Gazeta franceze: Diçka nuk shkon me vdekjen e Florenc Beqirajt…

December 24, 2017 20:47

Gazeta franceze: Diçka nuk shkon me vdekjen e Florenc Beqirajt…

Gazeta franceze “Laprovence” i ka dedikuar një shkrim Florenc Beqiraj, ajo shkruan se si 4 ditë më parë ai u gjet i varur, në një dhomë të Qendrës së Paraburgimit Administrativ në katin e 14-të, ndërkohë që priste deportimin e tij në Shqipëri.

Beqiraj ndodhej në Francë prej 19 muajsh, ndërsa u vendos në paraburgim në fund të nëntorit, pas refuzimit të kërkesës së tij për azil dhe një detyrim për të lënë territorin. “Florenc ishte i lumtur që do e takonte familjen e tij për Krishtlindje, thotë një nga të afërmit e tij. Ai madje kishte hequr dorë nga kërkesa për rishqyrtimin e kërkesës së tij për azil, duke dëshiruar të kthehej sa më parë në Shqipëri. Shoqata e refugjatëve “Cos”, e konfirmon atë: Më 11 dhjetor ai shprehu kënaqësinë e tij për t’u larguar nga qendra, një nisje më 15 dhjetor u njoftua. Pse të vetëvritej 24 orë para se të kthehej te familja e tij, e cila tashmë ishte duke e pritur atë në Shqipëri?”, shkruan Gazeta Laprovence.

“Diçka është e gabuar në këtë dosje, 48 orë para tragjedisë, Florenci kishte raportuar se ishte “kërcënuar” nga një i dënuar, dhe më vonë administrata kishte ndërruar dhomën e tij për ta larguar atë. Por më 13 dhjetor, ai i tha shefit të tij se kishte frikë të vdiste gjatë natës, thotë një mik. Por, sipas CRA-së, nuk ka “dyshim” se vdekja e tij ishte për shkak të vetëvrasjes. Megjithatë, Prokuroria do të hapë një hetim dhe Olivier Rosato, një avokat për familjen Beqiraj, do të paraqesë një ankesë kundër X,”, shpjegon Laprovence.

Të afërmit duan të hedhin dritë mbi ngjarjen, sepse diçka është e gabuar në këtë rast”, tha ai, përcjell media franceze. “E megjithatë duket se ka diçka që nuk shkon në qendrën e ndalimit në Marsejë: nuk është një, por shtatë përpjekje për vetëvrasje (tre në javë), por edhe akte të vetë-gjymtimit dhe agresionit të dhunshëm që janë raportuar që nga mesi i nëntorit” .

“Njerëzit këtu janë në një gjendje të brishtë psikologjike, dobësi”, kështu shprehet Julian Karagueuzian, koordinator i Forumit për Refugjatët, dhe shton se këtë gjë nuk e kishte “vërejtur kurrë” në qendra të tjera në Francë. Ndërkohë, në magjistralen e shërbimit mjekësor, katër infermierë dhe një mjek po përpiqen të “ulin tensionin përmes dialogut”, por thonë se ata janë në fund dhe “në rrezik” me, që nga janari, duke ruajtur ambientet e tyre.

Policia dhe mjekët po qëndrojnë në “buzë” të humnerës: “Nëse paraburgimi kalon 90 ditë (sot është maksimumi 45 ditë), siç dëshiron qeveria, kjo gjë do të shpërthejë”. ”Të qëndruarit mbyllur më shumë nuk ndihmon: përtej 20 ditëve, probabiliteti për të qenë i largët bie në 4%”, vazhdon Assane Ndaw, zëvendës drejtor në Forumin e Refugjatëve. Shoqata lëshoi ​​një deklaratë dje duke kërkuar që “të bëhej dritë” për vdekjen e të riut shqiptar.

December 24, 2017 20:47
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*