Ironia e TAZ, gazeta gjermane i prezanton lexuesit “Mister Koronën”

April 11, 2020 22:19

Ironia e TAZ, gazeta gjermane i prezanton lexuesit “Mister Koronën”

Gazeta gjermane “Die Tageszeitung” i ka kushtuar kryeministrit Rama një hapësirë të veçantë në formatin e saj online.

Me titullin ngacmues “Edi Rama është mister korona”, gazeta gjermane ka trajtuar në këtë shkrim figurën  e kryeministrit shqiptar dhe mënyrën sesi ai po menaxhon krizën nga virusi.

Më poshtë një pjesë e shkrimit të publikuar në faqen online të TAZ:

Nëse doni të mësoni në lidhje me situatën aktuale në Shqipëri në kohën e virusit korona, mos u konsultoni me media me cilësi ose në faqen e internetit të një autoriteti shtetëror, por bëni një vizitë në faqen në Facebook të kryeministrit Edi Rama. Ai e quajti “luftë”, situatën kundër Covid-19 dhe e shpalli atë përparësinë e vetme kryesore.

Nëse doni të dilni nga banesa, për shembull, ju duhet një aplikacion për të marrë një leje elektronike. Në Shqipëri ekziston një shtetrrethim veçanërisht i rreptë: ndërmjet 05:00 mëngjesit dhe 13:00 në mesditë. Vetëm një person për familje lejohet të largohet nga shtëpia për një orë maksimalisht për të bërë veprime të rëndësishme. Është një shtetrrethim i plotë nga e shtuna pasdite deri të hënën në të hënën. Shqiptarët mësuan se si ta përdorin këtë aplikacion nga vetë Rama – dhe videot që ai hedh në faqen e tij në Facebook.

Masat e vetme

Prej disa kohësh, Rama bën ashtu siç do ai vetë: opozita konservatore Partia Demokratike (PD) ka bojkotuar Parlamentin për një kohë të gjatë në një klinikë të përjetshme me Partinë e tij Socialiste (PS). Gjykata Kushtetuese nuk është më funksionuese. Rama është vetëm dhe shumë i lumtur që përfitoi nga ky “fushëveprim” në situatën aktuale.

Deri më tani ka 409 raste të konfirmuara të Corona në Shqipëri, 23 njerëz kanë vdekur nga epidemia (10 Prill). Vendi ka pasur masa jashtëzakonisht të rrepta ndaj Covid-19 që nga 9 marsi, të cilat Rama i zbatoi i vetëm. Për shembull, pensionistët nuk lejohen të largohen nga shtëpitë e tyre deri në fund të epidemisë; pyetjet e tyre përmes aplikacionit refuzohen.

Shumë njerëz i pranojnë këto masa është edhe për shkak të pamjeve tronditëse nga Italia, me të cilat Shqipëria ka lidhje të ngushta ekonomike dhe sociale. Dhe frika se sistemi i dobët shëndetësor i Shqipërisë nuk do të jetë në gjendje t’i rezistojë një shpërthimi masiv të virusit.

Llogaritja e fuqisë së Ramës

Fakti që Rama është mentalisht në luftë mund të shihet edhe në rrugët e qyteteve. Pamjet në mediat sociale dhe programet televizive tregojnë automjete ushtarake dhe ushtarë të armatosur që patrullojnë lagjet. Sipas Ramës, ata duhet të ndërmarrin çfarëdo veprimi që është i nevojshëm, përfshirë gazin lotsjellës.

Duke pasur parasysh të gjitha rregullimet e rrepta, duket e çuditshme që ato nuk duket të zbatohen për të gjithë: fabrikat e këpucëve, qendrat e thirrjeve, minierat dhe vendet e ndërtimit vazhdojnë të funksionojnë.

 

e.k. / dita

 

April 11, 2020 22:19
Komento

65 Komente

 1. Iliria e bashkuar April 11, 22:48

  Clodheni me nje shkrim kot fare. Gazetar zjar venes dhe i dobet. Masa te repta ka kudo.

  Reply to this comment
  • Leviathani i Ramës: Pushteti psikologjik i luftës April 12, 02:18

   Ndonëse fillimisht nuk i kushtoi asnjë vëmendje, Kryeministri Rama e kuptoi menjëherë se Koronavirusi mund të bëhej një burim i pashterrshëm propagande. Vetëm dy ditë pasi u identifikuan rastet e para, – pasi fillimisht ishte shprehur se nuk ka asgjë për t’u shqetësuar, – retorika e tij ndryshoi kryekëput.

   Nga gjuha e shpërfilljes ndaj epidemisë, – çfarë shkaktoi edhe reagimin e opozitës, – ai kaloi në një retorikë alarmi duke paralajmëruar katastrofën. Ai filloi të flasë tashmë për luftë me një armik të padukshëm, bombat e të cilit qendronin jashtë, gati për të shpërthyer sapo të hidhnim hapin përtej pragut të shtëpisë. Ai kërkoi mobilizim të popullsisë, për të jetuar si në rrethim, duke mos dalë nga shtëpitë, e madje duke kursyer edhe vaktet e bukës.

   Orë të tëra fjalime online e videoselfie plot patos aktorial, u mbushën me kërcënime që flisnin për male të vdekurish, mure kufomash të pakallura që nuk do të gjenin dot varr, mortjen që pret të na hajë mishin, tmerre spitalore të sëmurësh të asfiksuar që përpëliten për tu mbushur me fryme… Një fantazi e tillë nekrofilike (më shumëse nekrofobike) do ta kishte zili edhe Markezi de Sad për nivelin e perversionit.

   Në fakt, edhe liderë të tjerë nëpër Europë folën gjithashtu për një luftë. Por kjo ishte më shumë një metaforë. Termat militarë furnizojnë shpesh retorikën politike, por vetëm në regjimet totalitare ato marrin kuptim të drejtpërdrejtë. Të gjendur përballë një terrori të shkaktuar më shumë nga mediat, disa liderë në perëndim, u detyruan të marrin masa të rrepta, me pasoja të rënda mbi ekonominë. Por sidoqoftë këto masa nuk ishin askund kaq drastike sa në Shqipëri dhe thuajse askund nuk patën fuqi kërcënuese, ndëshkuese e aq më pak penale.

   Për Ramën, lufta nuk është aspak metaforë. Në emër të saj ai i jep vetes të drejtë të veprojë me “ligje lufte” duke imponuar me dhunë një disiplinë ushtarake, pa pyetur për të drejtat e individëve. Shkelja e rregullave sipas tij përbën dezertim dhe tradhëti kombëtare. Armiku është i padukshëm, por tradhëtarët janë realë, po kështu edhe dënimet respektive, më të ashprat në botë, pas Kinës. Gjobat, pezullimi i patentës (megjithëse mund të kapesh duke ecur në këmbë), heqja e të drejtës për të përfituar ndihmë ekonomike, e deri tek burgu, – deri në 15 vjet, – janë kamzhiku që tmerron të pabindurit, ata që nuk i frikësohen virusit. Pjesë e këtij spektakli absurd është edhe patrullimi i përditshëm nëpër rrugë i autoblindave ushtarakë, që pozojnë hijerëndë marrëzinë e tyre përballë padukshmërisë së armikut.

   Studiuesit thonë se lufta, është gjithashtu një instrument i rëndësishëm për farkëtimin e bashkësisë. Ajo përdoret për të kultivuar artificialisht solidaritetin shoqëror, rreth pushtetit politik. Kur njerëzit janë të kërcënuar ata unifikohen dhe lenë mënjanë dallimet. Lawrence Jacks, filozof anglez i gjysmës së parë të shekullit të kaluar, e ka shpjeguar në një libër të posaçëm sesi lufa iu jep fund dallimeve dhe ndarjeve normale të politikës. Ai evidenton kështu një paradoks, të cilin e quan “paqja shpirtërore e luftës”, ku ajo shfaqet, jo vetëm si një fuqi përbashkuese, por edhe si një forcë të madhe motivuese për të përballuar vështirësitë dhe sakrificat që kërkohen.

   Kjo natyrisht që i shërben më së mirë një qeverie në një gjendje të tillë si kjo e Ramës. Lufta realizon solidaritetin e munguar të individit me qeverinë, apo qoftë edhe thjesht, zbehjen e indinjatës popullore ndaj saj. Për më tepër tmerri i shkaktuar prej idesë së një armiku të padukshëm që përgjon pas dere për të të vrarë, e zhvendos plotësisht nevojën për një qeverisje të mirë. Ndjenja e kërcënimit, bën që individët të çlirohen nga mëritë ndaj qeverisë, duke u bashkuar rreth saj, si i vetmi burim shpëtimi.

   Sociologët thonë gjithashtu se, ideja e luftës, i jep luftëtarit prestigj përmbi gjithë të tjerët, qofshin këta dijetarë, shkenctarë apo klerikë. Luftëtari adhurohet nga turmat, në sytë e të cilave ai duket plot mençuri morale dhe politike. Rama po e përdor luftën e tij virtuale, si një mjet për të pozuar në profilin e një luftëtari që po shpëton popullin nga vdekja. Atij tashmë i kemi borxh jetën.

   Hobbes-i e konsideron instiktin e mbijetesës, si instiktin më themelor të njeriut. Por, i reduktuar këtu, ai mbetet në gjendje primitive, i kyçur në kategorinë e shtazores, si një qenie amorale, asociale dhe apolitike. Në një situatë të tillë ai i nënshtrohet plotësisht pushtetit.

   Lufta, e zhvesh politikën nga çdo forcë vepruese përveç frikës. E vetmja kërkesë politike e artikuluar kur njeriut i kërcënohet jeta është shpëtimi prej vdekjes. Në këto kushte ai reduktohet në një qenie thellësisht biologjike ku e vetmja shtysë që e motivon është mbijetesa. Kjo është shoqëria perfekte për çdo pushtet korruptiv.

   Reply to this comment
   • Shkrim domethenes April 12, 09:20

    E ka qare ai Mertiri kete shkrimin ndoshta eshte me i miri i shkruar prej tij.

    Reply to this comment
   • Arber April 12, 10:56

    Sa qenke lodhur me tere kete shkrim, per te na treguar qe je kundershtar i Rames !
    Nuk vlen, nuk na intereson fare.
    Sepse, si te gjithe te tjeret si puna jote, nuk ka asgje parimore; e beni thjesht ngaqe-
    -Ose te eshte prishur “terezia” e perfitimeve qe kishit vene nga regjimi i sa-leh-qenit,
    -Ose je nga ata te shumtet si bushatet, zhejet, çanet, lubonjet, rakipet,etj., qe prisnit qe ky versniku Rama t’ju jape ofiqe e perfitîme (te pamerituara, se nuk dini te beni asgje!), por Rama natyrshem nuk ua dha.
    Keshtuqe, here tjeter shkruani vetem pak fjale: “O dreq Rama, ç’na njohe! “

    Reply to this comment
    • DEDA April 13, 12:47

     Mentalitet komunist . O me ne o kundra nesh rruge te mesme ska . Nuk i njeh fare dimesjonet e lirise , thote dhe argumenton mendimin e tij . Rama nuk eshte si kryeministrat e shkuar po eshte me i ligu nga te gjithe U ka mbetur ora te saliu , luli , iliri , hidhi ore syte nga perendimi , nuk e shpikem ne demokracine ka lindur ne greqine e lashte .

     Reply to this comment
   • Dajti April 12, 23:53

    Nje bravo te madhe!
    Te gjitha cfare kam ne koke une!

    Reply to this comment
  • mirel April 12, 08:10

   Ja qe nuk pertojne bota te mendojne o ti Iliria e bashkuar ne qeli. Futha ne burg e nje populli te tere qe ka arritur e kyc vete deren e qelise tregon qe ky popull nuk mendon me. Problemi eshte se recetat e Ramutit, qe shperndahen direjt nga Facebook dhe me pjesemarjen e dhiareve, nuk kane efekt ne Gjermani. Dhe duhet tja dime per Faleminderit qe mendojne ata per ne..
   Ja ashtu nje gazetar eshte. Duket kot, nje.
   Por po ta bej secili detyren e vet dhe ketu ne Shqiperine tende te shqyer nga Dulet atehere puner do ishin ndryshe..

   Reply to this comment
   • populli shqiptare April 12, 12:34

    mirel ,

    vazhdponi e hani te gjithe ne grup ktu ,

    se dhjesin gjithe shqiptaret aty

    Reply to this comment
    • mirel April 12, 17:56

     populli shqiptaree…o idiot kokegdhe. Dhiari i Ramutit, meso te shkruash, Bajge

     Reply to this comment
     • Arber April 12, 22:08

      Mirel (ç’emër!) njëthundrak, cilado të jetë tema e shkrimit (edhe kur është për lulet, për kozmosin, për letërsinë…), ti je me mut në gojë dhe e spërkat edhe komentin tënd duke na qelbur Temën.
      Na shuaj kureshtjen: e ke mëny ditore si suplement ushqimi, apo ta ka rekomanduar Tit Vasili si anti-koronë?
      Anyway, mos iu ndaj! Veçse mos na e sill këtu ne të tjerëve.

     • mirel April 13, 08:37

      Arber paska qene populli shqiptare dhe Iliria e bashkuar( ne karantine). Eshte me fat te jesh kerme e gezuar si puna jote. Tani ben vaki e i thoni gjermanit ha mut
      Po e bem punen e tij. I tregon botes mister koronen. Flet per gjermanet. Ju tregon speciet me te uleta te Ballkanot. Dhe ti mis hezito qe ta vertetosh. Gazi o botes dhe ganstere.

   • Iliria e bashkuar April 13, 22:40

    Pershendetje nga Franca, Mirel. Ligji ne fjal eshte per kete periudhe. Mendimi gjerman nuk mund te krahasohet me disa shqiptare, Rama apo tjeter. Ne France njerzit dalin me vertetim perjashta dhe pervec blerjes se ushqimeve nuk te drejta te tjera. Cté keqe ka te ndalosh virusin ?

    Reply to this comment
 2. Tomorri April 11, 22:56

  Gazeta gjermane nuk ka patur informaccione te plota per sjelljet e kryeministrit Rama gjate karantines,sepse ai e ka patur shtetin ne karantine prej 2 vjetesh!
  Rama sot SUNDON i vetem ne parlament,ne qeveri,ne pushtetin lokal,ne media,meqenese ka nje tv personal si ERTV, buxhetin e shtetit e ka perdorur,si i ka dashur qejfi,se askush nuk e kontrollon dot dhe nuk i thote NDAL!
  Kontrollin e Larte te Shtetit nuk e pyet njeri,se ketu nuk ka as gjykata dhe prokuroria,sidomos SPAK-u nuk merret me VIP-at e medhenj,por me “hajdutet e xhepave”!
  Rama ka “blere” sindikatat e puntoreve, duke u mbledhur me dhune te gjithe te punesuarve ne shtet e bashki,ne liste pagesat e tyre edhe kuotat e antaresimit ne sindikata,gje qe i ka bere ato te varura plotesisht nga qeveria,prandaj asnje greve apo proteste nuk behet nga sindikatat,por vetem nga opozita!
  Ka dhe plot te tjera,por edhe kaq mjafton qe Rama te cilesohet si DIKTATOR!
  Megjithate, po te degjojne gazetaret e huaj fjalorin qe Rama komunikon me qytetaret,te kenaqet shpirti !
  Por kulmi i kulmeve,si ralle ne bote,eshte fjalori talles i Rames me gazetaret qe i quan “KAZANE” dhe ata …heshtin!
  Rama eshte DIKTATOR,por modern!
  Nuk te vret me plumba,por te injoron si qenie njerezore,te heq nga puna,nuk te pranon e as te zgjidh ankesat,administrata e tij te grabit,por ti nuk ke te drejte te kerkosh te drejten tende ne shkallet e tjera te administrates publike,por vetem ne gjykate,qe per disa vjet nuk besoj se do funksionojne!
  Rama ka sajuar nje shtet personal,ku te 4 milion shqiptaret kudo ku jetojne ne mbare boten per cdo ankese duhet t’i drejtohen vetem kryeministrit Rama se askush nuk te zgjidh gje!
  Lavdi marksizem-fashizmit!

  Reply to this comment
  • xxx April 11, 23:49

   100% sakte
   por duhet shtuar Rama sundon jo vetem egzekutiv + parlament + PS por dhe krejt alternativen politike shqiptare se shqiperia eshte e kycyr mes Rames dhe pseudoalternatives se Bashes dmth mes Rames dhe Rames.

   Reply to this comment
 3. Kerkushi April 11, 22:59

  Edvino, si guxojne keta gjermanet te te shajne ty mor global, hidhi shpejt ne gjyq dhe nxirre ne te gjitha mediat shqiptare. Kur ta terheqesh padine, mos i thuj gjo njeriu. Ta ka ngrejt topin gazeta gjermane, hajde zhyte shpejt dhe fort (kujdes mos e qisesh jasht).

  Reply to this comment
  • Zigur Qarri April 12, 00:50

   E provoi lideri global para nje Viti me nje padi ndaj BILD,por asnje lajm deri tani!Me duket se e ka terhequr padine,dhe Leket qe do
   te paguante avokatin gjerman,750 Euro ora,do tia dhuroje nje Familje per rindertimin e Shtepise se shembur ne termetin e Nentorit.
   Punimet do te fillojn kur te mbarojn shirat e Pranveres,nese Kryeministri nuk ndryshon mendje deri atehere.
   Ne fakt,kto jan Leke te donatoreve privat,por sipas ligjit”rilindas”ai ka te drejte ti perdori si te tijat per çeshte private e humanitare.
   25 Qershor 2019″Sapo i kam dhënë prokurën avokatit gjerman Matthias Prinz, për nisjen e procesit gjyqësor mbi publikimet e BILD!
   Gjykatat gjermane le ta vendosin kush ka të drejtë e kush ka faj në këtë mes. E bëj sepse shqiptarët meritojnë ta dinë të vërtetën nga
   drejtësia e atij vendi pa hije”,deklaroi drogaxhiu D’Rama.Militantet presin me padurim fitoren e radhes te gjigandit D’Rama,qe patjeter
   do ti mposhti gjermanet ne strehen e tyre.

   Reply to this comment
 4. hahaha sa qesharake ! Das ist wirklich der alle Letzte .Geht's noch ? April 11, 23:38

  Dhe me e forta eshte ,

  referuar edhe titullit le te kuptohet qarte ,

  se porositesi kti Shkrimi ,lyl bytha pri Hollande ,

  ti ket sygjeruar edhe Titutjt Gazetes Gjermane

  si ta Formulojne siúlmin kunder KM Shqiptare .

  Duket qarte ,qe kemi te bejme me nji menyre shqiptare te menduari ne formulimin e shkrimit ,
  te sulmit qesharake .

  Gazeta Gjermane stafi i saj u be 50Mije €uro me e pasur sot ne izolim.waw super profit ,

  Per aq kohe sa te ket hajvane e shkerdhata si

  sali berisha ilir muta dhe lylzim basha ,

  Te Huajt do ta fusin koken e tyre ne cdo Vryme e ne cdo thellesi .

  Kto jane shenjat se Bota po ndryshon 😉

  Reply to this comment
  • Tifozi pa flok April 12, 02:40

   Ke shume te drejte.

   Ka dale prape nje sondazh i ri.

   Po ce do ne itali sot lideri yne kishte dale i dyti.

   I pari ishte Qazim Pompisti dhe ai i dyti

   Reply to this comment
  • JURISTI April 13, 13:16

   Komenton si militane . Keshtu thate edhe per pergjimet e dosjes 184 kur u publikuan ne gjermani , rama doli dhe kercenoi gazetarin dhe e paditi . Di gje ca eshte bere me padine e Rames ??? Nuk ka asgje te keqe qe edhe te paguash nje shkrim per ta botuar , rendesi ka te jete i vertete , shtypi biznes eshte . Sipas llogjikes tende dhe shkrimet pro rames i paguan rama , mos arsyetoni me dy standarte .

   Reply to this comment
   • Vetem Llogjike Juristi s'mundet me ken kjo qe shkruan April 14, 10:58

    Sepse ka te tille JURISTE ,

    ai vend prandaj lulezon krimi Politike dhe Korrupsioni !

    Nuk mendoj se ja vlen ji debat me te tille llogjike amatore .

    Natyrishte qe ka te keqe te paguash nji Gazete te Huaj ,

    te shpife dhe te nxije Figuren e nji Lideri te nji Shteti ,

    kjo penalizohet kudo ,
    Shtypi mudet te jet biznez ,por ka nji Moral dhe disa Ligje e rregulla qe perbejne tee ashtuquajturen Medie ,

    ka edhe Pergjegjesi ,e nuk eshte Dyqan Sunxhukesh

    apo preshi .
    Meso njiher cdo te thote medie pastaj komento ktu .
    Per cfar Standartesh flet or ti .
    Ktu kemi te bejme me tregeti Mafiozesh Politkane krimiele shqiptare ,
    qe porosisin shkrime ne nji vend te huaj ,si ata Gjermane , (me nxi figuren e kundershtarit Poltike – e manipulu opinionin )
    qe me nji vend Tjeter sdo ja mbante torra ,
    as ta shkoni ndermend .
    Me gjet Rama nji Avokat Amerikan ja shkaperdhen Miljonat Gjermanit Karagjoze ,po rrini rehat aty ,e shikoni Boteen nga ajo shoqeri aty mesjetare e qelbur nga krimi e degjenrimi .
    Nqs ti je vertet JURISTE ,
    duhet te hiqet e drejta per te qen i tille .
    Je me Dopllome plepi mesiguri .

    Reply to this comment
 5. Hani mut, o Helmut. April 12, 00:07

  Sa i ka paguar PD keta gay, nuk shikojne Gjermanine qe gungacja Merkel ja u nxiu rracen me jevgj, zezake etj.
  Veshtire pas 10 vitesh te gjesh nje bjond ne kete shtet, sperma e zezakeve e ka bere punen nuk u ka ikur “mundi” kot.
  Turqit me 6 milion banore do te dalin komuniteti i dyte ne Gjermani pas zazakeve.
  U duket cudi se si Rama e ka menaxhuar kete Pandemi dhe jane te pakenaqur qe deri me sot kemi 23 te vdekur.

  Reply to this comment
  • kastriot April 12, 09:49

   Dhe ‘socialist’ dhe racist e ekstremist qwnkeni lloj i vecante i ‘socialisteve’ si ‘socialistet’ e Musolinit

   Reply to this comment
   • Kalushi April 12, 17:23

    Per te ardhur keq niveli i komentuesve pro Rames.

    U ngeli muti ne goje

    Reply to this comment
    • mirel April 12, 18:00

     E drejte Kalush, kane ngelur vetem ca dhiare te mbaruar. Qe nga menyra e te shkruarit duket niveli mendor qe kane.
     Po cben mileti qe i duron urte e bute. Ketu duhet te ishte permbysur shteti me keto qe ben Ramuti.

     Reply to this comment
    • uahahahaha si keshtu bre mut muti ! April 12, 19:37

     Kakushe ,

     qe Mutit i vjen keq se e quajn Mute ,

     kjo tregon se ju jeni ne nji proces Mutacioni organik ,

     qe do shifet mbas asaj nese do ndodhi ndonji

     transformim ne

     kake ose bizge .

     Kto jane dy Opotion-e .

     Hajde zgjidhni nashi ..

     Per mirelin ,

     hahahah ai bo mir ta shkepusi gjuhen e tij nga
     bytha e Ramos
     dhe vazhdoje lepij ate te janulles 🙂

     Reply to this comment
     • mirel April 12, 20:10

      Kush flet, kjo lloj dhiare e Dules qe lepin dhe bythen e kufomave, sa “heronj greke” ke zhvarosur sot?

 6. Alban Dega April 12, 01:03

  Analize me fakte te gjalla

  EDI RAMA- NJE BURRE SHTETI SURPRIZE

  – Askush, asnjehere e askund nuk lind as baba I kombit e as burre shteti

  – Burre shteti e baba kombi te ben vetem puna, veprimtaria dhe vendimarrja ne sherbim e ne dobi te tyre ….

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Lind bebe !
  Behet burre ose grua
  Lartohet ose zhutet ne llum !
  Behet burre shteti ose burre gruaje, behet shtet formues ose shtet rrenues, shkencetar apo gomar, fisnik apo legen… hero apo vrases serial….me punen e veprimtarine e krijimtarine e vet ne sherbim e dobi te popullit e shtetit te vet ose hajdut me cizme e bandit e vrases i shtetit e popullit te vet.
  As Shqiperia nuk ben perjashtim nga ky rregull i arte…
  Nga gjiri i saj e mbare Botes kane dale, dalin e do te dalin perdite secili e te gjithe njesoj, te barabarte para robit e para Zotit.
  Shqiperia ka lindur e rritur Gjergj Kastriot Skenderbe por edhe Hamza Kastriote, Ismail Qemal Vlora por edhe East Pashe Toptanin, Fan Stilian Nolin por edhe Ahmet Zogun, Vojo Kushin por edhe Xhafer Deven…. Naim, Abdyl e Sami Frasherin por edhe Midhad Frasherin… Adem Jasharajt e Lladrovcet, por edhe Sinan Hasanet e Rahman Morinajt, Edvin Ramen por edhe SaLike Gerdec Floririn… Nene Terezen por edhe … Mona Cizme Lalezin…
  Pas babait te Pavaresise se Shqiperise Ismail Qemail Vlores, politikani qe i eshte afruar me shume titullit te burrit te shtetit e babait te Kombit ne Shqiperi eshte Edi Rama.
  Edi Rama nuk eshte as Shenjtor e as Pejgamer, as i perkryer e as profet por deshem nuk deshem eshte futur dhe do te mbetet ne historine e Shqiperise si babai i Reformes ne Drejtesi dhe Vetingut, si babai i shtetit ligjor ne Shqiperi, si lideri qe rrezikoi me shume karriken e vet per hir te reformave ne shume lemi te shtet- formimit ne nje shtet te degjeneruar, rrenuar, sakatuar dhe zhbere mbi 15 here ne 15 vjet te sundimit te SaLikekracise.
  Edi Rama eshte i vetmi politikan e qeveritar ne keto mbi 107 vjet qe ka leshuar e dhene pushtet per hir te shtetit e jo te karrikes se vet, sic veproi me marreveshjen e 2017 me Lulezim Bashen kur ia dhuroi ministrite kryesore opozites.
  Edi Rama ka plot gabime edhe faje ne qeverisjen e tij, por deklarata e tij se ai qendron midis se majtes e se djathtes eshte shume domethenese.
  Pse !?
  E vetmja gje qe qendron midis se majtes e se djathtes, e vetmja gje qe qendron mbi te majten e te djathten jo vetem ne Shqiperi por edhe kudo ne Bote eshte Shteti, kombi ne rastin konkret eshte vetem Shqiperia!
  Dhe deri tani e ka mbajtur dhe po e mban fjalen.
  Edi Rama eshte nje politikan qe nuk jep por prodhon lajm ne cdo hap e ne cdo veprim qe ben deri edhe me ngjyrat e kollareve dhe atletikeve qe vesh.
  Edi Rama eshte jo vetem nje politikan por edhe diplomat surprizash qe marrin vleresime maksimale e bejne jehone ne mbare Boten.
  Po ndalem vetem ne disa prej tyre me fakte te gjalla e me ze e me figure
  Vizita e tij zyrtare ne SHBA, takimet me te gjitha hallkat kyce te administrates amerikane, pritja fantastike si e asnje politikani shqiptar ne historine tone nga Presidenti Obama, zevendes- Presidenti Biden, keshilltari I Sigurise kombetare.
  Cdo takim dhe bisede me Papen Francisco, me Kancelaren Merkel, me Presidentin Macron, me udheheqesit e BE-se, Italiase, Presidenten e Zvicres… eshte deshmi vleresimi per kryeministrin shqiptar e shqiptaret ne teresi.
  Surpriza e tij kreative ne matshimin historik ne mes kater liderve te feve shqiptare e boterore ne rruget e Parisit… sidomos tre lapsat me ngjyrat e Flamurit francez ne xhepin ballor te xhaketes se tij, bene me shume jehone se vizitat e perfaqesuesve te te gjitha shteteve te tjera te marra se bashku…
  Tre lapsat me vlere 1 euro ne xhepin e kryeministrit Rama ne Paris bene me shume jehone jo vetem ne France, por ne mbare Boten se 6 helikopteret sakate nga korrupsioni i “ Bandes se Gangstereve” shqiptare,me vlere mbi 70 milione euro te paguar Sarkozit nga Sali Berisha me taksat dhe djersen e shqiptareve.
  Me aq fjale sa mund te thuhen per 90 sekonda bisede konfidenciale Koke me kole gjate nje takimi lidereve te NATO-s, Edi Rama fitoi vleresimin maksimal te Presidentit te superfuqise boterore SHBA-se Donald Trump.
  E se fundmi, vendimi kreativ e sidomos mesazh i i shkelqyer per dergimin e 30 mjekeve e infermereve shqiptare ne Itali jane perla politiko- diplomatike e njerezore( humanitare) qe vetem nje mendje e ndritur prej burri shteti te Edi Rames dhe sherbime madhore ndaj popullit, shtetit dhe kombit shqiptar qe na bejne krenare dhe ndrisin faqen para mbare Botes.
  Edi Rama as lindi e as kerkoi kurre titullin e larte burre shteti as baba kombi.
  Ai e fitoi dhe po e larton ate me punen dhe veprimtarine e tij, me mendjen e tij te ndritur dhe shpirtin krijues ne cdo hap e veprim te tij.
  Kij inatin por jepi hakun, thote sovrani.
  E Edi Rama ia jep hakun vetvetes me veprimet e vendimet e tij krijuese, sic ishte edhe ky i karantines se fundit ne Shqiperi.
  Ne kete kendveshtrim Edi Rama eshte nje burre shteti i paparashikueshem, i paparalexueshem.
  Shkurt, Edi Rama eshte nje burre shteti surprize!
  E burrat e shtetit jane dhe mbeten edhe baballare kombi!

  On Sat, Apr 4, 2020 at 3:02 PM Alban Dega

  Reply to this comment
  • T. Alibani April 12, 08:48

   Pse do votoja për atdhetarin Sali Berisha, me 28 qershor 2009?

   Nga Hamdi Dega, Nju Jork.

   Se pari Sali Berisha eshte lideri politik me atdhetar ne Shqiperi. Ai e filloi karrieren e tij nga hiçi. Biri i dy malësorëve pa asnje mbeshtetje, qe per pak e lane pa shkolle per shkak te “kleçkave” ne biografi, arriti te perfundoje shkelqyer Universitetin, arriti te emerohej pedagog e mjek njekohesisht e deri deri edhe te specializohej ne Paris.

   Arriti te mesoje gjuhe te huaja dhe te shkelqeje ne kardiologji. Arriti te beje realitet endrra qe dukeshin te parealizueshme edhe ne ëndërr.

   Pasioni me te cilin ai ndiqte zhvillimet ne Kosove, perkushtimi ndaj çeshtjes se Kosoves qekur ishte mjek i thjeshte eshte shembullor. Akoma e kam te fresket ne sy, ne mendje, ne shpirt kur ne shtepine e mikut te tij dhe bashkevendasit tone Mehmet Elezi korrektoi komentin tim per planin famekeq te Millosheviçit per serbizimin dhe kolonizimin perfundimtar te Kosoves. Ai koment pati nje jehone te madhe nderkombetare dhe koha vertetoi largepamesine e tij. Ne kulmin e katrahures se ’97, kur Shqiperia ishte ne flake edhe per shkak edhe te gabimeve foshnjarake te Berishes, ne kohen qe Presidenca ishte e rrethuar dhe pritej te sulmohej nga Çaushët, sic me kane treguar deshmitare okulare, Sali Berisha nuk e braktisi Shqiperine. Vendosi te vdiste si hero e jo tua mbathte me te katra nga syte kembet, siç do te vepronte pak me shume se nje vit me vone Fatos Nano! Kjo eshte nje prove zjarri, nje deshmi madhore per atdhetarine e Sali Berishes.

   Ne kohen e luftes çlirimtare ne Kosove, kulla e tij ne Viçidol u be baze e sigurte dhe strehe e ngrohte e qindra lufetareve per liri te Kosoves. Shume prej tyre rane si heronj ne altarin e lirise dhe pavaresise se Kosoves. Vepra me e madhe ne Ballkan dhe Vetem nje ure ka ndertuar Ahmet Zogu ne lumin Mat dhe bile edhe ne kohen e diktatures e deri sot njihet si “Ura e Zogut”.

   Megjithe perpjekjet per ta sabotuar fqinjet tane te Jugut e te Veriut, Sali Berisha e filloi dhe po e mbaron Rrugen Durres – Morine, arterien e bashkimit kombëtar ShqiperiKosove. U vodh. U shkapërderdh. Sado te jete vjedhur e shkapërderdhur rruga mbetet monument , “investimi me i madh ne Ballkan”, siç e degjova ne “Euronjuz” para dy ditesh. E kot nuk thote populli ku punohet, ku ndertohet edhe do te shkaperderdhet e vidhet ngapak.

   Apo mos valle vodhen me pak Nanot e Gjinusherit, Cacet e Bacet, Malajt e Balajt ne vepra shume me te vogla e tendera ! Nuk ka shqiptar brenda e jashte Shqiperise te sjelle nje fakt korrupsioni ose dallavereje financiare te Sali Berishes. Jo vetem kaq. Ne çdo rast qe ai eshte informuar apo ka marre vesh per korrupsion e dallavere, ai menjehere i ka spastruar pa medyshje autoret e tyre si ne Dogana, ne KESH, ne Tatime pra ne pikat kyçe ku eshte djersa e mundi i popullit. Persa u perket shpifjeve per vajzen e dhëndrrin e tij do t’u thoja akuzuesve te tyre turp e faqja e zeze per ju se çdo pasuri e tyre eshte e mbuluar teresisht nga pagat e larta me UNMIK-un e KFOR-in ne Kosove. Mos valle djali dhe vajza e tij duhet te rrine papune e te heqin dore nga profesionet e tyre vetem per te kenaqur kundershtaret e tij!? Mos valle femijet e tij duhet te behen fli te “moralit proletar” dhe “dhjete tipareve te komunistit”!???? Te pergojosh djalin e Berishes eshte po aq e turpshme sa pergojimi i semundjes se kapercyer te djalit te Edi Rames.

   Edhe me e paturpshme eshte pergojimi i kombesise se bashkeshortes se tij! Turp e faqja e zeze se Liri Berisha, Balidemaj eshte nderi i gruas shqiptare ne te gjithe drejtimet … Shembull serioziteti / Mund te besh shume kritika e verejtje per politiken e meparshme dhe te sotme te Sali Berishes. Nuk ka se si ndodhe ndryshe: kush punon edhe gabon. Po askush nuk mund ta akuzoje Sali Berishen per mungese serioziteti. Sa ishte serioz e skrupuloz ne fushen e kardiologjise kur iu fut asaj, aq bile edhe me serioz e tregoi dhe po e tregon vetveten ne fushen e politikes. Asnje pune ai nuk i futet me dy mendje.

   Kiji inatin por jepi hakun edhe kundershtarit. Realiteti eshte realitet edhe kur nuk me vjen per hosh mua. Me gjeni nje lider politik me serioz e me punetor se Sali Berishen dje, sot. Neser ishalla do t’ia kalojne shume te tjere per te miren e Shqiperise. “ Nuk ka lider me punetor se Sali Berishen” ka deklaruar EuroDeputetja Doris Pack dhe shume personalitete te tjera evropiane. Zero tolerance ndaj imoralitetit / Nuk ka asnje lider politik ne Shqiperi sot qe gezon moralin dhe reputacionin e Sali Berishes. “Ishte i vetmi profesor qe te shikonte si prind, si profesor e jo si laper “ me thoshte nje ishstudente e tij e para 25 vjeteve.

   Gjithe jeta e tij, por edhe paraardhesve te tij dhe krejt families se tij jane eshte shembull morali te larte shqiptar. Per çdo gje mund te toleroje, por kur eshte fjala per moralin, toleranca e tij eshte zero, Sali Berishes i duhen edhe kater vjet qe t’i perfundoje ato. Ndaj vota ime do te jete per Sali Berishen. Ai ngjason mjaft me ishPresidentin amerikan Xhorxh Bush . Kur e jep fjalen, qofte edhe mbrapsht po te jete, ai e con deri ne fund. Ne rastin konkret behet fjale per fjale per se mbari ne dobi e ne sherbim te Shqiperise e popullit te saj. .

   Gazeta 55
   E premte, 19 qershor 2009

   Reply to this comment
 7. Lazy April 12, 01:54

  Kur sdi te shkruash gjermanisht, lere me mire. Se edhe ato argumenta qe mendon se i ke, behen pa vlere.

  Reply to this comment
 8. Endri April 12, 02:15

  Burg per cfare?

  Rama po perpiqet te na mbushe mendjen se ne te gjithe ruzullin tokesor, nuk ka asnje kryetar qeverie, apo lider tribuje, qe po e lufton coronavirusin me ashper se ai.

  Ne kete kuader ai ka propozuar nje ndryshim ne Kodin Penal ku cdo qytetar i ndershem, mund te denohet aq sac denohet nje kriminel lufte.

  Per hir te se vertetes, Neni 75, krimet e luftes i denon me 15 vite burg.

  Po e leme nje moment menjane cmendurine e shkalles se denimit, dhe po shtroj vetem nje pyetje tjeter: burg per cfare?

  Ne tekniken legjislative ligji interpretohet ne fryme dhe ne germe.

  Fryma, pra qellimi i ketij neni duhet te jete qe te siguroje shendetin e qytetareve nga perhapja e coronavirusit.

  Ne vendet perendimore ka patur raste te personave te arrestuar, por situata ka qene ndryshe.

  Behet fjale per persona te konstatuar me coronavirus, te cileve iu eshte dhene urdhri qe te qendrojne ne karantine. Por ata e kane thyer karantinen, duke infekuar persona te tjere, te cilet kane humbur jeten.

  Ndersa ne Shqiperi, projektligji i dorezuar ne Kuvend parashikon nje skenar krejt te ndryshem.

  Ne te shkruhet shprehimisht se “Moszbatimi i urdhrit te karantines… nga personi mbartes i semundjes…”.

  Pra edhe nje person qe e ka kaluar semundjen, ka krijuar imunitet nga ajo, dhe tashme eshte i shendetshem, rrezikon te denohet 10 vjet burg per thyrjen e karantines.

  Ne kete rast, nga pikepamja shkencore ky person nuk perben me rrezik per perhapjen e semundjes, pasi ai as nuk e merr dot semundjen dhe as nuk e shperndan dot ate.

  Pra, burgu per kete person, do jete jo sepse perben nje rrezik per shoqerine, por sepse ka thyer urdhrin e kryeministrit.

  A ka nevoje per me teper prova per te kuptuar se ne cfare regjimi te rrezikshem po rreshqasim?

  Reply to this comment
 9. Zgalem April 12, 02:36

  Me pelqeu analiza e Alban Deges . Kjo firme edhte gjithnje prane problemeve te medha . Do ishte mire te shkruante me shkurt . Zgalem

  Reply to this comment
  • Keth keth April 12, 02:38

   Albani hidhet nga dega në degë dhe vetë shkruan, vetë miraton ato që shkruan

   🙂 🙂

   Reply to this comment
   • Alban Dega April 12, 05:18

    KAM TERE JETEN TIME NE NJE TRUNG…

    e trung pa dege nuk ka !

    Do vazhdoj edhe pasi te mos jem.
    Trungu per fisin e familjen time tash e te pakten kater breza ka qene dhe mbetet vetem Shqiperia dhe deget e saj te krasitura nga Shen Stefani, Berlini, Londra me sepaten e Shen Pjeterburgut , Moskes, Beogradit dhe Athines.
    Ato dege te te njejtin trung Shqiperi jane Kosova, Maqedonia, Cameria dhe Malesia!
    E ashtu si Feniksi u ringjall nga hiri i tij, ashtu sikurse Jezu Krishti u ringjall nga vepra e tij njerezore edhe trungu i Shqiperise dhe deget e saj nje dite do ti kthehen Shqiperise as te vogel e as te madhe por asaj natyrale!
    Haka shkon gjithnje tek i Zoti heret a vone.
    Dega e saj kryesore Kosova tashme eshte ringjallur. Eshte shtet i lire dhe i pavarur..
    Drejtesia edhe vonon por nuk harron !
    Kur shkruaj gjate e bej vetem se nuk kam kohe te shkruaj shkurt!
    Dhe nga njehere ka aq shume fakte sa vonoj duke i perzgjedhur !
    Aq me teper kur behet fjale per nje fabrike faktesh e lajmesh si Edi Rama, nje artist politikan dhe nje politikan artist.
    E dini pse?
    Sepse politika vet eshte Arti i se pamundures qe e kthen ate ne te mundur !

    Reply to this comment
    • Zigfrid April 12, 09:32

     Alban (Hamdi) Dega!
     Ne vetem nje malok dru me pre,kapadai ne kulm,qe i ke sherbyer te gjitheve vec jo Shqiperise,ndersa tani kerkon ta personalizosh veten sikur je koke e madhe!
     Harroje o gomar se je nje hic,prandaj zhgarravit carcafe te gjate me mburrje sikur je hero,por qe nuk ta ka vleresuar njeri!
     Leri denglat,por ne se e heq veten per njeri te zgjiar,se pari hiq dore nga servilizmat per pushtetare dhe behu opozite e pushteteve ne mbrojtje te popullit,sic kane vepruar te gjithe njerezit e medhenj kudo ne bote!
     Por ti je mesuar te jetosh si miza ne bythen e kalit qe ushqehet me…mut se kjo ty te duket me komode!
     Dhe na derdellit nga SHBA se te duket vetja si N.Frasheri dikur!
     Njerezit e vertete idealliste nuk u lepihen qeverive,por veprojne sic beri MIGJENI I MADH ndaj regjimit satrap te Zogollit!
     Por keto 30 vjet nuk ka dale ASNJE si ai!

     Reply to this comment
  • ? April 12, 03:33

   Me fal or ti po ai Alban (Hamdi) Dega eshte nje loqe gomari qe te gjitha shkrimet i shkruan para pasqyres dhe sa here ve pike puth pasqyren.

   Reply to this comment
   • Zigfrid April 12, 09:32

    Alban (Hamdi) Dega!
    Ne vetem nje malok dru me pre,kapadai ne kulm,qe i ke sherbyer te gjitheve vec jo Shqiperise,ndersa tani kerkon ta personalizosh veten sikur je koke e madhe!
    Harroje o gomar se je nje hic,prandaj zhgarravit carcafe te gjate me mburrje sikur je hero,por qe nuk ta ka vleresuar njeri!
    Leri denglat,por ne se e heq veten per njeri te zgjiar,se pari hiq dore nga servilizmat per pushtetare dhe behu opozite e pushteteve ne mbrojtje te popullit,sic kane vepruar te gjithe njerezit e medhenj kudo ne bote!
    Por ti je mesuar te jetosh si miza ne bythen e kalit qe ushqehet me…mut se kjo ty te duket me komode!
    Dhe na derdellit nga SHBA se te duket vetja si N.Frasheri dikur!
    Njerezit e vertete idealliste nuk u lepihen qeverive,por veprojne sic beri MIGJENI I MADH ndaj regjimit satrap te Zogollit!
    Por keto 30 vjet nuk ka dale ASNJE si ai!

    Reply to this comment
 10. Adih April 12, 03:56

  Alban Dega @…………….
  Ku jeton ti ,ore Alban ,ku ha bare ti ,dhe jo per ndonje gje , ke dhe tipare diktatori ,i perserit disa here me radhe keto carcafete tua dhe perdor si diktator imponimin tend kembengules pa llogjike si mushke ,te gjithe neve qe e lexojme kete g Dita . Mos u lodh kot .
  Te dalim ne teme :
  E lavderon Rame se eshte flamurtari i reformes ne drejtesi ..
  Jo more Dege ,ai i ka mbushur poturet me shume se hajdutet e tjere ,ka gjynahe per te lare .
  Ti thua se zbaton ligjet .
  Ke ligjesh zbaton ky more DEGE .Ky shkel me kembe ligjin posacerisht per pronat nenin 181 te saj ,nen stop si vellai i tij Berisha ,por me nje ndryshim ,Saliu si me i zgjuar qe eshte ,nuk beri legalizime atehere ,dhe jo se kishte frike Ramen ,por ishte aq i zgjuar ,e kuptonte fare mire se ishte ne kundershtim me kushtetuten ,kurse ky budalla qe lavderon ti o DEGA ben legalizime vete ,bile ben reklama si idiot dhe kur shperndan ato letrat higjenike edhe tallet e ben humor leshi me hallexhinjte, pamvaresisht qe jane te kondra ligjeshem .Mesoje nga une o Alban Bega , Rama qe lavderon ti nuk ka te drejte ne tokat e privatit te fusi hundet ,qofte edhe shteterore keto troje ,te beje legalizime .Ate legalizime nuk i kane bere as Perandoret e Sulltanet more Dega . Nje gje ka te drejte adashi i jot Rama , te beje legalizime vetem ne truallin qe i ka lene e jema e me te jatin ,por duhet te pyesi dhe te vellane .Kurse ne truajt shteterore prap nuk ka te drejte ligjore ,se trualli shteteror me ligj eshte prone e te gjithe popullit qe nga vermoshi ne konispol ,dhe jo e hajduteve ,se ndodh me vone si tek unaza e RE tek ASTIRI Mesoje ,ndihmoje Ramen ,ai eshte vetem nje drejtor i pergjithshem i gjithe shqiperise ,por nuk eshte Pronar ose CAR ..Apo nuk te vjen keq ty o Bega ,qe te pagojme ne qe nuk thyejme ligjin akoma me taksat tona , miliardat ne Strasbourg ? Mos na e shkund kuleten o Hamdi Bega ne te tjereve ..Dhe ne qofte se ti e ke inat Berishen ,ti duke lavderuar Ramen con uje tek ara e Berishes ,se ky Rama me superxhiro kot e jo plot ,aq e ka arsyen .Prandaj o Dega mos e ndihmo pa dashje Berishen ,se na prish pune te gjitheve ?????
  Nuk dua ti numuroj bythlepirjet e tua ,por nje pyetje kam e mu pergjigj o DEGA .
  .Cfare ndryshimi ka midis programit te PS se RAMES me te PD se Saliut ??.Mu pergjegj , jam i sigurte qe nuk do pergjegjesh , se nuk kane as edhe nje ndryshim sa do te vogel midis tyre .Por eshte nje gje e frikeshme midis Rames dhe Berishes , se ky adashi i jot Rama ka uzurpuar cdo gje ,dhe kjo vjen era thartire diktature ,Dhe o DEGA , po te veproje SPAK dhe BKH , ishalla e kane vendosur ato matane oqeanit ,ke per te pare ti ku do shkojne te gjithe keta ,qe nga Rama i Jot i pari ,po ashtu me Berishe ,Mete e Bashe ,por nje gje e mire do na vije edhe ne lexuesit e kesaj Gazete te nderuar Dita ,e mbas SPAK ti ske fytyre te kometosh me ,qe po na lavderon me logjike skixofreni “Skenderbeun ” tone ,duke vepruar tamam si ai Palla i ripjelljes fshatar Librazhdi sot , se dje ja kishin varur melcite ne qafe per reklama boshe Braces ,qe pa pike turpi del e thote se Rama po interesohet i vetmi per reformimin e drejtesise ??? Tamam si Brace ,ne opozite qe i “perplaste ” Saliut nga foltorja e parlamentit gjoja per bemat qe kishte bere ??.Nuk e ndihmon me azgje shoqerine me komentet e tua por perkundrazi o Dega ,sinqerisht dua te ndihmoj e te hap syte ,se je verbuar o intelekual pa karakter ,me keq se gazetaret e shkrete ne kohe te diktatures komuniste ,me gjithese e benin nga halli te shkretet ,po ti mos jeton tek KIMI ne KORENE e VERIUT e Hamdi Bega qe sper….. pa llogike? ..

  Reply to this comment
  • ALBAN DEGA April 14, 16:48

   Replike me lukunine e 6 zhurmuesve te SaLikes nga T. Hajvani tek Anticensura qe censuron emrin e vet

   “ATDHETARI ” SALI PERBALLE KRYETRADHETARIT KOMBETAR BERISHA

   From: [email protected]
   Sent: 6/20/2013 4:55:14 A.M. Eastern Daylight Time

   – Njemije e nje aresye per te votuar kunder Sali Berishes me 23 qershor

   GORDAN BREGOVICI I RAMES PERBALLE DAMIR FAZLICIT TE BERISHES

   – Nga Alban Dega, Nju Jork

   Sali Berisha baltos edhe balten me gojen e tij te felliqte

   Biri i prishte i Malesise se Gjakoves, Sali Berisha, sot kryeminister me vota te vjedhura ne ikje i Shqiperise, Sali Berisha si gjithnje theu cdo kod nderi dhe burrerie te vendlindjes sone te perbashket, Tropojes dhe te mbare Shqiperise.
   Ne mitingun elektoral te mbajtur ne qytetin Bajram Curri para kater ditesh sulmoi pabesisht dhe paburreisht vellain e tij te nje gjuhe e te nje trolli Edvin Rama.
   Sali Berisha foli… Foli… Ai baltos edhe balten me balten qe nxjerr nga goja e tij e felliqte…
   Nuk nxjerr fjala nga goja pa rre, themi ne malesoret per kete soj tropojanesh. Foli dhe mbolli urrejtje ndaj vellait te vet kombetar e liderit te opozites Edi Rama. Foli e cfare nuk foli.
   Ua kaloi edhe plakave llafazane te Vicidolit e Kolgecajt. Vec me nje ndryshim te madh. Ato flsinin e cfare nuk flisnin tek krojet apo neper kullota, ku Sala i hupte lopet ne rinine e hershme por nuk i degjonte askush vec njera tjetres.
   Plaku i rrjedhur i Vicidolit foli para qindra tropojaneve e me shume mesueseve tiranase e durrsake…. te sjella enkas nga Tirana per “eskursionin e radhes” elektoral te Sali Berishes. Foli para miliona shqiptareve ne mbare Boten.
   Foli e cfare nuk shpifi plaku i matufepsur i Vicidolit Sali Berisha per Edvin Ramen. Tha Edi Rama ka marre tri gra ne vendin ku martesa deri me shtate gra ka qene e lejuar me kanun e me Kuran.
   Tha e c’nuk tha para tropojaneve per Edi Ramen!

   Flligeshti apo flliqesi ne gjak e fis?

   Po nuk tha asnje fjale per te birin tropojano- serb Shkelzen Berisha qe u martua ligjerisht me kusheriren gati ne moshen e nenes te vet. Akte te tilla , Malesia e Gjakoves e ka denuar me licitje, perzenie nga katundi e krejt krahina… Bile edhe me gryke pushke!
   Nuk tha asnje fjale per flligeshtine ne gjak qe tropojanet e kane quajtur me emrin e turpshem flliqesi ne gjak e fis !
   Nuk tha asnje fjale per Shkelzenin qe ndersa eshte i martuar ligjerisht e ka dy femije me gruan qe e zgjodhi vet , mban edhe jaraneshen qe e do cmendurisht! Kjo quhet bigami, dygrani ne Boten e qyteteruar sot dhe denohet me ligj si krim.
   Harroi i shkreti matuf shprehjen e arte malesore e shqiptare: kur ke shtepine tende prej xhami mos gjuaj me gure shtepine e tjetrit!
   Ka rrjedhur krejt ky plaku i Vicidolit!

   Rrena pafund te nje rrenci patologjik

   Foli e cfare nuk foli per Edi Ramen matufi i rrjedhur i Vicidolit…. U tha tropojaneve se Edi Rama u ka share cecene! Nje rrene me shume e nje rrenci permanent… Nuk nxjerr fjale nga goja pa rre, kur dhjetra artiste, piktore e intelektuale tropojane e kane pasur shok e mik Edi Ramen, qe gjithnje ka folur me respekt e dashuri per Tropojen. Edhe sot Edi Rama ka shume miq e shoke tropojane!
   Nuk i mjaftoi balta e Tropojes ne fytyren e vellait te tij shqiptar , dashamir i Tropojes. Miku familjar i Serbise mori rrugen edhe drejt Beogradit per ta baltosur edhe me keq.
   Nuk thoshte kot ai merhumi para tij: jam nga fshati i gruas! E meqe Berisha edhe gruan e ka nga Beogradi u cmall me vendlindjen e gruas se tij Sllobodankes dhe te Milices, qe thone se e ka dashur shume!

   Celesi prej bronxi i Bregovicit …

   I permendi Edi Rames celsin e Bashkise te Tiranes, qe i dhuroi nje celes bronxi kengetarit boshnjak me emrin Goran Bregovic. Eshte vertete qe Edi Rama i ka dhene Bregovicit celesin, nje simbol te Tiranes, por nuk i ka dhuruar asnje apartament, asnje meter katrore te Tiranes as per te vene nje vazo…
   Eshte matufepsur fare ky matufi i Vidolit. Ne vend ti vinte vetullat Edvin Rames, ia nxorri syte Sali Berishes.
   Tropojaneve fakira ne ate miting te sforcuar ua kujtoi mikun e se bijes Argites dhe te tij personalisht Damir Fazlicin. Ata nuk i dhane atij as nje kartoline urimi as nje celes prej bronxi me vlere financiare pak me shume se zero.
   Ata ia dhuruaun apo shiten qindra hektare toke ne zemren e Shqiperise ne Porto Romano. Ua vodhen me rrena bashkekombasve te vet shqipare si “toka te helmatisura” dhe ia dhuruan serbit Damir Fazlic, nipit te ish- shefit gjakatar te UDB-es serbe, Stanishic ne kulmin e barbarise se Millosehvicit ne Bosnjen e Gordon Bregovicit dhe ne Kosoven e Aderm Jasharit

   … dhe milionat e Fazlicit !

   I dhane Damir Fazlicit qindra hektare toke te shenjte shqiptare ne zemren e Shqiperise!
   I dhane indirekt Serbise daljen e enderruar ne Adriatik .
   I dhane Fazlicit miliona euro ne vit si sekser i energjise elektrike dhe gazit, i supermarketeve serbe ne Tirane e mbare Shqiperine.
   Kurre nuk tha Edi Rama se ” une e kam mik per koke” boshnjakun Goran Bregovic.
   Krejt e kunderta ndodhe me Sali Berishen. E ka thene ne mes te Kuvendit te Shqiperise se ” une e kam mik per koke Damir Fazlicin”… Jo vetem kaq. Sali Berisha u tha jo vetem mbare shqiptareve por edhe deputeteve te pozites dhe te opozites se ” une do tu’a sjell ketu ne Kuvend dhe do tu ballafaqoj me mikun tim per koke Damir Fazlic”.

   Sala Ia kaloi edhe Enver Hoxhes

   Ai nuk e solli dot ne Kuvend Fazlicin. E coi shume me thelle,. E futi ne Mbledhejn e Keshillit Kombetar te Mbrotjes dhe Sigurise se Shqiperise, duke shkelur jo vetem Kushtetuten, por edhe cdo ligj te sigurise shteterore e kombetare te Republikes se Shqiperise.
   Sali Berisha e futi Damir Fazlicin aty ku as Enver Hoxha nuk e pat futur as heroin boteror te Luftes se Dyte Boterore Zhukovin, as heroin Lajpcigut Dimitrovin , as kryekomunistin boteror Hrushov, as Cu En Lain… qe e kane mbajtur Shqiperine me buke e armatim, me spiunlleqe strategjike e…
   Nuk kishte faj. I bashkonte gjaku i perbashket familjar serb. I bashkonte gjaku i pathare i 400 mije boshnjakeve dhe i dhjetra mijera shqiptareve te Kosoves…
   I bashkonin lidhjet e fshehta qysh ne moshe gjimanzi te Sali Berishes me UDB-en.
   I bashkonte nafta shqiptare per makinen e luftes e te terorrit serb ne Bosnje e Kosove.

   Fije pafund lidhjesh me Beogradin

   I bashkonin flirtet e Berishes me Milloshevicin dhe thika mbas shpine ndaj ish- Presidentit te Kosoves Ibrahim Rugova dhe qendreses paqesore te tij, qe nuk e takoi asnjehere me perse gjalli as mbasi Kosova u clirua!
   I bashkonte arerstimi i pabese dhe zhdukja pa gjurme e atdhetarit Remzi Hoxha nga SHIK-u i Berishes dhe Gazidedes.
   I bashkonte arrestimi i Adem Jasharit, Hashim Thacit dhe liderve ilegale te reistences antiserbe ne Tirane.
   I bashkonte grushti i shtetit te 14 shtatorit 1998 ne Tirane me porosi e ne sherbim te Beogradit,
   I bashkonin sulmet dhe shpifjet nga me antishqiptaret kunder UCK-se dhe luftes per liri ne Kosove….
   I bashkonte antishqiptarizmi….
   I shkreti Sale ! Harroi shprehjen e arte popullore tropojane e shqiptare : mos gjuaj me gure shtepine e tjetrit kur e ke tenden me xhama!

   Kur plumbi del nga qyta e jo nga tyta

   Si gjithnje edhe kesaj here i doli plumbi nga qyta e jo nga tyta…
   Ne orvajtje per te vrare vellain e vet shqiptar vrau veten. Demaskoi edhe njehere lidhjet e tij te shumta e te hershme familjare e antishqiptare me Beogradin…
   Ne orvajtje te cmendur per te qelluar pabesisht Edi Ramen, Sala vrau Sali Berishen dhe mikun e tij serb Damir Fazlicin. Jo vetem mik te tij por edhe te Argita Berishes!
   Nje aresye me shume per te votuar kunder Sali Berishes… Vota kunder Sali Berishes me 23 qershor eshte vote per nje Shqiperi me te mire, me te lire, me te forte e me te begate!
   Vota kunder Sali Berishes me 23 qershor eshte vote per atdhetarine e paster shqiptare kunder tradhetise se perseritur kombetare te tij!

   Reply to this comment
 11. demo April 12, 07:17

  Cfare kerkoni.Qe te mbushen stadiumet me kufoma si ne Itali,Spanje?
  Po te mos merrte keto masa,ketu do hante njeriu njerine.
  Sistemin shendetsor nuk e kemi as si ne Itali,Spanje,New york.
  Disiplina eshte i vetmi Mjet qe kemi ne dore.
  Rama nuk eshte mesia qe te beje mrekulli.

  Reply to this comment
  • TAZI TA RASI April 12, 08:52

   Shko mor qafcarrac nderro nofken se bie era kerme qe kerkon te spekullosh me identitetin e te tjereve

   Reply to this comment
  • mirel April 12, 18:05

   demo e ke bere vaksinen tunberkulozit ti?
   Ate mendo te paren, pa per karantinen, pas koke e kane te gjithe.
   Thuaj rrofte xhaxhi qe ju la me shendet, se te ish per te tjeret, ne tesemes do ishte Shqiperia sot.
   Po ne te s’emes po e dergon Ramuti. Populli eshte betuar, jashte apo ne karantine do veje ne te s’emes.
   Eshte modern tjetri. Ka fasho dhe pantallona te shkurtra.
   Tall bythen tani. Ben nga nje fershellime ne facebook, dhe te gjithe ne rresht.
   Brenda -Ramuti, brenda te gjithe.
   Jashte- Ramuti, jasht te gjithe.
   Fashot e Anetes na leshon Ramuti, dhe opa, fasho te gjithe..

   Reply to this comment
 12. PD -lsi po pallohen me gjithe Boten ,betem e vetem me mjergullu Arritjet Spektatkolare te KM Shqiptare Edi Rama ! April 12, 11:02

  haahahahah ,
  #
  si mundet te jen jerzit kaq te ndyre ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Si mundet te paguajne e shkerdhehen me te haujt ,

  vetem e vetem me nxi Atdheun e tyre ?

  Prostituta ka cdo vend ,por ju te PD-LSI jeni

  prostitutat me te ndyra te ksaj Bote !


  Te gjithe ju njohin tashme mir se kush jeni.
  Paguani Miljona si shkerdhata por edhe idiote te pashprese qe jeni ,

  duke u ber qesharak para Botes ,sepse gjithe shqiptaret

  kuptojne kte loje qesharake ,qe Bota luan me budallenjt e prostitutat shekullore mbeturiat e te huajve ne Shqiperi .

  Jeni rrace e njohur Prostitutash qysh ne Kohen e Zogut
  te Kurves te gjithe .
  Hani mut bij kurvash se shqiptaret vleresojne ata qe mbrojne Shqiperine dhe jo shkerdhatat e kombit .

  Reply to this comment
 13. Babale April 12, 11:10

  Ky Tasi gjerman eshte nga ata taset e hitlerianeve qe gjendeshin rrugeve te Shqiperise pas clirimiot? Apo nga ata taset gjermane qe perdorishin si kova per te nxjere uje nga pusi?

  Reply to this comment
 14. labi April 12, 11:27

  Gazetaret Gjermane paskan shkuar shume larg deri ne Shqiperi per te pare se cfare behet me karantinimin,pse i vjen cudi,te kishin pare ne France,Itali dhe Spanje ca behet,ka njerez qe do ta kuptojne me vonese kete hap te Edi Rames,Shqiptaret po ti lesh te lire semurin Europen e jo me Shqiperine.Jane po keto gazeta qe na akuzojne si mafioze e kriminele ne Europe,Rama shkur ka kaluar ne ekstrem per te mbrojtur njerezit e thjeshte,Eshte veshtire te kuptosh se si vellai vjen nga Italia dhe injoron keshillat e shtetit e shkon te shikoj vellain ne spital duke i dhene dhe infeksionin,eshte veshtire ta kuptosh se si tjetri vjen nga Italia dhe ja jep te jatitpra shkurt kemi te bejme me popull idiot qe si perfundim e ka merituar Enverin,Rama eshte Lule.

  Reply to this comment
 15. Lazy April 12, 12:16

  Keni harruar te perktheni pjesen me te rendesishme ne fund te artikullit.

  Vazhdimi i shitjes se forces se punës së lirë të Shqipërisë drejt Botës së Parë, ndërtimi i ndërtesave në mënyrë që politikanët dhe biznesmenët shqiptarë të mund të vazhdojnë të pastrojnë paratë e tyre, ose shitja e produkteve tek italianët e karantinuar përmes telefonit duket të jetë më e rëndësishme sesa shëndeti i qytetareve thotë Hasa, duke iu referuar infeksioneve të para në fabrikat e tekstilit. Kjo tregon qartë se çfarë fshihet realisht pas “luftës” së Ramës kundër virusit.

  Reply to this comment
 16. PD -lsi po pallohen me gjithe Boten ,betem e vetem me mjergullu Arritjet Spektatkolare te KM Shqiptare Edi Rama ! April 12, 12:18

  Ne te vertete ,..

  Familja jote eshte pikerishte ajo qe un kam parasysh
  ne kte koment !

  Ta ka qit me ngjyra resmen apo jo ?

  e di qe te dhemb shume ,
  por ja gjhithcka ka koston e vet ,
  edhe prostitutat e Familjes tate 🙂

  Reply to this comment
 17. Tosi April 12, 12:28

  O Tomorr shko jeto ne malin TOMORRIT se per te tjeratnuk merr vesh asgje.Se ne komentin tend ke vetem urrejtje per nje kryeminister qe per fat nuk eshte rrumpalle si te.tjeret para tij. Mbajeni fort edhe per 10 vjet te tjere. Tung.

  Reply to this comment
  • Tomorri April 12, 18:48

   Na bre Tosi!
   Po pse nuk i kundershton me fakte dhe argumente akuzat e mija per Ramen,por del ketu dhe ha…mut?
   Se ku jetoj une nuk te marr leje ty,qe rron si miza ne bythen e kalit,ku dihet se vetem…mut ka!

   Reply to this comment
 18. heeeeeeeeeej cfar bohet mer yahoo ! hahahah basha i ka kap me radhe Gazetaret Gjerman e i bo gojore April 12, 12:41

  hahahahahahaa

  banda e pederastave te OPOZITES
  ne kerkim te karucave te Huaj neper Bote ,
  me “sha Ramon” !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  hahahahhahahahahahahahahahaha

  kerkojn sa me shume anarshi dhe kufoma bijt e kurves

  antishqiptare ,

  pradaj paguajne neper Bote Miljona ke Te Huajt !

  Por carin do marrin te gjithe .Nga Majmuni Plak qe eshte duke vdek e shpellen e tij ne Lalz

  e gjithe Kufomat Antishqiptare ,sepse jovetem populli

  shqiptare e di se kush jeni e cfar synoni ju kunder

  Shtetit Shqiptare ,

  por edhe vet Te Huajt ,qe mbasi ju marrin shumat qe paguani o batjqimat e Njerezimit ,

  sapo largoheni ju fillojn e tallen e madje ju Urrejne

  akoma me shume ,se cfar funderinash te ksaj Bote jeni .
  Vazhdoni paguani shkerdhata jushkerdhefte Korona

  me gjithcka keni tej pe tej , te bjere ne Qetesi Shqiparia jone .

  Reply to this comment
  • Ylli April 12, 17:29

   Ku e lamë?
   Te gjyqi me BILD.

   Asnjë gjyq nuk ka fituar jashtë Shqipërie Kryeplaku u Surrelit! As gjyqet e shtetit e as të vetat.

   Edhe nga gjyqi që do bënte me BILD qënka tërhequr me bisht ndër shalë.

   Pra atje, tek “Drejtësia e vërtetë” sic tha dhe vetë me pompozitet, u nis të heqë vetllat po la sytë. Ja preu rradakja se ka në dorë edhe gjykatat gjermane…

   Lider global tjetri! Kryetar i OSBE që u mbyll gojën mediave të vendit të vet dhe kujton se ka në dorë edhe mediat e huaja.

   Pu pu pu pu pu sa rëndë!

   Me thënë të drejtën po e prisja jo pa kuriozitet një gjykim në Gjermani, mbi një çështje të super provuar nga BILD.

   Por u tërhoq!
   Iku si frikacak i kapur në flagrancë nga mashat e veta.

   E mbani mend me çfarë pompoziteti na njoftoi se “…firmosa autorizimin për avokatin. Do ta hedh në gjyq BILD,në Gjermani. Te drejtësia e vërtetë..”. Kështu tha. (Meqë ra fjala sa mund ti ketë vajtur fatura e shërbimeve të avokatisë?!)

   Ja fundi i pompozitetit! Ia theu turinjtë muri me provat zyrtare të shtetit të vet që iu vunë përpara, mu tek “drejtësia e vërtetë”.

   E kujt ja bënë pa? Kryetarit më të madh të OSBE-së, ndër të tjera.

   Qesharak pa fund!

   Ndërkohë, media Gjermane jo vetëm që nuk mbylli gojën, por vijon ta denoncojë rregullisht Kryeplakun si sundimtar në Shqipëri.

   Megjithatë insistoj që Prokuroria jonë këtu duhet ta çojë deri në fund atë çështje dhe krahas pyetjes se kush vodhi votat, duhet të sqarojë se KUSH JA DHA MEDIAS GJERMANE DISQET ME PROVA ZYRTARE?!

   Krahas shkatërruesve të zgjedhjeve duhet të mbajnë përgjegjësi edhe shkatërruesit e hetimit, që nxorrën provat në publik. Druaj se lufta e rreptë brenda llojit nuk njeh kufinj… Por, hetimi duhet ta sqarojë këtë gjë.

   Pa asnjë dyshim kjo përgjegjësi nuk i kërkohet medias,në asnjë rrethanë.

   #pordhëtemëdhagrisinbrekëterà#

   Reply to this comment
 19. Gzim Kulufi April 12, 13:17

  Shkrimi nuk ka asnje genjeshter, eshte i sakte, biles, ka nje fare zilie te lehte, fare pak te dallueshme, per situaten ne Shqiperi! Titulli esht ironik, por brenda cdo etikete.

  Reply to this comment
 20. Tazi qe shkerdheu tan opoziten per ca rreshta ! sa e ulet ,sa qesharake ,cfar bastardesh ka ky vend ! April 12, 13:24

  Tazi – ki- stan

  nuk duam Shtet Shqiyptare se jemi fara e Djallit muzlluman !!!!!!!!!!!!!!!!

  Tazi -amo sa miljona do mer ,vetem shpif per KM-
  Shqiptare ,

  qe i thote Lufte – ksaj gjendje “ku luftohet per Jete a Vdekje ” !!!!!!!!!!!!!!
  pse Lufte quhet kjo ?
  hahahahahahahahah
  quhet kamp ne Vilat e Kriminelave te Lalzit
  Taziiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii dhe sa Miljona do ?

  Opozita e Babale.ve
  mbasi del ne Bild tuj u pallu live me Gjermant
  i kercen mbi carucin Gazetar qi qujn Tazi !

  Taziiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii hajd se i ka ulur brekt Opozita

  sa Miljona kerkon me ja bo qejfin ?
  Taziiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
  haaaaaaaaaaaaaaaaahahahahahahah

  o sa kom qesh me shkerdhatat e ksaj Bote ,

  qe po len name ne kte Bote !

  Gines ka mi dhuru Carin me te Madhe te Recordeve

  si Shkerdhatat e Papara ne Historin e Njerzimit .

  Uoopalaaaaaaa Taziiiiiiiiiiiiiiiiii

  Aloooooooooooooooo Taziiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

  a po ta don ?

  Reply to this comment
 21. Eshte Fatkeqesia me e madhe e Jetes ,te jetosh me kte rrace shkerdhatash April 12, 19:03

  Ku te len kto Hiena ,

  te zvarritesh -drejt Europes ,Botes se Civilizuar ,

  Kultutres Njerezore !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ja ku i kini kafshet me te peshtira te Planetit .
  sidomos kur shartohen me gjarprinjte e zi greke , 🙁

  Reply to this comment
 22. nick April 12, 20:30

  E çfare pastaj? Ne BE eshte Hungaria e Orbanit, qe e ka trashur zullumin me keq se Rama. Dhe çfare ben BE? Po PPE qe tha se do ta perjashtonte partine e Orbanit? Hiç, asgje, nje m… te madh. CDU-ja e Merkelit eshte nga mbeshteteset kryesore te partise se Orbanit ne PPE. Kane frike me demek se Orbani do te bashkohet me partite e se djathtes ekstreme. O Zot i madh. Ai ESHTE i djathte ekstrem!
  Po ne Poloni, qe po vendoset diktatura e partise-shtet? TE pakjten t’ju prisnin fondet. Po BE s’ben asgje, veç kritikave e rezolutave. Fjale, fjale, vetem fjale…
  Sa per masat e Rames, jane me se te drejta me kete popull qe kur i thua ec drejt kthehet prapa dhe anasjelltas. Sa me e larte eshte shkalla e arsyes se nje populli, aq me te buta jane masat, sepse mendohet qe njerezit i zbatojne, dhe sa me e ulet eshte shkalla e arsyes, aq me shume i lihet vend dajakut (figurativ dhe jo vetem). Tani te gjithe e njohim popullin tone. Kur te behemi si danezet, do te votojme per qeveri ndryshe nga kjo qe kemi (dhe ishalla te kemi edhe opozite per te qene, se keshtu si po vete puna do behemi monarki absolute).

  Reply to this comment
 23. ALBAN DEGA April 14, 23:48

  KUR BOTONI NJE PACAVURE SALIKEBABALE TE TAZ SI KRYEARTIKULL KINI BURRERINE TE BOTONI EDHE MENDIMIN NDRYSHE TE NJE LEXUESI TUAJ!

  Ose nderroni emrin ne “ Nata” ose “ Terri” informativ.
  Kush te kritikon te ndihmon
  kush te lepin prapanicen
  te rrase edhe sakicen ( sepaten ) !

  Reply to this comment
 24. ALBAN DEGA April 15, 04:06

  EDI RAMA VERTETE ESHTE ZOTI CORONA !

  – Titulli i sakte…interpretimi i gabuar ala SaLikevirusi …

  – Ata as te genjejne nuk dine !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Gazeta tabloid( bulevardeske) TAZ eshte nje tabloid me 15 000 abonente, me 80 000 kopje dhe gjithsejt 60 mije lexues ne Gjermani dhe Bote.
  Ka me pak lexues se nje mini gazete falas qe e gjen ne cdo stacion treni te qytetit te Nju Jorkut me emrin “ Metro” qe pothuajse nuk e lexoni askush.
  60 000 lexues ne nje shtet te madh si Gjermania me gati 84 milione banore eshte me pak se hic.
  Niveli i saj eshte aq i ulet sa i sponsorizuesve te ketij shkrimin pacavure ala Babale te Havaleve te Shqiperise SaLikes dhe “ Bandes se Gangstereve” te tyre.
  Aq i ulet sa botuesit dhe redaktoret e saj ne orvajtje per ti vene vetullat Edi Rames, i nxjerrin syte vetevetes dhe porositesve te tij nga Tirana qe me titullin e shkrimit ose analizes pa asnje fakt analitik ose faktik kunder kryeministrit shqiptar!
  Pse ?
  Po citoj fjale oer fjale gazeten “ Dita”
  “ Me titullin ngacmues “Edi Rama është mister korona”, gazeta gjermane ka trajtuar në këtë shkrim figurën e kryeministrit shqiptar dhe mënyrën sesi ai po menaxhon krizën nga virusi.”
  Ku eshte ngacmimi ketu !?
  A e dine editoret e Dites apo TAZ-it se cfare do te thote fjala Corona !?
  Corona eshte nje fjale latine dhe neolatine qe do te thote “ Kurora “
  Kurora eshte nje fjale vleresuese, lavderuese e shkalles siperore, superlative- per ata qe dine me mire gjuhet e huaja se gjuhen amtare, dhe jo ngacmuese e aq me pak fyese apo percmuese qe nga Jul Cezari e Mark Antoni e deri tek mbreterit e sotem te Spanjes, Anglise, Suedise, Arabise Saudite.
  Po ashtu ajo perdoret ne kuptim superlavderues ne lufte, ne sport, ne art, ne bukurine njerezore e deri ne nderimin e fundit per me te dashurit tane qe i percjellim me kurora me lule.
  Prej saj rrjedh folja “ Coronar” kurorezoj me fitore, u kurorezua me sukses, fitoi Kuroren e “ Miss Bota”, iu dorezua “ Kurora e arte”
  Pra dashur pa dashur TAZ e quan Edi Ramen “ Zoti Kurora”
  Cila eshte e verteta shqiptare ne ditet e sotme !?
  Po citoj thelbin e TAZ:
  1- Edi Rama e quajti “luftë”, situatën kundër Covid-19 dhe e shpalli atë përparësinë e vetme kryesore.

  2- Nese doni të dilni nga banesa, për shembull, ju duhet një aplikacion për të marrë një leje elektronik

  3- Në Shqipëri ekziston një shtetrrethim veçanërisht i rreptë: ndërmjet 05:00 mëngjesit dhe 13:00 në mesditë….Është një shtetrrethim i plotë nga e shtuna pasdite deri të hënën në të hënën.
  4- Shqiptarët mësuan se si ta përdorin këtë aplikacion nga vetë Rama – dhe videot që ai hedh në faqen e tij në Facebook.
  Cdo hap i siperpermendur i Edi Rames eshte nje “Kurore”= Corona jeteshetuese per shqiptaret dhe Shqiperine e vogel dhe superkurore lavdie per kryeministrin shqiptar
  Si e quan mbare Bota nga Presidentet e SHBA-se e Kines … e deri tek Luksemburgu apo vete Papa Francisko kete pandemi dhe Luften kunder saj.
  Kur u karantinua e fut ne shtetrrethim Franca e Revolucionit te pare demokratik boteror e Kryeqyteti i Botes Nju Jorku e deri edhe Statuja e Lirise, Italia e Kina, Gjermania e Anglia… po Shqiperia e vogel !?
  Strategjia dhe taktikat e kryeministrit shqiptar Edi Rama kunder kesaj pandemie jane ato te nje strategu te madh te nje vendi te vogel kunder kesaj kolere te vertete, sic e theksojne jo vetem media profesionale dhe politikane perendimore por deri edhe OBSH-ja.
  Dhe merita me e madhe e Edi Rames perballe kesaj pandemie eshte se veproi shpejt dhe fuqishem ne nje vend ku rregullin dhe disiplinen e vendos vetem forca dhe Daja.. ku!
  Keto kurora lavdie humane kane edhe nje kryekurore diplomatike, politike dhe humanitare te mendjendriturit Edi Rames qe na beri krenare mbare popullin, shtetin, kombin dhe ne shqiptaret kudo ne Bote : dergimin e 30 mjekeve e infermereve shqiptare ne Italine fqinje.
  Per kete duhet te jete krenar edhe “ Dita” si nje nder tri gazetat me te lexuara e me komentuara shqiptare ne Shqiperi e jashte saj.
  Por edhe te mesoje se asnjehere nuk duhet sulmuar dikush ne pikat e forta e sukseset e tij!
  Pra titulli dhe permbajtja eshte e sakte, interpretimi i SaLikes si vete politika e tyre 24 karat Babale dhe e ndeshkuar me vote nga populli eshte krejt e gabuar dhe e deshtuar, cka po ia shton vlerat, votat dhe kurorat Edi Rames!
  Ata as te shkruajne as te rrejne e nuk dine !
  SaLikevirusi po i con cdo dite e me shume drejt shkermoqjes!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim