Gazetari Muhamed Veliu padit për shpifje Andi Bushatin dhe Armand Shkullakun

September 14, 2015 15:01

Gazetari Muhamed Veliu padit për shpifje Andi Bushatin dhe Armand Shkullakun

Gazetari i ‘Top Channel’, Muhamed Veliu ka paditur për shpifje portalin online Lapsi, në pronësi të gazetarëve, Andi Bushati dhe Armand Shkullaku.

Shkak i kësaj padie është bërë një shkrim në portal ku thuhej se pyetjet që gazetari Veliu i ka bërë në konferencën Rama-Merkel kanë qenë të parapergatitura nga stafi i kryeministrit.

Gazetari Veliu e ka sqaruar me një shënim të gjatë në Facebook padinë ndaj portalit online…

Nga Muhamed Veliu

Pas asaj që përjetova në Britaninë e Madhe rreth 9 vite më parë, një betejë ligjore e fituar denjësisht dhe me të drejtë në Gjykatën e Lartë Mbretërore me gazetën Bota Sot, e cila është kthyer në rast studimor në universitetet e gazetarisë atje, nuk ma kish pritur kurrë mendja që do të gjendesha përsëri, përballë të njëjtës situatë .
Por siç thonë dhe anglezët: “Never say never” (Kurrë mos thuaj kurrë).
Dhe ja ku jam sot sërish në dyert e Gjykatës së Tiranës, për të nisur një betejë sa njerëzore ashtu dhe profesionale, kundër shpifjes në gazetari. Ky është një profesion ku përpos përgatitjes, devotshmërisë dhe pasionit kërkon dhe sinqeritet përballë publikut, se në fund të fundit, kontrata ime është me ta.
Për ne, në këtë profesion nuk mjafton një jetë për të përmbushur misionin unikal që ka gazetaria.
Sot në Shqipëri, disa nga portalet informative, jo vetëm që kanë tejkaluar c’do skaj moral të informimit të publikut, por krejt çuditërisht janë kthyer në denigrues dhe përçmues të profesionit të gazetarit/reporterit.

Shkrimi për të cilin eshte ngritur padia

Shkrimi për të cilin eshte ngritur padia

Andaj, me bindje e besimplotë se e drejta do të vihet në vend ashtu sic i ka hije një vendi që aspiron familjen Europiane, sot së bshku me avokaten time Arnida Çapi dorëzuam në Gjykatën e Tiranës padinë civile ndaj Lapsi.al dhe botueve të këtij portali Armand Shkullaku dhe Andi Bushati për artikullin shpifës ndaj meje me titull “Merkel i përgjigjet ftohtë pyetjes së parpërgatitur të TopChannel” datë 8 Korrik 2015, ku shpifet se: “Muhamed Veliu merr gjithnjë pyetje të gatshme nga zyra e shefit të qeverisë.
Nuk do doja kurrë të isha në një betejë ligjore përballë asnjë kolegu gazetar, por përballë cenimit te reputacionit tim professional dhe personal, jam i detyruar ti drejtohem Gjykates.
Thonë që drejtësi është e vërteta në veprim, për punën tonë e verteta nis që në orët e para të mengjesit e mbyllet bashkë me ditën tonë.
E nëse drejtësia jonë, drejtësia e këtij vendi, do të vendosë pikat mbi i për këtë cështje, gjithcka që do të më akordohet nga vendimi i gjykatës, si dëmshpërblim në formën mometare, do ta përdor në blerjen e literaturës dhe studime për shpifjen, të cilat do ti dhurohen Fakultetit të Gazetarisë në Universitetin e Tiranës.
Në mënyrë që gazetarët e ardhshëm të këtij vendi të kuptojnë më mirë se cfarë do të thotë ti përdorësh fjalët për shpifje.
Unë e dua këtë profesion, dhe nuk do lejojë askënd që vitet e investuara në të, të cënohen, dëmtohen dhe shtrembërohen nga qëllime meskine apo goditje poshtë brezit.

September 14, 2015 15:01
Komento

31 Komente

 1. Bureto September 14, 15:12

  Uroj ta fitosh gjyqin, sepse shpifjet tek ne ta shpifin, nga cila do ane qe te vine ato.

  Reply to this comment
 2. Hurma Arabie. September 14, 15:50

  Cfare prisni nga Andi Bushati djali i nje nga drejtuesit kryesore te sigurimit famekeq te shtetit komunist dhe nip i kriminelit Nr.2 te PPSH, pas diktatorit Enver, Hysni Kapo, ndersa Armand Shkullaku nuk dallon nga majmuni Gorille.

  Reply to this comment
 3. aaa September 14, 16:01

  sa trap qe je

  Reply to this comment
 4. Hahahahaaa September 14, 16:38

  Cfar jane kta Hahahahaaa ,
  Mbylleni ne ndonji kafaz dhe qitini n’mes tirones me argtu miletin kureshtar .
  E pabesushme , e trishtushme se ne cfar lajmesh bombardohet mileti shqpcar , kulmi !
  Gjysma e faqeve te medias, me brrishin e gjysma tjeter me (….)
  E tmerreshme , ci boni trurit te atij mileti

  Reply to this comment
 5. Mark .uk September 14, 16:54

  Se kush eshte Muhamed Veliu pysni shqiptart qe jetojn ne Londer.Nje her e paten vizituar per marak,po prap nuk zuri mend duke shpifur e paditur patriotet e vete.Edhe ka ftyre te akuzoj njeri per shpifje.

  Reply to this comment
  • Kasparov September 14, 19:07

   Doli ne blog mark uka i vucidolit. Te nderuar komentues a po nuhasni qe blogu ka filluar te bjerre era kakerdhi sepse kokpalari Mark uk u shfaq ne blog me detyren nga kuzhinat e shqupit te ndote blogun ketu ne dita. Ika se nuk durohet erra e ketij derri vucidoli.

   Reply to this comment
   • Lomi September 15, 04:36

    Ik me mire se je shume rende – nje majmun qe mendon se je shahist nderkohe qe kur shkruan duket vetem sikur ha morrat e tu…

    Reply to this comment
  • shqip September 14, 23:26

   Mark! Me idjotizmin tend te pa fajshem, po e demton saliun!Po thone,(Dhe kjo i ka vajtur ne vesh sales),Qe nje idjot klasik po te mbron ty (!)Ka te ngjare qe ai do te te dergoj dik, qe te te heq bythen… nga qe ti nuk i lipsesh me! Kujdes mark,se dhe te keqen fare,s’ta dua!…

   Reply to this comment
   • Lomi September 15, 04:37

    Sa e mbrokan keta lepurushet gay te blogjeve me pagese kete m. Veliun kokcepsh e haptazi homo?!

    Reply to this comment
 6. SYPESHKAQENI September 14, 17:24

  shkullaku eshte media mafia e partise se shqupit pederas

  Reply to this comment
 7. Arber Pashtriku September 14, 17:46

  No comment

  Reply to this comment
 8. Arber Pashtriku September 14, 17:47

  No comment. Kur eshte katandisur Top Channel te kete gazetar Muhamed Veliun nuk me cfare te thuash.

  Reply to this comment
  • sinan hibro September 15, 08:18

   I nderuar Pashtriku, ne se shkruan me emrin tend…. M.Veliun kam vite qe e ndjek dhe eshte gazetar korrekt, serioz , i thjesht dhe konkret …. Nuk them eshte me i mire, por pa diskutim nder me te miret ….!

   Reply to this comment
 9. peoples September 14, 18:22

  Shkullak….Sound …Kollak….dicka me ligesine,Dru me pre,pa finese intelektuali.Shkullak esapi qe ne perendim i thone derr irlandez,Pigy,Pigy From IRLAND.

  Reply to this comment
 10. Lini September 14, 18:49

  MUHAMET VELIU ESHTE NGA TE PAKTIT GAZETARE QE GJENDEN SOT PRANE PROFILIT TE TYRE!TEKSA LEXOJ SHPIFJET E MENXYRA TE A.BUSHATIT(qe per mua z.Velia e ka te humbur gjyqin pasi ANDI eshte i semure me raport mjeksor dhe i papergjegjeshem,ka zera se eshte i perzier edhe per nga gjaku me Saliun pasi ka qene mjek i familjes Kapo e mik shtepie i tyre) ,NDERSA PER TE DYTIN ESHTE NGA ATO VEGLAT QE PERDOR SALIU NE SHTYPIN E SHKRUAR E QE I KA PER MBLEDHJE INFORMACIONESH!ME PAK FJALE KA HEDHUR NE GJYQ FUNDERINAT E GAZETARISE SHQIPETARE.D

  Reply to this comment
 11. SuloKapedani September 14, 19:08

  Bushati dhe shukullaku duan qe te gjithe gazetaret te shajne Ramen bashke me qeverine e tij.Nuk e kane kuptuar akoma qe lexuesit ja kane vene emrin si mbeturina te llumit te gazetarise.Mendoj se Z. VELIU do ta fitoje betejen.

  Reply to this comment
 12. Asi September 14, 19:37

  Te isha si Muhamedi nuk do merresha me ish spiunet e sigurimit te tipit Shkullaku=Bozhuri.

  Reply to this comment
 13. Samir September 14, 19:56

  Titulli domethenes: gazetari ndaj individeve filan filan. Veliu eshte me te vertet gazetar, e keto te dy jane thjesht filan festekë. Ndersa uroj drejtesi, jam pesimist pasi edhe po fitoi e drejta eshte e veshtire te pastrohet media ne Shqiperi nga parja ekrimit dhe sponzorizimi politik e mafioz.

  Reply to this comment
 14. Pensionistja September 14, 20:26

  Or ti Pashtriku nga Hasi je? Kush je ti qe te gjykosh profesionalizmin gazetareve? Muhamet Veliu eshte serioz dhe Ben shume mire nese mbron dinjitetin e tij. Ti Shkullaku dhe ti Bushati duket u ka hyre vetja ne qejf ppoe teproni me keto karagjozlleqe. Nuk besoj qe gjykatat do te jape vendimin e duhur por publiku te respekton per ate qe po Ben ne mbrojtje te dinjitetin.

  Reply to this comment
 15. Mark .uk September 14, 20:40

  Kasparou: Si turk qe jeni derrin e hangesh me gjith te mbrendeshmet.

  Reply to this comment
 16. lulimiri September 14, 21:48

  Hahah Muhamed Veliu gazetari fason qe punon me material porositesi eshte qesharak me padine e tij.

  Reply to this comment
 17. front September 14, 23:57

  Bushati dhe Shkullaku jane qeniet me te peshtira ne median shqiptare! Mercenare perverse ,llumi i shoqerise ,shqiptare,felliqesira qe kundermojne!

  Reply to this comment
 18. aqo September 15, 00:32

  Me ne krye Mark Ujkun qenkan edhe disa te tjere qe u qrdhka keq per paret e dy gazetareve idiote qe jane paditur nga Veliu.Me ne fund doli nje burre qe t’ua mbylle bucen atyre qe llapin pa hesap.Le t’a marrin vesh qe kur gjuha ben llap-llap,kurrizi ben dap-dap.

  Reply to this comment
  • Lomi September 15, 04:39

   Burre i thua ketij ti? Apo ka fillu gjithe klubi i homove duke e mbrojtur ketu?! Do jesh pasiv mesa duket…

   Reply to this comment
 19. Lomi September 15, 04:38

  Ua mami, top albania..!

  Reply to this comment
 20. Mark .uk September 15, 05:15

  Aqo:Nuk me interesojn fare ato gormardheqeqe thuani ju.As qe dua ta di a e humb apo e fiton gjyqin ky Veliu,as per parat e tyre qe nuk i njof as dua ti njoft kta persona.Une kam shkruar per ket gazetarucin partiak,qe te gjitha cfar kam then jan te verteta.

  Reply to this comment
 21. Mark .uk September 15, 05:56

  Shqip: Cfar do nick mund te kishe po jo shqip.Eshte fatkeqsi qe keni mesuar ket gjuhe te dashur.Nuk habitem se ka ala njers te till si puna jote.Nuk me interesojn as Berisha as Rama,per mua mbrapa diellit shkofshin.Nuk po ju fyej edhe pse e meritoni,po nuk bie ne nivelin zero aty ku ju keni rene.Tani kujdesu per ato dhite atje ne mal e hiqu partive,se fundi nje thes miell te kane dhene.

  Reply to this comment
 22. shqipe September 15, 08:10

  Mos u çudit z.Veliu:

  A) Andi Bushati “djal(l)i i bllokut” eshte me gjak “blu”(sa i shpifur):

  – Nipi i kryemodeles se Bllokut per moden ne diktature, qe i vinin veshjet nga Italia, Franca, etj.-Vito Kapos, kur shqiptaret mezi gjenin dokun kinez te kombinatit te tekstileve; qe nga antiamerikane ekstreme merr edhe nenshtetesi amerikane;
  -Nipi i Shefit te “Klanit Kapo”-Hysni Kapos, qe i kishte dhe i ka akoma tentakulat ne ministrine e brendeshme dhe ministrine e jashtme;
  -I biri i Mehdi Bushatit, qe nga nje mjeshter i futbollit shqiptar u transformua ne “Ata qe kryen terrorin komunist”:
  Ne mars 1993 gazeta “Ringjallja”, organi i shoqates se ish te persekutuarve dhe te denuarve politike te Tiranes, ka botuar nje liste me 185 emra, te cilet i akuzon se kane ushtruar terror, dhune dhe kane denuar per motive politike, gjate viteve 1945-1990, rreth 10.000 familje. Personat qe permban lista e botuar ne gazeten “Ringjallja” mund t’i ndajme, sipas mendimit tone ne disa kategori:
  ……….
  4. Shefa Sigurimi ne qender dhe ne rrethe, qe kane ushtruar dhune e tortura si:Banush Goxhaj, Besim Selita, Dhosi Progri, Petrit Hakani, Lilo Zeneli, Qatip Dervishi, Kopi Niko, Zoi Themeli, Halim Xhelo, Hilmi Seiti, Gjolek Aliu, Nuri Çakerri, Mehdi Bushati.
  ………..
  Mekati i “anal-istit bukurosh” Andi Bushati nuk eshte familja nga vjen, per ate ai eshte i pafajshem dhe i pafat. Mekati i tij dhe i “sojit” te tij(filiza te familjeve te KQ PPSH, etj.) eshte se sikurse “aka-dem-iku” Fuga, “di-pllom-ati” Nesho (djali i motres i Vito Kapos), “di-pllom-ati” Fatos Tarifa, “di-pllom-ati” Shpetim Çaushi(kampjon mediokriteti-nuk ishte i afte te merrte provimin e matures ne Shkollen Petro Nini Luarasi ne vitet ’60 por i afte per di-pllom-at) dhe shume te tjere, pjestare te Klanit Kapo(protektorat i Saliut)- qe i ka akoma tentakulat ne ministrine e brendeshme dhe ministrine e jashtme- duke i nenvlehtesuar shqiptaret, marrin rolin e “pro-feso-rit” per tu mesuar atyre demokracine.

  Sa me shpejt ta kuptojne qe “soji” i tyre nuk eshte as i denje dhe as i besuar per tu mesuar shqiptareve demokracine, aq me mire do te jete edhe per ta.

  Andi Bushatit, duhet te largohu mga jeta politike dhe shoqerore e shqiptareve dhe ta jetoje demokracine si nje dhurate te çmuar per te (duke e krahasuar me vrasjet dhe internimet qe kane hequr familjet shqiptare nga raca e tyre e ndyre)!

  B) Armand Shkullaku, eshte ……, nuk ja vlen te merresh me nje urangu-tangu si ne paraqitje ashtu edhe ne permbajtje.

  Reply to this comment
 23. s.. September 15, 08:11

  *****SHKULLAKU dhe BUSHATI gazetar shpifsa,njerez smirgji ,llafazan skutliqesh dhe gardhiqesh ,njerez te pa afte deshtak perball gazetarit te talentuar M.Veliu .SHpifsat te dikretitohen dhe te gjobiten qe ky shkuuaku eshte gazetari me antipatik ziliqar ,shpirte zi ,I pa afte sherbetor I Saliut ,nje injorant do rrahur tre here ne dite,vetem keshtu munde te mbushet me mende ,megjithse tru nuk ka,por me e keqja eshte se eshte lajthitur edhe ky Bushati kohet e fundit.~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~###

  Reply to this comment
 24. Zan Gjyla September 15, 10:38

  Muhamed te lutem modernizo pak emrin se me dukesh si highlander i 1800!
  Nqs ke mungese fantazie mund te te sugjeroja Jorgo, Kasem, Dervish, Kristaq, Qirjaz, Sheriat, Bardhok, Hyqmet, Shyqyri, Shtrengim, Salep, Corap, Bidon….por dhe MahMut do ishte me mire.
  Te fala nga Karavastaja

  Reply to this comment
 25. Agim Cani September 15, 11:03

  …Veliu eshte ajka e gazetarise shqipetare…serioz ….kopetent , prifesionale dhe i pavarur…Shuli i Akut Bozhuri i sigurimit , dhe nipi i Besnikut jane mbettje te kohes se kaluar…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*