Gara për rektor, PD kërkon shtyrjen e zgjedhjeve në Universitetin e Tiranës

April 19, 2016 11:40

Gara për rektor, PD kërkon shtyrjen e zgjedhjeve në Universitetin e Tiranës

Zgjedhjet për rektor të universitetit të Tiranës, që pritet të mbahen të mërkurën, janë vënë në qendër të diskutimit në mbledhjen e sotme të komisionit parlamentar të Medias.

Përfaqësuesit e Partisë Demokratike kërkuan shtyrjen e zgjedhjeve për këtë garë pas kërcënimit që i është bërë kandidatit, Mihal Koni për tërheqje nga konkurimi.

Deputeti demokrat, Luçiano Boçi kërkoi që ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla të raportojë në parlament për këtë situatë. Por, kjo kërkesë e opozitës u rrëzua nga deputetët e maxhorancës.

“Maxhoranca ka shkuar larg duke goditur universitetet. Zgjedhjet kanë rënë, ministrja duhet të gjejë zgjidhje”, u shpreh ai.

Në reagimin e tij, Alfred Peza, nënkryetar i komisionit, u shpreh se politika duhet të rrijë larg universiteteve. “Në zgjedhjet e kaluara politika sillej si bandë”, tha ai. Nga ana e saj, deputetja e PS-së, Mimoza Hafizi kërkoi nga studentët dhe pedagogët që të përballen me këtë situatë.

Ndërsa deputeti socialist, Fatmir Toçi tha se e sheh procesin zgjedhor në universitete të çliruar nga politika.

April 19, 2016 11:40
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*