KLGJ, gati ngritja e Gjykatës së Posaçme Antikorrupsion

December 27, 2018 15:26

KLGJ, gati ngritja e Gjykatës së Posaçme Antikorrupsion

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka nisur përzgjedhjen e kandidatëve gjyqtarë për ngritjen e Gjykatës së Posaçme Antikorrupsion.

Në mbledhjen e zhvilluar sot, KLGJ shqyrtoi disa nga prioritet në lidhjen me funksionimin e Gjykatave të Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar dhe emërimin e kandidatëve për magjistratë të diplomuar nga Shkolla e Magjistraturës.

Më përputhje me kompetencat e përcaktuara nga ligji, KLGJ vendosi nisjen e procedurës për caktimin e përkohshëm të gjyqtarëve pranë Gjykatave së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar duke i hapur rrugë krijimit të këtyre gjykatave.

Gjithashtu KLGJ nisi procesin e komunikimit me institucionet shtetërore kompetente për verifikimin e pasurisë dhe figurës së kandidatëve për magjistratë të diplomuar në vitin 2018.

Ndërkohë, Këshilli i Lartë Gjyqësor miratoi deklarimin e mbarimit të statusit të gjyqtarit Metush Saraçi, për shkak dorëheqjeje.

o.j/dita

December 27, 2018 15:26
Komento

4 Komente

 1. mirel December 27, 16:57

  Po, do zgjidhen te korruptuarit per te denuar korrupsionin

  Reply to this comment
 2. C'a bohet kshtu December 27, 17:06

  Kryetar te Gjykates se Posacme Antikorrupsion do te zgjidhet Gjin Gjoni, i cili ka dhene “prova” per pastertine e figures se tij dhe sot vazhdon te jete pjese e KLD e drejtuar nga hajduti me bllok ne dore Iliri burri i baxhelles Monika cizmja.

  Reply to this comment
 3. Aliu nga Selenic December 27, 19:10

  Gjin gjoni akoma vegjeton ne Gjykatat tone.?
  Po ai kryetari i gjykates se larte qe firmoste ne 18-te Bordoro.?
  Vaj halli ne se drejtesia ngelet perseri ne duarte e ketyre xhailave,!

  Reply to this comment
  • tahipi December 27, 23:47

   gjin gjoni nuk ka kaluar vetingun akoma ( se shpejti vetohet dhe perjashtohet, eshte ne liste) kurse ai qe permende ne 18 bordero eshte ne komisionin e apelimit te vetingut ( se shpejti gremiset edhe ai ) keshtuqe mos u dhjaks kot

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

mersin escort mersin bayan escort konya escort eskişehir escort

Njoftim

Njoftim