Gazeta serbe zbulon “planin e SHBA” për ndarjen e territorit të Kosovës

February 12, 2019 10:57

Gazeta serbe zbulon “planin e SHBA” për ndarjen e territorit të Kosovës

Në një artikull të botuar sot, e përditshmja serbe “Danas” që është rreshtuar pranë qeverisë së Aleksandër Vuçic, ka zbuluar sipas saj planin amerikan për ndarjen e veriut të Kosovës.

“Danas” shkruan se afati i fundit për arritjen e marrëveshjes për Kosovën është shtyrë deri në fund të vitit. Kjo pasi gazeta thotë se Shtetet e Bashkuara tani janë të preokupuara me Venezuelën, kurse Bashkimi Evropian me zgjedhjet për Parlamentin Evropian.

Duke ju referuar burimeve të  saj diplomatike perëndimore, të cilët komentojnë fazën aktuale rreth çështjes së Kosovës, gazeta shkruan se “Shtetet e Bashkuara janë për një korrigjim minimal të kufijve dhe shkëmbim territoresh, që do të nënkuptonte se Serbia do të merrte Leposaviqin, respektivisht ultësirën e Kopaonikut, kurse Kosova do të merrte fshatrat në komunën e Preshevës, në perëndim të autostradës (Korridorit 10), dhe është e mundur që Kosovës t’i takojë edhe Tërnoci i Madh në Komunën e Bujanocit”.

“Burimet tona thonë se Shtetet e Bashkuara e kundërshtojnë idenë që i gjithë veriu i Kosovës t’i bashkëngjitet Serbisë, e kjo veçanërisht vlen për Mitrovicën e Veriut, dhe se formimi i Asociacionit të Komunave me Serbe është ende në pritje”, raporton “Danas”.

l.h/ dita

February 12, 2019 10:57
Komento

8 Komente

 1. Messerschmidt February 12, 11:02

  boll me komentet e Dansit.
  Kaq te paafte jeni si gazete sa nuk jeni ne gjendje te sillni nje informacion te qarte mbi situaten reale.

  i bote njerzit lomsh fare me keto thashetheme ….

  Reply to this comment
  • mirel February 12, 13:55

   Situata reale eshte qe Ramutu ka strategjine e propagandes. Fillimisht ishin deklarimet e Thacit ne FB..me pas hapet tema e shitjes, dhe e diskutojne te gjithe. Kjo do te thote qe mundesia e shitjes behet fakt. Mundesia, se realiteti eshte qe akoma nuk eshte shitur. Por mundesia eshte po qe se Kosovaret bien e behen viktime e propagandave te llogaritura si kjo qe gjoja amerikanet po merren me Kosoven.
   Eshte e gjitha strategji ruse per Vucic e mbartur nga Ramut Thaci.
   Por nga ana tjeter, te mendosh qe shqiptaret jane aq plera sa te lene Jugun tua marri greku qe hyn 6 milje det ne territorin shqiptar, do te thote qe cdo mundesi qe ata krijojne eshte e realizueshme.

   Reply to this comment
   • fery February 12, 15:33

    Per tu dukur fakti I shitjes se teritorit te Kosoves me I bindeshem Thaci u mendua ta perdore edhe ” simboliken ” e tije serbe . Ai ia shiti shtepine e tije ne lagjen Dragodan te Prishtines Behxhet Pacollit dhe bleu trual e ndertoi shtepi ne lagjen serbe te Cagllavices komuna e Gracanices verem 10 Km larg Prishtines , shtepi e rethuar nga kater anet me serb
    Kjo pra eshte simbolika serbe qe Thaci e ka mesusr shume mire dhe do tua percjelle si meszhe serbeve te Kosoves , serbeve te Serbise dhe medazh shqiptareve se per crate ai angazhohet
    Veprim I cili plotesishte perputhet me angazhimin e Thacit per “korigjim” kufijsh mese Kosoves dhe Serbise
    “veprim te cilin ai doemos done ta cfaqe edhe nepermes simbolikes se tije duke ble truall per shtepi dhe duke nderuar shtepi ne lagjen dhe mesin e serbeve , simbolike te cilat ne I pame tek serbet kure jetuam me ta bashke per 45 vite
    Por serbet u kane hequr koka kraleve, mbreterve e kryeministrave te tyre dhe per njerez si Thaci ata nuk merziten fare . Attire Thaci u duhet verem aqe sa ata munden ate ta perdorin. Ate dite kure Thaci nuk do tu duhet serbeve , po ate dite ata do te kryejene Pune me te ashtu si kryen pune me
    Rrahman Morinen, mbetjet mottore te te cilit sot gjenden ne nji shishe xhami dhe ruhen ne nodnji vitrine dhome serbe sepse , ai u angazhua per te ia hequr autonomine e Kosoves ,ai e perdori pushtetin qe kishte per ti shkaktuar popullit shqiptar shume dhimbje por , por ne fund Rrahman Morina u pendua dhe provoj te ndryshoje kurs , mirpo Ishte shume vone dhe ai perfundoje ne nji shishe xhami te mbyllur me kapak

    Reply to this comment
 2. A February 12, 11:37

  Gazeta “Dita” te na sjelle nje panorame te qarte, te sakte te gjendjes territoriale te Kosoves. Te pershkruara qarte se kush jane komuna ose vende ne Kosove qe jane me serb ose te perzier serbo-shqiptar.
  Gjithashtu edhe gjendjen e shqiptareve ne Serbi, kush jane komuna, vende me shqiptar ose te perzier shqiptar-serb, te perfshihet edhe Sanxhaku me qender Novi Pazar si eshte gjendja aktuale e popullsise.
  Te gjitha keto me perqindje te popullsise sipas kombesive dhe çfare kerkojne nga ana politike dhe territoriale. social-ekonoike, arsimore-kulturore.
  Duke patur parasysh edhe mendimin e gazetareve, analistave e studjuesve shqiptar dhe kosovar, te cilet keto te fundit e njohin gjendjen dhe situaten me mire sepse kane jetuar ne shtetin e Jugosllavise. Edhe diçka tjeter sa perqind e shqiptareve deklarojne vehten jo shqiptar, por musliman ose bashnjake, qe sipas tyre me rendesi ka feja, kur ne nje kohe sipas Rilindasve tane te Lavdishem: “FEJA e SHQIPTARIT eshte SHQIPTARIA”.Tung.

  Reply to this comment
 3. fery February 12, 12:00

  Cfare thote Danas serbe e kunderta eshte everyeta. Kjo eshte rehulle dhe shqiptaret duhet te medohen me kete rehulle

  Reply to this comment
 4. dardan I February 12, 15:12

  Administrative division of the Community within Nord of Kosovo: Zubin Potok, Leposavić, and Zvečan, afro 1000 km2, me rreth 50.000 serbe.

  Reply to this comment
 5. intelektuali February 13, 06:56

  Me kete llogjike te spastrimit etnik:

  PO HAJT ATEHRE T’JA NGJISIM EDHE GJYSMEN E MAQEDONISE PERENDIMORE SHQYPNISE, SEPSE QE NGA SHKUPI E DERI NE STRUGE BANOHET VETEM NGA SHQYPTARE!

  pastaj:

  Me kete llogjike prej Hitleri:

  HAJT T’JA KTHEJME CALIFORNINE E SHBA MESKISKES, SEPSE PERBEHET AKTUALISHT NGA 80% NGA PINJOLLET HINDANE TE MONTESUMES

  sepse:

  Pyetja aktuale per SHBA e Bolltonit te Trumpit eshte:

  MIRE ME SERBET, PO ME GABELET CFARE DO TE BEJNE KOSOVARET DHE SHQYPTARET?

  apo:

  Do t’i shuajne si “fare e keqe” dhe dhomat e gazit dhe do t’i djegin ne krematoret e Enverit ne Tepelene njesoj si Hitleri do kohe me pare ne Auschwitz?

  Reply to this comment
 6. intelektuali February 13, 06:57

  Me kete llogjike te spastrimit etnik:

  PO HAJT ATEHRE T’JA NGJISIM EDHE GJYSMEN E MAQEDONISE PERENDIMORE SHQYPNISE, SEPSE QE NGA SHKUPI E DERI NE STRUGE BANOHET VETEM NGA SHQYPTARE!

  pastaj:

  Me kete llogjike prej Hitleri:

  HAJT T’JA KTHEJME CALIFORNINE E SHBA MESKISKES, SEPSE PERBEHET AKTUALISHT NGA 80% NGA PINJOLLET HINDIANE TE MONTESUMES

  sepse:

  Pyetja aktuale per SHBA e Bolltonit te Trumpit eshte:

  MIRE ME SERBET, PO ME GABELET CFARE DO TE BEJNE KOSOVARET DHE SHQYPTARET?

  apo:

  Do t’i shuajne si “fare e keqe” dhe dhomat e gazit dhe do t’i djegin ne krematoret e Enverit ne Tepelene njesoj si Hitleri do kohe me pare ne Auschwitz?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*