Gazeta greke akuzon Ramën për “flirtime me Turqinë”

April 4, 2018 09:07

Gazeta greke akuzon Ramën për “flirtime me Turqinë”

E përditshmja greke Ta Nea shkruan se mosmarrëveshjet e Athinës me Tiranën dhe Shkupin po hasin vështirësi për t’u zgjidhur.

Gazeta nuk heziton të akuzojë për këtë Ankaranë, madje shton se kryeministri shqiptar Edi Rama nuk heziton të “flirtojë” me Turqinë, çka e tregoi me vizitën e zhvilluar në 22 Mars  në Ankara ku u takua me presidentin Rexhep Taip Erdogan.

“Greqia po has pengesa serioze në mbylljen e problemeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Qeveria greke aktualisht është e bllokuar në politikën e saj të jashtme në Ballkan. Datat kritike në qershor dhe korrik për perspektivën euroatlantike të Shqipërisë dhe Maqedonisë po skadojnë edhe për shkak të interferimit të Turqisë” – shkruan kjo media greke.

Sipas saj rruga drejt zgjidhjes së mosomarrëveshjeve  dëshmon të jetë shumë më e vështirë sesa pritshmëritë fillestare nga ministri Kotzias. Kjo bëri që vizita e planifikuar e kryeministrit Aleksis Tsipras në Tiranë të shtyhet edhe pse gjithçka ishte kordinuar pas takimit Tsipras-Rama në Davos në janar.

Për më shumë, klikoni KËTU

b.m. / dita

April 4, 2018 09:07
Komento

4 Komente

 1. Paul Tedeschini April 4, 09:31

  Gazeta greke akuzon Ramën për “flirtime me Turqinë”

  Nuk asht FLIRTIM, por asht NENSHTRIM VASALITETI.

  Reply to this comment
 2. ....... April 4, 09:40

  po ,lejoni komentet , o gazete q…o ktm..

  Reply to this comment
 3. Thirrje usa-s, be-se dhe gjithe vendeve demokrtatike ; Shpetoni......Shqiperine . April 4, 14:58

  Te arrestohen pronaret e tv klan dhe vizion plus, per trasmetimin e “filmave” turq . Te dale shqiperia nga koferenca islamike urgjentisht . Te ndalohet zhvillimi publik i islamit ne shqiperi . Te arrestohet urgjentisht berisha, ideatori dhe ekzekutori i shkaterrimit total te vendit dhe kombit shqiptar, ne cdo aspekt te jetes .

  Reply to this comment
 4. Pellazgos April 4, 15:57

  Nuk eshte ne interes te USA dhe BE zoti me comentin “Shpetoni Shqiperine” te luftohet islamizmi ne Albanistane.
  Ne vitin 1913te kur u krijua shteti “Shqipetare” angloamerikanet,austrohungarezet,italianet,ruset e dinin shume mire qe shumica e Albanistanit ishte pro turk edhe Ismail Vlora nuk lufyoi per kete sdhtet por per “Autonomi” poshte Turqise dhe perseri.
  Ata kishin nje Pice perpara dhe e ndanin si te mundnin per interesat e tyre,jo te popullit shqipetare.
  Kur themi popull shqipetare,kemi parasysh qe Zapas apo te ashtuquajturit Arvanitas te tjere luftuan per Greqine,Epirin kunder Turqise kurse myslimanet e convertuar nga Orthodhokse si puna e Hamzasit donin bashkim me Turqine.
  Kete e verteton thirrja e shumices islamike e popullit me Dum Baben.
  Kur u krijua shteti myslimane shqipetare,Greqise dhe Venizellosit i thane qe te vendose per Vorio Epirin apo Dhodhekanisa,12 ishujt Greke qe i kishte Italia.
  Dhe Venizellosi tha per 12 ishujt.
  D.m.th qe ata e dinin qe te dyja keto ishin Greke dhe jo turke,por luanin me fatet e popullit Epirote te Prijesit te Tij Jeorgios Kastriotis te quajture shtet shqipetare.
  Bile kur detyruan Turqine te “terhiqej” nga Ballkani opinioni perendimore i ndershem i pasqyruar ne gazetat e asaj kohe i benin thirrje Amerikes dhe te Medhenjve te Evropes qe eshte turp i madh per perendimin te kete Turqia te pushtuar Kostandinopolin.
  Mirepo nuk ishte ne interes te Perendimit qe Greqia te ishte e Madhe,ketu hyjme edhe ne si Epirote te Kastriotit.
  Problemi ishte atehere se kush ishte “shqipetare” ata qe donin turqine apo ata qe luftuan me Greqine kender turqise?
  Ka patur fakte por tani kane dale ne drite qe Ahmet Zogu i tha ambasadorit turk qe,ketu je ne “Shtepine tende” dhe jo si ne shtepine tende sic thua ty!
  Kjo eshte aresyeja qe Qeverine Demokratike te Theofan Stilian Mavromatis nuk e njohu asnje shtet i Evropes apo Amerikes.
  Pse? Se nuk donin nje Qeveri me ndikim Greke por me mire pro turke me qellim servilizmi ndaj Italise dhe Katolikeve me vone.
  Kjo u duk edhe me Terezen ne nje vend me pakice katolike dhe “laike” nuk duhej te kishte vend nderhyrja e Italise fashiste.
  Kjo u duk edhe me “clirimin” e Kosoves islamike dhe shperberjes se Jugosllavise.
  Jo se sllavet nuk jane pushtues,por ceshtja ka qene dhe eshte Greqia dhe si pasoje dhe ne qe duam ta quajme veten Epirote ne nje vend te pushtuar nga “shqipetare” myslimane te konvertuar dhe te mbeshtetur nga armiqte e ketij kombi si angloamerikanet,gjermanet francezet.
  Ketu nuk ka faj Turqia,se ajo ka me perpara se Amerika ne vendet qe kane pushtuar.
  Krahaso 1453 me renien e Kostandinopolit te Kastriotit dhe Stambollit te turkoallva nosave me 1492 me Kolombin.
  Varet se si e kuptojne “njerezit” pushtimin,vrasjet,shkaterrimet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*