Gazetari gjerman: Grekët e sotëm janë shqiptarë, sllavë dhe bizantinë

July 18, 2015 20:31

Gazetari gjerman: Grekët e sotëm janë shqiptarë, sllavë dhe bizantinë

Në një shkrim të gazetarit, Berthold Seewald, redaktor për historinë kulturore në gazetën “Die Welt” në artikullin me titull “Historia para Cipras: Greqia e ka shkatërruar dhe një herë më parë rendin në Evropë”, thuhet se grekët e sotëm janë pasardhës të sllavëve, bizantinëve dhe shqiptarëve.

Sipas gazetarit, Greqia “prishi” rendin e paqes të vendosur në Evropë në Kongresin e Vjenës në vitin 1815 pas rrëzimit të Napoleonit dhe e la kontinentin të çapitej. Sipas Seewald një nga arsyet e kësaj sjelljeje nga grekët është se ata nuk janë evropianë në të vërtetë.

“Ideja se grekët modernë janë pasardhës të Perikliut apo Sokratit dhe jo një miks të sllavëve, bizantinëve dhe shqiptarëve është një dogmë në sistem arsimor në Evropë”, shkruan ai, raporton Shqiptarja.com

Analiza e tij bazohet tek libri i Jakob Philipp Fallmerayer, i cili thoshte se, bazuan tek emrat sllavë dhe shqiptarë mes të dhënave të tjera, “raca helene është zhdukur nga Evropa” dhe se “asnjë pikë e pastër gjaku helene nuk rrjedh në venat e popullsisë kristiane të Greqisë moderne”.

July 18, 2015 20:31
Komento

28 Komente

 1. katarakti July 18, 21:28

  As italianet e sotem nuk jane pasardhes te mirefillte te romakeve te lashte. As francezet pasardhes te paster te galeve etj etj. Megjithate keta popuj njihen si trashigimtaret legjitime te parardhesve te tyre. E njejte eshte puna edhe ndermjet grekeve dhe heleneve. Pavaresisht perzierieve me shqiptare, turq, apo sllave, – greket e sotem jane pasardhesit legjitime te heleneve, te historise dhe kultures se tyre. Ndryshe eshte puna me Abdullahet, Kasemat, Zyberat apo Mahmutet nese jane apo jo pasardhes te ilireve dhe Gjergj Kastriot Skenderbeut.

  Reply to this comment
  • Lleshi July 18, 22:27

   Ha…ha…ha… halenet , as nuk kane ekzistuar ! Jane teresisht shpifje dhe falsifikim ! Aaaa Yllenet , qe sot e kane transformuar ne Ellada ish Ylladen ! Aaaa kjo eshte tjeter gje ! E megjitheate Lagjia Plake , me e vjetra e A Tënës (pra “eshte tona”=A Tënë) , flitet shqip dhe sot , ashtu sic Deti Jon eshte “Deti i jon” , ashtu si Deti Egje eshte Deti i Gjësë , ashtu si Pellasgë eshte Gjë e Pellas (Emri i Egjiptit te lashte) , ashtu si Leonidha eshte Luan Idhi (Ylli) etj etj etj

   Hajdute te medhenje u treguan keta aziatiket dhe afrikanet bashke me mashtruesit Europian duke vjedhur dhe tjetersuar qytetrimin shqiptar !
   Por do te kthehen gjerat tek i zoti ! Nuk kane asnje shanc tjeter , pervec kohes se sa kjo do te zgjase , sic ka zgjatur ! Hak pa marre dhe borxh pa lare , nuk ka !- ka thene i lashti , qe e njihte kete bote shume me mire se sa ne sot !

   Le te shpifin dhe genjejne sa te duan , nuk kane asnje shanc te vdesin te verteten !

   Reply to this comment
  • BUFFON July 19, 11:28

   Njeriu qe zbuloi se toka eshte e rrumbullaket ishte shqiptar. Shqiptar ishte ai qe zbuloi ameriken ishte shqiptar. Edhe Juri Gagarin ishte shqiptar. A pika qe s’ju bie ju. Kur te ashtuquajturit ilire rrinin me majmune, helenet kishin ndertuar qyteterim, kishin prodhuar filozofe, letrare, matematiciene, mjeke etj.

   Reply to this comment
   • flora March 5, 08:40

    Buffon ato helenet qe permend ti nuk jane gje tjeter vecse iliret e lashte. Nuk ka greke te lashte. Greqishtja e lashte eshte vecse gjuha iliro shqipe.

    Reply to this comment
 2. GAMORI July 18, 22:08

  gazetar gomar gjermon

  Reply to this comment
 3. Shqipo July 18, 22:15

  Shumë e vërtetë! Grekët antik ishin të gjithë pederastë kështu që rraca e tyre u zhduk.Kopilët shqiptar, sllav dhe arab zunë territoret e zbrazura dhe u ashtuquajtën GËRRK.

  Reply to this comment
 4. valter July 18, 22:15

  Gazeta Die Welt ka shkruar nje te vertete dhe te pa mohueshme .Grekerit e sotshem jane çorba e gatuar nga vete dora e ortodoksise me ADN,persoaziatike.Populli i vertete ishin pellazgiliret.

  Reply to this comment
 5. Tarrasi July 18, 22:21

  O shoku katrakti apo si e ke shkruar ,qenke me nder greko maskara

  Reply to this comment
 6. Tarrasi July 18, 22:23

  E verteta eshte me ty Ser Valter

  Reply to this comment
 7. lexues July 18, 23:33

  Ka harruar edhe vllehet, Ka plot te tille ne Greqi. Cipras eshte arumun. Edhe kryeministri i pare i Greqise, Jani Koletti, ishte arumun.

  Reply to this comment
 8. padrino July 19, 00:27

  E vërtetë, kjo që shkruan gazetari,gjerman.

  Reply to this comment
 9. petrika July 19, 01:26

  Kush do qe te mesoje te verteten shkencore per origjinen e grekeve,une i rekomandoj te lexoje literature shkencore,si pershembull ”ARVANITASIT DHE ORIGJINA E GREKEVE”Studim shkencor i kryer nga avokati i degjuar arvanitas,i lindur dhe i rritur brez pas brezi ne greqi,I madhi ARISTIDH KOLA. Ai flet per greket dhe shqiptaret qe nga lufta e trojes,3200vjet me pare e deri ne ditet tona.

  Reply to this comment
  • bato July 19, 16:54

   Petrika!
   Te gjithe keta qe shkruajne dhe komentojne me perbuzje ( sigurisht nga injoranca), jo Aristidh Kolen nuk e kane lexuar, po ata vec abetares nuk besoj se kane lexuar gje tjeter. Nje gjuhetar i madh frances Robert Anxheli, trajton shkencerisht problemet e gjuhes dhe shkenca sot mbeshtetet jo thjesht se ne cilen treve banon dikush dhe eshte autokton, por cila eshte gjuha e tij, vjetersia e saj dhe lidhjet me gjuhet etjera. Greket qe nga shekulli i II i eres se vjeter, nuk kane asnje lloj historie. Padyshim, nuk mund te mohohet historia e tyre nga shek IX para Krishtit deri ne te II, por pastaj… ngeli vec hiri dhe filozofia e gjenive te shekujve VI e deri te II.

   Reply to this comment
 10. Arben July 19, 04:38

  PERSE KA NEVOJE KETE TA THOTE NJE GAZETAR GJERMAN??????!!!!!!!!!!!!!!

  NE VITIN 1821 KUR U MBLODH PARLAMENTI I PARE I GREQISE 50% E DELEGATEVE (DEPUTETEVE) ISHIN SHQIPETARE DHE DISKUTIMI I PARE ISHTE TE FUTEJ SHQIPJA SI GJUHE ZYRTARE NE GREQI.

  MEGJITHEATE DUHET TE THEMI SE FAKTIKISHT SHQIPETARET E GREQISE KANE HEQUR DORE NGA IDENTITETI I TYRE PER TU “GREQIZUAR”

  GREQIA SI NJE “PROJEKT POLITIK” ESHTE SHPIKJE E ANGLISE, MBRETERISE SE DETEVE PER TJU KUNDERVENE PERANDORISE OSMANE DHE ME PAS RUSISE.

  NE KETO KUSHTE “GREQIZIMI” I POPULLSISE SE GREQISE MUND TE THEMI SE ESHTE BERE “ME IMPONIM”, SE ASHTU DONTE PARTIA.

  Reply to this comment
  • Arben July 19, 04:42

   KETE E SHOHIM EDHE SOT, GREQINE EUROPA E KA FINANCUAR 600 MILIARD EURO, TE PERKETHET PER FRYME ME POPULLSINE QE KA SOT SHQIPERIA, ESHTE NJESOJ SI TE NA KISHTE FINANCUAR SHQIPERINE 200 MILIARD EURO.

   A E MERRNI ME MEND CFARE SHUME ESHTE, PRODHIMI YNE VJETOR ESHTE 12 MILIARD EURO.

   DHE TANI, PRAPE SE PRAPE NUK PO E HEDH POSHTE,

   I KA FALUR MBI 50% TE BORXHIT, INTERESAT ME NORME SAC DO GREQIA.

   KESHTU ESHTE MUHABETI.

   Reply to this comment
 11. skifteri July 19, 06:05

  Do vemendje te dilet ne nje analize te saket ,por artikulli i gazetarit gjerman dyshohet se ka vertetesi #######################################################.

  Reply to this comment
 12. albi July 19, 07:20

  Po te lexohet mire Herodoti. Homeri.dhe tani i me voneshmi Aristidh Kola cdo grek apo gjerman e kupton shume thjesht se kush e beri greqine dhe nga rrjedhin zotat e greqis.Asnje grek nuk i perkethen emrat e zotave ne gjuhen greke.Sepse ato perkthehen vetem nga shqipja e vjeter. Keta jane grekerit qe ne gen kane vetem vjedhjen qe u ka mesuar orthodhoksiaaaa.Greqise i mungojne nja 400vjet histori qe nuk e publikojne le te hapin arshivat dhe te shikojme se cjane.Si shume te zinj jane per te qene europiane?????????.

  Reply to this comment
 13. DRENICA E KUQE July 19, 07:44

  E ke thene bukur sa s’ka ku shkon me, ore mik! E ke thene nje te vertete te madhe njerezore dhe historike. E ke thene nje “eureka” qe e ka mbuluar pluhuri i kujteses “njerezore dhe historike”… Greket jane si shqiptaret e Kosoves, te “kosovarizuar” sot… E, kur lahet m… me sh… behet krejt çkule!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 14. Ajaxs July 19, 08:02

  O shqiptar nuk dini çfare te thoni per te share Greket. Greket jane Greke dhe jane krenar per historin e tyre. Ne SHqiptaret jemi SHqiptar dhe levdohemi kot, jemi popull pa histori , edhe ate histori qe krijojme e hedhim poshte. Ne jemi popull ultra Barbare qe kur na pyesin jashte shtetit per origjinen , na vjen turp te shqiptojme fjalen SHqiptar.

  Reply to this comment
 15. Dodonian July 19, 08:30

  Greket e vjetr antik nuk jane zhdukur se nuk kane egzistuar si te tille ata kane qene dhe jane shqiptaret e sotem geget dhe tosket bashke, por me te paret jane Thesprotet – Çamet, ata qe kane fole te paret apo te paret e bere nga zoti ne kete dhe . Kultura e tyre arti i tyre eshte ai helen antik. Kaq e vertet eshte kjo sa edhe ne kohen moderne veshja vallet e shqiptareve folkmelodia eshte tradicionale “greke” si fustanella vallja Çamiko apo Tsamiko…Kush tha qe helenet e vjeter jane zhdukur dhe kush i zhduku artin dhe njerzit e madherishem injoranca ..?…dokra.!..pse shqiptaret nuk jane zhdukur?! Shqiptaret antik pra Hylliret apo Iliropellazget kane qene dhe jane “greket”antik!!!! . Çamet jane jane te vertetet ne Elladh prandaj ardhacaket i debuan nga vatrat e tyre per te zhdukur trashgimetaret e vertet te antikitetit…por ja qe nuk zhduken por kane ndryshuar formen. Ne nje deklarat te pinjolleve te kapedaneve arvanit te Revolucionit te 1821-shit publikuar qe me 1870 thuhet: Greku eshte shqiptari i sotem, greke do te thote shqiptare i civilizuar. (Aristidh Kola).

  Reply to this comment
 16. elio July 19, 08:31

  Sa per keto gjera…i ka thene Naimi e Samiu 150 vjet me pare, nejse na vjen me mire te na i thote ndonje gazetar gjerman…
  Po keto qe thote ky gazetari nuk kane asnje vlere dhe nuk do te thone asgje…perkundrazi eshte nje analize idiote e nje personi rracist qe nuk shikon trashegimine historike por perhapjen (me “dro po dro jo”) te DNA ..

  Reply to this comment
 17. Kor+ca July 19, 09:12

  (he=e, pra “e lena”=Helena, nga qyteti Spartha, por qe historia e ka cilesuar si e Trojes, (= p.sh. troje te te pareve). Shpartha=lexo : shparta. Pra E+lena nga Shparta. Kuptime te shqiperuar !!!!)

  Pra nese helenet jane “zhdukur” dhe nuk kane trashegimtare te atyre kohrave, a mund te pranoje ky gjerman i sotem se ai eshte trashegimtar i asaj kohe dhe i atyre njerezve qe historia e civilizimeve boterore i ka njohur per BARBARET e koheve te ka hereshme Heleno-Romake te Europes, pa dashur te permend 1945 ?

  Cilat jane parametrat e te kuptuarit te fjales: CIVILIZIM , ne kuptimin e historise boterore?

  P.sh., civilizimi arabo-babilonas, Aleksandrian (=Helen), Romak opo latin, Bizantin (=krishtjanizimi)

  A po jeton sot Europa nje civilizim te ri apo jo ?
  Nese, po, cfare emertimi ka apo do te marre me vone ?

  Keto kisha une per kete nje gjerman qe na shkruan ketu me lart, bile kisha edhe nje pyetje tjeter per ate, se me cfare alfabeti e shkruanin historine te ka hereshmit e tij , kur arabet, helenet, romaket kishin shkrimet e tyre te asaj kohe ?

  Reply to this comment
 18. Edi July 19, 09:36

  Ky vertete pretendon se greket jane shqiptare dhe sllave por gjithashtu pretendon qe keta te fundit nuk jane evropiane te vertete. Ne qenkemi keta popujt e dores se dyte qe u kemi zene frymen evropianeve te vertete.

  Reply to this comment
 19. mbaje se me shpetoj July 19, 13:39

  Mjafton te shikosh ne TV KUR jepen infomacione mbi gjendjen aktuale ne Gerrqi dhe shikon politikan apo intelektual me mbiemra si p.sh. LLAFAZANIS BALLABANIS ZIGURIS , etj esht 1 deshmi e fort qe greket nuk jan dhe nuk mund te jen 1 etni e paster gjenetikisht.Dhe 1 prov tjeter qe greket jan 1 komb artificial d.m.th. pseudo-omogjen mjafton t’me shpjegoj kush esht i afte , qe pse ne gjith Europen ekzistojn minoranca linguistike dhe vetem ne Grrqi nuk ekzistojn D.M.TH.asimilim i forcuar.

  Reply to this comment
 20. i ri July 19, 15:57

  Po mutofagos ku eshte sot nuk e nxori sqepin fare,,,,,,! Kete shkrim te lexoje ai mbase i vjen mendja debilit qe na can cdo dite derrasa,,,,,,,!

  Reply to this comment
 21. SuloKapedani July 19, 16:58

  Pjesa e popullatès greke e quajtur e paster helene èshte shume e paket,tamam si vllehet ne shqiperi me nje ndryshim qe helenet dominuan me kulturen e tyre edhe ne gjuhen e shkruar.Po te kishin votuar arvanitasit plus nje vote kur eshte krijuar greqia sot mund te ishte gjuha shqipe dhe dominonte shqiperia ilirjane .Ka shume fakte qe historianèt duhet ti studiojne me fakte historike shkencore.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*