Gati qeveria e re euroskeptike në Itali

May 21, 2018 19:34

Gati qeveria e re euroskeptike në Itali

Giuseppe Conte pritet të jetë kryeministri i ardhshëm i Italisë. Kandidatura e tij iu paraqit zyrtarisht presidentit Serxho Mattarella, nga krerët e dy partive që do të formojnë qeverinë, Luigi Di Maio dhe Matteo Salvini.

Pas thuajse 3 muajsh ngërç politik, Italia arrin të formojë shumicën qeverisëse dhe del me një emër konkret.

Stafeta tashmë i kalon presidentit Mattarella, i cili pritet të mandatojë Giuseppe Conte-n si kryeministër.

Në përfundim të negociatave të gjata, Lëvizja 5 Yjet dhe Lega Nord arritën të formojnë kabinetin qeveritar dhe të krijojnë programin qeverisës.

Pas takimit me presidentin, Matteo Salvini tha se askush nuk duhet të ketë frikë, pasi qeveria e ardhshme do të punojë kryesisht për të ulur borxhin publik.

Qeveria e re ka shqetësuar Brukselin, pasi për të parën herë euroskeptikët do të qeverisin ekonominë e tretë më të fuqishme të Eurozonës. Liderët e dy partive euroskeptike kanë paralajmëruar se nuk do të ndjekin më kursin e ashpër europian të kursimit, të cilin ata e fajësojnë se varfëroi italianët.

o.j/dita

May 21, 2018 19:34
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim