Gazetari i infiltruar në mafien shqiptare: Sundohet nga kodet stërgjyshore

November 17, 2018 14:34

Gazetari i infiltruar në mafien shqiptare: Sundohet nga kodet stërgjyshore

Gazetari David Beriain kthehet më 21 nëntor me një sezon të ri të “Clandestino” në DMAX, duke paralajmëruar një seri prej disa ciklesh dokumentarësh të realizuar në botët më të errëta të krimit në planet, përfshirë këtu mafien shqiptare.

Dhe në spotin e këtij dokumentari media spanjolle njofton se disa seri të këtij dokumentari i kushtohen pikërisht mafies shqiptare që udhëhiqet, sipas Beriain, nga kodet stërgjyshore të nderit dhe hakmarrjes.

Po ashtu sa i përket pjesës së Shqipërisë, ai thekson se do të demonstrojë më zë e figurë se sa e lehtë është të ndryshosh identitetin në vendin tonë.

Unë regjistrova për herë të parë Clandestino në rrugët e Evropës, me këtë Camorra të re të udhëhequr nga mafiozët ndonjëherë adoleshentë. Kemi parë se sa e lehtë ka qenë të arrijmë një identitet të ri në Shqipëri dhe kemi hyrë me mafien e atij vendi në një botë të sunduar nga kodet stërgjyshore të nderit dhe hakmarrjes”, komenton gazetari dhe autori i dokumentarit “Clandestino” David Beriain, i cili do të nisë premierën e tij të këtij sezoni me darë 21 nëntor në DMAX.

November 17, 2018 14:34
Komento

7 Komente

 1. per sqarim November 17, 15:56

  Per nder mos flisni, se shqiptaret sot nuk e njofin nderin, hakmarrje po.

  Reply to this comment
  • Tani November 17, 23:39

   Nuk e dime nese eshte e vertete apo eshte nje roman. Por ky person paska infiltruar mafiet e Meksikes (Sinaloa), te Venezuales, Kamorran italiane dhe Mafien shqiptare ne 3 muaj. Si eshte e mundur te penetroje 4 organizata ne 3 muaj? Sinaloa eshte nje nga organizatat me te rrezikshme ne Meksike. Pa meshire! Po ashtu edhe Kamorra italiane. Per ate shqiptare nuk e dime se per ke flet i infiltruari. Nuk e besoj qe te kete mafie shqiptare ne kuptimine mirefillte. Mund te kete grupe te vogla qe po shpartallohen njeri pas tjetrit. Ku eshte kjo mafie? E vetmja mafie ne Shqiperi eshte PD-ja dhe dobici i Vicidolit qe ka organizuar te gjithe topojanet ne grupe trafikante drogerash, femrash dhe femijesh. Por fale z. Rama keto grupime kriminale po copetohen dhe eliminohen nje nga nje. Do te ishte interesante qe te na tregonte per organizatat mafioze ne Spanje. Por autori ka preferuar te infiltroje mafiet e vendeve te tjera dhe jo te vendit te tij. Shume interesante!

   Reply to this comment
 2. Saviano November 17, 16:42

  Hakmarrje me njoni tjetrin Jane tè Fort po’ me te huajt Jane dele

  Reply to this comment
 3. Dibrani November 17, 17:24

  Kodet stergjyshrore !!! hahahahahahaha

  Shqiperi prodhon vetem budallenj

  Reply to this comment
  • Katundari digital November 17, 17:41

   Primitiviteti nuk ka kode.Duket stergjyshore se nuk mund te imagjinohet si dicka e tille egziston sot ne kohen qe jetojme.
   I vetmi kod qe egziston eshte etja per para duke shqyer cdo gje qe gjen perpara.
   Po qe se stergjysherit ishi ujqer ose cakej atehere kemi te bejme me kode stergjyshore.

   Reply to this comment
 4. A November 18, 14:09

  Mafia ne Shqiperi eshte e ndare ne dy pjese. Njera quhet PD me Sali Berishen ne krye dhe tjetra PS – Rilindja me Edi Ramen ne krye.
  Keto dy mafie ne realitet kur jane ne pushtet behen te fuqishme, te rrezikeshme ne te gjitha drejtimet.
  Aktualisht, sot ne pushtet eshte mafia PS – Rilindja me kryetar Edi Ramen.
  Format e vjedhjes, grabitjes, gangsterizmit dhe kriminalitetit mbizoterojne ne keto dy mafie edhe ne forma “zyrtare” siç jane konçesionet dhe droga qe ka marre dhene.
  Duke qene kjo gjendje rinia e shendoshe menderisht dhe me shkolle nuk i perkrah keto vemje, keto çiban dhe parazit te shoqerise shqiptare.
  Prandaj kerkon te iki ne emigracion per nje jete me te mire ku ka ligje dhe mireqenie.
  Kete po e tregojne mjeket, fizioterapistet dhe infermieret qe duan te ikin te gjithe.
  Ane tjeter eshte ulja e lindjeve, ku çiftet kane ulur lindjet ne menyre drastike.
  Gjithashtu kemi paga dhe pensione qesharake.
  Populli shqiptar konsiderohet si populli me i varfer ne Ballkan, ku ne Evrope as qe diskutohet.
  Kete e kemi peshqesh nga politika e deshtuar e ktyre 28-te vjeteve.
  Aktualisht kemi nje politike ekonomike – sociale qe le shume per te deshiruar, ku Edi Rama as i bjen ndermend nga kjo ane. Pra, si perfundim eshte nje cope pleher. Tung.

  Reply to this comment
 5. KORÇARI November 18, 14:37

  PËRRALLA ME MBRET.
  NJË GAZETAR PASKA ARRITUR TË DEPËRTOJË (JO PENTEROJË, TË MËSOJMË TË FLASIM E SHKRUAJMË SHQIP) NË 4 ORGANIZATA MAFIOZE PA PROBLEM , BRENDA NJË KOHE TË SHKURTËR DHE ORGANET PËRKATËSE NUK KANË ARRITUR DOT TË DEPËRTOJNË KURRË ?????
  KJO HISTORI KA DY DEGË OSE SHPJEGIME.
  1 – GAZETARI KA DEPËRTUAR BRENDA ORGANIZATAVE ,DUKE TREGUAR QË ËSHTË FARE E THJESHTË DHE E LEHTË TË DEPËRTOSH NË KËTO ORGANIZATA TË TMERRSHME , KY FAKT NA THOTË QË SHTETET THJESHT NUK DUAN TI SHKATËRROJNË KËTO ORGANIZATA .
  2 – GAZETARI NA GËNJEN HAPTAZI , DUKE GJETUR E PAGUAR DISA PERSONA TË CILËT I KA PAGËZUAR SI ANTARË BANDASH TË TMERRSHME DHE NA SHET PORDHË ME RIGON.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim