikimi!

    Shembull 2
    Ndërkohë në Portin e Durrësit u filmuan punonjës të shëndetit me maska koti (maska kirurgjie që nuk kanë asnjë vlerë për mbrojtje nga gripi i zakonshëm e le më koronavirusi jo e jo) kontaktonin çdo pasagjer që vinte nga Italia! Dmth mjafton të jetë një pasagjer i vetëm i infektuar dhe punonjësit e shtetit ja kanë transmetuar mijëra pasagjerëve përfshi edhe robtë e shpisë së vet dhe këdo që do ta takonin pas orarit të punës! Pra kemi të bëjmë me një program të përhapjes së virusit dhe jo të ndalimit të hyrjes apo identifikimit dhe kufizimit të tij!

    Shembull 3
    Nga ana tjetër Rezervat e Shtetit janë bosh për t’u përballur me emergjencën që është në prag dhe po ashtu edhe depot farmaceutike janë boshatisur me kohë dhe Qeveria nuk ka ndërmarrë absolutisht asnjë masë të paktën prej fillimit të Janarit kur u mor vesh që rreziku ishte në prag! Tani që po detyrohen nga presioni të lëvizin është e kotë se tashmë edhe bota vetë është në emergjencë dhe askush nuk mund ti përgjigjet kërkesave për blerje të Shqipërisë! Pra Qeveria përballë “pushtimit” të koronavirusit ja ka hequr “shulat pushkëve” të mjekësisë që efekti i pandemisë të jetë më i dëmshmi i mundshëm!

    Shembull 4
    Çuditërisht pikërisht në këtë periudhë janë hapur kufijtë për refugjatë klandestinë nga Pakistani, Iraku, Somalia apo Siria që hyjnë pa asnjë kontroll apo regjistrim në Shqipëri! Dhe refugjatët janë grupi i riskut më ekstrem për shkak të moskontrollit dhe të qënit jashtë trajtimit shëndetësor!

    Shembull 5
    Po ashtu në këtë periudhë u miratuan me urgjencë edhe ndryshimet ligjore për të sjellë në Shqipëri mijëra emigrantë me letra nga Bangladeshi apo Nigeria gjoja për ndërtimet e tërmetit! Pra bëhet fjalë për mijëra persona nga vendet me riskun më të lartë në glob për shkak të varfërisë ekstreme të vendeve nga vijnë!

    Dhe për t’i vënë vulën sot Shefja e Inspektimit të Shëndetit dmth personi përgjegjës për kontrollin e koronavirusit deklaroi live në TV se mezi po pret gjithë kënaqësi ardhjen e koronavirusit që po vret gjthm e më shumë njerëz!!! Natyrisht që asaj i shpëtoi goja se nuk duhet t’a thoshte por sinqeriteti i saj është prova më e fortë se çfarë perceptimi kanë komandantët e Rilindjes që duhet të përballen me virusin!

    Këto janë thjesht 5 shembuj tipik (ka me dhjetra) se si Qeveria po bën çmos që jo vetëm virusi i tmerrshëm të futet sa më shpejt në Shqipëri por edhe të korrë sa më shumë shqiptarë sepse shpërthimi i pandemisë së koronavirusit në Shqipëri është një instrument i forcimit të pushtetit të Rilindjes, sigurimit të mbështetjes ndërkombëtare për shkak të solidaritetit ndërkombëtar me Shqipërinë dhe është mjet dhuratë që rrit efikasitetin e Axhendës së Rilindjes për Rrënimin, Falimentimin dhe Shpopullimin e Shqipërisë!!!

    Ndaj dhe ata që nuk besojnë se koronavirusi po përdoret nga Rilindja si përshpejtues i Axhendës Soros për Rrënimin, Falimentimin dhe Shpopullimin e Shqipërisë i ngjajnë atij gomarit që mbyllte sytë kur po e çante ujku nga mbrapa duke u lutur O ZOT BËJE ËNDËRR!

    Reply to this comment
    • mirel February 27, 04:54

     No comment! Cmenduri te lexosh cfare ndodh. Vetem shqiptaret as ne ender nuk u duket.
     I jane perrulur fatit me vetedije. Te veje ku te veje. Vetem orari i kafes te mos prishet dhe PPPte te mos ndalen
     Duan rehat njerezit or ti, nuk duan te prishin terezine

     Reply to this comment
   • Roland Kondi (Landi) February 27, 15:24

    Ku i numerove ti mor redi…tek qimet e leshot t pishit te motres apo qimet r bythes se Ilir Metes…apo kuf pi beje roje tek dera e parkingut…ptuuuu rrace muti….vetem kot flisni.

    Reply to this comment
   • Orteku i Fekenit February 28, 10:10

    Ai e tha qarte “lehtesira per njerzit e vegjel” idjot eshte ai qe pa pare intervisten jep komentin

    Reply to this comment
 7. Arber iliri February 27, 02:14

  Rama shume i zgjuar dhe kompetent.pa asnje kompleks .Urime Edo ja dole edhe ne Moske.lavrovi u duk pordhe e vjeter.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 27, 13:24

   o ti shoku i ramës
   nuk u takua me ivanovin,por me shevarnaxen!!
   të kanë plasur sytë nuk di të lexosh??

   Reply to this comment
  • 21 Dhjetori February 27, 15:06

   ARAP DELIRI – shembull tipik i sahanlepirsit pa pagesë. Nuk thotë fare fare asgjë, por vetëm nxjerr llapën si zagar për të lëpirë kockën qe i hedh çdo mëngjes shoku i mëhallës së Ver Llapës

   Reply to this comment
  • LORA February 27, 15:36

   Jo vetem aq por edhe shume sexy me stilin e njekrres. Mua me pelqen.

   Reply to this comment
 8. Aaiu nga Selenic February 27, 02:38

  Kush i vuri rruspullen shqiperise dhe shkatrroi 1 milion vende pune.?
  Perse nuk ja kerkoni Berishes pore Rames.?
  Me ze e me figure ai e beri kete shkatrrim/
  Ne kohen e hyrjes ne pluralizem dhe ne ekonomin e tregut, Shqiperia kishte nevoj per 3 miliard dollare per rikostruktimin e ekonomise.
  Berisha nepermes firmave piramidale ja hoqi shqiperise 4 miliarde dollare. Shto ketu edhe 1997 edhe ajo i hoqi 3 miliarde dollare. pra qe bejn gjithsejte 10 mil;iarde dollare i mungojne shqiperise.
  E ku do ti marre Edi Rama keto.?
  Pyesni saliun dhe ket fature sote edhe ne ate bote e ka krimineli Sali Berisha dhe askush tjeter.,

  Reply to this comment
 9. mirel February 27, 04:58

  Po e kam thene qe eshte nje injorant halabak. cfare prisni me teper, nga nje legen qe vetem eshte turrur per leke te populli me primitiv i Evropes. Dhe kujton se eshte Vezir turk dhe jo kryetar i nje shteti demokratik.
  Feudal i peshtire

  Reply to this comment
  • Andi February 27, 20:10

   E ke thene to po kush te pjerdh ty.Shumica e shqiptareve qe votojne legjendarin Rama, e fshijne menderen me ty dhe sojin tend.Ti per ta je thjesht nje parazit kockelepires qe shet nenen tende per qyl.

   Reply to this comment
 10. Agim February 27, 05:34

  Dje më takuan në rrugë dy grupe emigrantësh afrikanë. Grupi i parë donte të dinte ku ishte kisha e qytetit. Mbase falen,luten a duan strehë.Një tjetër,i vetëm rrinte para një banaku frigoriferi andej nga nëntë katshet dhe thosh,milk,milk.

  Reply to this comment
  • Bela February 27, 13:27

   Nga Liqeni eshte plot
   Nuk ben dot nje vrap
   Jane ne cdo stol.e ferrë

   Reply to this comment
   • Gani USA February 27, 13:28

    Blen mbeshtetjen nderkombetare plehra e Surelit me muxhahedine, sirianë, ato që.nuk i prano bota i mbledh ky nderkohe qe shqipot ikin nga vendi ku kane lindur

    Reply to this comment
 11. anticensurë25642654 February 27, 07:45

  sa injorantë që jeni!!
  timonieri nuk gabon!!
  e para
  nuk harron të sulmojë opozitën më shkatrrimtare që bota ka parë ndonjëherë që nga koha e ramsesit të XII
  e dyta
  kastriot,kaçi i zi,sot është me opozitën!!
  pra kini kujdes kur flisni për timonierin e madh!!
  timonieri i madh është nga ata që e kapin leprin me qerre ose të mënçurin me budallallëk!
  timonieri e di fare mirë se lavrovi,kryedipllomati i putinit,demokratit më të madh që ka pas bota që nga koha e tuthamomit të VII,e urren stalinin diktator,njëlloj si rama,enverin diktator proletar,prandaj ja përmënd!
  ok,ka harruar timonieri se shqipëria ka pasur më shumë “telefonata” pas vdekjes së stalinit se kur ai ishte gjallë!!
  këto i lejohen timonierit,nuk i thonë kot “budallallëqe intelektuale”!!
  ndoshta timonieri do të kishte bërë mërë të çonte atë çirakun e lexum,se ai do tia mblidhte keq lavrovit!!
  këtij muzhiku injorant që sjell dynjanë vërdallë,dhe se kap askush gabim në fjalët e tij!!

  Reply to this comment
 12. Al February 27, 08:26

  Po nuk drejtohet politika jadhtme me hartime filloreje e patos….nuk eshtecudi ska pasur asnje info se nuk ka administrate…nuk behet shteti me ekselente e velina….

  Reply to this comment
 13. MeteH February 27, 08:45

  Hera e pare qe nuk i doli parashikimi i orakullit ETHEM LALAJ qe na kish pare filxhan e deklaroi qe me pare se “…se shpejti do shohim qendrimin dinjitoz te Rames perballe Putinit ne Moske…”
  E mo xhaxho Temja, ngaqe nuk poqi dot me Putinin nuk u zbatuan ato parashikimet tua dhe Rama nga Dinjitoz u be Karagjoz? Ahahahaha

  Reply to this comment
 14. Qytetari i Thjeshte February 27, 10:13

  Fajin e ka Saliu edhe per injorancen e tij ne Diplomaci, por mos ja vini veshin se do kete qene i bere!
  A mor derdimen politiqener si e keni katandisur kete toke te bekuar nga Zoti…

  Reply to this comment
 15. Limani February 27, 11:49

  O Shqipëri , o mavri, ç’të ka gjetur o e zeza ti me këta plehëra që mban mbi kokë ?!
  Prijësi i radhës ( lexo – sharlatani i radhës ) shkon në takim me kryediplomatin rus me duar në xhepa . Bëhet qesharak dhe premton se, sapo të kthehet në shtëpi , do njihet me ato dokumenta që s’i ka lexuar . E garanton bashkbiseduesin se, është njeriu që thotë atë që bën dhe bën atë që thotë .
  Bombastike , mahnitëse , elokuente sa s’ka ku të vejë , apo jo ?
  Po të qe demokrati feudo-borgjez Bajram Curri , apo demokrati borgjez Fanoli nuk do t’a humbisnin këtë rast pa evidentuar fisnikërinë dhe mirënjohjen e popullit shqipëtar për ata rusë që dogjën Traktatin e fshehët të Londrës që coptonte Shqipërinë !
  E ç’them dhe unë , krahësoj gjigantët tanë demokratë me një xhuxhmaxhuxh pa ngjyrë , pa identitet, pa karakter siç është Edvini !
  Fjalë për rahmet ka thënë ai shqipëtari ynë i ditur , që i kishte ardhur shpirti majë hundës – armiku më i madh i shqipëtarëve janë vetë shqipëtarët .
  Janë të gjithë ata që durojnë dhe duartrokasin Edvinët .
  Pisk i kemi punët !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 27, 12:33

   Limani
   ma merr mëndja se të kujtohet ajo që tha dobiçi për trampin gjat zgjedhjeve presidenciale??
   të jemi brënda,edhe unë isha e jam i të njëtit mendim me dobiçin për trampin,por e kundërshtova për pozicionin që kishte!si K/M nuk duhej ta thoshte!!
   ky ja qëllon pak atyre që thot,por të jesh i shigurtë se kur ja qëllon!?
   ka 1’000% të drejtë!!
   nuk e di në i bie në fije përse ja qëllon??
   thjesht përshkruan vetveten!!

   Reply to this comment
 16. Vasili February 27, 13:09

  kryeministri i Shqiperise,nje personalitet tashme i spikatur cilesor,ne boten e politikes europiane dhe me tej

  Reply to this comment
  • MDO February 27, 13:13

   KOMENTI JUAJ U REDAKTUA. PARALAJMËROHESH PËR FYERJE TË AUTORËVE TË DITËS.
   NËSE KONSTATOHET PËRSËRITJE NGA E NJËJTA IP, JU NUK DO JENI MË I MIRËPRITUR NË KËTË FORUM

   MODERATORI DITA ONLINE

   Reply to this comment
  • Jorgua February 27, 13:31

   Nese do te fshehesh nje gjethe pylli eshte vendi ideal, nese do te fshehesh nje budall punesoje te bashkia, ose qeveria!

   Reply to this comment
 17. Ethem Lalaj February 27, 14:56

  DITA:Me viziten ne Moske KM Rama e tregoi se eshte burre-shtetas.E pershendeti ambasadorja e SHBA qe nga Washingtoni.Hienat e Saliut le te flasin si te duan:
  1-Rama i tregoi Lavrovit se Moska ka ngelur me pikpamjet e Stalinit i vdekur ne 1953.
  2-Se Moska ka mundesi per paqe e jo lufte si ne Ukraine-Krime.Ky ishte qellimi kryesor.
  3-Se Shqiperia eshte me SHBA+NATO+BE..jo me ju..!
  4-Qe Serbia te njohi Kosoven..qe do te thot se Rusia eshte me Serbine kunder njohjes se kosoves si shtet.Kaq mjaftoi qe Ariu polar te uli koken para Rames.Te tjerat jane shpifje Saliste.
  -Disa idiot prap shkruajne nen emrin tim (MeteH)per te me trembur.Nuk shembet mali Tomorrit nga era.
  -FLM-DITA.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 27, 15:54

   e mor madhor mor m… madhor!!
   ti nuk je mal e aq më pak i tomorrit!!
   ti je një m… i madh që era ia shpërndan kutërbimin!!

   Reply to this comment
   • MeteH February 27, 20:09

    Hesht autocensure pash zotin, mos na zemero xhaxho ETHEM LALAJ se do na merzitet e ndoshta do vetcensurohet dhe pastaj nuk do shijojme me gallaten qe na sigurojne komentet e tij. Ky ETHEM tok me FTERI jane burime te pashterrshme marrezish dhe na gajasin me fort se gjithe kllounet bashke.

    Reply to this comment
    • E them, s'e them February 27, 20:43

     Kemi pare shume rroçka ne ket bote, por kur te tjeret i tallin leshte ashiqare me ta, askush prej tyre nuk ankohet se po e trembin. Kapteri yne madhor qenka vertet ekzemplar i ralle. Ka te drejte MeteH kur thote mos e beni balte se mund t’na largohet dhe do na mbetet te zgerdhihemi vetem me mufkat e fterr myteberit.

     Reply to this comment
 18. Filoeuropani February 27, 16:22

  Rama e ka sakte. Kastriot Islami eshte udheheqes i PD-se. Por e ka gabim lidhur me kontaktet. Vizita e parë e Ramiz Alisë si president i periudhes demokratike ka qenë në Moskë. Dhe kjo kishte kuptim politik nen frymen e Kongresit te Vazhdimësisë. Saliu e sigurtë që ka vazhduar kontaktet por nuk ishte i cmendur qe t’i bënte publike.

  Reply to this comment
 19. Adih February 27, 17:32

  Mbasi mbaroi bisedimi ne trayeze ,Ministrin e jashtem Rus ,gazetaret ruse e moren ne interviste min e tyre te jashtem ,si tu duk Rama z Min ?.dhe ai u pergjegj :

  kryem shqiptar Edi Rames ,kostumi i rrinte shume mire ne trup.

  Sa per sqarim :Ne Rusi ,kur nje student eshte shume i dobet ,brryl ne mesime ,profesoret Ruse per te mos e ofenduar Studentin ,i thone se kostumi te ndejka mire ne trup .

  Keshtu eshte edhe pr i vizatimit tone , qe i ri kostumi mire ne trup.

  Reply to this comment
 20. alphade February 27, 19:47

  Z. MeteH, po te shkonte Saliu yt ne Moske si kryeminier do
  t`a priste “jashtradhe” Putini dhe per aresyet qe mund te
  thuash Ti, por per aresye krejt te tjera: qe ia ngarkon UDB -ja e Milloshevicit dhe jo ajo e Vucicit sepse midis se pates
  UDB dhe te dytes ka dallime, sepse Vucici ka nxjerre mesi-
  me nga historia e turpshme e gjenocidit milloshevician dhe s`mund te notoje ne te njejtat ujra gjirizesh perseri ne
  shekullin 21 ! Do te ishte nje absurditet politik ne keto koh-
  ra, sic po bie nga dita ne dite i sapo ardhur ne pushtet,zo-
  teria e tij ,Albin Kurti ! More Albin ku jeton Ti, ne kete planet
  apo ne Mars ?! Kujton Ti se me pushket me “gjalme” te Se-
  lam Musait do ta mundje dhe do ta mundesh Serbine e Mi-
  lloshevicit apo Vucicit pa patur mbeshtetjen materiale dhe
  morale te aleatit tone strategjik: SHBA dhe BE-se ?! Vecse
  te jeshe miop politik sot qe te krekosesh me nje “patrioti-
  .zem-in extremizem” qe nese nuk ke parasysh konjukturat
  nderkombetare dhe strategjine e bashkpunimit dhe kordi-
  nimit te politikave me aleatet tane prevalente. C’eshte ky
  qendrim kategorik,pa fleksibilitet dhe pa mareveshje me
  .aleatet tane te medhenj Ju qe e njihni mire historine,zoti
  Kurti duhet te bindeni se historia e Shqiperise dhe e troje-
  .ve shqiptare eshte e lidhur ngushte me Ameriken e Will-
  sonit e deri me sot. Prandaj cdo hap i shqiptareve perpara
  duhet konsultuar me aleatin tone te madh,SHBA dhe naty-
  .risht mikun edhe duhet ta pyesesh kur behet fjale per pro-
  blemet jetike te nje vendi,sic eshte Kosova aktualisht dhe
  nuk duhet shkuar me mendimin vulgar dhe primitiv ,sic
  themi ne shqiptaret: ” per nje plesht djeg jorganin” , apo
  shprehja provinciale “mushka ime,pushka ime” qe nuk te
  cojne gjakundi,vecse ndez konfliktet me aleatet tane stra-
  tegjike qe nuk eshte nje fjale goje por nje realitet qe vendet
  .si Kosova dhe ne si Shqiperi duhet ta kemi ne qender te
  vemendjes nate e dite ne politiken tone nderkombetare
  per te bere dallimin midis miqeve,armiqeve dhe jo miqeve.
  Megjithate, e bera kete koment duke patur parasysh dekla
  ten e sotme te zotit Kurti, i cili ne menyre krejt kategorike
  dhe aspak diplomatike refuzon “noten” amerikane per heqjen e takses me Serbine, gje e cila ka sjelle nje ngerc
  te madh midis dy vendeve dhe dy shteteve dhe qe ne fund
  te fundit nuk kane aspak karakter politik por thjeshte eko-
  .nomik.Nuk po flitet ketu per ate qe ka muaj po spekullo-
  het: “Ceshtja e ndrrimit te territoreve” ,”korigjimit te kufijve”
  etj. Ketu po ! duhet qendruar fort dhe me vendosmeri. NUK KA DHE NUK DO TE KETE KURRE NDRRIM TERRITORESH
  MIDIS KOSOVES DHE SERBISE ! Ketu biem dakort te gjithe
  por kur vjen puna te gjerat ne fushen ekonomike, me fal se
  po ju them,zoti Kurti nuk duhen degjuar fjalet e nje dallka-
  uku qe ju ben thirrje qe te “Mos e hiqni taksen me Serbine”
  sepse Ai aq di aq thote. MJERE KOSOVA QE KISHTE NE KRYE NJE POLITIKAN KAQ MEDIOKER dhe qe ana jone e
  kufirit e shfrytezon barbarisht per qellimet e veta diabolke
  Mos i besoni ju politikane kosovare Monstres se Vicidolit
  Ai kerkon per interesat e veta ekskluzive te nxjerre geshte-
  njat nga zjarri me duart e te tjeteve. Kerkon t’i shpetoje
  Drejtesise se Re shqiptare qe po vjen por “NO PASARA!!!,.

  Reply to this comment
 21. alphade February 27, 20:12

  Komenti im………

  Reply to this comment
 22. alphade February 27, 20:25

  Korigjim”…..dhe JO per aresyet qe thua Ti ,por per aresye
  krejt te tjera…….”

  Reply to this comment
 23. Shtellunga February 27, 23:00

  Ky rrypi jon duhej te kishte shkuar ne Moske shum, shum i pergatitur, sepse:

  1 – Shkonte ne rolin e kryesuesit te OSBE-se;
  2 – Mardheniet Shqiperi – Rusi jane mjaft sensitive;
  3 – Lavrov eshte shtetari e diplomati me i zoti i Rusise.
  4 – etj.

  Mbase Edveri nuk kish mare narkotiket e duhur me vete.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 28, 10:03

   Shtellunga
   bota ka në krye të dipllomacisë profesionistë!!
   ne kemi një dështak si K/M,dështak si artist,dështak si shkrimtar,dështak si artist filmi,dhe dështak si M/J!!
   ky copa e mishit kujton se është duke ecur rrugëve të fshtit pas tërmetit dhe dialogon me braçe,o pallë “analistin” që lehnin oborreve!!
   ky dobiç ra në grackën e profesionistit lavrov,që po bëhet inventar i dipllomacisë ruse,duke u paraqitur si K/M i shqipërisë dhe jo si përfaqsuesi i OSBEsë!!
   mjafton ky fakt që ti pjerdhësh në të “dipllomacisë” ramiste!!
   ky copë idioti me ba mutat e tij kujton se kishte përballë spiropaleshen dhe jo atë që as pordhën nuk alëshon në surrat!!
   ky është një idiot që vetëm dementët mund ta quajnë të mënçur!!

   Reply to this comment
 24. faro February 28, 10:23

  Rama duhet përgëzuar vetëm e vetëm se kapi.fare shpejt THELBIN e ndryshimit të madh midis dy termave politik…… Detyrim dhe Zgjedhje.
  Po sikur mos ta kapte, Cfar do të ndodhte?
  Nuk e di nëse këta qe kapin ndonjë replike me vlera më shumë humoristike se sa politike, do ta kapnin këtë klecke me përgjegjësi sh të madhe, në takime të tilla.
  Lavrov si politikan I zgjuar, nuk e tha kot.
  Ndaj Ramen e përshëndes me një BRAVO!

  Reply to this comment
 25. Orteku i Fekenit February 28, 11:11

  Demokraci esht kur militantet e Rames zihen me ata Metes!
  Kush jane militantet? Ata qe jane duke lepire kocka ose ata qe presin te lepijne!
  Pjesa tjeter qe mbetet jane viktima naive!
  Na rruaft demokracia

  Reply to this comment
 26. Shkodra February 28, 18:02

  Gazeta DITA eshte mire ta heqe shkrimin nga faqja e vet. Nese nuk e kuptoni, pyesni zyrtarisht. Eshte tjeter gje NENSHKRIMI, dhe tjeter gje RATIFIKIMI. Nje marreveshje perfundon PAS RATIFIKIMIT. Dhe ratifikimi nuk u be ne 2005 e me pas.
  Mos turperoni dynjane.

  Reply to this comment
 27. Gjysmagjeli February 28, 20:47

  VAZHDONI SE NE KAZAN DO PERFUNDONI !JU QE U ESHTE PRISHUR VAGONI,55 PO IA KALONI!KJO GAZETE QE KUR U SHKARKUA KUNATI I SHOKUT XHEMAL KA IKUR PER LESH DHE E KEQJA NUK ESHTE TEK KR/REDAKTORI POR TEK LAKENJTE QE I KA RESHTUAR SI ANTARET E BIROSE POLITIKE KUR I MBLIDHTE ENVERI! NJE GJE ESHTE TEJET E KTHJELLET INATI I FSHATARIT ESHTE SI MUTI PAS KEPUCE QE S’TE NDAHET E S’TE NDAHET!

  Reply to this comment
 28. Alban Dega February 29, 00:53

  KRENAR PER KRYEMINISTRIN SHQIPTARE

  Keshtu flasin burrat e shtetit dhe jo kurvat e leshit!
  Ne Paris, ne Londer, ne Moske, ne Beograd, ne Prkin, ne Washington !
  Sy per sy e balle perballe !
  Ne kohen e duhur, ne vendin e duhur, me gjuhen e duhur, me personin e duhur
  A nuk veproi keshtu balle perballe e burrshteterisht me Presidentin e Serbise ne Beograd kur goditi ne zemren e nacional- shovinizmit kolonialist serb ne Kosove, kur i permendi Trepcen.
  – Zoti Vucic mos valle do ta transportoni Trepcen ne Beograd!? ishte pyetja mendjendritur e atdhetare e Edi Rames.
  A e dini aresyen pse vellezer e motra te Kosoves dhe Shqiperise !?
  Ka nje shprehje te vjeter por shume domethenese ne Beograd:
  “ Trepcja punon
  Beogradi nderton!”
  Pra “Jeruzalemi serb” e ka emrin Trepce! E jo vetem Trepce!
  A e dini se Trepcja dhe qymyrguri siperfaqesor i Kosoves i siguronin ish- Federates Jugosllave gati gjysmen e te ardhurave te saj !?
  Po Serbise !?
  Behet fjale per shume me teper…po te mos ishte cliruar Kosova.
  E ka nga ata hora edhe ne Tirane edhe ne Prishtine qe shpifin dhe e akuzojne Edi Ramen si prosper bee si tradhetar te Kosoves!
  Tradhetaret e vertete, hajdutet kelthasin ne kupe te qiellit kapeni tradhetarin, kapeni hajdutin per te fshehur tradhetine e hajnine e vet !
  Krenar per kryeministrin e Vendlindjes sime dhe per Atdheun tim te dyte !
  Ai shprehu dhe mbrojti burrerisht edhe ne Moske aspiratat me te larta zgjedhjen e popullit e kombit te vet shqiptar 95 per qind proamerikan!
  Falenderoj edhe ambasadoren amerikane ne Tirane qe, duke botuar debatin Rama- Lavrov ne ligjerate te drejte, beri pluhur e hi dhe demaskoi spekullimet e Mafias politike e mediatike te Prishtines e Tiranes lidhur me kete ceshtje.

  Reply to this comment
 29. Mark .UK March 1, 08:17

  Ben drejtimin e ridhjersve me ne krye drogaxhin Edi larguan europianet e dekleron se do bie iranianet per te ndertuar Shqipnin.Per shtat vjet largoj 400000 shqiptar ky kriminel nga vendi dhe ky e shet per sukses

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim